Napoved nove sezone v Lutkovnem gledališču Maribor

SiGledal Novice, 9. maj 2019 ― Katarina Klančnik Kocutar, direktorica in umetniška vodja LGM pravi, da bo nova sezona mariborskega lutkovnega gledališča še posebej praznična, saj bo uvedena z jubilejnim, 30. Poletnim lutkovnim pristanom, mednarodnim lutkovnim festivalom z najdaljšo tradicijo pri nas. Redni program sezone prinaša šest premier in več kot dvajset ponovitev iz preteklih sezon. V septembru Lutkovno gledališče Maribor gosti 10. bienale lutkovnih ustvarjalcev Slovenije, leto pa prinaša mnoga nova in že ustaljena sodelovanja in raznolike vsebine za raznovrstno občinstvo.

FESTIVAL ZMAJ KAMIŠIBAJ

Hiša otrok in umetnosti, 9. maj 2019 ― Letošnja edicija festivala med 16. in 18. majem prinaša svežo produkcijo kamišibaj predstav iz Ljubljane in okolice. V treh dneh se bo zvrstilo mnogo predstav za otroke in odrasle. Lahko se udeležite delavnice Kamišibaj paket, ki vas bo popeljala v svet izdelovanja in pripovedovanja kamišibaj gledališča. Več informacij o programu najdete tukaj. VSe prireditve so […]
Odsevanje in zrenje

Odsevanje in zrenje

Literatura v živo, 9. maj 2019 ― Otto, uzrti človek, strip, izpostavljen na festivalu v Angoulêmu leta 2017, je prvo delo znanega francoskega striparja Marca-Antoina Mathieuja, prevedeno v slovenski jezik in predstavljeno v našem okolju, nemara spodbujeno s popularnostjo avtorja v nemškem prostoru, po katerem se često zgledujemo.

Večer DSR – premierno predvajanje filma JAZ SEM ZA NIČ

Društvo slovenskih režiserjev, 9. maj 2019 ― /Andrej Rozman Roza; fotografija iz filma/ Vljudno vas vabimo na naslednji Večer Društva slovenskih režiserjev (DSR), ki bo v torek, 14. maja, ob 21h v Slovenski kinoteki, Miklošičeva 28, Ljubljana. Premierno si boste lahko ogledali dokumentarni film Borisa Petkoviča Jaz sem ZA nič o pesniku, pisatelju, dramatiku, igralcu in prevajalcu Andreju Rozmanu Rozi. Predvajanju filma (48 min.) […]

Napovedujemo drugi letošnji Javni poziv za mobilnost za leto 2019

Javna agencija za knjigo, 9. maj 2019 ― Javna agencija za knjigo Republike Slovenije bo predvidoma v petek 17. maja 2019 objavila drugi letošnji Javni poziv za izbor kulturnih projektov na področju mobilnosti v tujini za leto 2019 (v nadaljevanju: JP2–M–2019), na katerega se bodo lahko prijavljali prijavitelji, ki so/bodo izvedli svoje projekte med 1. majem 2019 in 31. decembrom 2019. Poziv je namenjen povračilu potnih stroškov avtorjem leposlovnih ali humanističnih del, ki ustvarjajo v slovenskem jeziku, založnikom oz. urednikom, literarnim agentom ter prevajalcem, ki so/bodo izvedli projekt v tujini. Rok za zbiranje vlog prične teči na dan najave javnega poziva JP2–M–2019 v Uradnem listu RS in objave besedila poziva na spletni strani JAK http://www.jakrs.si/javni-razpisi-in-pozivi/ dne 17. 5. 2019 ter traja do porabe sredstev, vendar najdlje do 31. 12. 2019. Prijavitelji morajo vlogo oz. obrazce poziva izpolniti s prijavo v spletno aplikacijo, ki je objavljena na naslovu https://jakrs.e-razpisi.si/si/avtorizacija povezava do nje pa tudi na naslovu http://www.jakrs.si/javni-razpisi-in-pozivi/.
50 let Radia Študent: kaj je prvi neodvisni študentski radio v Evropi danes? #video

50 let Radia Študent: kaj je prvi neodvisni študentski radio v Evropi danes? #video

Planet Siol.Net, 9. maj 2019 ― Na današnji dan 50 let praznuje Radio Študent, ki je vse od svojega nastanka ohranil samosvojo držo, kritično misel, alternativni glasbeni program, ustvarjalnost in tako vlogo refleksivnega medija. V različnih družbenih okoliščinah ter z generacijami sodelavcev in sodelavk, ki so ga in ga še vedno ustvarjajo, se je skozi koncept neodvisnosti in alternativnosti vsakokratno tudi opredeljeval.
Narava in pokrajina (foto): Grad Prem

