Ribica

Vrabec Anarhist, 27. junij 2019 ― Medtem, ko je jedla makaronovo solato, se je spraševala, v kakšen zid so se zaleteli, da je tako treščilo. Moral je biti prav zares trd zid. The post Ribica appeared first on Vrabec Anarhist.
Encyclopedia Mythologica Slovenica

Encyclopedia Mythologica Slovenica

ARS Svet kulture, 27. junij 2019 ― Prva ilustrirana enciklopedija slovenskih mitoloških bitij. Encyclopedia Mythologica Slovenica je naslov prve ilustrirane enciklopedije slovenskih mitoloških bitij. Nastala je kot večkrat nagrajena magistrska naloga ilustratorke Maje Poljanc. Zdaj je razstavljena v Vodnikovi domačiji v Ljubljani in ob tej priliki smo avtorico povabili v studio Sveta kulture. V oddaji bomo spregovorili še o proznih novostih Mladinske knjige in o razstavi sodobnega fotokolaža A New Division of Debrís oz. Novo videnje ostalin v ljubljanski galeriji Photon.
Delo brez avtorja, Zama, Carmine Street Guitars, Karlovy Vary, Il Cinema Ritrovato

Delo brez avtorja, Zama, Carmine Street Guitars, Karlovy Vary, Il Cinema Ritrovato

ARS Gremo v kino, 27. junij 2019 ― Ocenjujemo filme Delo brez avtorja, Zama in Carmine Street Guitars, poročamo o mednarodnem filmskem festivalu v Karlovih Varih in o festivalu Il Cinema Ritrovato V oddaji Gremo v kino bomo ocenili Delo brez avtorja – novi film Floriana Henckla von Donnersmarcka, ki je leta 2007 prejel oskarja za Življenje drugih. Pod drobnogled bomo vzeli tudi film Zama argentinske režiserke Lucrecie Martel in dokumentarec Carmine Street Guitars o znameniti trgovini s kitarami v Greenwhich Villageu v New Yorku. Poročali bomo še o mednarodnem filmskem festivalu v Karlovih Varih, kjer bo s svojim novim filmom Polsestra tekmoval Damjan Kozole, pa o festivalu Il Cinema Ritrovato, ki je zavezan ponovnemu odkrivanju draguljev iz zakladnice filmske zgodovine.
Prvi slovenski umetnik, z razstavo predstavljen v Vatikanskih muzejih

Prvi slovenski umetnik, z razstavo predstavljen v Vatikanskih muzejih

ARS Kulturna panorama, 27. junij 2019 ― V konferenčni dvorani v Vatikanskih muzejih so odprli razstavo o Plečniku. V konferenčni dvorani v Vatikanskih muzejih so odprli razstavo o Plečniku, s čimer je Plečnik postal prvi slovenski umetnik, z razstavo predstavljen v Vatikanskih muzejih. V Kulturni panorami ob tem lahko prisluhnete še pogovoru z Rožano Koštial in pogovoru z Bronjo Žakelj, pozornost pa smo namenili tudi 70-letnici posavskega muzeja, dvema festivaloma in razstavi.
(P)ostati človek

(P)ostati človek

Literatura v živo, 27. junij 2019 ― Romaneskni prvenec Škrlatni hibiskus sicer posredno odstira družbeno in politično sliko Nigerije v času državnega udara ter videnje le-te skozi oči odraščajočega dekleta, a se vsakršen aktivizem umika zgodbi o iskanju svobode, smisla in ljubezni do sočloveka.
Melania bo pri Sevnici dobila prvi javni kip

Melania bo pri Sevnici dobila prvi javni kip

Planet Siol.Net, 27. junij 2019 ― Kam segajo korenine ameriške prve dame in kako domačini spremljajo in obeležujejo to nesporno zgodovinsko dejstvo, je vprašanje, ki si ga je ob prihodu v Slovenijo zastavil ameriški umetnik Brad Downey, ki je poskrbel, da bo Melania Trump v Rožnem, naselju pri Sevnici, dobila prvo javno skulpturo.
Izzivi ljubljanskega grafičnega bienala

Izzivi ljubljanskega grafičnega bienala

ARS Arsov forum, 27. junij 2019 ― O dilemah grafičnega bienala z Aleksandrom Bassinom, Alenko Gregorič, Alenko Pirman in Božidarjem Zrinskim. Kljub njegovemu imenu se na ljubljanskem grafičnem bienalu obiskovalci že vrsto let ne srečamo le z grafiko. Pristop se je ključno spremenil leta 2001, ko so v Mednarodnem grafičnem likovnem centru uvedli kuratorski princip. Od tedaj je pogosto v ospredju razmislek o vlogi grafike ob njenem nastanku in sodobnih vzporednicah njenega tedanjega pomena. Kako se bienale, ki je Ljubljano ob nastanku leta 1955 postavil na svetovni zemljevid, sooča s sodobnimi izzivi? Ali bi bilo bolje iz njegovega imena izpustiti “grafični”? To sta dveh izmed vprašanj, o katerih razmišljajo gostje oddaje: Aleksander Bassin, Alenka Gregorič, Alenka Pirman in Božidar Zrinski. Osvetlili smo še specifični značaj in zgodovino ljubljanskega mednarodnega grafičnega bienala, na katera se je pri snovanju letošnje edicije nanašal tudi umetniški kolektiv Slavs and Tatars.
Odpreš oči in - vau

