SEM,
15. junij 2016
―
V okviru mednarodnega projekta SWICH v Slovenskem etnografskem muzeju pripravljamo in izvajamo aktivnosti, povezane z neevropskimi zbirkami iz afriškega kontinenta.
Tovrstne zbirke hranijo tudi v dveh drugih slovenskih muzejih. V Muzeju Velenje je zbirka češkega akademskega kiparja Františka Vladimirja Foita, v Koroškem pokrajinskem muzeju pa skrbijo za zbirko dr. Franca Tretjaka, ki je kot ekonomist in finančni svetovalec 18 let delal v več afriških državah. Ker je eden od naših ciljev okrepiti sodelovanje z obema muzejema v zvezi z afriškimi zbirkami, smo člani projektne skupine SWICH v začetku junija obiskali Muzej Velenje. Tam smo se srečali s kustosom Blažem Verbičem in si ogledali stalno postavitev Foitove zbirke. Obenem pa smo si v Muzeju novejše zgodovine Celje ogledali gostujočo razstavo Muzeja Velenje z naslovom Afrika 1931 – Foitovi fotografski zapisi na steklu, ki jo je leta 2012 pripravil Blaž Verbič.
Osebna zgodba češkega kiparja Františka Foita je izjemno zanimiva, predvsem pa pozornost vzbudi podatek, da večino njegove zbirke ne hranijo na Češkem, temveč v muzeju v Velenju. Blaž Verbič nam je orisal Foitovo zgodbo ter opozoril tudi na pomembno povezavo s Slovenskim etnografskim muzejem. Foit se je rodil leta 1900 v kraju Tabor na Češkem. Mladost je preživel v češkem mestu Telč, kjer se je v očetovi kamnoseški delavnici navdušil za kiparstvo. Sledil je svojim sanjam in se šolal na več kiparskih šolah ne le na Češkem, temveč tudi v tujini. Ko je v Parizu v izložbi neke starinarnice videl tri afriške maske, je v njem vzniknila želja: potovati v afriške dežele. Leta 1931 se je v družbi biologa dr. Jiřija Bauma odpravil na svojo prvo pot po afriškem kontinentu. Potovala sta od Egipta preko Sudana, Konga, Ugande, Kenije, današnjih Tanzanije, Zambije in Zimbabveja do Cape Towna v Južni Afriki. Med potjo sta fotografirala in snemala film ter raziskovala vsak na svojem področju. Foit je po vrnitvi na Češko izdal svoj dnevnik z naslovom Autem napříč Afri