Znani so nominiranci za zlate globuse!

Znani so nominiranci za zlate globuse!

Deseta umetnost, 6. december 2018 ― Naznanili so celoten seznam nominirancev za prestižne filmske nagrade zlati globus, ki jih bodo podelili 6. januarja v Beverly Hillsu, Kaliforniji. Program bosta vodila Andy Samberg in Sandra Oh.  Best Director – Motion Picture Bradley Cooper (A Star Is Born) Alfonso Cuaron (Roma) Peter Farrelly (Green Book) Spike Lee (BlacKkKlansman) Adam McKay (Vice) Best Motion […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)  Maščevalci: Brezmejna vojna  Robin Hood  Future World (2018)  Lovec ubijalec Copyright © Deseta umetnost [Znani so nominiranci za zlate globuse!], All Right Reserved. 2018.

Igor Grdina o Cankarju: Zelo kompleksen avtor za zrele ljudi

Misli, 6. december 2018 ― Založba Beletrina in Slovenska matica sta se v letu, ko obeležujemo 100 let od smrti Ivana Cankarja, pisatelju poklonili tudi z nocojšnjim pogovorom o njegovem življenju in delu ter biografiji Ivan Cankar. Portret genija avtorja Igorja Grdine. Kot je povedal Grdina, je Cankar "zelo kompleksen avtor za zrele ljudi".

Dom prihodnosti: posebna omemba 2 – hiša v mestu

OUTSIDER, 6. december 2018 ― Projekt “Igra” dosledno sledi konceptu, ki upošteva poglobljen razmislek o sodobnem, urbanem bivanju. Objekt je zasnova kot odprta, modularna, skeletna struktura, v kateri se izmenjujejo zaprti (bivalni/privatni) volumni in odprti (skupni/pol-javni) prostori. Tlorisi stanovanj so fleksibilni in sproščeni ter omogočajo enostavno prilagajanje glede na potrebe uporabnika. Posebna kvaliteta tega projekta se kaže v oblikovanju in…

Dom prihodnosti: posebna omemba 1 – hiša v mestu

OUTSIDER, 6. december 2018 ― Projekt »Nestanovitnost prihodnosti« je arhitekturni manifest, ki zavoljo svoje jasnosti in radikalnosti krši dva glavna natečajna kriterija; tehnologija gradnje je jeklena in ne lesena, prav tako je predpisan tlorisni gabarit stavbe močno presežen. Projekt v osnovi postavlja pod vprašaj smiselnost dolgoročne gradnje v urbanih okoljih. Na vprašanje o bivanju v prihodnosti odgovarja z montažno stavbo,…

ŽENSKA RUTA na decembrskem druženju študijsko bralnega kluba v sodelovanju Medobčinske splošne knjižnice Žalec in Upi Ljudske univerze Žalec

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 6. december 2018 ― Decembrsko študijsko bralno druženje je najprej zadišalo po kavi. Cankarjevo leto je, ena od članic je ponudila, da skuha kavo na svoj način. S prijetnim vonjem iz skodelic smo poslušali predstavitev ženskih junakinj  iz slovenskega leposlovja, ki ga je na izviren in duhovit način predstavila Lucija Cestnik. Teodora iz romana Pod svobodnim soncem, sojenje Agati Sshwarzkobler, loško ženstvo iz Visoške kronike, ženske ljudskih pesmi in še nekaj je bilo teh v Lucijini pripovedi, ki so bile iztočnica za pogovor v nadaljevanju. Nismo zaobšli žensk knjižničark. Dr. Svetlana Slapšak je v zadnji ...
Ne glej nazaj, okey

