RAZPRODANO

RAZPRODANO

Kinodvor, 2. oktober 2019 ― Nocojšnja premiera filma Oroslan je razprodana. Od jutri dalje si film lahko ogledate na rednem sporedu.

ABISHEK NARULA (IN): Motenje zemljevida

Speculum Artium, 2. oktober 2019 ― Motenje zemljevida Motenje zemljevida je participatorna intervencija v navigacijskem sistemu. V tem performansu avtorji obiskovalce pozovejo, da zaženejo Google Zemljevide na svojem pametnem telefonu. Potem jih prosijo, da vklopijo navodila za pot do preddoločene lokacije. Skrita GPS se polasti vseh pametnih telefonov v razstavnem prostoru. Čeprav obiskovalci stojijo pri miru, njihovi telefoni kažejo, da se […]

ANKETA za ulične umetnike!

Ana Monro, 2. oktober 2019 ― Dragi ulični umetniki! Do Gledališča Ane Monro, ki je najbolj prepoznavno po organizaciji dogodkov v javnem prostoru (festivali uličnega gledališča), so v zadnjem času dospele novice z različnih vetrov o stanju na ulični umetniški sceni v Ljubljani. Govorimo o  zaostrenem odnosu prebivalcev do umetnikov, sporov med umetniki, naveličanosti prebivalcev oziroma uslužbencev, agresivnih nastopajočih, pojavljanja inšpekcij ... The post ANKETA za ulične umetnike! appeared first on Ana Monro.

VESNA LENIĆ KREŽE (SI): Oltar za apokalipso

Speculum Artium, 2. oktober 2019 ― Oltar za apokalipso Oltar za apokalipso je interaktivna video instalacija, ki vabi obiskovalca, da se ji približa in pokuka v njeno skrivnost. Oltar je minimalistične oblike, postavljen na kovinsko ploščo, izoliran v belem prostoru. Na zgornji plošči oltarja je krožna odprtina z lečo, iz katere prihajajo zvoki in podobe. Vsak obiskovalec, ki stopi na kovinsko […]

IVAN PETKOV (BG): Moja država, tvoja država

Speculum Artium, 2. oktober 2019 ― Moja država, tvoja država Interaktivni zemljevid vabi obiskovalce, da delijo svoje geografsko in zgodovinsko znanje ali pa da se zgolj zabavajo z risanjem meja namišljenih držav. Podoben je mnogim drugim aplikacijam za risanje za otroke in odrasle, ki so na voljo v trgovinah z aplikacijami. Vendar projekt namesto zelene, modre, rumene … barve ponuja izbiro […]

Servis: Administrativni roki za samozaposlene

Asociacija, 2. oktober 2019 ― Samozaposleni v kulturi imajo navadno svoj fokus primarno usmerjen na svojo kulturno-umetniško ustvarjanje in delovanje. Administrativne obveznosti, ki izhajajo iz naslova statusa in t.i. poslovne aktivnosti, ki mu sledi, so nekaj sekundarnega. Neupoštevanje zakonodajnih določil na teh področjih pa lahko ogrozi tudi možnost umetniškega udejstvovanja ustvarjalcev in ustvarjalk. V tokratnem servisu bomo zato izpostavili glavne … Preberi več o Servis: Administrativni roki za samozaposlene
Kritično srce

Kritično srce

Vrabec Anarhist, 2. oktober 2019 ― Epidemijo aidsa razume kot holokavst nad geji in drugimi marginaliziranimi skupinami, kot nameren genocid, ki mu je dovoljeno potekati. The post Kritično srce appeared first on Vrabec Anarhist.

Servis: Novosti FURS 2019

Asociacija, 2. oktober 2019 ― Samozaposleni_e, ki niso upravičeni_e do plačila prispevkov za socialno varnost iz državnega proračuna, si morajo te mesečno plačevati sami. Finančna uprava RS (FURS) je v letošnjem letu sistem plačevanja poenostavila, hkrati pa tudi izboljšala sistem obveščanja o aktualnih in prihodnjih obveznostih, ki jih imajo zavezanci_ke. V servisu bomo predstavili kako deluje nov sistem plačevanja socialno … Preberi več o Servis: Novosti FURS 2019

ERIKA MONDRIA V SODELOVANJU Z ARS ELECTRONICO: Znotraj – zunaj ML 1.0

Speculum Artium, 2. oktober 2019 ― Znotraj – zunaj ML 1.0 Poglejmo v lastno telo. Ozrite se skozi okno v vaše možgane: Znotraj – zunaj ML 1.0 ponuja možnost in prostor, da se lahko čudimo nevronski kompleksnosti in večplastni naravi krhkih, nedotaknjenih notranjih struktur lastnega telesa. Govorimo o očesni mrežnici. To je točka, v kateri se svetloba iz zunanjega sveta spremeni […]
Vibra 2019

