Odprtje razstav kot prijeten uvod v Dneve narodnih noš

Kamnik.info, 5. september 2019 ― Danes je v srcu Kamnika potekalo odprtje dveh razstav, ki sta obiskovalce prav lepo popeljali v prihajajoče dneve narodnih noš in oblačilne dediščine. Prva razstava z naslovom Zlato in belo – razstava avb in peč s starejšim datumom izdelave je bila slavnostno odprta v galeriji Dika, obiskovalce pa so poleg avtorice Veronike Pogačar pozdravili tudi ...
Scott Kildall

Scott Kildall

Radio Študent, 5. september 2019 ― Scott Kildall je začetek letošnjega poletja preživel v projektnem prostoru osmo/za v Ljubljani kot rezident Zavoda Projekt Atol. Rezidenco je zaključil na PIFcampu v začetku avgusta.
Dve kulturi

Dve kulturi

LUD Literatura, 5. september 2019 ― Srečanja med dvema kulturama so vedno pogostejša in odmevna, kaže se, da interes za poglobitev dialoga obstaja na obeh straneh zaliva. A vendarle se zdi, da se vedno znova srečujemo na večjih ali manjši čolnih ali provizorično zgrajenih splavih sredi zaliva.

NASTOP PUCE MARY ODPOVEDAN

Kino Šiška, 5. september 2019 ― Zaradi odpovedi avionskega leta današnji nastop PUCE MARY žal odpade. Njen nadomestni nastop bo v soboto, 7. 9. na festivalu Zasavje Noisefest International v Trbovljah. Današnja vstopnica vključuje brezplačen vstop na en dan festivala ZNFI 2019 po izbiri (6. ali 7. 9.).
Roman kot zgoščina

Roman kot zgoščina

LUD Literatura, 5. september 2019 ― Težko otresti vtisa, da je Doktor Glas pravzaprav prav takšen kot leto njegovega izida: polnokrven in heterogen. Na pičlih 150 straneh uspe pripovedovalec prevprašati religijo, ljubezen (in zakon), smrt, samomor, splav … In to ne da bi ob tem zazvenel kakorkoli prenapihnjen.
Slovo in sloves velikanov

Slovo in sloves velikanov

ARS Svet kulture, 5. september 2019 ― Z glasbenih odrov se poslavlja Zubin Mehta, za literarne nagrade pa se potegujejo velika imena književnosti Obeta se zadnje dejanje letošnjega 67. Ljubljana festivala, koncert Izraelskega filharmoničnega orkestra pod vodstvom dirigenta Zubina Mehte, ki se z glasbenih odrov počasi poslavlja. Za enega največjih dirigentov sodobnega časa je Ljubljana namreč eden izmed postankov na njegovi poslovilni turneji. Sicer pa se bomo v oddaji Svet kulture pomudili pri podobah, ki v knjigah ničkolikokrat razveseljujejo najmlajše. Njim je namenjena tudi predstava Lutkovnega gledališča Maribor.  Prva lutkovna premiera  nove gledališke sezone je uprizoritev z naslovom Možiček žebljiček.  

Iz prve vrste: TAM-TAM Inštitut

Asociacija, 5. september 2019 ― V tokratni Kulturosferi med člani Asociacije posegamo na polje oblikovanja in predstavljamo TAM-TAM Inštitut, ki se ukvarja s promocijo in premišljevanjem pakata kot komunikacijskega sredstva v javnem prostoru. Pogovarjali smo se s Tomažem Drozgom. V TAM-TAM Inštitutu, ki deluje kot zavod, skrbite predvsem za polje plakata kot komunikacijskega sredstva v javnem prostoru. Kaj so vaši … Preberi več o Iz prve vrste: TAM-TAM Inštitut

Kulturna premišljevanja: Tadej Meserko

Asociacija, 5. september 2019 ― V luči predloga novele Zakona o medijih se je ponovno odprla tudi večna rak-rana slovenskega kulturnega modela – kritika. Ministrstvo pripravlja nov Nacionalni program za kulturo – to je pravi trenutek, da pokaže, ali je pripravljeno kritiko sistemsko uvrstiti v kulturni model, ali bo ostalo pri pavšalnih ocenah stanja. Kolumno je tokrat prispeval kritik Tadej … Preberi več o Kulturna premišljevanja: Tadej Meserko