Narava in pokrajina (foto): Grad Prem

Časnik, 9. maj 2019 ― Janez Mihovec – Grad Prem Visoko nad dolino reke Reke v bližii Ilirske Bistrice najdemo grad Prem. Prvič je omenjen davnega leta 1213 in je bil v lasti oglejskega patriarha. V vasi je tudi rojstni kraj pesnika Moderne Dragotina Ketteja. Skozi stoletja je grad zamenjal številne lastnike. Iz plemiških rok je v 19. Stoletju šel […] The post Narava in pokrajina (foto): Grad Prem appeared first on Časnik.

SVET NAKITA, delavnica za družine

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, 9. maj 2019 ― Na Mednarodni muzejski dan, v soboto, 18. maja 2019, vabimo družine od 10. do 13. ure na Ptujski grad, na majski Muzejski vikend SVET NAKITA. Ljudje smo radi lepi in že od nekdaj se krasimo z nakitom. Na Muzejskem vikendu si bomo ogledali razstavo SVET KRAŠENJA – NAKIT, STATUSNI SIMBOL ALI IZZIV, kjer je na […]

Invazija odklonskih entitet

Kriterij.si, 9. maj 2019 ― Invazija odklonskih entitet Sindikat odklonskih entitet Urednik Thu, 05/09/2019 - 13:16 Invazija odklonskih entitetO Tatovih podob na Sindikatu odklonskih entitet Tehnoburleska Tatovi podob si je nadela ime, ki v angleškem prevodu (image snatchers) nedvomno spominja na naslov romana Jacka Finneyja The Body Snatchers in na številne srhljive filme, posnete po njem (leta 1956, 1978, 1993 in 2007), v katerih nezemeljske klice prevzamejo telesa, identitete in spomine nič hudega slutečih zemljanov ter jih s tem »pokonzumirajo«. Ključno pri tem je, da v primerjavi s človeškimi »originali« v teh replikah umanjka predvsem zmožnost čustvovanja. Podoben tretma Tatovi podob namenijo dominantnim podobam, v katere se ugnezdijo: prevzamejo njihovo lupino, jo izpraznijo izvornega sentimenta, napolnijo pa z ironiziranim pretiravanjem, karikaturo ali hladno distanco. S tem Tatovi vseskozi učinkovito potrjujejo in dekonstruirajo izvorni sentiment ter ideologijo dominantnih podob, ki jih naseljujejo. Novo »invazijo« teh izvenvečinskih klic smo lahko doživeli v nadvse pripravnem kontekstu Sindikata odklonskih entitet, ki je potekal drugič in prav tako že drugič gostil Tatove v produkciji zavoda Emanat, ter ponudil še nekaj drugih sestrskih kvir-feminističnih performativnih klic. Tokrat se je »invazija« dogajala v Stari elektrarni, kar je dogodku nedvomno prineslo nekaj produkcijskih fines, ob tem pa tudi nekoliko omililo njegovo surovo zabavljaštvo. To se sicer nemara bolj nebrzdano bohoti v njegovem izvornem domicilu, v klubu Gromka, ki že v izhodišču vključuje bolj sproščeno prostorsko konfiguracijo obveznega trojčka oder-avditorij-šank. S pomočjo osvetljave, ki je spominjala na kabarejsko, s preureditvijo odrskega prostora v prostor za publiko, z mizicami in stoli, ter z dodatnim dvignjenim kabarejskim odrom pa je tudi odklonska različica Tatov v Elektrarni postregla z vrhunsko zabavo in užitkom ob kritični dekonstrukciji dominantnih ideologij. Ob povezovanju veščih MC-jev
Mestu žensk za 25 let mednarodna nagrada za kulturo princese Margriet

Mestu žensk za 25 let mednarodna nagrada za kulturo princese Margriet

Misli, 9. maj 2019 ― Mesto žensk - Društvo za promocijo žensk v kulturi, ki bo s festivalom oktobra že 25. povezalo različne umetnice, teoretičarke in obiskovalce z vsega sveta, je letošnji prejemnik nagrade Evropske kulturne fundacije, poimenovane po nizozemski princesi Margriet, je na današnji dan Evrope sporočila programska vodja festivala Teja Reba.

