Ostaline s pogorišča sožitja v skupni virtualni knjižici slovenskih muzejev, mednarodni muzejski dan 2020

Ostaline s pogorišča sožitja v skupni virtualni knjižici slovenskih muzejev, mednarodni muzejski dan 2020

SLOGI, 9. maj 2020 ― Slovenski muzeji letošnji Mednarodni muzejski dan , ki je posvečen temi Muzeji in enakost: raznolikost in inkluzivnost. (Museums for Exuality: Diversity and Inclusion), praznujemo digitalno, s skupno virtualno knjižico. Slovenski gledališki inštitut – Gledališki muzej se skupni virtualni knjižici pridružuje s predstavitvijo ostalin, ki jih hranimo v našem muzeju s pogorišča Narodnega doma v Trsu, […] The post Ostaline s pogorišča sožitja v skupni virtualni knjižici slovenskih muzejev, mednarodni muzejski dan 2020 appeared first on SLOGI.
Inferno (1980)

Inferno (1980)

Deseta umetnost, 9. maj 2020 ― Ena izmed najbolj stilistično inovativnih grozljivih fantazij vseh časov, Inferno režiserja in scenarista Daria Argenta, je čarobno delo izredno neprijetnega vzdušja. Ta izžareva bistvo sanj, ki ponotranjijo čistost magije in nadnaravnega. Uročena in transu podobna kvaliteta filma je bistvena za italijanskega mojstra groze, saj njegova logika nočne more in mistične iracionalnosti podžge to pokrajino, kjer je mogoče vse. Žareče […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Čista zloba  Sodnica  Ne bom več luzerka (2018)  Instant Family (2019)  Batman Begins (2005) Copyright © Deseta umetnost [Inferno (1980)], All Right Reserved. 2020.
Mednarodni muzejski dan 2020

Mednarodni muzejski dan 2020

SLOGI, 9. maj 2020 ― Mednarodni muzejski dan je letos posvečen temi Muzeji in enakost: raznolikost in inkluzivnost (Museums for Exuality: Diversity and Inclusion). Slovenski muzeji ga bomo letos praznovali digitalno, s skupno virtualno knjižico. Slovenski gledališki inštitut – Gledališki muzej se skupni virtualni knjižici pridružuje s predstavitvijo ostalin, ki jih hranimo v našem muzeju s pogorišča Narodnega doma v […] The post Mednarodni muzejski dan 2020 appeared first on SLOGI.
»Malo je bilo takšnih, ki so delali na ladjah vsaj nekaj let in ostali 'normalni'«.

»Malo je bilo takšnih, ki so delali na ladjah vsaj nekaj let in ostali 'normalni'«.

Airbeletrina, 9. maj 2020 ― Čeprav so morja, oceani, ladje, pristanišča in pustolovščine v »eksotičnih« deželah pogosta tema leposlovnih del, je med njimi le malo takšnih, ki bi izpričevale pogled samih pomorščakov na takšna popotovanja. Že iz tega vidika je zelo zanimiv vpogled v življenje in delo na ladji, ki ga v svojem knjižnem prvencu Norci pomorci ponuja nekdanji pomorščak Goroslav Vukšič – Gogo.

"Letošnji festival bo morda še pomembnejši."

Borštnikovo srečanje, 9. maj 2020 ―   Umetniški direktor Festivala Borštnikovo srečanje Aleš Novak je za Večer spregovoril o trenutni situaciji v gledališčih in poteku pripravah na letošnji festival. Meni, da bi za uspešno jesensko odprtje gledališč že sedaj potrebovali načrt za ustrezne prilagoditve in ponovni zagon. V zadnjih tednih pogreša javni diskurz na temo kulture in umetnosti, ki je izrazito deficitaren, a toliko bolj potreben. Ker je bila do ustavitve v mesecu marcu gledališka sezona izvedena okoli 80-odstotno, bo festival verodostojen, tečejo prizadevanja, da bi tudi letos, v spremenjenih okoliščinah ohranil mednarodni značaj.  Borštnikovo srečanje se pričenja 12. oktobra s programskim sklopom Mlado gledališče, nadaljuje s Študentskim gledališčem ter tekmovalnim, spremljevalnim in strokovnim programom. Slavnostni zaključek s podelitvijo festivalskih nagrad bo v nedeljo, 25. oktobra.   Izpostavljamo nekatere misli. Celoten intervju je bil objavljen v petek, 8. maja 2020, preberete pa ga lahko na tej povezavi.  Tudi pri nas so gledališča zaprta ne samo za obiskovalce, temveč tako rekoč še za ustvarjalce. Da bi jih lahko jeseni znova odprli, bi že sedaj potrebovali načrt za ustrezne prilagoditve in ponovni zagon. Zdaj se je pokazalo, da se še knjižnice in muzeji niso mogli odpreti z danes na jutri, v gledališčih pa je situacija še mnogo bolj zapletena. Gledališki procesi so dolgotrajni, umetniške in organizacijske odločitve pa kompleksne. V nekaterih gledališčih trenutno razmišljajo o tem, da je smiselno prilagoditi sezono tako, da bi bile zasedbe čim manjše in da bi poskrbeli tudi za igralske alternacije za primer, če bi igralec ali igralka zbolela, v drugih pa želijo pripraviti večje predstave, ki bi obeležile ponovni zagon gledališča in izpričevale njegovo ustvarjalno moč. Potrebujemo medresorsko strokovno skupino, ki bi pripravila protokole in smernice za organizacijo dela in ponovno odprtje gledališč. V teh tednih veliko slišimo o nuji po zagonu nogometa, denim
Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu

Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu

Misli, 9. maj 2020 ― Založba Grlica je izdala mladinski roman Erin Entrada Kelly z naslovom Pozdravljeno, vesolje, založba Didatka je izdala knjigo Zakladnica slovenskih pripovedi - 101 najlepša zgodba, pri založbi Miš pa je izšla slikanica Vprašanje za babico avtorice Nine Mav Hrovat in ilustratorke Marte Bartolj.
Ta mesec na dražbo redke izdaje Harryja Potterja

Ta mesec na dražbo redke izdaje Harryja Potterja

Misli, 9. maj 2020 ― Avkcijska hiša Hansons Auctioneers bo 21. maja na spletni dražbi ponudila tri prve izdaje knjige Harry Potter in kamen modrosti britanske avtorice J. K. Rowling. Sedanja lastnica jih je pred 12 leti našla v zabojniku za smeti in jih spravila na podstrešje. Za knjige se po pisanju britanskega BBC nadejajo iztržiti več tisoč evrov.

Likovni odmevi

ARS Likovni odmevi, 9. maj 2020 ― Aktualno likovno dogajanje, predvsem v Sloveniji, v obliki pogovorov z umetniki, kustosi in strokovnjaki, objavljamo tudi strokovna besedila in občasno opozorimo na večje likovne dogodke […] Aktualno likovno dogajanje, predvsem v Sloveniji, v obliki pogovorov z umetniki, kustosi in strokovnjaki, objavljamo tudi strokovna besedila in občasno opozorimo na večje likovne dogodke v tujini.
Svet kulture

Svet kulture

ARS Svet kulture, 9. maj 2020 ― Edina dnevna informativna oddaja o kulturi. V dobrih petnajstih minutah povzame kulturno in ustvarjalno dogajanje pri nas. Predstavljamo novosti, festivale in kulturno problematiko. Edina dnevna informativna oddaja o kulturi. V dobrih petnajstih minutah povzame kulturno in ustvarjalno dogajanje pri nas. Predstavljamo novosti, festivale in kulturno problematiko.
Mitja Vrhovnik Smrekar: Ko zaprem oči

Mitja Vrhovnik Smrekar: Ko zaprem oči

ARS Filmska glasba, 9. maj 2020 ― V skoraj tridesetih letih ustvarjanja je Mitja Vrhovnik Smrekar, prejemnik nagrade Prešernovega sklada, napisal glasbo za okrog 150 gledaliških predstav za otroke in odrasle in […] V skoraj tridesetih letih ustvarjanja je Mitja Vrhovnik Smrekar, prejemnik nagrade Prešernovega sklada, napisal glasbo za okrog 150 gledaliških predstav za otroke in odrasle in glasbo za 14 celovečernih filmov. Med njimi so Ko zaprem oči, Gremo mi po svoje, Ekspres, Jebiga, Sladke sanje, Distorzija in tudi biografski film o Francetu Prešernu z naslovom Pesnikov portret z dvojnikom. Ustvaril pa je tudi komorno opero, dvojni violinski koncert in oratorij. Njegov skladateljski opus je razvejan, bogat in unikaten. Njegovo izčiščeno in načelno razumevanje glasbe v umetnosti mu omogoča samosvojo izraznost, nenehno izpraševanje in odprt, komunikativen pristop do različnih umetniških žanrov. Je neizčrpen, nenehno v pogonu in raziskavah. Z intenzivnostjo delovanja, ki je vselej tudi polna umetniške vrednosti, je zaznamoval slovensko in mednarodno gledališko ter filmsko ustvarjalnost.

Gremo v kino

ARS Gremo v kino, 9. maj 2020 ― Želite biti seznanjeni z aktualnim filmskim dogajanjem doma in po svetu, in tudi kritiško slediti tekočemu filmskemu sporedu? Želite biti seznanjeni z aktualnim filmskim dogajanjem doma in po svetu, in tudi kritiško slediti tekočemu filmskemu sporedu?
Uroš Krek /5/

Uroš Krek /5/

ARS Skladatelj tedna, 9. maj 2020 ― »Sebe potisneš v ozadje, da postaneš svoj," je bilo njegovo življenjsko vodilo. Razkrivanje intime in razprave o sebi so bile Urošu Kreku vedno tuje. Posebna skladateljeva ljubezen so bila godala. Pravijo, da zmore več izraziti le še človeški glas. Tudi ta je bil Urošu Kreku zelo ljub. Tako godalom kot glasu je namenil precej kompozicij, vse je odel v osebne emocije. V zadnji oddaji o njegovem življenju in delu boste lahko prisluhnili: Rapsodičnemu plesu, Drugi sonati »Spominjanja« za violino in klavir, delu Inventiones ferales in eni izmed slovenskih ljudskih pesmi v njegovi priredbi.
še novic