Pravljično gledališče Maje Furman na obisku v Občinski knjižnici Prebold

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 27. november 2018 ― V torek, 27. novembra 2018, je v Občinski knjižnici Prebold gostovalo Pravljično gledališče Maje Furman. V nastopu z naslovom Povem ti pravljico se je prepletalo več avtorskih pravljic s prepevanjem avtorskih songov ob podpori japonskega papirnatega gledališča (kamišibaj), različnih pravljičnih rekvizitov in lutk. Otroci so bili navdušeni nad pravljicami Lisica in sinica, Kapljica, Kakšno je sonce in Vidkova srajčica. Zgodbe so prinesle sporočilo o povezanosti in sodelovanju, prijateljstvu, iskrivi iznajdljivosti, vztrajnosti in pogumu. Besedilo: Maja Furman Fotografije: Darko Naraglav  

Pravljična urica v Občinski knjižnici Tabor

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 27. november 2018 ― December – mesec pričakovanj, lučk, sladkih dobrot, mesec veselja, presenečenj, smeha, objemov in razvajanj. S temi decembrskimi mislimi smo tudi začeli novembrsko pravljično urico v Občinski knjižnici Tabor. V pravljici smo pomagali malemu lisjaku iskati srečo. Srečo je iskal za svojo bolno mamo. Tako se je napotil globoko v gozd in spraševal vsakogar, kje je sreča. Vprašal je veverico, srako, zajca in sovo. Ugotovil je, da ima vsaka žival svoj pogled na srečo. Tudi mama mu na koncu zagotovi, da sreča prebiva v vsakem izmed nas, samo prepoznati jo moramo. Po ...

(Sub)kulturalizacija razrednega boja: Levičarstvo kot identitetna politika

Razpotja, 27. november 2018 ― Muanis Sinanović Biti antikapitalist danes ni nujno posebej naporno. Če so levičarji še pred leti lahko legitimno trdili, da je danes kritiko brez večjega upiranja javnosti in centrov moči mogoče nasloviti na karkoli, le na produkcijski način ne, pa se zdi, da to ne velja več. Kulturna industrija je polna kritike kapitalizma kot produkcijskega načina, nekateri intelektualci pa lahko na ta račun postanejo tudi zvezdniki. Kapital se je izkazal za lahko tarčo besednih napadov, saj je popolnoma abstrakten. Tudi ko se učloveči, ne postane težji nasprotnik. Goldman Sachs pač vsi sovražijo. Poleg sfere kulturne industrije antikapitalizem vstopa tudi v politično.
Novice: Iz jarkov med kitarske rife - Zgodbe prve svetovne vojne v popularni glasbi 20. in 21. ...

Novice: Iz jarkov med kitarske rife - Zgodbe prve svetovne vojne v popularni glasbi 20. in 21. ...

Tolminski muzej, 27. november 2018 ― Na Ta veseli dan kulture vas Tolminski muzej in Kinogledališče Tolmin družno vabita na predavanje, na katerem nam bo Darja Pirih ob predvajanju glasbe predstavila zgodbe prve svetovne vojne, zapisane v popularni glasbi 20. in 21. stoletja. Kavarna Grajski vrt, Kinogledališče Tolmin ponedeljek 3. 12. 2018 ob 18. uri Pesem je bila vojakom na frontah pogosto v uteho. Spremljala jih je že ob odhodu v vojsko in nato, če so le razmere dopuščale, ...