Ne glej nazaj, okey

ARS Kulturna panorama, 6. december 2018 ― Od razmišljanj o angažiranem literarnem in političnem delovanju Ivana Cankarja do razmisleka o pomenu piranske Carpaccieve oltarne slike za mesto. Umetnost – koliko še ideja za bodočnost? Od razstave Dekade60 Zgodovinskega arhiva Celje, ki skozi mikrozgodovino in vsakdanjik malega človeka vabi k razmišljanju o šestdesetih letih 20. stoletja v Celju in okolici do razstave sodobne umetnosti Ne glej nazaj, okey?, ki skozi umetniška dela vzpostavlja platformo za razmislek o načinih soočanja s spominom, s preteklostjo. Ob tem razmišljanja o angažiranem delovanju Ivana Cankarja v literaturi in politiki, ki jih je odprl posvet o Ivanu Cankarju v organizaciji Slovenske matice, in razmislek o pomenu piranske Carpacciove oltarne slike in njenega avtorja za mesto. Poročamo tudi z mednarodne konference Umetnost – koliko še ideja za bodočnost, ki se je sklenila s podelitvijo nagrade Igorja Zabela, in predstavljamo prejemnike nagrad Ivane Kobilca. Popotovanje skozi Kulturno panoramo pomembnejših kulturnih dogodkov preteklega tedna pa končamo v Galeriji Jakopič, kjer si lahko ogledate fotografsko razstavo z naslovom Na moje oči: zgodbe iz Iraka.

6. december - god sv. Nikolaja ali Miklavža

Kamra.si, 6. december 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...6. december - god sv. Nikolaja ali Miklavža, enega izmed najbolj priljubljenih svetnikov, s katerim je povezano tradicionalno obdarovanje otrok.  Življenjepis Sv. Nikolaj je živel v 4. stoletju in je bil škof v mestu Mira v Mali Aziji (današnji Demre v Turčiji). Bil je sin edinec, saj njegova starša dolgo časa nista mogla imeti otrok. Starša sta bila odprta za reveže, sin Nikolaj (v grščini njegovo ime pomeni zmaga ljudstva) ju je v tem posnemal. Ko sta mu starša zapustila lepo premoženje, ga je razdelil med reveže, sam pa je postal redovnik. Ko je v Miri umrl škof, so se verniki odločili, da bodo za škofa izbrali tistega duhovnika, ki bo naslednje jutro prvi stopil v cerkev. To je bil ravno Nikolaj. Ko je nastopil škofovsko službo, so kristjane v rimski državi še preganjali in tudi sam je bil zaradi vere v zaporu. Leta 325 se je udeležil zgodovinskega cerkvenega zbora v Niceji. Vernikom je hotel biti zgled, zlasti v dobrodelnosti. Po izročilu je priskrbel primerno doto trem obubožanim dekletom, ki bi sicer zabredle v sramoto, tako pa so se lahko pošteno poročile. Kmalu po smrti okrog leta 350 so ga ljudje začeli častiti kot svetnika. Zaradi dobrote je postal priprošnjik v različnih življenjskih stiskah. Sv. Nikolaj je eden izmed najbolj priljubljenih svetnikov vzhodne Cerkve. Njegov spomin so v carski Rusiji obeleževali z dvema praznikoma: 6. decembra, ko je spomin njegove smrti, in 9. maja, ko je spomin prenosa njegovih posmrtnih ostankov. Leta 1086 so namreč pomorščaki iz italijanskega mesta Bari v Miri ukradli njegove relikvije in jih prenesli v Bari, kjer so shranjene še danes. Za svojega zavetnika ga častijo mornarji, brodarji in splavarji. Prve cerkve njemu v čast so postavljali ob vodah. Ljubljanska stolnica, ki je posvečena sv. Nikolaju, je bila prvotno cerkev ljubljanskih ribičev in čolnarjev. Na Slovenskem je temu priljubljenemu svetniku posvečenih največje število cerkva – okoli 200. Po mnogih cerkvah so naslikani

6. december 1774 - Marija Terezija uvede splošno šolsko obveznost

Kamra.si, 6. december 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...6. december 1774 - Marija Terezija uvede splošno šolsko obveznost S trezijanskim osnovnošolskimi zakonom imenovanim Šolska splošna naredba, ki ga je 6. 12. 1774 potrdila Marija Terezija, je bila prvič na našem ozemlju uvedena splošna šolska obveznost za vse otroke od 6. do 12. leta, ne glede na starost in spol. Zakon je poznal tri oblike šol; trivialne, glavne in normalne šole. Leta 1805 ga je nadomestil nov zakon, Politična šolska ustava. Zakon je poudarjal vzgojno vlogo verouka in ponovno uvedel cerkven nadzor. Uvajal je tudi ponavljalne nedeljske šole, ki so bile namenjene tistim šolarjem, ki so že končali obvezno šolanje. Vir: https://www.dijaskisvet.si/dijaski-os/clanki/zgodovina-solstva-na-slovenskem/

