Promocija novih publikacij Zavoda P.A.R.A.S.I.T.E. v Ljubljani in New Yorku

Promocija novih publikacij Zavoda P.A.R.A.S.I.T.E. v Ljubljani in New Yorku

Center in Galerija P74, 18. september 2019 ― Vljudno vabljeni na promocijo in podpisovanje nove publikacije Konec šole / School’s Out Tadeja Pogačarja v Center in Galerijo P74, v četrtek, 19. 9. 2019 ob 18.00 uri. Če dogodek v Ljubljani zamudite, lahko podpisovanje knjig Tadeja Pogačarja in Tadeja Vaukmana ujamete na največjem sejmu knjig umetnika na svetu NY Art Book Fair v New […]
THE TELESCOPES

THE TELESCOPES

Radio Študent, 18. september 2019 ― V današnjem RŠ Intervjuju bomo prisluhnili posnetku pogovora z legendarno angleško zasedbo The Telescopes. Letos mineva trideset let, kar je izšel njihov prvenec Taste, ki je bil pred kratkim tudi ponovno izdan, o zasedbi pa je bil ob obletnici posnet tudi dokumentarec z istoimenskim naslovom.

Prispevek k razpravi o regijah: policentrizem in njegov zaton

Razpotja, 18. september 2019 ― Tomaž Vuga Odlomek iz članka »Kje je Nova gorica?« iz Razpotja 36: Mesto Nova Gorica in policentrizem Novi Gorici je bila prvič in – po mojem mnenju – tudi edinkrat priznana prava vloga v urbanem sistemu Slovenije v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bil policentrični sistem poselitve spoznan kot eno izmed bistvenih vodil razvoja Slovenije. Policentrizem je bil v Sloveniji sicer pogojen z zgodovino, načinom življenja, ekonomskimi pogoji, členjenostjo ozemlja, političnimi delitvami v preteklosti (npr. Goriška grofija), torej z argumenti, ki so ohranjali razpršenost poselitve in vitalno podeželje, za razliko od koncentracije prebivalstva v drugih jugoslovanskih republikah (in v precejšnjem delu južne Evrope). The post Prispevek k razpravi o regijah: policentrizem in njegov zaton appeared first on Razpotja.
Finci se pri oblikovanju novega muzeja učijo v MAO

Finci se pri oblikovanju novega muzeja učijo v MAO

CZK, 18. september 2019 ― Mesto Helsinki in finska vlada razvijata ambiciozen projekt novega muzeja za arhitekturo in oblikovanje. Ker pri oblikovanju novih programov MAO prepoznavajo kot enega vodilnih svetovnih muzejev, sta med 9. in 13. septembrom v ljubljanskem Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) na študijskem obisku.

Asociacija na razpravi »Prenova kulturnih politik v EU«

Asociacija, 18. september 2019 ― The Berlin Performing Arts Program vsako leto organizira dogodek Industry Get-Together of the Independent Performing Arts Community, kamor povabi člane in prizorišča neodvisne uprizoritvene umetnosti ter plesno in gledališko producente k deljenju izkušenj in razpravljanju o aktualnih temah ter vprašanjih, da izmenjajo znanje, ustvarjajo sinergije, najdejo nove možnosti za sodelovanja in partnerje, širijo svoje mreže … Preberi več o Asociacija na razpravi »Prenova kulturnih politik v EU«
Jon Hopkins

Jon Hopkins

Radio Študent, 18. september 2019 ― Pred njegovim jutrišnjim nastopom v Kinu Šiška smo se pogovarjali s cenjenim britanskm producentom Jonom Hopkinsom, ki se s svojo opojno glasbo giblje med ambientalnimi in plesnoelektronskimi izpeljankami...

Starost ni za mevže (10.10.2019 18:30)

Španski borci, 18. september 2019 ― Knjiga Starost ni za mevže z rezultati raziskave in ugotovitvami s strokovnih posvetov OPRO nakazuje, da se po upokojitvi kljub upadu ekonomske in socialne moči moškega razmerje moči najpogosteje ohranja. Spremembe v razmerju moči so bile povezane s psihosocialnim razvojem osebnosti v starosti in novim razumevanjem, sprejemanjem ter spoštovanjem partnerja.
Iz naših zbirk – Scenski osnutek Ivana Vavpotiča

Iz naših zbirk – Scenski osnutek Ivana Vavpotiča

SLOGI, 18. september 2019 ― Predstavljamo vam zbirke SLOGI – Gledališkega muzeja. Oktobra 2019 objavljamo scenski osnutek Ivana Vavpotiča (24,9 x 35 cm, svinčnik, akvarel, tempera) za uprizoritev Marij Kogoj: Črne maske (režiser Boris Krivecki, Opera Narodnega gledališča v Ljubljani, 1928/29). Del scenografske zbirke smo v pomladnih in poletnih mesecih predstavili na pregledni razstavi v Narodni galeriji v Ljubljani (25. […] The post Iz naših zbirk – Scenski osnutek Ivana Vavpotiča appeared first on SLOGI.