27. november 1898 – otvoritev nove poštne palače v Celju

Kamra.si, 27. november 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...27. november 1898 – otvoritev nove poštne palače v Celju Domovina, 25. 11. 1898, str. 371 "(Novo postno poslopje v Celju) otvorjeno bode za splošni promet dne 27. t. m. Brzojavni urad pa ostane še nadalje v poslopju mestne hranilnice."Vir: https://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:doc-RUU3R5OF/5b7754c1-a0d1-439f-b1a8-5c57e14c4216/PDF   Poštna palača na Krekovem  trgu 9 je neorenesančna dvonadstropna vogalna palača, ki je nastala med letoma 1897 in 1898 po načrtih arhitekta Friedricha Setza in njegovih sodelavcev. Zunanjost stavbe je oblikovana strogo in racionalno ter razčlenjena z rustiko, okenskimi obrobami, podstrešnim konzolnim vencem, delilnimi zidci, stropno balustrado in kiparskim okrasjem. Glavni vhod je na širokem prisekanem vogalu, ki je poudarjen z rizalitom in razčlenjen s kolosalnimi polstebri, kupolasto streho in strešnim čelom. Dvoriščna fasada je razgibana s stopničastimi stolpiči.   Ob gradnji so na tem mestu odkrili kompleks antične zgodnjekrščanske bazilike iz 4. ali 5. stoletja.   Viri:  - http://giskd2s.situla.org/rkd/Opis.asp?Esd=4298- https://www.knjiznica-celje.si/raziskovalne/4201603862.pdf - http://euparky.si/Slovenija/Savinjska/Celje/CeljeZgodovinakultura.aspx    
Animateka v 15. izdaji z rekordnim številom slovenskih avtorjev

Animateka v 15. izdaji z rekordnim številom slovenskih avtorjev

Misli, 27. november 2018 ― Mednarodni festival animiranega filma Animateka bo od 3. do 9. decembra gostil rekordnih 24 slovenskih avtorjev, v celoti pa bo ponudil dobrih 300 kratkih in 13 celovečernih filmov. Ker bo festival 15. po vrsti, so v program vključili nekaj več razstav, med njimi je razstava z novimi izkušnjami virtualne resničnosti, ki jo bodo nocoj odprli v MSUM.

Simone de Beauvoir o starosti (13.12.2018 18:30)

Španski borci, 27. november 2018 ― Po petdesetih letih bo predstavljeno prelomno delo Starost Simone de Beauvoir, ki ga je Boris A. Novak v spremni besedi označil za ’pionirsko delo o fenomenu staranja in starosti’ in, ki bi gotovo dobilo status klasike, če ne bi ostalo spregledano v senci prav tako tektonskega Drugega spola.

Bilo je ... Bili so živinski sejmi

Kamra.si, 27. november 2018 ― v petek, 30. novembra 2017, ob 18. uri vljudno vabljeni na 2. večer nove sezone Bilo je ... v Gostišče Veselič v Podzemelj. Gostje: Janko Bračika, Branko Čulig in Marija Obradovič  Za prijetno vzdušje bodo poskrbele pevke folklorne skupine Izvor Prispevek za pogostitev bo 5 EUR. Veseli bomo vašega obiska. Vabimo: Toni Gašperič Gostišče Veselič Ljudska knjižnica Metlika  
SpevSLAM tudi pri nas

SpevSLAM tudi pri nas

SIGIC - Izpostavljeno, 27. november 2018 ― Projekt, pri nas imenovan spevSLAM, ki je v Ameriki že poznan in uveljavljen dogodek (songSLAM) in se širi tudi po svetu, z idejno vodjo in licenčno uporabnico Thereso Plut, ter so-organizatorjem Zavodom Per Artem, prihaja tudi v Slovenijo.

Knjiga Leta strahote s celostnim prikazom 1. svetovne vojne

Misli, 27. november 2018 ― Cankarjeva založba je ob 100. obletnici konca prve svetovne vojne in smrti pisatelja Ivana Cankarja izdala monografijo Leta strahote - Slovenci in prva svetovna vojna avtorjev Petre Svoljšak in Gregorja Antoličiča. Po besedah urednika Tineta Logarja prinaša celosten prikaz obdobja prve vojne, ki ga uokvirjata Cankarjevi črtici.