Servis za samozaposlene iz kulture in kreativnih industrij

Asociacija, 6. december 2018 ― Projekt »Servis za samozaposlene iz kulture in kreativnih industrij«, ki ga sofinancira Ministrstvo za Javno Upravo Republike Slovenije, izvaja Društvo Asociacija v partnerstvu s Poligonom. Asociacija bo v okviru projekta vzpostavila servis za administrativna vprašanja in razvila model kolektivnih peer to peer delavnic, medtem ko bo Poligon razvijal izobraževanja in svetovanja na področju t.i. mehkih … Preberi več o Servis za samozaposlene iz kulture in kreativnih industrij

Čakajoč Supermana: O čem govorimo, ko govorimo o ljubezni

Koridor, 6. december 2018 ― Tokrat so Laboratoriju SNG Drama Ljubljana prekuhavali temo ljubezni v okviru vsakoletnega projekta Čakajoč Supermana. Ustvarjalci so po motivih kratke proze Raymonda Carverja spletli šopek pisateljevih zgodb, ki tako ali drugače govorijo o ljubezni. V ljubezni nobena zgodba ni popolnoma črno-bela, temveč je celoten spekter mavrice – ustvarjalci pa so tako imeli pred seboj težko […] The post Čakajoč Supermana: O čem govorimo, ko govorimo o ljubezni appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Zlati Consortium musicum

Zlati Consortium musicum

MMC Glasba, 6. december 2018 ― Leta 1968 je bilo v Ljubljani na pobudo zborovodja Mirka Cudermana ustanovljeno glasbeno društvo Consortium musicum, ki je z izvajanjem vokalno-inštrumentalnih del, posnetki slovenske sakralne . . .
The Good, The Bad And The Ugly (1966)

The Good, The Bad And The Ugly (1966)

Deseta umetnost, 6. december 2018 ― Režisersko ime Sergio Leone na veliko odmeva po filmskih albumih najboljših vestern celovečercev. In še nikoli ni bil boljši kot v tretjem in najbolj prepoznavnem delu klasične vestern franšize (Za pest dolarjev, 1964 in Za dolar več, 1965). Trije razbojniki se pomerijo eden proti drugemu v iskanju zaklada, ki je postavljen v kaos in norost ameriške […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  1 (One) on this item You might be interested in this:    Slender Man (2018)  Pacific Rim (2013)  Killing Season (2013)  Halloween (2018)  Incendies (2010) Copyright © Deseta umetnost [The Good, The Bad And The Ugly (1966)], All Right Reserved. 2018.

Jani Pirnat: Babi, dedi, tudi hiše morajo umreti

OUTSIDER, 6. december 2018 ― Ko te tašča pokliče v petek ob desetih zvečer, slutiš, da to ne more biti nič dobrega. Tako je 23. februarja zazvonil telefon. Novica je bila približno takšna: »Jani, pogorela nam je hiša, Luiznhofa ni več.« Kot bi me nekdo stisnil za vrat, pokleknil name in mi kolena pritisnil ob prsi. Naslednje moje iztisnjeno vprašanje:…
Nova monografija o Ivanu Cankarju

Nova monografija o Ivanu Cankarju

ARS Svet kulture, 6. december 2018 ― Pri založbi Beletrina je izšla nova monografska obravnava Ivana Cankarja, ki jo je napisal Igor Grdina Bliža se 11. december, ko bo minilo točno 100 let od smrti Ivana Cankarja, zato se v teh dneh povečuje koncentracija dogodkov, ki so povezani s Cankarjem. V Zagrebu potekajo Cankarjevi dnevi, pri založbi Beletrina pa so predstavili novo monografsko obravnavo Cankarja, ki jo je napisal Igor Grdina. V oddaji bomo napovedali tudi opero za mlade Všeč si mi libretista Milana Dekleve in skladatelja Damijana Močnika ter predstavili sejem knjig umetnika in umetniških publikacij v Centru in Galeriji P74.
Normal, Illinois

