21. septembra 1814 se je v Pečovju (Štore) rodil Miha Vizjak, kmet in slovenski politik

Kamra.si, 21. september 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...21. septembra 1814 se je v Pečovju (Štore) rodil Miha Vizjak, kmet in slovenski politik. Umrl je 17. marca 1892. Miha Vizjak, p. d. Pečovšek, je bil posestnik, znani sadjar, narodnjak in teharski občinski odbornik doma iz Pečovja, ki se je rodil očetu Janezu Vizjaku in materi Jeri, rojeni Žnidar. Posebej ga je odlikovalo delo na področju sadjarstva, gojenja vinske trte, pa tudi sviloprejstva. Sadno drevje je presejal, cepil s prilagajanjem in gojenjem divjakov iz gozda. Z gojenjem sadnega drevja si je pomagal tudi s kmetijskimi nasveti iz Bleiweisovih Kmetijskih in rokodelskih novic, ki so začele izhajati leta 1843, na pobudo njegovega velikega prijatelja Antona Grabiča. Kasneje je sadno drevje gojil skupaj s sinom Matijem, ki se je učil na poskusnem posestvu in v sviloprejski šoli pri Gradcu. Z nemških dežel, predvsem Saške, je začel naročati in saditi žlahtne sorte jablan (Karolina, Burghartova, arleanska in Baumannova renata), hrušk (maslenka, pastorjevka) in češenj (bele, rdeče hrustavke). Okoliške kmete je oskrboval s sadikami in jim pomagal z nasveti pri gojenju samega sadnega drevja. Ustanovil je tudi prvo zasebno drevesnico v celjskem okrožju. Za svoje delo na področju sadjarstva je bil večkrat nagrajen na sadnih razstavah, leta 1864 ga je cesar odlikoval s srebrnim križcem za zasluge s krono.
Orgelski cikel Faust Petra Ebna

Orgelski cikel Faust Petra Ebna

ARS Obiski kraljice, 21. september 2018 ― V izvedbi nemškega organista Guntherja Rosta Češki skladatelj Petr Eben je orgelski cikel Faust napisal po Goethejevi drami. Naročilo za scensko glasbo je dobil ob 200 letnici gledališča Burgteater na Dunaju leta 1976. Že v scensko glasbo je vključil orgle, ki imajo v glasbenem in simbolnem smislu velik pomen, predstavljale naj bi namreč boj med dobrim in zlim v Faustovi duši. V njegovi glasbi je tako mogoče slišati  strogo polifono sakralno glasbo v nasprotju s trivialno posvetnostjo ljudskih napevov. Skladatelj je pozneje Fausta sam priredil za orgle. Orgelski cikel ima devet stavkov, vsak predstavlja določen prizor v drami pa tudi skladateljevo osebno interpretacijo dela. Na koncertu januarja lani v Koncertni hiši – Konzerthaus na Dunaju je Ebnovo obsežno kompozicijo izvedel nemški organist Gunther Rost.

Nevihta? Tornado!

Festival Maribor, 21. september 2018 ― »Mozartova glasba je tako lepa, da zvabi angele z neba,« je rekel pesnik. Če smo povsem iskreni, vam ne moremo zagotoviti, da se bodo v soboto, 22. septembra v Unionsko dvorano spustila krilata bitja, lahko pa vam zagotovimo večer nebeško lepe glasbe in – strele! Ni nam treba vremenskih kart za napoved, da Mozartova zadnja […]
Hamlet, Tatovi in Somrak bogov

Hamlet, Tatovi in Somrak bogov

ARS Svet kulture, 21. september 2018 ― O premierah gledaliških predstav v Mariboru, Ljubljani in Trstu Nasilje, osamljenost sodobnega človeka, jeza in maščevanje bodo ta konec tedna zaznamovali gledališke odre. Ti prinašajo nove interpretacije klasikov in nova imena svetovne dramatike: v Trstu bodo v režiji Matjaža Fariča igrali Hamleta, v Mariboru v režiji Daliborja Mátanića predstavo Somrak bogov, v ljubljanski Drami pa tokratno sezono začenjajo s sodobno nemško dramatiko, in sicer dramo Dee Loher Tatovi, ki jo režira Ivana Djilas. V današnji oddaji bomo povzeli tudi poudarke mednarodnega kritiškega simpozija, razstavne ponudbe v naši relativni bližini in prihajajočih glasbenih koncertov. Vabljeni k poslušanju!