Muzikal Mamma mia! (9.12.2018 18:00)

Španski borci, 27. november 2018 ― Mamma Mia! je romantična zgodba, polna optimizma in življenjske energije, ki se odvija na grškem otoku, pod režiserskim vodstvom Juga Radivojevića na odru izvajajo: Simona Vodopivec Franko (Donna), Alenka Godec (Rosie), Damjana Golavšek (Tanya), Gojmir Lešnjak – Gojc/Jaša Jamnik (Bill), Uroš Smolej/Jure Sešek (Sam), Marjan Bunič (Harry), Lina Rahne/Veronika Kozamernik/Lea Bartha Pesek (Sophie), Matjaž Kumelj (Sky) ter mnogi drugi.

35-letnica zveze Sonček (7.12.2018 18:00)

Španski borci, 27. november 2018 ― S prireditvijo obeležujemo 35-letnico SONČKA – Zveze društev za cerebralno paralizo Slovenije (Zveze Sonček). V okviru prireditve bo poleg slavnostnih nagovorov (predsednik Lojze Tomaževič in častni pokrovitelj predsednik Vlade RS Marjan Šarec) kratek kulturni program (glasba, ples) ter podelitev priznanj in častnih znakov organizacije.
Marcelo Martinessi in Slovenska popevka

Marcelo Martinessi in Slovenska popevka

ARS Svet kulture, 27. november 2018 ― V okviru 34. festivala LGBT filma si lahko nocoj ogledate film Dedinji paragvajskega režiserja Marcela Martinessija Danes o paragvajskem režiserju Marcelu Martinessiju, čigar film Dedinji si lahko nocoj ogledate v okviru 34. festivala LGBT filma, ki velja za najstarejši festival gejevskega in lezbičnega filma v Evropi. V oddaji napovedujemo tudi radijsko igro Slovenska popevka. Ta je nastala kot priredba presunljive predstave Matjaža Pograjca, ki je pustila pečat na lanski sezoni Slovenskega mladinskega gledališča. Avtor radijske različice in režiser igre je Klemen Markovčič, v njej pa boste med drugim slišali poezijo Gregorja Strniše in sugestivno glasbo Dua Silence.
Tudi sanje so iz sanj

Tudi sanje so iz sanj

Airbeletrina, 27. november 2018 ― Pred kratkim je v sanatorij čisto blizu nemško-nizozemske meje, kjer so bili nastanjeni bolniki, zablodeli v duhu in na koncu z živci, prišel neki zelo pomemben pacient. Da se dogaja nekaj nevsakdanjega, je bilo najprej mogoče opaziti po črnih avtomobilih z visokimi vetrobranskimi stekli, ki so se v nenavadni tišini pripeljali po peščeni stezi in se ustavili tik pred vhodom v mračno dvokrilno hišo, obraslo z bugenvilijami in bršljanom.

V LGL se vrača osvežena marionetna predstava Žogica Marogica

SiGledal, 27. november 2018 ― V Lutkovnem gledališču Ljubljana (LGL) bo drevi na odru zaživela osvežena marionetna predstava Žogica Marogica. Za osvežitev igre, ki je bila v režiji Jožeta Pengova premierno uprizorjena leta 1951 in je ena prvih predstav LGL, je poskrbel režiser in mojster lutkovne animacije Brane Vižintin. Tokrat ima prednost pred govorjenjem lutka.
Vljudnost komuniciranja najvišjih znanstveno kulturnih inštitucij

Vljudnost komuniciranja najvišjih znanstveno kulturnih inštitucij

Miha Mazzini, 27. november 2018 ― SRC-SAZU (Znanstvenoraziskovalni center slovenske akademije znanosti in umetnosti) mi je poslal e-pismo. Takole pišejo: Debelo gledam, kakšna pogodba, kaj se dogaja, podpišite, ukaz, avtoriteta, uradno, itd. Berem priloge in ugotovim, da gre pravzaprav za prošnjo, če bi jim svoja besedila izročil v obdelavo. Pazite, prosijo! Verjetno bi se jim razpadla tipkovnica, če bi res prosili, ... [>>>>>>>]
V LGL se vrača osvežena marionetna predstava Žogica Marogica

V LGL se vrača osvežena marionetna predstava Žogica Marogica

Misli, 27. november 2018 ― V Lutkovnem gledališču Ljubljana (LGL) bo drevi na odru zaživela osvežena marionetna predstava Žogica Marogica. Za osvežitev igre, ki je bila v režiji Jožeta Pengova premierno uprizorjena leta 1951 in je ena prvih predstav LGL, je poskrbel režiser in mojster lutkovne animacije Brane Vižintin. Tokrat ima prednost pred govorjenjem lutka.

