Objava petih vicev dvajsetega izbora

Objava petih vicev dvajsetega izbora

SEM, 20. april 2020 ― Uredniški odbor je izbral dvajseti niz najboljših vicev, ki jih zbiramo v okviru našega poziva:  Kaj ti v tem času pomeni BMW ali Audi, če mora stati doma? Zdaj si frajer, če maš traktor in lahko greš na njivo! Ker smo prejeli zahvale s strani tisočev igralcev golfa, smo se odločili, da dovolimo več športnih aktivnosti. Nov sveženj ukrepov bo od jutri dovolil še: smučanje, smučarske skoke, kajtanje, polo in jadranje. Aktivnosti lahko opravljate le znotraj meja lastne občine. Dopolnitev dosedanjih merskih enot: Milimeter, centimeter, decimeter, meter, kilometer, občina. Ne glede na datum razglasitve konca epidemije je že danes jasno, da bo poletje prišlo deset kil prezgodaj. Jutri grem v pisarno v drugo občino. Vznemirjena kot devica na poročno noč. Seznam vseh izbranih vicev
Prvi april

Prvi april

LUD Literatura, 20. april 2020 ― Kako daleč sta si zastonj in zaman? Si človek res ogleda svetovno znan spletni muzej ali legendarni slovenski film, ker ga ceni in se mu približa spoštljivo, ali pa ga ponuca kot toaletni papir samo zato, ker je pač brezplačen?

Zombi iz vuhanske laboratorije i da li je Tito još živ

SKC Danilo Kiš, 20. april 2020 ― ga podele na one koji su zli i one koji su dobri, to jest one harizmatične ličnosti koje će sada za dobrobit čovečanstva s nama da podele ta skrivena znanja i da nas na neki način pouče o tome ko radi protiv nas.“ Read more › The post Zombi iz vuhanske laboratorije i da li je Tito još živ appeared first on SKCDK.

Teorije zavera nude komplikovana, a logična rešenja i zato se lako prenose

SKC Danilo Kiš, 20. april 2020 ― Kristina Radomirović: „Teorije zavere se uvek trude da polarizuju svet, da ga podele na one koji su zli i one koji su dobri, to jest one harizmatične ličnosti koje će sada za dobrobit čovečanstva s nama da podele ta skrivena znanja i da nas na neki način pouče o tome ko radi protiv nas.“ Read more › The post Teorije zavera nude komplikovana, a logična rešenja i zato se lako prenose appeared first on SKCDK.

Teorije zavera nude komplikovana, a logična rešenja i zato se lako prenose

SKC Danilo Kiš, 20. april 2020 ― Kristina Radomirović: „Teorije zavere se uvek trude da polarizuju svet, da ga podele na one koji su zli i one koji su dobri, to jest one harizmatične ličnosti koje će sada za dobrobit čovečanstva s nama da podele ta skrivena znanja i da nas na neki način pouče o tome ko radi protiv nas.“ The post Teorije zavera nude komplikovana, a logična rešenja i zato se lako prenose appeared first on KC Danilo Kiš.

Do študijskega in maturitetnega gradiva po pošti, po knjige za dušo na splet

Štajerski tednik, 20. april 2020 ― Zagotovo se je marsikateremu dijaku, študentu in tudi osnovnošolcu porodilo vprašanje, kako do potrebnega gradiva, ki sameva v zaprtih knjižnicah. Odgovor na to dilemo razrešuje (med drugimi tudi) Knjižnica Josipa Vošnjaka Slovenska Bistrica, ki se je po izdanem pozitivnem mnenju Nacionalnega inštituta za javno zdravje, odločila, da svojim članom omogoči dostavo knjig na dom.
Izdajanje glasbe v teh dneh bolj ali manj ustavljeno

Izdajanje glasbe v teh dneh bolj ali manj ustavljeno

Misli, 20. april 2020 ― V času ukrepov zaradi koronavirusa se je ustavilo tudi izdajanje glasbenih albumov. Z novo ploščo je sicer presenetila skupina El Kachon, ker so jo zaključili pred osamitvijo, so pa poslušalci ostali denimo brez napovedanih novosti skupine San Di Ego ali Tinkare Kovač. Založbe delujejo, a novih naročil ni, je za STA povedal producent Janez Križaj.
Celovec, Trst, Ljubljana: Skupna oddaja o knjigah in pandemiji