Dobre prakse NVO: Poligon, kreativni center

Asociacija, 5. september 2019 ― V tokratnem podcastu Kulturosfere se posvečamo vprašanju nevladnih organizacij v kulturi v povezavi s storitvenim sektorjem s fokusom na kreativne industrije. Pogovarjali smo se z Luko Piškoričem in Evo Matjaž in Poligona – kreativnega centra.  V Kulturosferinih podcastih sicer vsak mesec obravnavamo eno izmed širših tem, s katerimi se ukvarjajo nevladniki, in znotraj katere prepoznavamo … Preberi več o Dobre prakse NVO: Poligon, kreativni center
Letošnja Vilenica o avtobiografskem pisanju

Letošnja Vilenica o avtobiografskem pisanju

Misli, 5. september 2019 ― V Ljubljani, na Krasu in še nekaterih krajih bo med 10. in 15. septembrom potekal 34. mednarodni literarni festival Vilenica. S temo Ego in fabula se bo v času družabnih omrežij, selfijev in lažnih novic posvetil avtobiografskemu pisanju. Glavno nagrado bo prejel srbski književnik Dragan Velikić, slovenski avtor v središču je pesnik Esad Babačić.
RAZPIS ZA NAGRADO SLOVENSKEGA KNJIŽNEGA SEJMA ZA NAJBOLJŠI LITERARNI PRVENEC 2019

RAZPIS ZA NAGRADO SLOVENSKEGA KNJIŽNEGA SEJMA ZA NAJBOLJŠI LITERARNI PRVENEC 2019

Društvo slovenskih pisateljev, 5. september 2019 ― Med pomembnimi dogodki letošnjega SLOVENSKEGA KNJIŽNEGA SEJMA (SKS), ki bo potekal med 26. novembrom in 1. decembrom  2019, bo tudi letos podelitev NAGRADE SKS ZA NAJBOLJŠI LITERARNI PRVENEC, izdan v zadnjem letu. Založbe in samozaložnike, ki so že ali bodo v času od 10. oktobra 2018 do 10. oktobra 2019, izdali prvo literarno delo (proza, […]

Iz zgodovine NZG: Pelo se je in igralo do belega dne

Štajerski tednik, 5. september 2019 ― Zgodb, povezanih s ptujskim festivalom narodno-zabavne glasbe, je veliko. Pred 50 leti je Ptuj živel z muziko, za vsakim vogalom se je v času festivala igralo in pelo. Četudi je od začetka festivala minilo že pet desetletij, se upokojeni pek in še danes aktiven pevec Ciril Bauman iz Apač še živo spominja, kako je bilo: nepozabno in neponovljivo.

Razstava akademske slikarke Tjaše Čuš

Kamra.si, 5. september 2019 ― Pokrajinski muzej Ptuj - Ormož vabi na odprtje razstave najnovejšega likovnega opusa akademske slikarke Tjaše Čuš, ki bo v četrtek, 12. septembra 2019, ob 18. uri, v Miheličevi galeriji na Ptuju. Poleg sugestivnih velikih portretov ženskih podob tisočerih čustev, ki so njen primarni likovni zapis, se tokrat vsestranska umetnica premierno predstavlja še s ciklusom poslikav na lesenih deskah in instalacijami z imenom Igrače ter serijo tekstilnih šivanih krpank, ki jih je ustvarila prav za razstavo v Miheličevi galeriji. Izbrane slike in drugi predmeti na razstavi so »elementi mojih prednikov, ki nas spomnijo na naše korenine in težo percepcije v preteklosti, elementi, ki spominjajo na samooskrbo ter preživetje nekaj generacij nazaj,« pojasnjuje Tjaša Čuš. Razstava bo na ogled do 13. oktobra 2019.