AGNEL / CASTELLÓ / DUTHOIT (14.10.2018 21:00)

Španski borci, 21. september 2018 ― Pri triu, ki ima nastopiti v drugem delu večera, »ne vemo, ali njegova muzika prihaja iz nebes ali pekla,« so zapisali v organizaciji festivala ArtActs. Agnel ubira tipke, se poglobi v klavirsko drobovje in nam navsezadnje ponudi še zelo posebno potovanje v vesolje. Duthoit najprej kriči, joče, grgra, zaklinja, prime naposled klarinet, ga dodobra namuči in iz njega stisne zven, za katerega miže ne moremo več ugotoviti, ali ni morda kar njen glas od prej. Castelló, sicer krepka...
V fokusu 24. Mesta žensk Marwa Arsanios in Simona Semenič

V fokusu 24. Mesta žensk Marwa Arsanios in Simona Semenič

Misli, 21. september 2018 ― Oktober bo zaznamoval 24. mednarodni festival sodobnih umetnosti Mesto žensk. V sredo, 3. oktobra, ga bodo v Kinodvoru uvedle predfestivalske projekcije avtobiografskega dokumentarca Maje Weiss My Way 50, naslednji dan pa bosta festival v Galeriji Škuc odprla panel in razstava vizualne umetnice iz Libanona Marwe Arsanios Kdo se boji ideologije?

Nabélose (14.10.2018 21:00)

Španski borci, 21. september 2018 ― Duo Kakaliagou/Schmoliner – kakor pravi neka recenzija – »zakuri v samotni (gorski) bajti, nas posadi k starodavnemu ognjišču in nas zavije v toplo dekico.« Naši gostji se podata od droma in folka k suverenim elementom prosto improvizirane muzike, pri čemer se povsem svojsko ukvarjata s položajem ženske v srednjeevropski in grški kulturi in to postorita tako inštrumentalno kakor glasovno. Vrhunska umetnost, za katero ne vemo, ali je stara stoletja ali se rojeva šele tik pred nami...

X. Plesna Nacionala (13.10.2018 20:00)

Španski borci, 21. september 2018 ― Utečena prireditev že deseto leto zapored omogoča profesionalnim ustvarjalcem na področju sodobnega plesa, starejšim od 21 let, predstavitev odlomkov iz svojih novejših del ali del v nastajanju. Splošni in strokovni javnosti se lahko predstavijo z največ desetminutnimi izsečki iz obstoječih predstav ali še nerealiziranih idej, na katerih trenutno delajo.

Svet češke književnosti skozi prevode Zdenke Škerlj Jerman

Kamra.si, 21. september 2018 ― Slovanska knjižnica vabi vse, ki jih zanima češka književnost, na ogled razstave o izjemni prevajalki Zdenki Škerlj Jerman (1933-2010), ki je v svojem petdesetletnem delovanju v slovenski prostor prenesla neizčrpno število čeških pisateljev. Zaslužna je za prevode leposlovja in otroške književnosti, izdane knjižno, revijalno ali v obliki radijskih iger. Razstavo so pripravili Oddelek za slavistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Društvo slovenskih književnih prevajalcev in Kulturno-umetniško društvo Police Dubove v sodelovanju z Mestno knjižnico Ljubljana. Projekt je podprlo Veleposlaništvo Češke republike v Ljubljani. Razstava je na ogled od 12. 9. do 5. 11. 2018 v 2. nadstropju na Einspielerjevi cesti 1 za Bežigradom.