Vibra 2019

Koridor, 2. oktober 2019 ― Izrazito plesna dueta dogajanje na odru odrazita v dveh popolnoma drugačnih sferah; medtem ko se v Razvezanih zgodbah plesalca poigravata s pripovednostjo in na trenutke sicer precej abstraktno narativnostjo giba in prostora, se Incognito s tekočim gibanjem v publiko zasidra na liričen način. The post Vibra 2019 appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Quentin Tarantino piše romaneskni prvenec

Quentin Tarantino piše romaneskni prvenec

MMC Film, 2. oktober 2019 ― Ameriški režiser in scenarist Quentin Tarantino že dlje napoveduje, da se bo umaknil iz sveta filmske režije in se posvetil pisanju. V pogovoru z Martinom Scorsesejem je nedavno dejal, da piše roman o veteranu druge svetovne vojne, ki se zaljubi v kino.
Hi-Fi Ljubljana 2019

Hi-Fi Ljubljana 2019

SIGIC - Novice, 2. oktober 2019 ― Prireditev Hi-Fi Ljubljana prihajajoči vikend, tj. 5. in 6. oktobra, ponovno odpira vrata vsem ljubiteljem vrhunskega zvoka in izobraževalnih vsebin s področja avdio tehnologije, zvočne reprodukcije, glasbene produkcije in zvokovne obdelave.
ETSUKO ICHIHARA (JP): Projekt Digitalni šaman

ETSUKO ICHIHARA (JP): Projekt Digitalni šaman

Speculum Artium, 2. oktober 2019 ― Projekt Digitalni šaman Projekt Digitalni šaman predlaga nov način žalovanja, ki sledi tehnološkemu napredku. 3D natisnjeno masko obraza pokojnika namestimo na robota, na katerem je naložen program za gibanje, ki posnema njegove fizične značilnosti – osebnost, govor, geste, kot da bi bil obseden z duhom pokojnika. Program deluje 49 dni* po smrti (tradicionalno budistično obdobje […]

Sprejem pri županu občine Domžale

Fakulteta za dizajn, 2. oktober 2019 ― Izredni študenti 3.letnika Fakultete za Dizajn / Pridružene članice Univerze na Primorskem so se dne 29.09.2019, skupaj z dekanjo Fakultete za dizajn prof. Nado Matičič, prof. Mojco Perše, pred. Benjaminom Hafnerjem in ravnateljem OŠ Domžale Urošom Govcem, udeležili sprejema pri županu in podžupanji občine Domžale Toniju Dragarju in Renati Kosec. Za občino Domžale so študenti […] The post Sprejem pri županu občine Domžale appeared first on Fakulteta za dizajn.

Sprejem pri županu občine Domžale

Fakulteta za dizajn, 2. oktober 2019 ― Izredni študenti 3.letnika Fakultete za Dizajn / Pridružene članice Univerze na Primorskem so se dne 29.09.2019, skupaj z dekanjo Fakultete za dizajn prof. Nado Matičič, prof. Mojco Perše, pred. Benjaminom Hafnerjem in ravnateljem OŠ Domžale Urošom Govcem, udeležili sprejema pri županu in podžupanji občine Domžale Toniju Dragarju in Renati Kosec. Za občino Domžale so študenti […] The post Sprejem pri županu občine Domžale appeared first on Fakulteta za dizajn.
Performa & Platforma: Še pes ima rad pri jedi mir

Performa & Platforma: Še pes ima rad pri jedi mir

Neodvisni, 2. oktober 2019 ― Avtorica članka piše o štirih predstavah na mariborskem festivalu uprizoritvenih umetnosti Performa & Platforma, katerega fokus je bila letos oralnost, in jih uporabi kot sestavine za lasten tekstualni recept: "Nabor domačih in tujih izvajalcev v svojih delih oralnost uporablja bodisi kot osrednji uprizoritveni princip bodisi kot enega izmed performativnih znakov, pri čemer si pomagajo z razlikami med neužitnimi in užitnimi snovmi ter se naslanjajo na odnos, ki ga vzpostavljajo s konzumirano snovjo."
Mesec oblikovanja 2019

Mesec oblikovanja 2019

Fakulteta za dizajn, 2. oktober 2019 ― Zavod Big organizira Mesec oblikovanja (MO), ki bo potekal od 08. 10. do 08. 11. 2019 na Dunajski c. 123 v Ljubljani. V okviru MO, se bodo odvijali razni dogodki, konference, predavanja, razstave… (več si lahko preberete v priloženem programu). Fakulteta za dizajn je vsako leto aktivno vključena v  program MO. PROGRAM VABILO     The post Mesec oblikovanja 2019 appeared first on Fakulteta za dizajn.