Začenjajo se DEKD 2019 IN TKD 2019

ZVKDS, 18. september 2019 ― Na Vrhniki se 27. 09. 2019 začenjajo  Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine 2019.  Letošnji moto prireditev, ki se bodo med 28.09. in 12.10. 2019 zvrstile po vsej državi je Dediščina # umetnost # razvedrilo Celodnevni program, ki se bo odvijal 27. septembra 2019, med 8. 00 in 20.00 na Vrhniki in Vabilo na uradno odprtje ob 19.00 uri prilagamo.  Prisrčno vabljeni.  Vabilo Jezik Slovenščina

Francoski novi val #3 (21.10.2019 20:00)

Španski borci, 18. september 2019 ― Jean-Yves, Patrick in Corinne je trio za pet plesalcev. Nastopajoči se praviloma igrajo z fascinantno energičnim plesom, ki ga navdihuje pojem plagiatorstva: kopirati, lepiti, krasti, vzeti nekaj za svoje, zaseči, ponoviti, vrniti k sebi ... Tu se postavlja vprašanje kolektivnega oziroma kako so naša telesa v nenehnem dialogu in prilagajanju. Odpira se vprašanje medsebojne zamenljivosti ali kako lahko menjava ene osebe v kolektivu spremeni energijo celotne skupine in s tem ponudi pogled...
Mednarodni simpozij o zbirateljstvu kitajskih predmetov v SEM

Mednarodni simpozij o zbirateljstvu kitajskih predmetov v SEM

SEM, 18. september 2019 ― Med  19. in 22. septembrom 2019 v Slovenskem etnografskem muzeju poteka mednarodni simpozij Od centra do periferije: zbirateljstvo kitajskih predmetov v primerjalni perspektivi. Simpozij je zasnovan kot odgovor na izziv lociranja zgodovine zbiranja kitajskih in ostalih vzhodnoazijskih predmetov ter njihovih kulturnih konotacij v globalen kontekst zbirateljstva, s poudarkom na kitajskih zbirkah v Centralni in Vzhodni Evropi. Še posebej ključno vprašanje bo povezava tovrstnih zbirk na periferiji z večjimi nekdanjimi imperialnimi centri, s čimer bo simpozij poskušal osvetliti razumevanje orientalističnega diskurza na območjih, ki niso bili del kolonialnih centrov. Glavna govorca bosta Stacey Pierson, višja predavateljica na Oddelku za umetnost in arheologijo Šole za orientalske in afriške študije, Univerza v Londonu, in Hans Bjarne Thomsen, profesor in predstojnik katedre za umetnostno zgodovino Vzhodne Azije na Inštitutu za umetnostno zgodovino Univerze v Zürichu ter sekretar Evropskega združenja za azijsko umetnost in arheologijo. PROGRAM SIMPOZIJA: http://as.ff.uni-lj.si/datoteke/azijski/DatotekeVsebin/Dogodki/program_10.pdf V okviru simpozija se bodo odvile tudi delavnice na štiri različne teme. Vodili jih bodo priznani strokovnjaki na svojem področju. petek, 20. september, 15:00 – 17:00 Katherine Anne Paul: Budistični in drugi religiozni kipci v Slovenskem etnografskem muzeju (lokacija delavnice: SEM, razstavna hiša) sobota, 21. september, 17:30–19:00 Helen Wang: Kitajska numizmatična zbirka Slovenskega etnografskega muzeja (lokacija delavnice: SEM, upravna hiša) nedelja, 22. september, 11:30–13:30 Stacey Pierson in Sabrina Rastelli: Vzhodnoazijska keramika in porcelan v Narodnem muzeju Slovenije (lokacija delavnice: Narodni muzej Slovenije) nedelja, 22. september, 15:00–17:00 Richard van Alphen in Chou Wei-chiang: Podatkovna baza, digitalizacija in vizualizacija kitajskih zbirk (lokacija delavnice: SEM, upravna hiša) Več o dogodku: htt
Mirko Kambič – ob 100. obletnici rojstva