Življenje in delo dr. Antona Murka

Kamra.si, 21. september 2018 ― Praznovanju občinskega praznika Občine Hoče-Slivnica, ki ga bodo zaznamovale postavitve informativnih tabel kulturnim znamenitostim in pomembnim občanom, se pridružujemo s pregledno razstavo, namenjeno enemu najvidnejših Hočanov. Slovničar in leksikograf, teolog in nadžupnik dr. Anton Murko (1809-1871), po katerem bo ob tej priložnosti poimenovana ulica v bližini Knjižnice Hoče, je v 2. tretjini 19. stoletja močno zaznamoval hoško nadžupnijo in si s svojimi prizadevanji k enotnosti knjižnega jezika pridobil velik ugled med takratno slovensko kulturno srenjo. Po razstavi, ki je nastala v sodelovanju med občino, Marjanom Čandrom, podjetjem Ledinek in nadžupnikom Alojzom Petričem, nas bo v torek, 25. septembra 2018, ob 17. uri popeljala Majda Strašek Januš. Vljudno vabljeni v Knjižnico Hoče!   
Od Nürnberških procesov do Bruslja

Od Nürnberških procesov do Bruslja

ARS Jezikovni pogovori, 21. september 2018 ― Nürnberški procesi so prispevali k popularizaciji tehnike za tolmačenje, saj je šlo tudi za prvovrsten medijski dogodek. Generalni direktorat za tolmačenje Evropske komisije sodi danes med največje službe za simultano tolmačenje. Pred jutrišnjim evropskim dnevom jezikov bomo osvetlili nekaj mejnikov, ki so pripeljali do takšne organiziranosti tolmačenja. Začeli bomo pri Nürnberških procesih proti vojnim zločincem v letih 1945/1946, ki veljajo za velik napredek na tem področju. Prispevali so k popularizaciji tehnike za tolmačenje, saj je šlo tudi za prvovrsten medijski dogodek. Tolmaške kabine so bile nameščene tako, da so tolmači videli obtožence in sodnike, udeleženci pa so lahko prevode v angleški, francoski, ruski in nemški jezik spremljali prek slušalk. Prav tako so lahko tolmači s svetlobnim signalom govorca pozvali, da naj govori počasneje ali da nekaj ponovi.

V reškem HNK danes premiera Horvatovega Michelangela

SiGledal, 21. september 2018 ― V Hrvaškem narodnem gledališču (HNK) Ivana plemenitega Zajca na Reki bodo danes premierno uprizorili dramo Michelangelo Buonaroti Miroslava Krleže v režiji slovenskega režiserja Sebastijana Horvata. Gre za otvoritveno predstavo nove gledališke sezone v reškem HNK, pred tem so jo že uprizorili na letošnjih Dubrovniških poletnih igrah.
100 let Narodne galerije

100 let Narodne galerije

ARS Kulturna panorama, 21. september 2018 ― Rožančeva nagrada, Dnevi evropske kulturne dediščine, razstava Valvasorjevih mednarodnih grafičnih dni, razstava Nakit ostane 100 let Narodne galerije, Rožančeva nagrada, Dnevi evropske kulturne dediščine, razstava Valvasorjevih mednarodnih grafičnih dni, razstava Nakit ostane v Posavskem muzeju Brežice in razstava 1918 – ali nam prineseš mir v Dolenjskem muzeju v Novem mestu so teme tokratne Kulturne panorame.
Podelili nagradi za mednarodne dosežke slovenskih muzejev in galerij

Podelili nagradi za mednarodne dosežke slovenskih muzejev in galerij

Misli, 21. september 2018 ― V Brežicah so v sklopu kongresa slovenskih muzealcev podelili nagrade Mednarodnega muzejskega sveta (ICOM) Slovenija. Za delo na mednarodnem področju jo je za projekt SWICH prejel Slovenski etnografski muzej, za promoviranje vsakoletne izbrane ICOM-ove teme pa za projekt Daleč, tako blizu - BIO 25 Muzej za arhitekturo in oblikovanje.
SEM je dobitnik Nagrade ICOM Slovenija 2018 za mednarodno prepoznaven projekt SWICH