Normal, Illinois

Airbeletrina, 6. december 2018 ― Dlje, kot sem tukaj, težje pišem o tem, kaj biti tukaj zares pomeni. Na Srednji zahod pada sneg, droben, lahek sneg. Noč je in s hrbtom sem obrnjena proti oknu, za katerim je zgolj ulica in nekaj parkiranih avtomobilov, a lahko ga vidim, ta sneg, kako pada na dolga, pusta polja ob avtocestah, na jeklarne in striptiz klube (roza neonski napis Miss Kitty, ob katerem Michael, ki vadi slovensko, vsakič, ko se peljeva mimo, reče muca), na prašičje farme in lesene hiše v preriji. Kot v No One Fell Asleep Alone, ki jo poslušava sredi noči v avtu, ki sva ga pomotoma zapelj
Surs ob Cankarjevem letu: več kot 17.400 Ivanov in 434 Cankarjev

Surs ob Cankarjevem letu: več kot 17.400 Ivanov in 434 Cankarjev

Misli, 6. december 2018 ― V torek bo minilo 100 let od smrti Ivana Cankarja. Ob tej priložnosti so na Sursu zbrali nekaj statističnih podatkov, ki se tudi asociativno navezujejo na življenje in delo Ivana Cankarja. V Sloveniji biva več kot 17.400 Ivanov in 434 prebivalcev s priimkom Cankar. Trenutno ni nikogar, ki bi bil z imenom in priimkom soimenjak Ivana Cankarja

Razpotja 33: Cankar/Marx

Razpotja, 6. december 2018 ― Uvodnik PARADOKS BRIVCA Tokratna številka Razpotij s svojo temo ne poskuša biti ekstravagantna. Gre za komemorativno temo; za obeleženje obletnic avtorjev, ki sta vsak v svojem kontekstu kanonska. Sta še več kot to, sta obči mesti, celo do te mere, da sta oba uspela proizvesti tako rekoč svoj svet: tako »cankarjansko« kot »marksistično« sta izraza, katerih pomen se je uspel do neke mere osamosvojiti nanašanja na avtorja sama. Oba sta tudi na svojo stran dobila kakšno politično tvorbo, ki si je med drugim zadala nalogo ohranjanja njune podobe – Cankar vsaj Slovenijo, Marx pač kar celotno zgodovinsko-politično epoho »kratkega 20.
KOLEKTIVA (Vesna Bukovec, Lada Cerar, Metka Zupanič) - Special place in the city – Ljubljana (2007) Avtorski video

KOLEKTIVA (Vesna Bukovec, Lada Cerar, Metka Zupanič) - Special place in the city – Ljubljana (2007) Avtorski video

DIVA nove pridobitve, 6. december 2018 ― Video spada v niz projektov, ki od leta 2004 nastajajo v okviru KOLEKTIVINE psihogeografske platforme 'Special Place in the City'. Avtorice so video posnele v domači Ljubljani. Prijatelje in prijateljice so spraševale o njihovih posebnih prostorih in občutjih, ki jih v njih sprožajo. Video vsebuje šest različnih zgodb in prostorov (videoteka, klopca ob Ljubljanici, AKC Metelkova, stavba Šumi, avtosejem, zasebna parcela v Šiški). OPOMBA: Na željo avtoric video ni objavljen v sp...