Insignije ptujskega mestnega sodnika

Kamra.si, 5. september 2019 ― Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož vabi na odprtje prenovljenega prostora z insignijami ptujskega mestnega sodnika, ki bo v torek, 10. septembra 2019, ob 12. uri v prvem nadstropju Ptujskega gradu. Insignije ptujskega mestnega sodnika, ki jih je sredi 16. stoletja dal izdelati Jakob Ris, so dragocen dokument sodne oblasti in gospodarskega razcveta uspešnega trgovskega mesta z izjemno pestro in dolgo zgodovino. Na meču, njegovi nožnici in na palici mestnega sodnika je skupno navedenih petinštirideset sodnikov, županov in članov mestnega sveta, ki so svoje funkcije opravljali od prelomnega leta 1555, ko je Ptuj dokončno prešel izpod oblasti salzburškega nadškofa v roke deželnih knezov, do konca 19. stoletja. Na odprtju bomo predstavili tudi četrt tisočletja star prapor ptujske mestne garde iz leta 1769, spominski novec ob svobodni objezdi mestnih meja iz istega leta in druge predmete, ki ponazarjajo življenje v mestu.

AVDICIJA za ŠUGLO je zaključena!

Ana Monro, 5. september 2019 ― 3. in 4. septembra je v prostorih Gledališča Ane Monro potekala avdicija za ŠUGLO, Šolo sodobnih performativnih in uličnih umetnosti.  Koliko udeležencev bo štela 8. generacija ŠUGLE, kakšen program izobraževanja in usposabljanja je pred njimi, kdo bodo njihovi mentorji in še kaj preberite v Novičniku, ki bo objavljen 16. septembra! Če želite Novičnik prejeti v svoj elektronski nabiralnik, ... The post AVDICIJA za ŠUGLO je zaključena! appeared first on Ana Monro.
Razstava Afrika treh muzejev na ogled še v Velenju

Razstava Afrika treh muzejev na ogled še v Velenju

SEM, 5. september 2019 ― Na Velenjskem gradu bo v torek, 10. septembra, ob 18. uri v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem in Koroškim pokrajinskim muzejem odprta razstava Afrika treh muzejev. Afriško vzdušje bo na Velenjskem gradu z glasbo ustvaril tudi bobnar Issiaka Sanou s prijatelji. Leta 1850 je misijonar in raziskovalec dr. Ignacij Knoblehar v Ljubljani pripravil prvo javno razstavo afriških predmetov, ki jih je zbral na potovanju v južni Sudan. V letu 2019, ko zaznamujemo 200. obletnico njegovega rojstva, so se med seboj povezali trije slovenski muzeji, ki hranijo predmete z različnih koncev afriškega kontinenta in jim namenjajo prostor na stalnih razstavah. S skupno razstavo bomo predstavili izbrane vsebine in predmete iz zbirke dr. Franca Tretjaka iz Koroškega pokrajinskega muzeja in zbirke Františka Foita iz Muzeja Velenje ter pregled afriških zbirk od 19. stoletja dalje iz Slovenskega etnografskega muzeja. Razstavo so najprej gostili v Koroškem pokrajinskem muzeju v Slovenj Gradcu, od 10. septembra dalje bo na ogled v Muzeju Velenje, prihodnje leto pa v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani.

Slovenska krajina izpod čopiča Dušana Štrajharja

Kamnik.info, 5. september 2019 ― V Domu kulture Kamnik je bila sinoči odprta razstava likovnih del Dušana Štrajharja z naslovom Utrinki slovenske krajine. Odprtje razstave Dušana Štrajharja – Utrinki slovenske krajine, ki je obenem le ena izmed številnih razstav v sklopu letošnjih, 49. Dnevov narodnih noš in oblačilne dediščine je, za kamniške razmere, v Dom kulture Kamnik privabilo kar lepo ...