Celovec, Trst, Ljubljana: Skupna oddaja o knjigah in pandemiji

ARS Ars humana, 20. april 2020 ― Založništvo je že beležilo rahlo rast, nato pa se je zgodila pandemija... Sodelovanje Radia Trst A, slovenskega programa ORF v Celovcu in programa Ars smo tokrat namenili vprašanju prihodnosti knjig po pandemiji. Jasno je, da karantena ni pripomogla k večjemu številu bralcev. V Sloveniji denimo spletni trgovci beležijo kar 540-odstotno rast povpraševanja po utežeh, 100-odstotno rast nakupov veslaških naprav in dobro tretjino večje zanimanje za tekaške steze. Še več, na Hrvaškem so med karanteno zabeležili večje povpraševanje po televizijah, kot pred svetovnim prvenstvom v nogometu. Medtem je povečanje obsega spletnih nakupov knjig v Sloveniji, Avstriji in Italiji malenkostno. Po osamosvojitveni vojni, ki je bila za založništvo podoben šok kot trenutna pandemija, je Državna založba Slovenije prodala prvo knjigo šele po treh mesecih. Zakaj karantena, ko naj bi načeloma več ljudi imelo čas brati, ni povzročila vrnitve branja, kaj čaka založništvo po koncu pandemije in kaj zaprtje knjigarn pomeni za usodo knjižnega trga in branja nasploh, bodo v skupni oddaji pred svetovnim dnevom knjige razmišljali: član uredniškega odbora Goriške Mohorjeve družbe in ravnatelj Državnega izobraževalnega zavoda Simon Gregorčič Peter Černic, urednik v Mohorjevi založbi v Celovcu Adrian Kert in profesor založniških študij na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani Miha Kovač.

Nekrolog Helene Rant

Gorenjski muzej, 20. april 2020 ― Naša sodelavka Helena Rant je odšla. Tako posebna kot je bila Helena, je bila tudi njena bolezen, redka in težko določljiva. Zelo huda, ker je tako hitro napredovala, še posebej za žensko v najboljših letih. Hočemo se spominjati Helene, ki ... Read More

OFIS: Curly Villages

OUTSIDER, 20. april 2020 ― Veliko odličnih idej in pobud nikdar ne zapusti delovnih miz arhitektov. Nekaterim se zatakne pri birokratskih mlinih, druge ustavijo menjave oblasti, krize in premeščanje prioritet. Nikoli ne moremo vedeti, kako bi se projekti obnesli, če bi jih dejansko realizirali. Vsekakor pa lahko rečemo, da neuresničena ostane marsikatera prebojna ideja, ki bi lahko prispevala k izboljšanju… The post OFIS: Curly Villages appeared first on OUTSIDER.

Državna sekretarka dr. Ignacija Fridl-Jarc v odzivu na neresnične očitke v zvezi s financiranjem Slovenskega filmskega centra, Javne agencije za knjigo ter prekinitvijo izplačil knjižničnega nadomesti

Ministrstvo za kulturo, 20. april 2020 ― Državna sekretarka dr. Ignacija Fridl-Jarc je zavrnila neresnične navedbe, ki so se v zadnjih tednih pojavljale v medijih. Ne drži namreč, da je Ministrstvo za kulturo ustavilo financiranje Slovenskega filmskega centra in Javne agencije za knjigo ali prekinilo izplačila knjižničnega nadomestila.
Never Weaken

Never Weaken

Kinodvor, 20. april 2020 ― Fant je zaljubljen v dekle iz sosednje pisarne. Ko se zdi, da bo službo v osteopatski kliniki izgubila, se s pomočjo prijatelja akrobata odpravi na lov za novimi pacienti. Zadnji kratki film Harolda Lloyda je ena od njegovih slovitih “napetih” komedij, kjer naš junak v nekem trenutku binglja z visoke zgradbe.

Znani so nominiranci za nagrado kritiško sito

Misli, 20. april 2020 ― Za nagrado kritiško sito za najboljšo knjigo preteklega leta po izboru slovenskih literarnih kritikov so nominirani Nina Dragičević, Anja Golob, Sergej Harlamov, Vesna Liponik, Veronika Simoniti, Zarja Vršič in Jernej Županič. Društvo slovenskih literarnih kritikov bo nagrado kritiško sito letos podelilo devetič.

Miloš Kosec: Razgrajevanje zidov

OUTSIDER, 20. april 2020 ― Zidovi, ki nas bolj strogo kot sicer obkrožajo že dober mesec in nam skopo odmerjajo vsakodnevno gibanje, so končno pokazali svoj vztrajni in neprizanesljivi karakter. S ključem v rokah smo se lahko v običajnih razmerah delali, kot da jih ni. Seveda, tistih nekaj kvadratnih metrov med opečnatimi ali betonskimi zidovi je glede na podatek v… The post Miloš Kosec: Razgrajevanje zidov appeared first on OUTSIDER.