SEM je dobitnik Nagrade ICOM Slovenija 2018 za mednarodno prepoznaven projekt SWICH

SEM, 21. september 2018 ― Slovenski etnografski muzej je dobitnik NAGRADE ICOM SLOVENIJA ZA LETO 2018 za mednarodno prepoznaven projekt SWICH – Sharing a World of Inclusion, Creativity and Heritage. Nagrado so na II. Kongresu slovenskih muzealcev v Brežicah prevzeli sodelavci projekta: dr. Bojana Rogelj Škafar, dr. Marko Frelih, Tina Palaić, Anja Koren, mag. Adela Pukl. Utemeljitev nagrade: Slovenski etnografski muzej je bil del projekta SWITCH – Sharing a World of Inclusion, Creativity and Heritage (Delitev sveta vključenosti, ustvarjalnosti in dediščine), ki je potekal med novembrom 2014 in septembrom 2018, del sredstev pa je pridobil s programom Ustvarjalna Evropa. Projekt vključuje deset evropskih etnografskih muzejev in muzejev svetovnih kultur, njegov cilj pa je premisliti vlogo in poslanstvo tovrstnih muzejev danes. V sodelovanju s partnerskimi muzeji, umetniki in ciljnimi družbenimi skupinami je projekt obravnaval razmerja med zunajevropskimi zbirkami in ljudmi v sodobni družbi, upoštevajoč specifičnost zgodovinskega in družbenopolitičnega konteksta, v katerem delujejo muzeji, ter vizije muzejske stroke na področju zbiranja in predstavljanja zunajevropskih zbirk vsakega sodelujočega muzeja. Komisija projektu SWICH – Sharing a World of Inclusion; Creativity and Heritage (Delitev sveta vključenosti, ustvarjalnosti in dediščine) podeljuje nagrado zaradi mednarodnega medpartnerskega sodelovanja v okviru Evrope, interdisciplinarnega pristopa, participativne ter inkluzivne razstave, mednarodne prepoznavnosti, vzpodbujanja ustvarjalnega dialoga, spodbujanja nove univerzalne odgovornosti za dediščino med (etnografskimi) muzeji v diaspori s skupnostmi, iz katerih muzejski predmeti izvirajo, prepoznavnosti ICOM-ovih načel in vpliva na razvoj stroke v slovenskem prostoru z naslavljanjem vprašanj zbiralne politike za prihodnost in vprašanj uporabe digitalne tehnologije. Na Razpis za nagradi ICOM Slovenija za leto 2018 »Za mednarodno mreženje slovenske muzejske misli in dela« so do ra
SEM je dobitnik Nagrade ICOM Slovenija 2018 za mednarodno prepoznaven projekt SWICH

SEM je dobitnik Nagrade ICOM Slovenija 2018 za mednarodno prepoznaven projekt SWICH