5. septembra 1920 se je rodil Emilijan Cevc, slovenski umetnostni zgodovinar in akademik

Kamra.si, 5. september 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...Emilijan Cevc se je rodil v trgovski družini v Kamniku. Umrl je 30. januarja 2006 v Ljubljani. Leta 1982 je prejel Nagrado Sklada Borisa Kidriča za delo Kiparstvo na Slovenskem med gotiko in barokom. Leta 1984 je na Dunaju prejel mednarodno Herderjevo nagrado, leta 1990 je postal častni občan Kamnika, leta 1997 je prejel Steletovo nagrado Slovenskega konservatorskega društva in leta 2001 nagrado Izidorja Cankarja, ki jo podeljuje Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo.

Javno vodstvo Dekle iz ozadja zgodovine

Gorenjski muzej, 5. september 2019 ― Zaradi velikega zanimanja smo malce podaljšali trajanje razstave Dekle iz ozadja zgodovine. Tik pred zaprtjem Vas v četrtek, 12. septembra 2019, ob 18. uri vljudno vabimo na javno vodstvo v Stebriščno dvorano Mestne hiše v Kranju. Po razstavi bosta ... Read More
Mednarodni abonma mariborskih organizacij

Mednarodni abonma mariborskih organizacij

SNG Maribor, 5. september 2019 ― Drama Slovenskega narodnega gledališča tudi letošnjo sezono sodeluje v Mednarodnem abonmaju mariborskih organizacij – MAMO abonmaju – v paketu mednarodnih uprizoritev, ki predstavljajo nove oblike performativnih praks na preseku uveljavljenih umetniških oblik. MAMO abonma je v slovenskem...

Aleksander Vujović: Umetnost bivanja na strmem terenu

OUTSIDER, 5. september 2019 ― V revijah pogosto opisujemo uspešne prenove starih kmečkih kompleksov, ki so posodobljeni s premišljenim posredovanjem arhitektov. Tole ni tak primer. Gre za avtentično ljudsko gradnjo s cerkljanskega področja, ki je še vedno v rabi in kjer arhitekt – odkar uradno obstaja kot specializiran poklic – do današnjih časov ni posredoval. Zasnova in izvedba torej izhajata… The post Aleksander Vujović: Umetnost bivanja na strmem terenu appeared first on OUTSIDER.
Badjurova nagrada za življenjsko delo Andreju Zdraviču

Badjurova nagrada za življenjsko delo Andreju Zdraviču

Misli, 5. september 2019 ― Letošnji prejemnik nagrade Metoda Badjure za življenjsko delo je neodvisni filmski avtor in komponist Andrej Zdravič. Nagrado mu bodo podelili na odprtju 22. Festivala slovenskega filma (FSF), ki bo 17. septembra v Glavni dvorani Avditorija Portorož. Na festivala bodo v sklopu Posvečeno na ogled tudi Zdravičevi filmi.
Podelitev Unescovega certifikata zadnjima dvema enotama nesnovne kulturne dediščine iz Slovenije, ki sta bili lansko leto vpisani na Unescov Reprezentativni seznam

Podelitev Unescovega certifikata zadnjima dvema enotama nesnovne kulturne dediščine iz Slovenije, ki sta bili lansko leto vpisani na Unescov Reprezentativni seznam

SEM, 5. september 2019 ― V sredo 4. septembra 2019 je v prostorih Ministrstva za kulturo potekala podelitev Unescovega certifikata nosilcem zadnjih dveh enot – Klekljanje čipk v Sloveniji in Veščina suhozidne gradnje, znanje in tehnike, ki sta bili konec lanskega leta vpisani na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Vsem prejemnikom in prejemnicam certifikatov iskreno čestitamo! Dogodka v organizaciji Ministrstva za kulturo se je udeležilo veliko nosilcev in nosilk obeh enot predstavniki in predstavnice Čipkarske šole Idrija, Čipkarske šole Žiri in Čipkarske šole Železniki ter predstavniki klekljarskih društev, skupin in sekcij, ki so bili v nominaciji navedeni kot nosilci te nesnovne dediščine v Sloveniji. Nosilce suhozidne gradnje so zastopali predstavniki Partnerstva za ohranitev in popularizacijo kraške suhozidne gradnje in društva Jugna. Pri pripravi obeh nominacij za vpis na Unescov Reprezentativni seznam, ki sta bili oddani v letu 2017, so sodelovale tudi predstavnice Slovenskega etnografskega muzeja kot Koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine. Trenutno so na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva vpisane 4 enote iz Slovenije. Ob priliki podelitve Unescovega certifikata je bila v preddverju dvorane na Ministrstvu za kulturo odprta tudi fotografska razstava o obeh enotah nesnovne kulturne dediščine, ki je nastala v sodelovanju več muzejev in zavodov pod koordinatorstvom Afrodite Hebar Kljun.
Čustva v razčustvovanem svetu

