Aldo Rossi: Teatro del Mondo (1979 – 1981)

OUTSIDER, 3. november 2021 ― Arhitekt Aldo Rossi, eden izmed utemeljiteljev postmodernizma in prvi italijanski Pritzkerjev nagrajenec, je mednarodno slavo pridobil z začasnim, a drznim projektom: Teatro del Mondo. Nenavadno plavajoče gledališče je Rossi predstavil na prvem arhitekturnem bienalu v Benetkah, ki ga je leta 1980 kuriral Paolo Portoghesi. Rossi je za razstavo zasnoval plavajoče, mobilno gledališče, po vzoru odrov,…

In stoletje bo zardelo

Razpotja, 3. november 2021 ― Andrej InkretIn stoletje bo zardelo. Kocbek: življenje in deloModrijan, zbirka Poteze 2011, 639 str. Luka Lisjak Gabrijelčič V slovenskem prostoru so resne in poglobljene biografije pomembnih zgodovinskih osebnosti velika redkost, zato je vsak poskus, da bi to pomanjkljivost vsaj deloma odpravili, vreden pohvale. To še toliko bolj velja, če gre za biografijo ene od najpomembnejših (na intelektualnem področju pa verjetno najpomembnejše) osebnosti, ki je oblikovala slovensko stvarnost minulega stoletja. Toda biografija Edvarda Kocbeka izpod peresa Andreja Inkreta je mnogo več kot prepotrebna zapolnitev nedopustne (in – če ne bi šlo za slovenske razmere – skoraj neverjetne) vrzeli v domači historiografiji in literarni zgodovini: je odlično napisana, premišljena in dodelana, predvsem pa berljiva knjiga, ki bi morala najti prostor na knjižnih policah slehernega slovenskega izobraženca ter sploh vsakogar, ki ga zanima slovensko 20. The post In stoletje bo zardelo appeared first on Razpotja.

KULTURNI UGRIZ VIII: KONCERT

Revija Primus, 3. november 2021 ― Piše: Aleš Jelenko »I’m still young, wasting my youth, I’ll grow up next summer /…/« (Machine Gun Kelly: Drunk Face)         *** Čisto na začetku bi se rad opravičil vsem rokerskim, pankerskim in metalskim bendom – niste vi krivi, če ste me videli zehati na vašem koncertu. Enostavno se mi spi; sprijaznil ...

Noč grozljivke z Izganjalcem hudiča

Kinodvor, 3. november 2021 ― Letošnji horror maraton smo izvedli nekoliko drugače, a bilo je prav tako strašno kot veleva tradicija: gledali smo kultno klasiko Izganjalec hudiča, enega najbolj grozljivih filmov vseh časov, za uverturo pa smo predvajali še dokumentarni film Skok v neznano: William Friedkin o Izganjalcu hudiča.

V Mini teatru Trnuljčica z lutkami iz 19. stoletja

SiGledal Novice, 3. november 2021 ― V Mini teatru bodo drevi premierno uprizorili lutkovno predstavo bratov Grimm Trnuljčica v režiji Roberta Waltla. Igra, namenjena otrokom, starejšim od treh let, sloni na klasični pravljici o princu, princesi, zlobni čarovnici in o tem, da dobro vedno premaga zlo. V Mini teatru bo pravljica zaživela kot monopredstava za enega igralca.

V Mini teatru Trnuljčica z lutkami iz 19. stoletja

Misli, 3. november 2021 ― V Mini teatru bodo drevi premierno uprizorili lutkovno predstavo bratov Grimm Trnuljčica v režiji Roberta Waltla. Igra, namenjena otrokom, starejšim od treh let, sloni na klasični pravljici o princu, princesi, zlobni čarovnici in o tem, da dobro vedno premaga zlo. V Mini teatru bo pravljica zaživela kot monopredstava za enega igralca.