Razstava 100 slovanskih romanov na novi postaji v Bratislavi

Misli, 6. december 2018 ― V Univerzitetni knjižnici v Bratislavi so v sredo odprli razstavo 100 slovanskih romanov, ki je eden prepoznavnejših projektov Foruma slovanskih kultur (FSK). Direktorica foruma Andreja Rihter je na odprtju povedala, da je knjižnica ena od več kot 900 partnerskih ustanov FSK, ki že skoraj 15 let gradi mrežo in uresničuje svoje poslanstvo.
Oni so med nami 

Oni so med nami 

LUD Literatura, 6. december 2018 ― Že nekaj časa je slišati svarila, da se moramo Slovenci paziti pred tujci, da je narodova srčika spet ogrožena in da je treba zategadelj zapreti meje, ker da bodo oni sicer prišli med nas in nas pomendrali. Menim, da se motijo. Menim, da nevarnost preži od drugod. Da moramo biti pozornejši na tiste, ki so že med nami.
Ulica

Ulica

ARS Filmska glasba, 6. december 2018 ― Za današnjo oddajo o filmski glasbi smo segli po baletni suiti »Ulica« iz istoimenskega filma v režiji legendarnega Federica Fellinija Za današnjo oddajo o filmski glasbi smo segli po baletni suiti »Ulica« iz istoimenskega filma v režiji legendarnega Federica Fellinija. Zgodba postavlja v ospredje preprosto vaščanko Gelsomino, ki jo mora družina zaradi revščine prodati potujočemu uličnemu zabavljaču Zampanòju. Ta jo tako zlorablja, da dekle večkrat poskuša pobegniti. Ko se cirkusant Matto spoprijátelji z Gelsomino, ga Zampanò po burnih prepirih ubije, to pa občutljivo dekle popolnoma pretrese. Zampanò jo zapusti. Sprva sploh ne dojame, kaj je izgubil … V glavnih vlogah sta nastopila Giulietta Masina, ki je postala vélika zvezda italijanskega filma, in Anthony Quinn. Poleg njiju so igrali še: Richard Basehart, Aldo Silvani, Marcella Rovere, Livia Venturini in drugi. Film je leta 1954 na 15. Mostri dobil srebrnega leva, leta 1957 pa oskarja za najboljši tujejezični film.

Dom prihodnosti: 3. nagrada – hiša na podeželju

OUTSIDER, 6. december 2018 ― Včasih se zgodi, da natečajna rešitev nehote poda odgovor na bistveno večje in bolj kompleksno vprašanje kot ga zastavlja sama naloga. Natečajna rešitev “Sestavljena hiša na podeželju” morda po besedah avtorjev izhaja iz tradicionalne kmečke domačije, ki je le reinterpretacija duha sodobnega časa, pa vendarle je avtorjem uspelo odgovoriti na problem sodobnega urbanizma na podeželju,…

Statopis 2018

Statistični urad, 6. december 2018 ― Na Statističnem uradu smo pripravili novo izdajo Statopisa. V njem smo opisali zanimivosti z vseh področij, ki jih z uradnimi statističnimi podatki »pokriva« Statistični urad. Vsako poglavje je opremljeno tudi s privlačnimi grafičnimi prikazi, ki naredijo podatke – tako upamo – tudi bolj žive.

MAO: Živeti z vodo

Fakulteta za dizajn, 6. december 2018 ― Muzej za arhitekturo in oblikovanje vabi študente in sodelavce FD na razstavo ŽIVETI Z VODO Živeti z vodo – južni rob Ljubljane Muzej za arhitekturo in oblikovanje oktober 2018 – 24. marec 2018 Si lahko, namesto da bi se vode bali, predstavljamo prihodnost, v kateri bi gradili sisteme, ki so tako fleksibilni kot spremenljive ravni […]

O Cankarju z dr. Manco G. Renko

Fakulteta za dizajn, 6. december 2018 ― Iz Mestnega muzeja Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana smo prejeli vabilo na predavanje dr. Mance G. Renko “Je Ivan Cankar z doslednim popisovanjem svojega življenja mitologiziral samega sebe?”. Predavanje bo v sredo, 12.12. 2018, od 18.00 do 19.00. Vstop je prost. Predavanje bo potekalo v sklopu razstave Ivan Cankar. Vabljeni!

NOVA NAJAVA!

Kino Šiška, 6. december 2018 ― V Šiško prvič prihaja eden najpomembnejših elektronskih glasbenikov vseh časov, nemški mojster drznega techna, ambientale in IDM glasbe Apparat, sicer tudi član izjemno priljubljene zasedbe Moderat. Pri nas bo nastopil v okviru prve samostojne turneje v šestih letih.