30 let zgradbe UKM

Kamra.si, 27. november 2018 ― Univerzitetna knjižnica Maribor bo v torek, 27. novembra 2018, s sklopom dogodkov obeležila 30-letnico preselitve v novo namensko zgradbo na Gospejni ulici. Od ustanovitve leta 1903, ko je bila knjižnica ustanovljena kot Knjižnica Zgodovinskega društva za Spodnjo Štajersko, se je poznejša Študijska knjižnica, Visokošolska študijska knjižnica v Mariboru in od leta 1975 Univerzitetna knjižnica Maribor selila po različnih lokacijah. Toda šele zadnja selitev iz Prešernove ulice, kjer je domovala od leta 1952, v Gospejno ulico, kamor se je preselila jeseni leta 1988, je bila selitev v zgradbo, namensko zgrajeno za knjižnico.

Gledališče brez besedila? Kako prosim?

Kamnik.info, 27. november 2018 ― V petek zvečer, 23.11.2018, se je  v Mladinskem centru Kotlovnica odvila improvizacijska predstava skupine Zarota Pimpov. Predstavo so  pripravili trije mladi improvizacijski nadebudneži, Martin Špendl, Eva Kralj in Gregor Skok, ki se z improvizacijo ukvarjajo že kar nekaj let, letos pa so prvič nastopili kot samostojna skupina. V približno uri in pol so nas nasmejali ... The post Gledališče brez besedila? Kako prosim? appeared first on Kamnik Info.
Aleš Češnovar, basist z vsebino

Aleš Češnovar, basist z vsebino

SIGIC - Novice, 27. november 2018 ― V življenju pride obdobje, ko se človek sooči sam s seboj. Aleš Češnovar je nedavno izdal pesniško zbirko, svoj literarni prvenec Dim in kri. Zavedal se je, da je njegov čas skopo odmerjen. Globoko v sebi se je poslavljal že kar nekaj časa, s to pesniško zbirko pa se je poslovil od sveta okoli sebe.

1865 – Rojen Janez Evangelist Krek

Zgodovina na dlani, 27. november 2018 27. novembra leta 1865 se je v Svetem Gregorju pri Ribnici rodil slovenski politik, sociolog, teolog, pisatelj, časnikar in publicist Janez Evangelist Krek. V svoji dvajset let dolgi (1897-1917) politični karieri je bil poslanec v dunajskem parlamentu in kranjskem državnem zboru. Bil je član Slovenske ljudske stranke (SLS), čeprav ne… Preberi The post 1865 – Rojen Janez Evangelist Krek appeared first on Zgodovina na dlani.
1977 Postojna – Stadion III.

1977 Postojna – Stadion III.

Stare slike (Cerknica), 27. november 2018 ― Vojaki so položili travo po nogometnem igrišču in človek se vpraša, zakaj smo jo potem mi od tam odnašali na tribune? Da nam ni bilo dolgčas med počitnicami? Da smo z vojaki »sklapali bratstvo i jedinstvo naroda«? No, to glih ni bilo uspešno. Ali pa morda navadna travna ruša ni bila dovolj dobra za vrhunske […]
Z novo spletno aplikacijo na potep po antičnem Rimu

Z novo spletno aplikacijo na potep po antičnem Rimu

Misli, 27. november 2018 ― Skupina strokovnjakov je ustvarila spletno aplikacijo Rome Reborn (Oživljeni Rim), ki omogoča virtualni potep po antičnem Rimu. Zaenkrat je mogoče preleteti antično mesto, se sprehoditi po Rimskem forumu in vstopiti v Maksencijevo baziliko. Aplikacija spomenike predstavi takšne, kot so bili videti na vrhuncu urbanega razvoja Rima leta 320.
Znanstvena fantastika v Sloveniji (poročilo z dogodka)

