SEM,
19. oktober 2016
―
Sporočilo za javnost
19. oktober 2016, SEM
V Slovenskem etnografskem muzeju bosta v petek,
28. oktobra 2016, potekala dogodka - tiskovna konferenca ob 12. uri in okrogla miza s kulturnim programom ob 19. uri, ki obeležujeta izid nove knjige Afganistan - slovenski pogledi. Njen urednik in soavtor je mag. Ralf Čeplak Mencin. Je tudi avtor istoimenske osrednje občasne razstave Slovenskega etnografskega muzeja v letu 2017, ki jo knjiga napoveduje. Založnik in izdajatelj knjige je SEM.
Ob izidu knjige Afganistan - slovenski pogledi je prof. dr. Aleš Črnič zapisal: »Po
11. septembru 2001, ko smo simbolno vstopili v novo stoletje in tisočletje, je nemogoče pregnati tesnobni občutek, da je dominantno razumevanje našega sveta odločilno zaznamovano z manihejsko, črno-belo optiko – v njej nas, zahodnjake, ki smo seveda na strani Dobrega, najbolj ogrožajo muslimani, prepogosto personifikacija Zla. Vsaj za silo tolažilno je spoznanje, da to brutalno popačeno monolitno sliko tu in tam vendarle zmoti kak bistrejši pogled, ki seže tudi prek fizičnih in mentalnih ograj, s katerimi se panično zagrajujemo. V tem je, poleg nespornih drugih kvalitet, nemara največja vrednost slovenskih pogledov na Afganistan«.
Ralf Čeplak Mencin je o vsebini knjige zapisal sledeče: Knjiga vsebuje 28 prispevkov Slovenk in Slovencev o njihovi osebni izkušnji Afganistana od poznih 60-ih let prejšnjega stoletja pa do danes. S prispevki so sodelovali: Peter Amalietti, Marjan Cencen, Ralf Čeplak Mencin, Janez Fajfar, Marjeta Gostinčar Cerar, Ervin Hladnik-Milharčič, Irena Klavs, Drago Kos, Tomo Križnar, Aleš Kunaver, Mare Lakovič, Andreja Mesarič, Janez Mihovec, Mitja Močnik, Dušan Nolimal, Ivana Odič, Marko Ogrizek, Milan Pregelj, Marko Prpič, Mojca Račič, Gorazd Rečnik, Zora Slivnik Pavlin, Smiljan Šiška, Zmago Šmitek, Borut Šraj, Miro Štebe, Srečko Zajc in Darko Žagar. Knjiga ima 115 avtorskih fotografij in obsega 312 strani.
Urednik, idejni avtor knjige in razstave v pripravi Ralf Čeplak Mencin