Razstava Agenda 2030

Knjižnica Postojna, 2. oktober 2019 ― V oktobru v pritličju knjižnice gostimo tudi razstavo, ki so jo pripravile naše mlade prostovoljke iz Postojne - "AGENDA 2030 - 17 ciljev trajnostnega razvoja''. Brez izgovora Postojna - Slovenija je nacionalna mladinska organizacija v javnem interesu, ki stremi k pozitivni družbeni spremembi in osebnostni rasti mladih.

SToP konec septembra nastopil v Franciji

Misli, 2. oktober 2019 ― Slovenski tolkalni projekt SToP, ki letos praznuje 20 let delovanja, je konec septembra izvedel dva koncerta v Franciji, kamor je odšel na povabilo pevskega zbora francoskega radia, ki ga vodi slovenska dirigentka Martina Batič. Skupaj so izvedli Orffovo kantato Carmina Burana v priredbi za tolkalni ansambel, dva pianista, pevske soliste in zbor.
Z igro do dediščine v SEM, brezplačni programi za otroke in družine

Z igro do dediščine v SEM, brezplačni programi za otroke in družine

SEM, 2. oktober 2019 ― Slovenski muzeji in galerije že vrsto let v Tednu otroka pripravljamo številne brezplačne programe Z igro do dediščine. Tudi letos se obeležitvi pridružuje Slovenski etnografski muzej s tremi brezplačnimi programi za otroke in družine. Vabljeni, prost vstop! Program v SEM: Sreda, 9. oktober,  17.00 - 18.00Med naravo in kulturo, družinsko vodstvo po stalni razstavi za otroke in družine Otroci in starši, pridružite se nam na družinskem ogledu stalne razstave Med naravo in kulturo, skupaj bomo spoznavali vesele plati vsakdanjega življenja v preteklosti na naših tleh. Sobota, 12. oktober, 16.00 - 17.00Potujemo po svetu,  vodstvo po zbirkah daljnih svetov za otroke in družine Otroci in starši, pridružite se nam na družinskem ogledu stalne razstave Odsev daljnih svetov. Med muzejskimi predmeti se bomo podali na pot okrog sveta. Pri tem ne bomo le opazovalci in popotniki, ampak tudi raziskovalci in ustvarjalci. Nedelja, 13. oktober, 11.00 - 12.00Izdelajmo šamanski boben, ustvarjalna delavnica za otroke in družine Otroci in starši, pridružite se nam na ustvarjalni delavnici na kateri bomo spoznavali daljno deželo Sibirijo in si izdelali boben.
Kreativnost Centra za kreativnost?

Kreativnost Centra za kreativnost?

ARS Arsov forum, 2. oktober 2019 ― Ali bo 11 milijonov prineslo nove blagovne znamke? V kolikšni meri lahko oblikovanje, stroka raje uporablja izraz dizajn, pomaga pri konkurenčnosti našega gospodarstva? Stroka je desetletja čakala na svoj dizajnerski center po vzoru nekaterih evropskih držav in pred dvema letoma končno »dobila« t. i. Center za kreativnost. A ta ni samostojna platforma, kot je pričakovala, poleg tega način delovanja omogoča črpanje enajst milijonov evrov denarja, pridobljenih iz kohezijskih sredstev, najrazličnejšim kulturnim ustvarjalcem. Bomo leta 2022, ko se projekt konča, lahko govorili o novih blagovnih znamkah? V petdesetih letih prejšnjega stoletja je država načrtno vlagala v ta segment, danes pa je delež podjetij, ki sploh ne upoštevajo oblikovanja kot del proizvodnega, razvojnega procesa, pod evropskim povprečjem. Gostje: Matevž Čelik, direktor Muzeja za arhitekturo in oblikovanje, pri katerem deluje tudi CzK, Mateja Panter, podpredsednica Društva oblikovalcev Slovenije, Zmago Novak, direktor zavoda Big, ki pripravlja Mesec oblikovanja, in Robert Agnič, izvršni direktor v podjetju Plastika Skaza.
Oroslan Matjaža Ivanišina