Znanstvena fantastika v Sloveniji (poročilo z dogodka)

Trubarjeva hiša literature, 27. november 2018 ― V torek, 27. novembra, je v Trubarjevi hiši literature potekal pogovor o znanstveni fantastiki v Sloveniji, Ivan Šokić in Aljoša Toplak pa sta hkrati predstavila tudi svoj portal Znanstvena fantastika (http://www.znanstvena-fantastika.si/). Znanstveno fantastiko se opredeljuje kot raziskovanje možnega napredka v tehnologiji in znanosti in preučevanje vpliva na družbo in posameznika, zato se pogosto dogaja v prihodnosti. Zdi se, da znanstveni fantastiki pri nas ni ravno omogočeno, da bi se uveljavila v literarnih krogih, saj bralci avtorjem ne pripisujejo sposobnosti, da bi jih lahko prepričali v enaki meri kot tuji. To se dogaja tudi zato, ker so pri nas prevedena le največja in najuspešnejša dela, zato so slovenski avtorji v primerjavi z njimi nepreverjeni – ne ve se, ali se bo vlaganje sredstev vanje povrnilo ali ne. Zato večinoma izdajajo v samozaložbi.
Jože Cukale: Solženicin v Kalkuti

Jože Cukale: Solženicin v Kalkuti

ARS Esej na radiu, 27. november 2018 ― Ruski pisatelj Aleksander Solženicin je bil leta 1974 zaradi kritične drže proti sovjetskemu političnemu sistemu izgnan iz takratne Sovjetske zveze Ruski pisatelj Aleksander Solženicin je bil leta 1974 zaradi kritične drže proti sovjetskemu političnemu sistemu izgnan iz takratne Sovjetske zveze. Vrniti se je smel leta 1994. Slovenski misijonar in pesnik Jože Cukale je domišljijsko srečanje s pisateljem opisal v eseju Solženicin v Kalkuti. Objavljamo ga ob stoletnici Solženicinega rojstva. Besedilo je izšlo v Meddobju leta 1975, jezikovno ga je pregledala Tinka Kos, brala pa napovedovalca Ivan Lotrič in Igor Velše, glasbeni vložki so bili odlomki iz skladbe Voice of the Moon indijske skladateljice in izvajalke Anoushke Shankar; oblikovalec zvoka je bil Miha Klemenčič. Urednika oddaje sta Mihael Kozjek in Andrej Rot.

27. novembra 1974 je v Ljubljani umrl Karol Pahor, slovenski skladatelj, violinist in glasbeni pedagog.

Kamra.si, 27. november 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...27. novembra 1974 je v Ljubljani umrl Karol Pahor, slovenski skladatelj, violinist in glasbeni pedagog. Rodil se je 6. julija 1896 v Svetem Ivanu.  Izhajal je iz Osterčeve kompozicijske šole. Po drugi svetovni vojni je svojo ustvarjalnost povezal s prvinami ljudske glasbe, še zlasti z melosi iz Bele krajine, Prekmurja in Istre. Pisal je orkestralne, komorne in klavirske skladbe, zlasti plodovit pa je bil na področju zborovske glasbe. Sprva je poučeval na gimnaziji v Banja Luki, 1926-30 je bil ravnatelj glasbene matice na Ptuju, nato v Mariboru. 1941-43 je honorarno poučeval na Glasbeni akademiji, kjer je bil 1945-66 redni profesor. Med NOB je organiziral in vodil invalidski pevski zbor, 1945 pa postal prvi predsednik Društva slovenskih skladateljev. Pisal je tudi filmsko glasbo in glasbene kritike. Vir: https://sl.wikipedia.org/wiki/Karol_Pahor Priporočamo tudi: - https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?id=60897
še novic