Mirko Kambič – ob 100. obletnici rojstva

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 18. september 2019 ― "Tudi v času digitalne fotografije je mojster mojster - ampak to mora postati" Oddajo namenjamo ustvarjanju zgodovinarja in fotografa Mirka Kambiča – avgusta je minilo 100 let od njegovega rojstva. Mirko Kambič je leta 1946 je diplomiral na Teološki fakulteti v Ljubljani, leta 1959 še na Filozofski fakulteti, kjer je tudi magistriral. Bil je urednik pri Sava filmu v Ljubljani, v osemdesetih je na Filozofski fakulteti v Ljubljani predaval zgodovino fotografije. Po letu 1954 se je posvetil barvni fotografiji, veliko je slikal in razstavljal, predvsem v tujini. Utemeljil je raziskovanje zgodovine fotografije na Slovenskem in objavil veliko razprav in člankov. Leta 2014 so Mirku Kambiču v Buenos Airesu podelili priznanje mednarodne zveze za fotografsko umetnost FIAP, prejel je tudi nagrado Izidorja Cankarja, ki jo podeljuje Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo, in Puharjevo nagrado za življenjsko delo na področju fotografije. Umrl je leta 2017. Vabimo vas, da prisluhnete pogovoru z Mirkom Kambičem, ki ga je leta 2014 z njim posnela Vida Curk.

Sankofa razpira krila (15.10.2019 20:00)

Španski borci, 18. september 2019 ― Pevski zbor Sankofa združuje Afričane, njihove potomce ter prijatelje v skupnem petju afriških pesmi in letos obeležuje 10. obletnico. Zato bomo pripravili poseben dogodek s številnimi glasbenimi in plesnimi gosti (Jose, Irena Yebuah Tiran, Leticia Yebuah, Ana Bezjak, Igor Leonardi, Maša Kagao Knez,…)

IX. Gregorčičevi dnevi

Kamra.si, 18. september 2019 ― Te dni se na Primorskem začenjajo IX. Gregorčičevi dnevi, letos jih zaokrožuje misel Zdaj naj odmeva petja glas. Na Vrsnem pri Kobaridu, v Novi Gorici in v Gradišču nad Prvačino se bodo zvrstili različni dogodki, ki bodo počastili spomin na Simona Gregorčiča. V priloženem vabilu si lahko ogledate program prireditev. Vabljeni.

Peticija za vrnitev kulture v ime resorja Komisije

Asociacija, 18. september 2019 ― Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v prejšnjem tednu sprejela imena kandidatov za komisarje vseh članic Evropske Unije. V torek 10. septembra 2019 pa je predsednica predstavila še predlog razdelitve resorjev Evropske komisije. Prerazporeditev resorjev kulturo združuje v skupino s področji za mlade, za raziskave, inovacije, šport in izobraževanje, gre pa za resor, … Preberi več o Peticija za vrnitev kulture v ime resorja Komisije

Špil v placu – tokrat v Ljubljani!

Dan D, 18. september 2019 ― Naše špile v Novem mestu je v dobrih dveh letih obiskalo več kot 2.000 ljudi z vseh koncev in krajev Slovenije (pa tudi ene 2 iz tujine). Ker smo se na njih vsi dobro počutili, smo se odločili, da poskusimo to intimno vzdušje preseliti še v Ljubljano. Cankarjev dom nam je prijazno posodil svoj Klub […] The post Špil v placu – tokrat v Ljubljani! appeared first on Dan D.
Izobraževanje kot priprava na preizkus (10. 10. 2019)

Izobraževanje kot priprava na preizkus (10. 10. 2019)

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), 18. september 2019 ― Na podlagi 39. člena Zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (ZVDAGA, Ur. l. RS, 30/06, 51/14) in v skladu s Pravilnikom o strokovni usposobljenosti za delo z dokumentarnim gradivom (Ur. l. RS, 66/16) bomo v Zgodovinskem arhivu Celje v četrtek, 10. oktobra 2019  izvedli strokovno usposabljanje uslužbencev javnopravnih oseb, ki delajo z dokumentarnim […]

PREDAVANJI ob razstavi OD PUŠČAVE DO MIZE

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, 18. september 2019 ― Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož, Teološka fakulteta UL, Enota v Mariboru in Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor vas vljudno vabimo na predavanji v okviru razstave Od puščave do mize. Z njima bomo osvetlili biblične dogodke v luči arheoloških predmetov in zgodovinski okvir prve pisne omembe Petovione leta 69. Predavanji bosta potekali v Dominikanskem samostanu. […]
Tri luške zgodbe skozi arhivsko gradivo