Dom prihodnosti: 3. nagrada – hiša v mestu

OUTSIDER, 6. december 2018 ― Arhitekturna rešitev raziskuje prilagodljivost habitata. Program deli na dva dela, zasebni in poljavni. Vertikalna bariera med njima pa je odprt prostor, sredi katerega raste drevo ginko. To je tudi poetična podstat projekta, saj je ginko rastlina, znana po svoji izjemni prilagoditvi habitatu.  Poljavni del združuje funkcije, ki si jih stanovalci delijo, oz. najemajo znotraj stanovanjske…

1254 – Maribor prvič omenjen kot mesto

Zgodovina na dlani, 6. december 2018 6. decembra 1254 je bil v srednjeveških listinah Maribor prvič omenjen kot mesto (civitatem Marpurg). Prva listina ga sicer omenja že leta 1164, ko se prvič omenja grad kot castrum Marchburch. Ime izvira iz pojma grad v marki oziroma v nemščini Burg in der Mark ali Markpurg. V začetku 12.… Preberi The post 1254 – Maribor prvič omenjen kot mesto appeared first on Zgodovina na dlani.
Rakek 1949/50 – 1. do 4. razred

Rakek 1949/50 – 1. do 4. razred

Stare slike (Cerknica), 6. december 2018 ― Slika je nastala konec šolskega leta 1949/50 na Rakeku, kjer so se slikali učenci vseh razredov takratne Osnovne šole. Takrat je bilo na Rakovški šoli vsega skupaj okoli 60 učencev, ki so obiskovali pouk od 1. do 4. razreda. Po končanih štirih razredih pa so učenci nadaljevali šolanje na nižji gimnaziji v Postojni. Otroci so […]
Slovenski kratki filmi na festivalu na Sardiniji

Slovenski kratki filmi na festivalu na Sardiniji

Misli, 6. december 2018 ― Slovenski kratki filmi se predstavljajo na 14. Festivalu mediteranskega kratkega filma v Sant'Antiocu na Sardiniji. Slovenija je letošnja država v fokusu. Obiskovalci festivala, ki poteka od 4. do 9. decembra, si bodo danes lahko ogledali 11 kratkih filmov, ki so nastali v obdobju od 2004 do 2018.
Čas prihodnosti – Švedske uspešnice

Čas prihodnosti – Švedske uspešnice

ARS Čas, prostor in glasba, 6. december 2018 ― Švedska glasba je kot dobra knjiga, ki je še nismo prebrali. Ne vemo, kaj se skriva v njej. Švedska glasba je kot dobra knjiga, ki je še nismo prebrali. Ne vemo, kaj se skriva v njej. Izbrali smo nekaj glasbenih uspešnic, in slišali boste – spoštovani poslušalci, kako dobro zveni glasba, ki so jo ustvarili švedski skladatelji. V oddaji ‘Čas prihodnosti – Švedske uspešnice’ bomo predvajali: Festivalsko glasbo (v obliki poloneze) opus 25 Huga Alfvéna, Interludij Wilhelma Stenhammarja, Švedsko festivalsko glasbo Agusta Södermana, Romanco Larsa-Erika Larssona, Švedsko polko, Ples pastirice in Švedsko rapsodijo št. 1 Huga Alfvéna, Vse skladbe bo izvajal Švedski radijski simfonični orkester pod vodstvom Stiga Westerberga. Oddajo je posnel Stane Košmerlj, bral je Ivan Lotrič, oddajo pa je pripravil profesor Pavel Mihelčič.

Poziv za ideje 2019

MAO, 6. december 2018 ― Predstavite svoje delo na najpomembnejših arhitekturnih dogodkih in dejavnostih 23 vidnih članov platforme. Obetavne večdisciplinarne ustvarjalce vabimo, da se na poziv prijavijo s svojimi transformativnimi projekti za prihodnost našega življenjskega okolja. Rok za prijavo je 7. januar!
še novic