V sklopu akcije Vsi (filmi) doma tokrat tudi Cankar

Misli, 20. april 2020 ― Slovenski filmski center (SFC) v sklopu akcije Vsi (filmi) doma, ki jo je v času koronavirusa zagnal s partnerji, tokrat napoveduje dokumentarno-igrana in dokumentarni film ter v otroškem programu tri nove kratke animirane filme. Od danes je tako dostopen tudi celovečerni dokumentarno-igrani film Cankar scenarista in režiserja Amirja Muratovića.

Polona Lovšin – ilustracije

Medobčinski muzej Kamnik, 20. april 2020 ― V letu 2020 predstavljamo ilustratorko Polono Lovšin (1973) na dveh lokacijah in sicer v domačem Trzinu, kjer bomo avtoričina  dela predstavili na panojski razstavi in v galeriji Pogled v Kamniku, kjer bodo na ogled tudi avtoričine izvirne ilustracije in knjižne izdaje slikanic. Ob tej priložnosti je v pripravi tudi katalog oblikovalca Vladimirja Ristića z besedilom […] The post Polona Lovšin – ilustracije appeared first on MM:K.

Dag Nasty - Can I Say | Recenzija

13. brat, 20. april 2020 ― Hja, tudi glasbena zgodovina ni vedno pravična. Nekateri bendi in albumi so res pionirski, prelomni, pa se jih samo stari feni in največji poznavalci spomnijo, nasledniki takšnega zvoka pa se uspejo prebiti do širših množic. Eden izmed bendov iz prve kategorije so sigurno Dag Nasty, prototip melodičnega hardkor benda, ki je v tedaj prevladujoči minimalistični pank zvok sredi osemdesetih vključil mnoge rock elemente. Ustanovil jih je Brian Baker, nekoč eden od motorjev legendarne hardkor skupine Minor Threat, ki je naredila revolucijo tako z zvokom kot tudi z novim odnosom do ustvarjanja glasbe v panku. Brian je že v zadnjem obdobju Minor Threatov prijel za kitaro, tako da so z dvema kitarama iskali bolj širok, melodičen zvok. Zaradi različnih pogledov na glasbo in tudi na glasbeni biznis sta se z ideologom DC hardkora in vodjo založbe Dischord Ian Mackayem razšla. Brian je želel večje dvorane, priti do širših množic. K sodelovanju je povabil Dave Smaleya, nekdanjega pevca bostonskih hardkorovcev DYS (kasneje v All in Down By Law) in naredil bend kot si ga je želel. To pa pomeni hitri, drveči komadi, z melodičnim vokalom, pa tudi z melodično kitaro. Sredi 80ih let prejšnjega stoletja ni bilo veliko podobnih poskusov. Hardkor bendi so zašli ali v crossover zvok pod vplivom začetnega thrash metala, ali pa v bolj hardrock vode. Dag Nasty pa so uspeli združiti melodijo in še vedno dokaj agresiven zvok, ki je črpal bolj iz hardkora kot pa iz panka. Can I Say je prvi izmed treh zaporednih albumov, preden je bend razpadel in se je Brian poskusil v glam rock vodah z Junkyard. A ker je prvi, je sigurno tudi najpomembnejši. Na naslednjih dveh albumih Wig out at Denkos in Field Day je še več melodike in tudi akustičnih kitar, prišlo je tudi do menjave vokalist. Dag Nasty so kasneje kot projekt posneli še 2 albuma in celo singel pred nekaj leti. A ker je Brian polno zaposlen pri Bad Religion, kakšne večje zgodbe s tem bendom ni več pričakovati. A tudi ni potrebe po tem. Ključno
Gojškle

Gojškle

Loški muzej, 20. april 2020 ― Gojškle so nekoč uporabljali za hojo oziroma drsanje po snegu. Imele so podobno obliko kot drsalke in so bile običajno izdelane iz lesa.