Oroslan Matjaža Ivanišina

ARS Svet kulture, 2. oktober 2019 ― "Pozimi pred skoraj dvajsetimi leti je v majhni vasi umrl moški." V Kinodvoru bo drevi premiera novega slovenskega filma z naslovom Oroslan. Gre za moškega iz Porabja okrog katerega se po njegovi smrti stkejo različne zgodbe. Matjaž Ivanišin je o ideji za zgodbo povedal tole: »Pozimi pred skoraj dvajsetimi leti je v majhni vasi umrl moški. Nisem ga poznal, nikoli ga nisem srečal ali videl. Veliko pozneje sem bral zgodbo o njegovi smrti in potem še vrsto zgodb o njegovem življenju. Tako v sebi nosim podobo popolnega neznanca, ki se v mojih predstavah meša s podobo nekoga iz moje družine. To je bilo izhodišče za film o Oroslanu.« V oddaji se bomo posvetili tudi razstavni umetnosti in predstavili nove galerijske prostore Galerije SLOART ter razstavo keramike slovenske kiparke Dragice Čadež.

Dnevna soba mesta; kaj pa spalnica?

OUTSIDER, 2. oktober 2019 ― Arhitekturni jezik je prepreden s klišeji; v stroki radi govorimo o »potencialu« prostora; kjer laiki vidijo odprt in vabljiv ambient, arhitekti raje rečemo, da prostor »steče«; starejši občani posedejo na klopi, mi pa se spočijemu na »urbanem pohištvu«; mimoidoči prečkajo trg, mi pa se pogosteje sprehodimo skozi »dnevno sobo mesta«. Takšni izrazi včasih delujejo nekoliko… The post Dnevna soba mesta; kaj pa spalnica? appeared first on OUTSIDER.

1786 – Razpuščen kostanješki samostan

Zgodovina na dlani, 2. oktober 2019 2. oktobra leta 1786 je bil razpuščen cistercijanski samostan Kostanjevica na Krki. Istega leta je namreč avstrijski cesar Jožef II. izdal zakon o razpustitvi samostanov. Kostanjeviški samostan je leta 1243 ustanovil koroški vojvoda Bernard Spanheimski skupaj z ženo Juto. Ko je Jožef II. samostan razpustil, so v njegove prostore vselili… Preberi The post 1786 – Razpuščen kostanješki samostan appeared first on Zgodovina na dlani.

BR41N.IO HEKATON

Speculum Artium, 2. oktober 2019 ― BR41N.IO: edinstvena priložnost za eksperimentiranje z vmesniki med možgani in računalnikom pod vodstvom strokovnjakov Mednarodni hekaton oblikovalcev možgansko-računalniških vmesnikov v Sloveniji 18. in 19. 10. 2019 v Delavskemu domu Trbovlje BR41N.IO hekaton je namenjen skupinskemu razvoju uporabe BCI naprav (vmesnikov med možgani in računalnikom) in novih aplikaciji zanje. BR41N.IO hekaton je zasnovan kot idejno-razvojni maraton […]
1951 Ljubljana – Maksim Gaspari

1951 Ljubljana – Maksim Gaspari

Stare slike (Cerknica), 2. oktober 2019 ― Avtoportret, ki ga je Maksim Gaspari leta 1951 narisal v spominsko knjigo vnukinji Dunji Klemenčič in je natisnjen v knjigi Ivana Sivca Maksim Gaspari. Ne vem za nobenega drugega upodabljajočega umetnika, ki bi se s svojimi deli tako povezal s slovenskim narodom, kot je to storil Maksim Gaspari. Slovencem, še posebej Notranjcem, je zapustil veličastno […]

Razpisne priložnosti (oktober 2019)

Asociacija, 2. oktober 2019 ― V vsaki številki Kulturosfere zberemo nekaj ključnih razpisnih priložnosti, prek katerih lahko nevladne organizacije in samozaposleni v kulturi pridete do novih virov financiranja. V oktobrski številki smo se osredotočili tako na domače kot tuje razpise, predvsem na področju filma in rezidenc. Domači razpisi Do 28. oktobra se lahko prijavite na razpis Ministrstva za kulturo za … Preberi več o Razpisne priložnosti (oktober 2019)

Dobre prakse NVO: Športno društvo Tabor

Asociacija, 2. oktober 2019 ― Oktobrski podcast je posvečen pogosto prezrti medsektorski povezavi med športom in umetnostjo ter kulturo. Kot primer dobre prakse smo tokrat raziskali Športno društvo Tabor iz Ljubljane, ki je poleg svojega udejstvovanja v športnih aktivnostih v zadnjih letih pogledalo k svojim sokolskim koreninam in začelo vrata svojih dvoran odpirati različnim umetnikom. Pogovarjali smo se s predsednikom … Preberi več o Dobre prakse NVO: Športno društvo Tabor