Čustva v razčustvovanem svetu

ARS Ars humana, 5. september 2019 ― Razmislek o programskem jedru 22. festivala Mladi levi. Umetnost je lahko laboratorij misli, prostor, kjer lahko nastajajo radikalni teoretični modeli. Je tudi – kot je nekoč lepo ubesedil umetnik performansa, pisatelj, aktivist in radikalni pedagog Guillermo Gómez-Peña, polje, s katerega je izgnana ideja, da nekaj ni mogoče. Pa tudi prostor, v katerem se lahko neguje kontradikcija in so pod drobnogledom kompleksnosti, ki so v vsakdanu prezrte. Zato je umetniško dejanje, bodisi majhnega ali večjega obsega vedno zanimiva iztočnica za premišljanje vprašanj, ki izhajajo iz umetniških praks in jih sočasno presegajo. V tokratni oddaji Ars humana se bomo tako zaustavili ob vprašanju čustvenega materializma, skovanki oz. sugestivnem terminu, kot so ga opredelile njegove avtorice in je bil programsko jedro letošnjega, že 22. festivala Mladi levi. Naše sogovornice so filozofinja, sociologinja in pravna teoretičarka Renata Salecl, umetnica Alenka Pirman in članica kolektiva zavoda Bunker, ki je organizator Mladih levov, Tamara Bračič Vidmar.
Nagradna igra: Vabljeni na kavo z dr. Jorgejem Bucayem!

Nagradna igra: Vabljeni na kavo z dr. Jorgejem Bucayem!

Planet Siol.Net, 5. september 2019 ― Si želite osebno spoznati znanega argentinskega psihoterapevta in avtorja številnih knjižnih uspešnic dr. Jorgeja Bucaya? V sodelovanju z založbo Mladinska knjiga 12. septembra organiziramo osebno srečanje z njim. S sodelovanjem v nagradni igri lahko osvojite osebno snidenje s priljubljenim argentinskim pisateljem, ki prihaja v Cankarjev dom v Ljubljani. Skupaj z njim boste spili kavo in malo pokramljali.
Pravila in pogoji sodelovanja v nagradni igri Srečanje z Jorgeyem Bucayem

Pravila in pogoji sodelovanja v nagradni igri Srečanje z Jorgeyem Bucayem

Planet Siol.Net, 5. september 2019 ― 1. Organizatorji nagradne igre TSmedia, d. o. o., Stegne 19, 1000 Ljubljana, Mladinska knjiga Založba d.d., Slovenska cesta 29, 1000  Ljubljana, Mladinska knjiga Trgovina, d.o.o., Slovenska 29, 1000 Ljubljana (v nadaljevanju organizatorji) organizirajo nagradno igro Srečanje z Jorgeyem Bucayem (v nadaljevanju nagradna igra). S temi pravili organizatorji določajo tudi pravice, obveznosti in pogoje za sodelovanje v nagradni igri.