Projekt Neverjetne gore

Gorenjski muzej, 9. maj 2019 ― Muzeji, ki delujejo na Gorenjskem (Slovenski planinski muzej, Čebelarski muzej, Tržiški muzej, Medobčinski muzej Kamnik, Gorenjski muzej in Loški muzej Škofja Loka) so vzpostavili edinstven projekt imenovan NEVERJETNE GORE. Regija Gorenjske že s svojim imenom pove, da so tukaj doma ... Read More
Deklice ne bi smele igrati nogometa

Deklice ne bi smele igrati nogometa

Koridor, 9. maj 2019 ― Sam naslov predstave Deklice ne bi smele igrati nogometa predstavlja tako »nalepko«, za katero se skrivajo veliko globlji vzroki in resnice. The post Deklice ne bi smele igrati nogometa appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

Matej Bogataj: Kam je sreča šla

Sodobnost, 9. maj 2019 ― Nejc Gazvoda: Tih vdih. Mestno gledališče ljubljansko. Režija Nejc Gazvoda. Ogled predstave v okviru spremljevalnega programa Tedna slovenske drame v organizaciji PG Kranj, april.   Sinoči ob prihodu z gostovanja belgijske plesne skupine Rosas in njihove s Coltrainovo ploščo navdihnjene…

Jidi Majia

Sodobnost, 9. maj 2019 ― Jidi Majia je kitajski pesnik, rojen leta 1961, ki pripada etnični manjšini Yi in ga imajo za enega najpomembnejših manjšinskih pesnikov na Kitajskem. Objavil je več kot 25 pesniških zbirk, najbolj znani in prevajani sta zbirki Ognjene besede in Snežni…

Jože Horvat: Dva dnevniška tipa

Sodobnost, 9. maj 2019 ― Pri branju dnevnikov Alojza Rebule (u. 23. okt. 2018) se bralec veseli številnih zanimivosti, od vsebinskih do formalnih, zato ga z zadovoljstvom navdaja okoli­ščina, da je dnevnikov razmeroma veliko, avtor pa se življenjskega gradiva loteva z različnimi zapisovalnimi pristopi. Toda…

Samo Rugelj: Srečanje, ki ga ni bilo

Sodobnost, 9. maj 2019 ― Kot nekakšna skrivna skupina, ki želi vplivati na prihodnji potek določenih družbenih dogodkov, se je pred nekaj manj kot desetimi leti, jeseni 2009, ko so se sledi gospodarske krize v Sloveniji že začele kazati v padajoči prodaji knjig, v eni…

Ivanjkovci : Zaključni koncert devetošolcev

Štajerski tednik, 9. maj 2019 ― Septembra, ko smo se zavedali, da smo devetošolci, nam je učiteljica Stanka rekla: »Prišel je vaš čas, da boste vi velik navdih in vzor mlajšim učencem.« Tega smo se vsak dan zavedali bolj in bolj. Razmišljali smo noč in dan, kako bi z našo zgodbo navdušili obiskovalce. Učiteljica Stanka in Tina sta nas ves čas vzpodbujali v idejah in seveda pomagali pri celotni organizaciji.
50 let Radia Študent

50 let Radia Študent

ARS Svet kulture, 9. maj 2019 ― Prvič se je oglasil leta 1969 iz kleti študentskega doma VIII v Rožni dolini Radio Študent že vse od svojih začetkov stremi k izvirnemu podajanju kritične misli ter poslušalcem odstira nova obzorja. Petdeset let oddajanja bodo proslavili danes z velikim koncertom v Kinu Šiška. V oddaji poročamo tudi o nekaterih knjižnih novostih ter vas vabimo na Mesec mode v muzeju, ki se danes začenja v Mariboru.
Založniški kongres 13. junija na Bledu - predstavitev nacionalne knjižne promocijske kampanje v Nemčiji

Založniški kongres 13. junija na Bledu - predstavitev nacionalne knjižne promocijske kampanje v Nemčiji

Javna agencija za knjigo, 9. maj 2019 ― JAK tudi letos aktivno sodeluje pri ustvarjanju programa Kongresa založnikov, ki bo v četrtek, 13. junija na Bledu. Na pobudo Društva slovenskih založnikov gre letošnji razmislek v smeri nacionalnih akcij za branje in kupovanje knjig, zato smo na kongres povabili Anne-Mette Noack iz nemške Založniško-knjigotrške zbornice.