Odpreš oči in - vau

Narodni dom MB, 27. junij 2019 ― Kaj vse se na Festivalu Lent zgodi, če samo malo zapreš oči? »Ko sem nazadnje zaprl oči, vas je bilo kakšnih dvajset. Zdaj pa odprem in glej, kooooliko vas je!« je na Glavnem odru blestel Damir Urban, »še bom zaprl oči!«

Odprti poziv: Formatirati kritiko

Borštnikovo srečanje, 27. junij 2019 ― Gledališka kritika je v svojem starem formatu doživela širok niz sprememb, zaradi katerih vedno težje ohranja svoje mesto in domet. Pogosto uporabljena sintagma kriza kritike obenem predpostavlja, da je skupaj z izgubo mesta na področju javne sfere kritika ostala tudi brez svoje vrednosti. V hitro spreminjajočem se svetu z vedno bolj virtualizirano in interaktivno medijsko krajino ter v erodirani javni sferi najbrž ne želimo rehabilitirati smisla kritike v starem pomenu besede, saj se je skozi rekontekstualizacijo preteklih desetletij zamajala tudi kritiška paradigma, ki je ustoličevala suvereno pozicijo kritika kot absolutnega razsodnika umetniške vrednosti. Kritiko je treba formatirati in na novo premisliti njene možne formate. Kako naj se kritika na novo postavi in vzpostavi? Kakšna instanca kritike bi bila sinhronizirana s sodobnim svetom in sodobno medijsko krajino? Kateri so tisti parametri, ki so nujni, da nekemu besedilu javnega sporočanja še lahko rečemo kritika? Obstajajo primeri besedil, ki po formi niso več klasični kritiški zapisi, pa vendar funkcionirajo na tem strukturnem mestu? Kdo je bralec, s katerim mora kritika računati?  Društvo gledaliških kritikov in teatrologov Slovenijev sodelovanju s Festivalom Borštnikovo srečanje pripravlja enodnevni mednarodni simpozij Formatirati kritiko, ki bo potekal v četrtek,  24. 10. 2019, v Vetrinjskem dvoru, z vabljenimi mednarodnimi gosti in odprtim pozivom za prispevke. Vabljeni, da se na simpozij prijavite s kratkim povzetkom prispevka, ki se loteva problematike sodobne kritiške prakse, recepcije in/ali formatov. Kratke povzetke in morebitna vprašanja pošljite na naslov: dgkts.info@gmail.com. Dokončni program in razpored predstavitev prispevkov bosta znana v sredini avgusta. Rok za prijavo: 31. 7. 2019 Datum simpozija: 24. 10. 2019 Pripravljalni odbor: Rok Bozovičar, Pia Brezavšček, Alja Lobnik

Outsider#18: Mediji

OUTSIDER, 27. junij 2019 ― Končno! V tiskarni je poletna številka revije Outsider! Nova številka bo pri naročnikih in na prodajnih mestih v naslednjem tednu. Tema nove številke so mediji. Kaj je danes vsebina, vredna sporočanja, in kakšen je pravi način, da doseže publiko? Sprašujemo se, kaj pomeni medijska neodvisnost ter kako se kaže v uredniškem pristopu in v načinu… The post Outsider#18: Mediji appeared first on OUTSIDER.
Sanje v Medani bodo zaznamovali ciganski ritmi in misli o svobodi

Sanje v Medani bodo zaznamovali ciganski ritmi in misli o svobodi

Misli, 27. junij 2019 ― Z odprtjem razstave v rojstni hiši Alojza Gradnika v Medani se danes začenja pesniški, pravljični in glasbeni festival Sanje v Medani. Do nedelje se bodo organizatorji iz založbe Sanje v družbi številnih gostov posvečali svobodi, v glasbenem programu bodo v ospredju ciganske melodije, ne bodo pa umanjkala druženja s poezijo in vinom.
Na Ljubljanskem gradu tridnevna dežela bluesa

Na Ljubljanskem gradu tridnevna dežela bluesa

Misli, 27. junij 2019 ― Na Ljubljanskem gradu se bo nocoj začel mednarodni festival Bluesland, ki bo pred poletjem obogatil Ljubljano z blues glasbo. V treh zaporednih večerih bodo nastopili Richie Kotzen, Ana Popović, Eric Gales, Mike Sponza, Sven Hammond, Kirk Fletcher, Rosedale, Manu Lanvin, Laura Cox Band, Bad Notion, Tomislav Goluban Band, Shuffle Truffle in drugi.
še novic