Gašper Fabijan: Kurnik

OUTSIDER, 20. april 2020 ― O zlatem jajcu in kokošjem gradu Nekoč je živel mlad arhitekt. Bil je dober po srcu in vsakogar je cenil. Pa se je zgodilo, da mu je na pot prišel projekt, kakršnega ni pričakoval: kokošnjak! Ne bodi len, je arhitekt zavihal rokave in kokošim zgradil hišo. Ta je bila lepa in skladna, kot da bi… The post Gašper Fabijan: Kurnik appeared first on OUTSIDER.
Stara znanja – nova spoznanja

Stara znanja – nova spoznanja

SEM, 20. april 2020 ― Mikroorganizmi se na različnih površinah zadržujejo različno dolgo. Zato najbrž ni naključje, da so že v preteklosti za predmete, ki pogosto prihajajo v stik z rokami, uporabljali posebne materiale. Medeninaste kljuke Kovine, ki vsebujejo baker, kot je medenina, imajo naravni biocidni učinek. Na njihovi površini kovinski ioni preprečuje razvoj alg, plesni, gliv in virusov. Zato je uporaba medenine za izdelavo kljuk še posebej primerna v javnih ustanovah, kot so šole in bolnišnice. Priporočila o uporabi določenih kovin za kirurške posege kot preventivo pred okužbami zasledimo že v starih indijskih medicinjskih spisih Sushruta Samhita. Srebrni jedilni pribor Uvedba jedilnega pribora v srednjem veku, posebno vilic, je vplivala na podobo prehranjevanja, ločila je vljudno, civilizirano od barbarskega. Stoletja pa so nas vilice tudi varovale pred potencialno nevarnimi okužbami, saj naravni biocidni učinek srebra preprečuje obstoj alg, plesni, gliv in virusov na njegovi površini. Danes se srebro še vedno uporablja v medicinske namene, manj pa se zavedamo, da tudi nošenje srebrnega nakita pripomore k boljšemu zdravju. Če slučajno podedujete družinski srebrni pribor, ga tudi uporabite! Les v kuhinji Danes se v kuhinji spet bolj uporabljajo leseni pripomočki, kot so lesene žlice, deske in posode. Nedvomno imajo za to zasluge mladi oblikovalci in izdelovalci lesenih izdelkov, ki jim je uspelo obudili uporabo lesa. Les po svoji naravni sestavi deluje antibakterijsko in preprečuje razmnoževanje bakterij na svoji površini. Ste vedeli, da bakterija salmonele na obdelani leseni površini preživi le nekaj minut za razliko od plastike, kjer se lahko celo razmnožuje? Vendar pazite! Trenutno ni nobenih dokazov, da bi našteti materiali uspešno preprečevali širjenje virusa COVID-19, zato se še naprej držite navodil, ki jih prejmete od pristojnih institucij.

Ne spreglejte APRILSKEGA NOVIČNIKA!

Ana Monro, 20. april 2020 ― V tokratni izdaji NOVIČNIK-a v Uvodniku predstavljamo naš protikorona ukrep, umetniško iniciativo Ana pod oknom, prinaša pa tudi sporočilo, da Ana Desetnica 2020 zagotovo bo, ter informacije o novi ulični produkciji Zadnji ulov in Odzive iz tujine. Želimo vam prijetno branje in vse dobro. Ostanite doma in se vidimo pod vašim oknom!         The post Ne spreglejte APRILSKEGA NOVIČNIKA! appeared first on Ana Monro.
Franja Tavčar, gospa z Visokega

Franja Tavčar, gospa z Visokega

Loški muzej, 20. april 2020 ― Franja Tavčar je sodelovala pri ustanavljanju številnih društev in organizacij za ženske in otroke, imela pomembno vlogo pri dobrodelnih akcijah, bila med glavnimi pobudniki zbiranja podpisov v podporo majniški deklaraciji in postala prva slovenska dvorna dama jugoslovanske kraljice Marije Karađorđević.

Slovenska gledališča na spletu: SNG Drama Ljubljana

SiGledal, 20. april 2020 ― V času, ko so morala gledališča in druge kulturne ustanove začasno zapreti vrata, so se marsikatere kulturne vsebine in aktivnosti preselile na splet. Številna gledališča vabijo k spletnemu ogledu nekaterih uprizoritev iz preteklih sezon, ljubiteljem gledališča (in literature) pa prek spleta ponujajo tudi nekatere druge vsebine. Ekipa portala SiGledal je tokrat pripravila pregled spletnih aktivnosti SNG Drama Ljubljana.

Dramski teksti na spletu

SiGledal, 20. april 2020 ― V zadnjih tednih niso zaprta samo gledališča, temveč tudi knjižnice. Na portalu slovenskega gledališča SiGledal je objavljenih že več kot 400 dramskih besedil (sodobnih) slovenskih avtorjev in avtoric. Tokrat smo vam pripravili pregled oziroma izbor še nekaterih drugih spletnih portalov in spletnih strani, na katerih lahko dostopate do dramskih besedil slovenskih in tujih dramatikov ter dramatičark.