Kritika, rojena iz maternice umetnosti (Baudelaire)

Borštnikovo srečanje, 5. september 2019 ― Kakšen je današnji pomen umetnostne kritike? Kaj lahko pripomoreta poglobljena kritiška diskusija in interpretacija umetnosti družbi, skupnosti(m), umetnosti na splošno ter tudi umetnikom in umetniškim praksam? David Levi Strauss, vodja programa umetnostne kritike na newyorški Šoli za vizualne umetnosti, je v eni od svojih razprav zapisal, da umetnost potrebuje zunanji prostor refleksije, razločevanja in povezanosti s svetom, ker ji sicer preti nevarnost, da bodo njene vezi z resničnim šibke, vezi z družbo pa bodo izginile. V preteklosti uveljavljeni pogled je kritiko opredelil kot polje privilegiranega razumevanja umetnosti, ki omogoča širši in globlji vpogled, razplastitev pomenov in pristopov, strategij in referenčnih okvirjev. Brez kritike, menijo nekateri avtorji, bi bila umetnost razvrednotena po nareku trga, pri čemer je njena vpetost v marketinške pogone privedla do kritiške krize, v kateri je bilo mogoče kritiko, pogosto upravičeno, označiti kot piarovsko dejavnost, neprofesionalno in oropano pravega namena. Še resnejši izziv za umetnostno kritiko nemara predstavlja izginjanje poglobljene refleksije družbenih in kulturnih pojavov ter smernic v današnjem času, ki ga nenazadnje ilustrira tudi vsesplošno krčenje medijskega prostora, namenjenega poglobljeni kritiki. Problematični položaj umetnostne kritike v knjigi Stanje umetnostne kritike: umetnostni seminar (Routledge, 2007) povzema Dave Hickey: "Kritika, ko je najbolj resna, skuša usmerjati spremembe, in ko se ne spreminja nič, ko nihče ne nasprotuje, kdo potrebuje kritiko?" Kakšne posledice za (slovenski) kulturni prostor bi imelo sprejetje teze, da v ozadju kaosa obsežne družbene krize mišljenja izginja tudi prostor resne refleksije umetnosti, ki ostaja preprosto prezrta in s tem nepomembna? Na posvetu, ki ga pripravljata Cankarjev dom in Festival Borštnikovo srečanje, želimo spodbuditi premislek o afirmativnih vidikih in pomenu umetnostne kritike za posamezna področja umetnosti. Prireditelji dogodka
The Breakfast Club (1985)

The Breakfast Club (1985)

Deseta umetnost, 5. september 2019 ― Na sobotno jutro se v priporu znajde pet dijakov, ki si ne bi mogli biti osebnostno bolj različni; naivna in čistunska lepotica, uporniški huligan, pretirano samozavestni športnik, sramežljiv piflar in šolska izobčenka. Sliši se kot recept za klišejsko mladinsko komedijo, vendar pa je The Breakfast Club vse prej kot to. Klasika režiserja Johna Hughesa je sicer polna toplega humorja […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Instant družina  Poldi - pustolovščina pogumnega ptička  Toy Story (1995)  Amelie (2001)  Cannes 2018 – 2. dan: ogled treh filmov, Martin Scorsese in Ryan Coogler Copyright © Deseta umetnost [The Breakfast Club (1985)], All Right Reserved. 2019.

Razpisne priložnosti (september 2019)

Asociacija, 5. september 2019 ― Po poletnem premoru se predvsem znotraj Evropske unije odpirajo pomembne razpisne priložnosti in pilotni projekti. V tokratni Kulturosferi smo zbrali nekaj najzanimivejših razpisov in pozivov za nevladne organizacije in samozaposlene v kulturi. Tuji razpisi Do 25. septembra se lahko kinematografi prijavijo na razpis za sofinanciranje kinematografov kot inovativnih kulturnih središč v lokalnih skupnostih. Več informacij. … Preberi več o Razpisne priložnosti (september 2019)
Čas, prostor in glasba

Čas, prostor in glasba

ARS Čas, prostor in glasba, 5. september 2019 ― Glasba je umetnost, ki deluje v določenem času. Da jo prav razumemo, potrebuje svoj prostor. Prostor je za poslušanje glasbe pomemben, čas je ne obhoden. Glasba je umetnost, ki deluje v določenem času. Da jo prav razumemo, potrebuje svoj prostor. Prostor je za poslušanje glasbe pomemben, čas je ne obhoden.
še novic