Podzemne garaže – prezračevanje ter odvod dima in toplote

OUTSIDER, 9. maj 2019 ― V večjih podzemnih garažah je v primeru požara potrebno izvesti prisilno prezračevanje in odvod dima in toplote.  Osnovni sitemi namenjeni samo prezračevanju ne zagotavljajo ustrezne učinkovitosti v primeru požara, ko je potrebno omogočiti hitro evakuacijo uporabnikov garaže, omogočiti gasilcem, da se lahko čim učinkoviteje spopadejo s požarom in zmanjšati škodo, ki zaradi vročine lahko nastane… The post Podzemne garaže – prezračevanje ter odvod dima in toplote appeared first on OUTSIDER.
Obvestilo

Obvestilo

Loški muzej, 9. maj 2019 ― Loški muzej bo danes, v četrtek, 9. 5., zaradi tehničnih težav zaprt. Jutri bo muzej odprt bo običajnem urniku. Hvala za razumevanje.
Na poti od doma do doma

Na poti od doma do doma

Airbeletrina, 9. maj 2019 ― »Dobro jutro.« »Dobro jutro,« odgovori in takrat se začne. Preplet čustev in dejanj, ki se zgodi vedno na isti dan. Dan, ko se zbudim v hiši svojih staršev, si skrtačim zobe, spijem kavo in vljudno rečem ne kosu kruha z margarino in medom, medtem ko si pripravljam svoj zajtrk – umešana jajca, ki jih je oče prinesel od soseda. Ura je osem zjutraj, vse diši po pohanem mesu, sveže pečenem kruhu, potici … ker ve, koliko mi to pomeni. Pohano meso me spominja na otroštvo, ko smo ga jedli le ob posebnih priložnostih, kruh redko sama spečem, potice se še nisem lotila. Ampak to ni pomembno, pomembno je, da je domače. In ko živiš stran od doma, ceniš domače bolj kot prej, ko je bilo vedno pri roki. Medtem ko srkam še zadnje požirke kave, ona reže pršut, oče pa pripravlja napravo za vakuumsko pakiranje. Da bo ja vse tip-top za na pot. Ona – ona je seveda mama. Kdo drug bi še posvetil toliko časa temu, da mi vsaj za nekaj dni pričara občutek doma – tudi, če je dom trenutno relativno daleč od »doma«.

Na Vranskem odprtje obnovljene Schwentnerjeve hiše

Misli, 9. maj 2019 ― Ob občinskem prazniku bo Občina Vransko danes odprla obnovljeno rojstno hišo prvega sodobnega slovenskega založnika Lavoslava Schwentnerja. Gre za redek primer intaktno ohranjene trške hiše, zgrajene v prvi polovici 19. stoletja in prvih desetletjih 20. stoletja. Hiša priča o načinu življenja in socialnem ter družbenem statusu rodbine Schwentner.

9. maj 1869 - Pivški tabor na Kalcu

Kamra.si, 9. maj 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...9. maj 1869 - Pivški tabor na Kalcu Pripravil ga je Miroslav Vilhar (1818–1871), pesnik, skladatelj in  politik  s somišljeniki in ga izvedel na svojem posestvu  ob graščini Kalc z imenom »Čujte gore in bregovi, da sinovi Slave smo«.  Po poročanju Slovenskega naroda se  ga je deležilo 7-8 tisoč ljudi. Osrednje geslo se je glasilo: »Vse za narod, svobodo in napredek.« Zanimiv je bil program, govorniki so se lotevali političnih, kulturnih in gospodarskih tem, npr. nujnosti pogozdovanja kraških goličav od Snežnika do morja. Med govorniki je prepričljivo nastopil domačin, duhovnik, politik  in publicist Anton Domicelj (1834–1892), prvi visokošolsko izobraženi Zagorc. Vir: https://www.kamra.si/album-slovenije/item/slovenski-narod-tabor-na-kalcu.html (Silvo Fatur)

9. maj 1945 - konec 2. svetovne vojne

Kamra.si, 9. maj 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...9. maja 1945 se je "uradno" končala 2. svetovna vojna  Evropske države praznujejo 9. maj kot dan zmage nad nacizmom in fašizmom, saj se je tega dne leta 1945 v Evropi uradno končala druga svetovna vojna. Vir:https://www.rtvslo.si/na-danasnji-dan/9-maj-dan-ko-je-bila-osvobojena-ljubljana-in-se-je-uradno-koncala-ii-svetovna-vojna/329094
Stane Granda: Konec vojne ali zmaga?

Stane Granda: Konec vojne ali zmaga?