Tri luške zgodbe skozi arhivsko gradivo

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), 18. september 2019 ― V letu 2019 nadaljujemo projekt “Arhiv v regiji” in skupaj z občino Luče, kjer bo predstavljen skozi zunanjo razstavo, pripravljamo izbor več kot 80 zanimivih kosov arhivskega gradiva, ki ga hranimo v različnih fondih in zbirkah Zgodovinskega arhiva Celje. Luče so manjša slovenska občina, ki se nahaja v predalpskem hribovju, pod pobočjem Raduhe, v Zgornje Savinjski […]

BIBLOS – e-knjige so vedno na razpolago

Knjižnica Zagorje, 18. september 2019 ― Spoštovani, ne pozabite  na elektronske knjige, ki jih lahko naložite z vstopne strani Biblos.si. Potrebujete številko knjižnične izkaznice ter geslo, ki ga sicer uporabljate za cobiss – moja knjižnica. Pred številko izkaznice vpišite v okence sikzag. The post BIBLOS – e-knjige so vedno na razpolago appeared first on knjižnica Zagorje.
Dnevi evropske kulturne dediščine na Škofjeloškem

Dnevi evropske kulturne dediščine na Škofjeloškem

Loški muzej, 18. september 2019 ― Namen Dnevov evropske kulturne dediščine (DEKD) je spodbuditi zanimanje javnosti za varstvo kulturne in naravne dediščine ter javnosti predstaviti idejo o skupni kulturni dediščini, o bogastvu in kulturni raznolikosti Evrope. V okviru Tedna kulturne dediščine (TDK) si prizadevamo z različnimi aktivnostmi spodbujati večjo vključenost vsebin s področja ohranjanja kulturne in naravne dediščine tudi v vzgojno-izobraževalne procese, v formalnem in neformalnem izobraževanju. 
Slovenski etnografski muzej na gostovanju v Rusiji z razstavo Poslikane panjske končnice: Imaginarij svetega in posvetnega

Slovenski etnografski muzej na gostovanju v Rusiji z razstavo Poslikane panjske končnice: Imaginarij svetega in posvetnega

SEM, 18. september 2019 ― Sporočilo za javnost Slovenski etnografski muzej Ljubljana, 16. september 2019 Slovenski etnografski muzej na gostovanju v Rusiji z razstavo Poslikane panjske končnice: Imaginarij svetega in posvetnega V času, ko je v Slovenskem etnografskem muzeju še odprta gostujoča razstava Ruskega etnografskega muzeja iz Sankt Peterburga Šamanizem ljudstev Sibirije, se bo Slovenski etnografski muzej že od septembra dalje predstavil v tem muzeju v Sankt Peterburgu z razstavo Poslikane panjske končnice: Imaginarij svetega in posvetnega, ki je edinstvena posebnost Slovenije in njene kulturne dediščine. Potujočo razstavo z zbirko 113 predmetov te izvirne likovne zvrsti s številnimi motivi, ki odražajo pomen čebelarstva in ob njem mnogotere druge snovne, družbene in duhovne sestavine načina življenja  na slovenskem etničnem ozemlju od sredine 18. stoletja do 1. svetovne vojne,  je pripravila dr. Bojana Rogelj Škafar, kustodinja za ljudsko likovno umetnost in slikovne vire, SEM. Razstava, ki je torej plod strokovnega sodelovanja SEM z Ruskim etnografskim muzejem, bo odprta 24. septembra 2019 v Sankt Peterburgu in bo na ogled do 30. novembra 2019. Kontaktna oseba: dr. Bojana Rogelj Škafar, avtorica razstave, kustodinja za ljudsko likovno umetnost in slikovne vire, Slovenski etnografski muzejbojana.rogelj-skafar@etno-muzej.si, etnomuz@etno-muzej.si T: 01 / 3008 732, www. etno-muzej.si  
Slovenski etnografski muzej na gostovanju v Rusiji z razstavo Poslikane panjske končnice: Imaginarij svetega in posvetnega

Slovenski etnografski muzej na gostovanju v Rusiji z razstavo Poslikane panjske končnice: Imaginarij svetega in posvetnega