SEM, 21. september 2018 ― Slovenski etnografski muzej je dobitnik NAGRADE ICOM SLOVENIJA ZA LETO 2018 za mednarodno prepoznaven projekt SWICH – Sharing a World of Inclusion, Creativity and Heritage. Nagrado so na II. Kongresu slovenskih muzealcev v Brežicah prevzeli sodelavci projekta: dr. Bojana Rogelj Škafar, dr. Marko Frelih, Tina Palaić, Anja Koren, mag. Adela Pukl. Utemeljitev nagrade: Slovenski etnografski muzej je bil del projekta SWICH – Sharing a World of Inclusion, Creativity and Heritage (Delitev sveta vključenosti, ustvarjalnosti in dediščine), ki je potekal med novembrom 2014 in septembrom 2018, del sredstev pa je pridobil s programom Ustvarjalna Evropa. Projekt vključuje deset evropskih etnografskih muzejev in muzejev svetovnih kultur, njegov cilj pa je premisliti vlogo in poslanstvo tovrstnih muzejev danes. V sodelovanju s partnerskimi muzeji, umetniki in ciljnimi družbenimi skupinami je projekt obravnaval razmerja med zunajevropskimi zbirkami in ljudmi v sodobni družbi, upoštevajoč specifičnost zgodovinskega in družbenopolitičnega konteksta, v katerem delujejo muzeji, ter vizije muzejske stroke na področju zbiranja in predstavljanja zunajevropskih zbirk vsakega sodelujočega muzeja. Komisija projektu SWICH – Sharing a World of Inclusion; Creativity and Heritage (Delitev sveta vključenosti, ustvarjalnosti in dediščine) podeljuje nagrado zaradi mednarodnega medpartnerskega sodelovanja v okviru Evrope, interdisciplinarnega pristopa, participativne ter inkluzivne razstave, mednarodne prepoznavnosti, vzpodbujanja ustvarjalnega dialoga, spodbujanja nove univerzalne odgovornosti za dediščino med (etnografskimi) muzeji v diaspori s skupnostmi, iz katerih muzejski predmeti izvirajo, prepoznavnosti ICOM-ovih načel in vpliva na razvoj stroke v slovenskem prostoru z naslavljanjem vprašanj zbiralne politike za prihodnost in vprašanj uporabe digitalne tehnologije. Na Razpis za nagradi ICOM Slovenija za leto 2018 »Za mednarodno mreženje slovenske muzejske misli in dela« so do raz
SEM je dobitnik Nagrade ICOM Slovenija 2018 za mednarodno prepoznaven projekt SWICH

SEM je dobitnik Nagrade ICOM Slovenija 2018 za mednarodno prepoznaven projekt SWICH

SEM, 21. september 2018 ― Slovenski etnografski muzej je dobitnik NAGRADE ICOM SLOVENIJA ZA LETO 2018 za mednarodno prepoznaven projekt SWICH – Sharing a World of Inclusion, Creativity and Heritage. Nagrado so na II. Kongresu slovenskih muzealcev v Brežicah prevzeli sodelavci projekta: dr. Bojana Rogelj Škafar, dr. Marko Frelih, Tina Palaić, Anja Koren, mag. Adela Pukl. Utemeljitev nagrade: Slovenski etnografski muzej je bil del projekta SWITCH – Sharing a World of Inclusion, Creativity and Heritage (Delitev sveta vključenosti, ustvarjalnosti in dediščine), ki je potekal med novembrom 2014 in septembrom 2018, del sredstev pa je pridobil s programom Ustvarjalna Evropa. Projekt vključuje deset evropskih etnografskih muzejev in muzejev svetovnih kultur, njegov cilj pa je premisliti vlogo in poslanstvo tovrstnih muzejev danes. V sodelovanju s partnerskimi muzeji, umetniki in ciljnimi družbenimi skupinami je projekt obravnaval razmerja med zunajevropskimi zbirkami in ljudmi v sodobni družbi, upoštevajoč specifičnost zgodovinskega in družbenopolitičnega konteksta, v katerem delujejo muzeji, ter vizije muzejske stroke na področju zbiranja in predstavljanja zunajevropskih zbirk vsakega sodelujočega muzeja. Komisija projektu SWICH – Sharing a World of Inclusion; Creativity and Heritage (Delitev sveta vključenosti, ustvarjalnosti in dediščine) podeljuje nagrado zaradi mednarodnega medpartnerskega sodelovanja v okviru Evrope, interdisciplinarnega pristopa, participativne ter inkluzivne razstave, mednarodne prepoznavnosti, vzpodbujanja ustvarjalnega dialoga, spodbujanja nove univerzalne odgovornosti za dediščino med (etnografskimi) muzeji v diaspori s skupnostmi, iz katerih muzejski predmeti izvirajo, prepoznavnosti ICOM-ovih načel in vpliva na razvoj stroke v slovenskem prostoru z naslavljanjem vprašanj zbiralne politike za prihodnost in vprašanj uporabe digitalne tehnologije. Na Razpis za nagradi ICOM Slovenija za leto 2018 »Za mednarodno mreženje slovenske muzejske misli in dela« so do ra
Igor Švara za STA: Trenutna generacija orkestrašev je ena najboljših