Niti v smrti nismo enaki | Kolumna

13. brat, 20. april 2020 ― Živim v večino leta sončni Novi Gorici. Klima je blago mediteranska. Lokalpatrioti se zaklinjajo na najboljšo možno klimo in da je že zaradi tega ne zamenjajo za center Slovenije. Kot nekdo, ki vsakodnevno migrira v Ljubljano, na to trditev res nimam pripomb, razen morda na prevroča poletja, ko se niti ponoči ne shladi. Segrevanje podnebja pušča tu še veliko odprtih vprašanj, saj lahko kmalu postane prevroče. A trenutno se ljudje ukvarjajo z bolj akutnim problemom kot je strah pred okužbo z virusom COVID-19. Tudi v času pandemije pa imamo prebivalci Goriške še eno prednost. Kljub bližini Italije je okuženih zelo malo ljudi, resneje bolnih pa tudi ni. Zato se v našem mikrookolju na srečo ne srečujemo z najhujšo posledico bolezni – smrtjo. Smrt je v prvi vrsti osebni dogodek, tako za umrlega kot za njegove najbližje, njegovo okolico. V primeru pandemije smo doživeli dehumanizacijo pokojnikov posebne vrste. Smrt je samo še številka v tabelah. Ta enkratni dogodek se pretvori v številko, primerno za ustrezne računske in statistične metode. In ko postane enkrat del abstraktne matematične operacije, potem ni več daleč od cost benefit analize kot se uporablja v ekonomski znanosti. A tu se pojavi negativno dokazovanje. Torej v smeri koliko se splača še nižat število smrti oz. kolikšna je cena ohranjanja življenj. V najboljšem primeru se to počne zaradi tega, da se izračuna koliko življenje je ogroženih zaradi izrednih ukrepov za zajezitev pandemije, v najslabšem primeru pa to pomeni, kolikšen bo izpad dobička pri posamezni korporaciji zaradi borbe za ohranitev posameznih življenje. Je 100 življenj starostnikov res več vredno kot 5 milijonov evrov dobička, ki bi ga lahko še “plemenitili”? Poznamo vsaj dve zelo razširjeni lažnivi trditvi oz. prevari. Prva je ta, da smo vsi v istem čolnu. Pa ne moremo trditi, da je samo en čoln, da so vsi na čolnu in da imamo vsi enake vloge na čolnu. Trditev naj bi ponazorila, da ni razrednih in drugih razlik. Vsi v krizi postanemo enaki, vsi

20. aprila 2012 je v Celju umrl Franc Štolfa, stomatolog in publicist

Kamra.si, 20. april 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...20. aprila 2012 je v Celju umrl Franc Štolfa, stomatolog in publicist. Rodil se je 21. februarja 1932 v Ljubljani.  Primarij dr. Franc Štolfa je od leta 1938 živel v Celju. Po zaključenem študiju medicine v Ljubljani se je zaposlil kot zobozdravnik v Celju in bil do leta 1992 vodja zobozdravstvene službe ŽZD Maribor – OA Celje. Je dolgoletni aktivni član Društva Zobozdravstvenih delavcev Celje, vodil ga je do leta 1993, bil je tudi podpredsednik Društva Zobozdravstvenih delavcev Slovenije in predsednik odbora za zgodovino stomatologije pri tem društvu. Z zgodovino stomatologije se je namreč ljubiteljsko ukvarjal že od študentskih let.
Britanski orglavec Roger Sayer

Britanski orglavec Roger Sayer

ARS Obiski kraljice, 20. april 2020 ― in glasba J. S. Bacha, F. Mendelssohna, J. Rheinbergerja in C. Tournemira V oddaji predstavljamo recital britanskega orglavca Rogerja Sayerja, ki ga je izvedel v cerkvi Temple v Londonu. Sayer je organist in glasbeni vodja v tej cerkvi od leta 2013. Svojo glasbeno pot je začel kot zborovski pevec, kasneje pa je študiral na Kraljevem glasbenem kolidžu pri organistu in skladatelju Nicholasu Danbyju. Orgelsko znanje je pridobival tudi v znameniti londonski katedrali sv. Pavla, potem pa je postal pomožni in nato še glavni organist in glasbeni vodja v Rochestrski stolnici. Mednarodno kariero je uspešno začel z zmago na mednarodnem orgelskem tekmovanju v kraju St. Albans leta 1989. Posnel je vrsto zgoščenk, med njimi vsa orgelska dela Johanna Sebastiana Bacha in vseh 20 orgelskih sonat Josepha Rheinbergerja. Dela teh skladateljev je uvrstil tudi na svoj recital v cerkvi Temple.
še novic