SEM, 18. september 2019 ― Slovenski etnografski muzej na gostovanju v Rusiji z razstavo Poslikane panjske končnice: Imaginarij svetega in posvetnega V času, ko je v Slovenskem etnografskem muzeju še odprta gostujoča razstava Ruskega etnografskega muzeja iz Sankt Peterburga Šamanizem ljudstev Sibirije, se bo Slovenski etnografski muzej že od septembra dalje predstavil v tem muzeju v Sankt Peterburgu z razstavo Poslikane panjske končnice: Imaginarij svetega in posvetnega, ki je edinstvena posebnost Slovenije in njene kulturne dediščine. Potujočo razstavo z zbirko 113 predmetov te izvirne likovne zvrsti s številnimi motivi, ki odražajo pomen čebelarstva in ob njem mnogotere druge snovne, družbene in duhovne sestavine načina življenja  na slovenskem etničnem ozemlju od sredine 18. stoletja do 1. svetovne vojne,  je pripravila dr. Bojana Rogelj Škafar, kustodinja za ljudsko likovno umetnost in slikovne vire, SEM. Razstava, ki je torej plod strokovnega sodelovanja SEM z Ruskim etnografskim muzejem, bo odprta 24. septembra 2019 v Sankt Peterburgu in bo na ogled do 30. novembra 2019. Kontaktna oseba: dr. Bojana Rogelj Škafar, avtorica razstave, kustodinja za ljudsko likovno umetnost in slikovne vire, Slovenski etnografski muzejbojana.rogelj-skafar@etno-muzej.si, etnomuz@etno-muzej.si T: 01 / 3008 732, www. etno-muzej.si  
Badjurov nagrajenec Andrej Zdravič

Badjurov nagrajenec Andrej Zdravič

ARS Svet kulture, 18. september 2019 ― V okviru Festivala slovenskega filma so z nagrado za življenjsko delo na področju filmske ustvarjalnosti nagradili filmskega avtorja in komponista Andreja Zdraviča Žirija je v utemeljitvi nagrade zapisala, da gledalcem Zdravičevi filmi omogočijo umetniško doživetje brez precedensa in brez primere, da je ves njegov umetniški opus sklenjena celota, saj kljub temu, da se v njem menjajo predmeti obravnave, načini obravnave in ne nazadnje tehnologija snemanja, odseva neki določeni pogled na svet, avtorjevo posebno senzibilnost, ki nam z zvočno-vizualnimi impulzi na filmu venomer predstavlja utripanje ali ritem življenja (najsibo narave, urbanega okolja, tehnologije). V oddaji bomo predstavili tudi nov film Tomaža Gorkiča Prekletstvo Valburge, katerega premiera je nocoj v Kinu Šiška, ter svežo monografijo dr. Petra Svetine Metuljčki in mehaniki: slovenska mladinska književnost med meščanstvom in socializmom. Napovedali bomo tudi festival srednjeveške in renesančne glasbe Flores Musicae.
Po Ljubljani še 21 spotikavcev v spomin na judovske meščane

Po Ljubljani še 21 spotikavcev v spomin na judovske meščane

Misli, 18. september 2019 ― V Ljubljani so prve spotikavce, kocke v spomin na judovske meščane Ljubljane, ki so bili zaradi porekla iztrgani iz svojih domov in odpeljani v različna koncentracijska taborišča po Evropi, postavili pred dobrim letom. Tem se danes pridružuje še 21 tovrstnih spominskih obeležij. Prvega bodo ob 10. uri položili na Krojaški ulici 5.
Z branjem do boljših rezultatov v športu

Z branjem do boljših rezultatov v športu

ARS Arsov forum, 18. september 2019 ― Odložili so pametne telefone in začeli brati. Pri Hokejski bralni postavi so ugotovili, da so hokejisti med tekmo bolj zbrani, če na poti tja berejo, kot pa če so prepuščeni sami sebi ali elektronskim medijem. Branje torej izboljša športne rezultate. Projekt izvajata Mariborska knjižnica in Hokejsko-drsalni klub Maribor. V oddaji smo se vprašali, kakšen potencial pomeni branje za športnike. Pripravili smo jo v Evropskem tednu športa, v okviru pobude Evropske komisije za spodbujanje športa in telesne dejavnosti, in v nacionalnem mesecu skupnega branja, ki je del kampanje Evropa bere. Gostje: Mitja Robar, predsednik HDK Maribor in uspešen hokejist, Luka Jurič, trener pri HDK Maribor, Žiga Ravter, učenec sedmega razreda OŠ Ludvik Pliberšek, Matjaž Jančič, dijak drugega letnika Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška, dr. Sabina Fras Popović, vodja Centra za spodbujanje bralne pismenosti na mariborski knjižnici, in Aleš Šolar, vodja Slovenske olimpijske akademije in EU projektov pri Olimpijskem komiteju Slovenije. LeBron James med branjem knjige pred eno od tekem v ameriški košarkarski ligi NBA:

Pred 150 leti praizvedli Wagnerjevo Rensko zlato

SiGledal Novice, 18. september 2019 ― V Narodnem gledališču v Münchnu so pred 150 leti prvič prikazali Rensko zlato Richarda Wagnerja, prvo od štirih glasbenih dram, ki sestavljajo monumentalno operno stvaritev Nibelungov prstan. Praizvedba je bila 22. septembra 1869. V meki Wagnerjeve glasbe, bavarskem Bayreuthu, so jo prvič videli leta 1876.
»Med spomini in vizijo«

»Med spomini in vizijo«

ARS Arsov forum, 18. september 2019 ― Ob stoletnici Slovenskega narodnega gledališča Maribor Radio Maribor je pripravil javno omizje z naslovom: »Med spomini in vizijo«, s katerim je spomnil na čas pred stoletjem, ko je mariborsko gledališče »spregovorilo« v slovenskem jeziku. Povabilu k razpravi so se odzvali: predsednica Sveta SNG Maribor dr. Suzana Žilič Fišer, direktor Danilo Rošker, upokojeni dramski igralec, letošnji jubilant in nagrajenec z Zlatim grbom mesta Maribor Marjan Bačko, nekdanji predsednik sveta in ambasador gledališča Rudolf Moge, literat in gledališki ustvarjalce Tone Partljič ter dolgoletna zvesta in kritična obiskovalka Dunja Bezjak.
V Ljubljani premiera Gorkičeve grozljivke Prekletstvo Valburge

V Ljubljani premiera Gorkičeve grozljivke Prekletstvo Valburge

Misli, 18. september 2019 ― Režiser in scenarist Tomaž Gorkič je po grozljivki Idila ustvaril nov film istega žanra Prekletstvo Valburge, ki bo drevi doživel ljubljansko premiero v sklopu 10. obletnice CUK Kina Šiška. Prekletstvo Valburge, "politično nekorektna mešanice grozljivke in črne komedije, ki ne prizanaša nikomur", bo od četrtka naprej na ogled po slovenskih klinih.
Pred 150 leti praizvedli Wagnerjevo Rensko zlato

Pred 150 leti praizvedli Wagnerjevo Rensko zlato

Misli, 18. september 2019 ― V Narodnem gledališču v Münchnu so pred 150 leti prvič prikazali Rensko zlato Richarda Wagnerja, prvo od štirih glasbenih dram, ki sestavljajo monumentalno operno stvaritev Nibelungov prstan. Praizvedba je bila 22. septembra 1869, poroča nemška tiskovna agencija dpa. V meki Wagnerjeve glasbe, bavarskem Bayreuthu, so jo prvič videli leta 1876.

Peščeni planet. Frank Herbert. Založba Sanje, 2018. Prevedel Igor Harb / Špela Sabati

Trubarjeva hiša literature, 18. september 2019 ― Lani je kultni roman Franka Herberta Dune po dobrih petdesetih letih od izida končno dočakal prevod v slovenščino. Roman, ki so si ga mnogi zapomnili po fantastičnih citatih (eden izmed bolj znanih je na primer »Ne smem se bati. Strah je morilec razuma. Strah je majhna smrt, ki prinaša popolno uničenje. Soočil se bom z njim. Dovolil mu bom, da me preide in mine. In ko bo mimo, si bom z notranjim očesom ogledal njegovo sled. Kjer je bil nekoč strah, ne bo ničesar. Ostal bom le jaz.«), je že ob izidu leta 1965 dobil veliko priznanj. Še istega leta je prejel nagrado Nebula, eno izmed najprestižnejših nagrad za znanstvenofantastično prozo, le leto kasneje pa si je z Rogerjem Zelaznyjem delil prvo mesto za nagrado Hugo.
Kitariada 2019

Kitariada 2019

SIGIC - Novice, 18. september 2019 ― Glasbena šola Sama Šalamona Takt Ars, Društvo IndiJanez in glasbena trgovina Hartman organizirajo Kitariado 2019, ki bo potekala v soboto, 28. septembra 2019 v MC Pekarna.
še novic