Od osvoboditve do osamosvojitve

Loški muzej, 3. november 2021 ― Letošnjo osrednjo razstavo Od osvoboditve do osamosvojitve v Galeriji na gradu in stalnih muzejskih zbirkah, ki jo odpiramo 24. novembra 2021, posvečamo Škofji Loki in njenemu razvoju, odmevnejšim dogodkom in vsakdanjemu življenju od konca druge svetovne vojne do slovenske osamosvojitve.

Nina Dragičević: Pokončnost je potencial dviganja iz represije

Misli, 3. november 2021 ― Pesnica, zvočna umetnica in aktivistka Nina Dragičević, prejemnica letošnje Jenkove nagrade za pesnitev To telo, pokončno, je za STA med drugim spregovorila o subverzivnih gestah v kaotičnih časih, protistrupih za izgorelost in t.i. veliki grozi. Pokončnost je zanjo predpogoj, da se lahko telo iz nenehne represije tudi dviga.

Peter Kolšek: Neslišna navodila (Manja Žugman)

Sodobnost, 3. november 2021 ― Manja Žugman Peter Kolšek: Neslišna navodila. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2021. Peter Kolšek je bil v slovenskem kulturnem prostoru zagotovo vsestransko (pri)znano ime. V soavtorstvu se je podpisal pod mnoga berila in srednješolske učbenike, pripravil je več antologij, kot novinar in…

Kako je biti zaprt: kratka študija treh primerov

Kriterij.si, 3. november 2021 ― Kako je biti zaprt: kratka študija treh primerov festival MLADI LEVI 2021 - drugič Urednik Wed, 11/03/2021 - 11:33 Kako je biti zaprt: kratka študija treh primerov Na Japonskem, v okrožju Šibuja v Tokiu, Ičika v majceni garsonjeri z naporom vstane s porumenelega jogija. Dvaintridesetletnica pobrca obleke, mange in prazne škatle za pico na levo in desno. Stopi po narejeni poti in poklekne pred mizico s prižganim prenosnikom, katerega pozdravni zaslon na ozadju čudovite plaže z ogromnimi števkami kaže uro čez polnoč. V New Yorku, na spodnjem Manhattnu, Riley v spalnici na spletu naroča hrano za prihajajoče dni. Pozornost konstantno usmerja proti odprtim vratom garderobne omare nekje na periferiji svojih oči. Okno v sobi je prekrito z roleto, čeprav ni še niti poldne. V Sloveniji, v Miklošičevem parku v Ljubljani, Siniša ob 18.00 za sabo zaklene vrata malo večje omare, ki jo je postavil pred Okrajnim sodiščem. Na pretočnem posnetku na YouTubu lahko gledamo, kako pod dvižno posteljo razporedi škatle s knjigami in hrano, s katerimi bo deset dni zaprt in sneman. Kako podobne so si situacije naših treh protagonistk? Ičika potegne vodo na WC-ju in med korakanjem iz kopalnice ošvrkne ogledalo nad umivalnikom. Obraz, ki ji vrne pogled, je čuden, tuj. Ičika čuti, da ljudem ne bi bil všeč. Celo malo bi se jim gnusil, koža je preveč suha, nos visi preveč na desno, veka leve oči je nekoliko nižje od desne. Gnus, ki ji vznika ob gledanju tega obraza, vzbudi občutek privlaka proti stolu ob računalniku. Morala bi k zdravniku, a ko pomisli na vhodna vrata, so ta neskončno težka, ne čuti se dovolj močno, da bi jih lahko premaknila. Ičika malce odgrne okensko zaveso in ob prodirajoči svetlobi opazuje ljudi, ki se eden za drugim počasi ustavljajo, obračajo glave in strmijo vanjo. Ljudje začnejo prihajati z druge strani ceste, da se ustavijo in strmijo vanjo. Začne jo stiskati v prsih. Izostri pogled na ulico. Ljudje hodijo po pločniku, vsak po svojih opravkih. Okno spet