Igor Švara za STA: Trenutna generacija orkestrašev je ena najboljših

Misli, 21. september 2018 ― SNG Opera in balet Ljubljana bo v nedeljo slavnostno vstopila v novo sezono, povod je stoletnica opernega orkestra. Počastil jo bo venček odlomkov iz operne tradicije, pri katerih bo v ospredju - orkester. Dirigent Igor Švara, ki ga je vodil več kot 40 let, je za STA ocenil, da je ta še vedno med boljšimi opernimi orkestri v Evropi.

ALGIERS, 14. 2. 2019

Kino Šiška, 21. september 2018 ― Potem ko se nam je v spomin vtisnila na otvoritvi festivala MENT Ljubljana 2018, se v Šiško vrača post-punk-gospel naveza Algiers, v času, ko so spričo občega dogajanja njen pravičniški bes, neuklonljiva politična drža in poziv k uporu še toliko bolj aktualni – in potrebni. Ne zamudite ponovnega obiska enega najbolj vznemirljivih bendov 21. stoletja!

V kranjsko Prešernovo gledališče prihaja Venera v krznu

SiGledal, 21. september 2018 ― V Prešernovem gledališču Kranj bodo prihodnji teden, 26. septembra, pripravili že drugo premiero nove sezone, in sicer slovensko krstno uprizoritev drame Davida Ivesa Venera v krznu. Zgodbo o gledališču ter o večni igri zapeljevanja in izmikanja je režiral Primož Ekart, ustvarjalci pa so jo predstavili na včerajšnji novinarski konferenci v Kranju.
V Kranju prvi festival za mesto in klavir Pianopolis

V Kranju prvi festival za mesto in klavir Pianopolis

Misli, 21. september 2018 ― S koncertom pianistke Olge Scheps se bo drevi ob 20. uri v dvorani Stolpa Škrlovec začel prvi Pianopolis - festival za mesto in klavir. Tridnevni festival z nastopi domačih in mednarodnih glasbenikov je napovedal že junijski ulični koncertni maraton, na katerem je v središču Kranja nastopilo 38 pianistov.

Prvi večer Glasbe z okusom je že razprodan

Kamnik.info, 21. september 2018 ― Program Glasba z okusom je v lanski sezoni navdušil obiskovalce Doma kulture Kamnik in glede na zanimanje bo tako tudi v novi sezoni 2018/19. Prvi glasbeni večer, kjer bo obiskovalce z govornimi in pevskimi imitacijami navdušil Tilen Artač, s kulinaričnimi specialitetami pa Gostišče Repnik, je namreč slab teden pred začetkom koncerta že razprodan. »Zanimanje za ... The post Prvi večer Glasbe z okusom je že razprodan appeared first on Kamnik Info.

1905 – Odprtje Zavoda sv. Stanislava

Zgodovina na dlani, 21. september 2018 21. septembra 1905 so v Šentvidu nad Ljubljano odprli Zavod sv. Stanislava. Na ta dan je takratni ljubljanski škof Anton Bonaventura Jeglič blagoslovil prostore zavoda. Zavod sv. Stanislava (znan tudi kot Škofovi zavodi) je bil v času Avstro-Ogrske prva in edina gimnazija, v kateri je bila slovenščina učni in uradni … Preberi The post 1905 – Odprtje Zavoda sv. Stanislava appeared first on Zgodovina na dlani.
1940 Unec – Z Rakekom v ozadju