Časnik, 9. maj 2019 ― Problem razpravljanja o koncu vojne ali zmagi pri Slovencih ni stvar faktografije, ampak humanitete, odnosa do svetosti življenja na eni in ideološke pripadnosti na drugi strani. The post Stane Granda: Konec vojne ali zmaga? appeared first on Časnik.
V muzeju Prado predstavili restavrirano oltarno sliko Fra Angelica

V muzeju Prado predstavili restavrirano oltarno sliko Fra Angelica

Misli, 9. maj 2019 ― V madridskem muzeju Prado so ob praznovanju 200-letnice muzeja predstavili restavrirano oltarno sliko Oznanjenje italijanskega renesančnega umetnika Fra Angelica. Za restavriranje enega najpomembnejših del italijanskega dominikanskega redovnika iz 15. stoletja so strokovnjaki potrebovali skoraj leto dni. Delo bo na ogled od konca maja.
Delavnica kreativnega pisanja z Leonoro Flis (izobraževalna delavnica)

Delavnica kreativnega pisanja z Leonoro Flis (izobraževalna delavnica)

Trubarjeva hiša literature, 9. maj 2019 ― Delavnica kreativnega pisanja je zasnovana tako, da se skozi srečanja spozna zakonitosti pisanja kratke zgodbe in literarnega novinarstva. Na tak način želimo nagovoriti čim širši krog ljudi, ki imajo željo po spoznavanju različnih zvrsti pisanja. Delavnica poteka tako, da se praktični del podkrepljuje tudi z razlagami in analizo prebranega in zapisanega. Udeleženci bodo dobili v pregled tudi nekaj teoretičnega gradiva, ki jim lahko pomaga pri kreativni praksi. Obravnavali bomo zapis kratke  zgodbe in literarno novinarstvo. Srečanja bodo primarno osnovana na praktičnem delu, torej oblikovanju lastnih zapisov, ki bodo na naslednjem srečanju tudi obravnavani in analizirani v skupini. Vsi udeleženci bodo imeli dostop do tekstov vseh v skupini, tako da bo lahko potekala skupinska obravnava. Na delavnico bo sprejetih največ 12 udeležencev, ki jih bo na podlagi prejetih besedil izbral organizator. Če želite sodelovati, pošljite svoj tekst (zaključeno celoto ali odlomek kratke zgodbe), ki ne sme biti daljši od treh strani, na naslov: trubarjeva@literarnahisa.si. Rok za oddajo besedila je 24. 5. 2019. Delavnica bo potekala v Trubarjevi hiši literature (Sritarjeva ulica 7): 4.6., 11.6., 14.6., 18.6., 19.6., 21.6. in 26.6., med 16:00 in 19:00. Delavnica je brezplačna.  {fshare id=3646}
V Kinu Šiška koncert ob 50-letnici Radia Študent

V Kinu Šiška koncert ob 50-letnici Radia Študent

Misli, 9. maj 2019 ― Radio Študent (RŠ), najstarejša neodvisna radijska postaja v Evropi, bo na današnji dan zmage koncertno proslavil 50. obletnico delovanja. Iz napovedanih Križank so koncert, na katerem ne bodo manjkali legendarni Laibach, prestavili v Kino Šiška, kjer se bo praznovanje začelo ob 19. uri.
Glasbena skrinjica – Radio

Glasbena skrinjica – Radio

ARS Čas, prostor in glasba, 9. maj 2019 ― Radio je dragocena glasbena skrinjica, ki poslušalcem posreduje tudi tista drobna glasbena dela, ki jih s koncertnega odra skoraj nikoli ne slišimo. Radio je dragocena glasbena skrinjica, ki poslušalcem posreduje tudi tista drobna glasbena dela, ki jih s koncertnega odra skoraj nikoli ne slišimo. Pogosto jih uvrstimo prav v oddajo »Čas, prostor in glasba«. V ponovljeni oddaji bomo predvajali: Glasbeno skrinjico Anatolija Ljadova, Valček – scherzo Petra Iljiča Čajkovskega, Sonatino za klavir v C-duru Marjana Kozine, tango Hora cero Astorja Piazzolle in odlomke iz prve jazz-opere »Jonny svira« Ernsta Křeneka. Igrali bodo: Škotski nacionalni orkester, dirigent je bil Neeme Järvi, violinistka Midori in Londonski simfonični orkester, ki ga je vodil Leonard Slatkin, pianist Hinko Haas, Novi tango sekstet, v njem je igral tudi skladatelj Astor Piazzolla  in  Orkester Gewandhaus iz Leipziga s solisti, dirigent je bil Lothar Zagrosek. Oddajo »Čas, prostor in glasba« – prvič je bila na sporedu 28. marca leta 2012,  je posnel Stane Košmerlj, bral je Ivan Lotrič, besedilo je napisal Pavel Mihelčič.
še novic