Uroš Zupan: Sestopanje in oblika spominjanja

Sodobnost, 3. november 2021 ― Končno sta med prvorazrednimi slovenskimi pesniki novejšega časa vsaj dva, ki ostajata kljub vsakršnim šolskim poskusom, da bi ju uvrstili med obvezno znane avtorje, na stopnji najmanjše možne popularnosti in bosta na tej stopnji verjetno zmeraj ostala – Božo Vodušek…

Ivo Svetina: Smisel rože

Sodobnost, 3. november 2021 ― Odlomek iz romana poglavje /…/ *** Spustila sva se navzdol. V podzemlje, ti ne Evridika, jaz še manj Orfej. Stopnice za nama so izginjale, pred nama so se razstirale. Strme, svetlikajoče se od neštetih (mrtvih?) organizmov. Vse globlje in globlje,…

Klemen Lah: Sreča v mestu Gogi

Sodobnost, 3. november 2021 ― /…/ Lani sva za las ušla izpod tovornjaka. Mislila sva, da je bila sreča, uboga bedaka. Rešil naju je bog. Za trpljenje, ki naju čaka. Ervin Fritz (na dan, ko je izvedel, da je žena zbolela za rakom)   Dvaindvajsetletna…

Minister dr. Simoniti na obisk sprejel črnogorsko ministrico za medije Srzentić

Ministrstvo za kulturo, 3. november 2021 ― Danes, 3. novembra 2021, se je v Sloveniji na obisku mudila delegacija Črne gore, ki jo je vodila ministrica za javno upravo, digitalno družbo in medije Tamara Srzentić. Ker sta bili med teme obiska uvrščeni tudi medijska krajina in digitalizacija, je predstavnike Črne Gore na obisk sprejel tudi minister za kulturo dr. Vasko Simoniti.

Na Reki danes odprtje lutkovne revije s slovensko udeležbo

Misli, 3. november 2021 ― Z lutkovno predstavo Caffe kraljestvo v izvedbi lutkovnega gledališča iz Zadra bodo zvečer na Reki slovesno odprli 26. revijo lutkovnih gledališč. Na sporedu bo 12 lutkovnih predstav, med katerimi je tudi predstava Ferdo, veliki ptič lutkovnega gledališča iz Maribora. Revija bo potekala do 11. novembra.

Literarno martinovanje Društva slovenskih pisateljev

Društvo slovenskih pisateljev, 3. november 2021 ― Jesen je čas, ko ob šelestenju oranžno-rjavih odpadlih listov, vonju zrelega sadja in pečenega kostanja prinaša vse krajše, hladnejše dni, a hkrati tudi trenutke, ko se ob zaključevanju leta upočasnimo in vse bolj obračamo vase. Gre za čas, ki hkrati označuje obiranje letine in  priprošnjo za obilje prihodnjega leta, čemur sledimo tudi v hiši Društva […]

V CD lutkovno-glasbeni koprodukcijski spektakel Moby Dick

Misli, 3. november 2021 ― V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma (CD) bo drevi ob 19. uri premiera lutkovno-glasbenega spektakla za odrasle in mlade Moby Dick. Predstavo podpisuje mednarodno uveljavljena norveška režiserka Yngvild Aspeli, ki jo je navdahnila brezčasna klasika ameriškega pisatelja Hermana Melvillea iz leta 1851. Ponovitve bodo na sporedu do petka.

Pešbus že šesto šolsko leto v slovenskih šolah

Inštitut za politike prostora, 3. november 2021 ― Aktivna pot v šolo, peš, s kolesom, skirojem ali rolko je pri otrocih zelo priljubljena. Poleg tega, da je aktivna hoja v šolo otrokom všeč, dobro vpliva tudi na njihovo počutje in zdravje ter razvoj. S pomočjo Pešbusa se otroci učijo sodelovati v prometu, načrtovati čas ter spoznavajo lokalno okolje in ljudi. Vsakodnevna hoja v... The post Pešbus že šesto šolsko leto v slovenskih šolah appeared first on IPoP - Inštitut za politike prostora.