Kulturna premišljevanja: Kulturniki o prostorih

Asociacija, 2. oktober 2019 ― Tokratno mesečno kolumno Kulturosfere, znotraj katere poskušamo odpirati pogled na aktualne tematike znotraj kulturno-političnega prostora, posvečamo vse bolj perečemu vprašanju prostorov za nevladnike. K pisanju smo povabili kulturnika_co, ki je sicer želel_a ostati anonimen_a, a s svojim dolgoletnim delom ponuja dragocen vpogled v rastoče težave nestabilnega položaja nevladnikov v luči negotovega položaja njihove infrastrukture. Prostori … Preberi več o Kulturna premišljevanja: Kulturniki o prostorih

Iz prve vrste: Aksioma

Asociacija, 2. oktober 2019 ― V tokratni rubriki Iz prve vrste smo se pogovarjali z ekipo Aksiome – zavoda za sodobne umetnosti Ljubljana. Aktivni so tako v slovenskem kot mednarodnem prostoru. Pri svojem delu se ukvarjajo predvsem s projekti, ki uporabljajo nove tehnologije ter z njimi raziskujejo sodobno družbo. V Aksiomi se osredotočajo na umetniško produkcijo, ki raziskuje družbena, politična, … Preberi več o Iz prve vrste: Aksioma
Ali je teran lahko le Wein?

Ali je teran lahko le Wein?

ARS Jezikovni pogovori, 2. oktober 2019 ― Ob začetku frankfurtskega knjižnega sejma o nemški prevodni kulturi Pri prevajanju pesmi Želodec Aleša Štegra v nemški jezik je teranu grozilo, da bi se ga prevedlo v Wein. Vendar je prevajalki Urški P. Černe uspelo, da je teran tudi v nemškem prevodu ostal teran. Se pa ob tem primeru postavlja vprašanje, kaj sploh predstavlja nemškim bralcem teran. Prevajalka vidi teran kot večpomensko besedo, ki jo nemški  bralec lahko razume, če jo poišče na spletu. Če k temu dodamo še, da je o teranu pisal tudi Nobelov nagrajenec Peter Handke, pa je razlogov za ohranitev in neprevedljivost terana še več. Handke je v nemški prevod romana Florijana Lipuša Zmote dijaka Tjaža celo vstavljal slovenske besede, med njimi besedo babica. O nemški prevodni kulturi smo se pred začetkom frankfurtskega knjižnega sejma pogovarjali s prevajalko Urško P. Černe, ki je na sejmu štiri leta vodila nacionalno stojnico. Do leta 2022, ko bo Slovenija častna gostja sejma, naj bi v nemški jezik prevedli približno 100 knjižnih naslovov.
Neda Rusjan Bric

Neda Rusjan Bric

ARS Oder, 2. oktober 2019 ― "Aleksandrinke so imele znanje in izkušnje, ki jih drugi niso imeli". Ženski odbor Slovenskega centra PEN je nagrado mira za izjemne dosežke na področju literarnega ustvarjanja letos podelil avtorici dramskih predlog za multimedijske projekte, režiserki in igralki Nedi Rusjan Bric. V utemeljitvi nagrade je bilo tako zapisano, da Neda Rusjan Bric »s svojim poglobljenim in hkrati priljudnim (so)avtorskim delom iz zgodovine tihotapi pomembne (v splošni slovenski zavesti manj poznane ali pozabljene) primorske osebnosti in družbene pojave v slovensko dediščino in tako prek gledaliških in filmskih del postavlja žive opomnike in spomenike državnega pomena«. V oddaji Oder se bomo z njo sprehodili skozi njene avtorske projekte, s katerimi je osvetlila nekatere pozabljene, prezrte ali zanemarjene tematike goriškega prostora.
Dve zvočni izdaji Akademskega pevskega zbora Maribor

Dve zvočni izdaji Akademskega pevskega zbora Maribor

Odzven, 2. oktober 2019 ― Z glasbo, ki se skriva pod naslovom Vojna in mir, se je APZ Maribor poklonil spominu na 100. obletnico konca prve svetovne vojne. Na drugi izdaji, ki nosi naslov Zven našega odra, pa razkriva več svojih zmožnosti, saj je nabor skladb tematsko bolj raznolik in nabor skladateljev v zgodovinskem pogledu širši.
še novic