1940 Unec – Z Rakekom v ozadju

Stare slike (Cerknica), 21. september 2018 ― Lepo, da je Rakek v ozadju, se ga pa komaj kaj vidi. Oči se najprej ustavijo na možaku, katerega oči počivajo na domači vasi. Kaj naj še povem o Uncu, česar nismo že? Leta 1888 je izšla knjiga Vojteha Ravnikarja s popisom vseh slavnosti, ki so jih priredili v Logaškem političnem okraju v čast 40-letnice vladanja […]

21. septembra 1905 je bil v Šentvidu pri Ljubljani odprt Zavod sv. Stanislava

Kamra.si, 21. september 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...21. septembra 1905 je bil v Šentvidu pri Ljubljani odprt Zavod sv. Stanislava Zavod sv. Stanislava v Šentvidu v Ljubljani je slovenska rimskokatoliška ustanova, namenjena izobraževanju in vzgoji. Njeni začetki segajo v zadnja leta 19. stoletja, ko je takratni ljubljanski škof Anton Bonaventura Jeglič predstavil zamisel o gradnji prve povsem slovenske gimnazije. Po mnogih zapletih, ko mestne oblasti niso dovolile gradnje v središču mesta, je Jeglič 16. julija 1901 blagoslovil temeljni kamen za gradnjo Škofovih zavodov. Gradnja je trajala več kot 4 leta, stroški pa so bili temu primerni. Škof je prostore blagoslovil 21. septembra 1905.
Rimski Kolosej bo do konca leta dobil nov muzej

Rimski Kolosej bo do konca leta dobil nov muzej

Misli, 21. september 2018 ― V znamenitem Koloseju v Rimu bodo do konca leta odprli nov muzej. Uredili ga bodo v prostorih, kjer so doslej pripravljali občasne razstave. Po besedah direktorice arheološkega parka Kolosej Alfonsine Russo bodo v njem obiskovalcem približali zgodovino tega pomembnega spomenika.
Zmago Šmitek (1949-2018)

Zmago Šmitek (1949-2018)

Društvo Slovenski staroverci, 21. september 2018 ― Pred dnevi se je poslovil etnolog in zaslužni profesor Zmago Šmitek, avtor številnih del o slovenskem ljudskem izročilu in gotovo naš najboljši raziskovalec mitologije. Šmitek je v svoji karieri med drugim sodeloval pri izdajanju zbirke Zakladnica slovenske pripovedi (Rasla je jelka do neba, Odkod je ta naš svet?: Slovenske pripovedi o poreklu stvarstva, idr.), domači javnosti […]
V Cankarjevem domu bodo razglasili Rožančevega nagrajenca

V Cankarjevem domu bodo razglasili Rožančevega nagrajenca

Misli, 21. september 2018 ― Po pogovoru z nominiranci za 26. Rožančevo nagrado bodo drevi v Cankarjevem domu razglasili letošnjega dobitnika nagrade za najboljšo zbirko esejev. Zanjo so nominirani Andrej Capuder za knjigo Zamrznjene besede, Jasmin B. Frelih za delo Bleda svoboda, Peter Kovačič Peršin za Stopinje v pesku zgodovine in Urša Zabukovec za knjigo Vseživo.

JAVNO POVABILO ZA ZBIRANJE PREDLOGOV ZA SO/FINANCIRANJE MEDNARODNE GLASBENE TURNEJE V OKVIRU PROJEKTA KULTURNI EVRO

Kino Šiška, 21. september 2018 ― Center urbane kulture Kino Šiška poziva ustvarjalce k oddaji predlogov za so/financiranje mednarodne turneje glasbenih izvajalcev v okviru projekta Kulturni evro. Poziv je starostno omejen na prijavitelje, ki bodo ob roku za oddajo stari največ 29 let in ki so državljani Republike Slovenije ali imajo v Republiki Sloveniji stalno prebivališče. V primeru, da prijavo odda glasbena skupina, mora starostni kriterij izpolnjevati vsaj polovica članov glasbene skupine. Javno povabilo je namenjeno mladim ustvarjalcem sodobne urbane popularne glasbe (rock, pop, elektronika, hiphop v vseh odvodih in kombinacijah).
še novic