1942 Rakek – Dijaška knjižica

Stare slike (Cerknica), 3. november 2021 ― Sprehod skozi šolanje Milana Juvančiča. V šolo je začel hoditi v šolskem letu 1937/38, in sicer v Državno narodno šolo Rakek. V tem letu je bila to Državna 5. razredna ljudska šola, že naslednje leto pa Državna mešana ljudska šola. Zadnji vpis je prvo polletje 1940/41. Razredničarka je bila v tem obdobju znana rakovška učiteljica […]

3. novembra 1849 se je v Radovljici rodil Janez Vurnik (mlajši), podobar in konservator

Kamra.si, 3. november 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...3. novembra 1849 se je v Radovljici rodil Janez Vurnik (mlajši), podobar in konservator. Umrl je 18. marca 1911 v Radovljici. Osnovno šolo je obiskoval v Radovljici. Med leti 1860-62 je dve leti realke obiskoval v Ljubljani. Učil se je pri očetu Janezu. Leta 1873 je obiskal svetovno razstavo na Dunaju. V letih 1877-78 je delal v kiparski delavnici v Laasu na Tirolskem. Leta 1889 je prevzel očetovo delavnico. Od leta 1894 dalje je bil član odbora Društva za krščansko umetnost v Ljubljani. Od leta 1904 dalje je bil konservator Centralne komisije za varstvo spomenikov na Dunaju. Med leti 1907-11 je bil zaposlen kot učitelj risanja na obrtni šoli v Radovljici. Bil je izjemen erudit. Odlično je poznal zgodovinske sloge. Ustvarjal je v neogotskem in neorenesančnem slogu. Izdeloval je oltarje in drugo cerkveno opremo, kipe so večinoma delali njegovi pomočniki. Izdeloval je načrte za znamenja, nagrobnike in stenske poslikave. Med njegova najpomembnejša dela sodijo tabernakeljski veliki oltar na Brezjah, stranska oltarja in krstilnik na Bledu, veliki oltar na Ljubnem ob Savinji, spomenik Josipini Hočevar v Radovljici in portretna medaljona na nagrobnikih Simona Jenka v Kranju in Lovra Pintarja v Preddvoru.  

V Kranju se začenja 51. Teden slovenske drame

Misli, 3. november 2021 ― S podelitvijo lanskih nagrad za najboljše novo slovensko dramsko besedilo se bo drevi ob 19. uri v Prešernovem gledališču Kranju (PGK) začel 51. Teden slovenske drame. Ta bi sicer moral potekati že spomladi, ko so njegovo izvedbo onemogočile epidemiološke omejitve. Festival bo do 13. novembra ponudil devet predstav in vrsto drugih dogodkov.
051 Fotkast: dvojne solze Nika Erika Neubauerja (drugi del)

051 Fotkast: dvojne solze Nika Erika Neubauerja (drugi del)

Marsowci Fotkast, 3. november 2021 ― V prvem delu smo se od našega novega sodelavca Nika Erika Neubauerja poslovili tik pred njegovim magisterijem. Od takrat je minilo nekaj mesecev, v tem času pa je Nik končal svojo magistrsko fotoknjigo, postavil fotografsko razstavo v Galeriji Fotografija ter preživel več ognjenih krstov. Od nastopov v medijih in vodenja obiskovalcev po razstavi do solzivca, […]

Forum nove glasbe 2021

SIGIC - Izpostavljeno, 3. november 2021 ― Na drugem Forumu nove glasbe bo predstavljena pestra izbira sodobne glasbe, ki odraža interese in vizijo priznane skladateljice Iris ter Schiphorst (1956). Ta je izbrala vrsto solističnih, komornih in ansambelskih del sodobnih skladateljev, ki raziskujejo osrednjo temo festivala – povezavo med glasbo in digitalnimi mediji.
še novic