Mladi gledališčniki

TV Kočevje, 7. oktober 2019 ― Predstava "Odvratne rime" je prav posebna zmes igranja likov treh zelo znanih pravljic - o Rdeči kapici, Pepeljki in treh prašičkih, ki so na odru dobili povsem nove preobleke.

Prvi koncert 29. sezone GM odra – Duo Meraki

Glasbena mladina, 7. oktober 2019 ― Vabimo vas na prvi koncert 29. sezone koncertnega cikla GM oder, ki bo v četrtek, 10. oktobra 2019, ob 19.30, v Slovenski filharmoniji. Duo Meraki je začel delovati jeseni leta 2017, ko sta prijatelja flavtistka Jerca Žmitek in klarinetist Luka Gantar z željo po dodatnem glasbenem izpopolnjevanju začela odkrivati lepoto Telemannovih sonat na Univerzi za […]

Nagrada mira za Nedo Rusjan Bric

SiGledal, 7. oktober 2019 ― V sklopu večera slovenskih samospevov, posvečenega pisateljici Luizi Pesjakovi, so v Cankarjevem domu nagrado mira za leto 2019 izročili avtorici dramskih predlog, režiserki in igralki Nedi Rusjan Bric. Nagrado mira za izjemne dosežke na področju literarnega ustvarjanja podeljuje ženski odbor Slovenskega centra Pen.

Vse krajine štejejo!

Inštitut za politike prostora, 7. oktober 2019 ― K večji kakovosti bivanja s krajinsko politiko Društvo krajinskih arhitektov Slovenije – DKAS ob zaključku projekta Varstvo in razvoj slovenske krajine: Izhodišča za oblikovanje krajinske poltike vabi na konferenco Vse krajine štejejo! Konferenca bo v... The post Vse krajine štejejo! appeared first on IPoP - Inštitut za politike prostora.

Utrip domoznanstva: predavanje in razstava ob 200. obletnici rojstva Ignacija Orožna

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 7. oktober 2019 ― V ponedeljek, 7. oktobra 2019, smo v Medobčinski splošni knjižnici Žalec na prvem Utripu domoznanstva v novem nizu srečanj poslušali predavanje in odprli razstavo ob 200. obletnici rojstva Ignacija Orožna. 30. januarja 2019 je minilo 200 let od rojstva zgodovinarja in duhovnika Ignacija Orožna, avtorja Celske kronike (1854) in Zgodovine lavantinske škofije ter enega izmed pionirjev zgodovinopisja v slovenskem jeziku. Ignacij Orožen je bil v svojem poklicnem življenju visok cerkveni dostojanstvenik in stolni prošt tedanje lavantinske škofije, v zasebnem življenju pa zgodovinar, ki je večino svojega prostega časa namenil raziskovanju ...
FSFSFSMKMKMK: O telesni zaznavi plesa onkraj berljivih kodov

FSFSFSMKMKMK: O telesni zaznavi plesa onkraj berljivih kodov

Neodvisni, 7. oktober 2019 ― Avtor želi v tekstu skozi genealogijo dela Mateja Kejžarja, ki jo je predstavljal na zadnjih treh edicijah festivala Pajek, afirmirati drugačen način spremljanja dela sodobnoplesne produkcije, ki ni zasidrano v razumsko branje konceptov, ampak (polemično) odpira možnost "branja s telesom". Zaključuje s primerjavo Kejžarjevega dela z delom neoavantgardne skupine OHO, ki ju zaznamuje bližina, hkrati pa tudi temeljna razlika: "Kejžar s predstavo LSLSLS vpelje način vzpostavljanja odnosov med entitetami, ki niso zgolj razumske ali zgolj v pogledu gledalca. Telesa, pripeljana v gibanje, kreirajo kinetične intenzitete, te so kot vektorji postavljene v prostor, vplivajo druga na drugo, si izmenjujejo naboj, si nasprotujejo ali sovpadajo."

Čarobna piščal v ljubljanski Operi s slutnjo prihodnosti

SiGledal, 7. oktober 2019 ― V SNG Opera in balet Ljubljana bo v četrtek premiera Mozartove opere Čarobna piščal. Režijo najpogosteje izvajane skladateljeve opere je prevzel Jaša Koceli, ki je z ekipo na odru ustvaril čaroben svet. Kot je povedal, njihov vizualni svet "malo diši po prihodnosti, odpira metafizična vprašanja in je v asociativnem dialogu z Mozartom".
Zajetno čtivo kot priloga razstavi

Zajetno čtivo kot priloga razstavi

SIGIC - Novice, 7. oktober 2019 ― Razstava "Jugoton: vzhodno od raja", ki gostuje v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri je opremljena z izčrpnim katalogom razstave prevedenim v slovenščino, TMS pa je ta teden izdal še poseben dodatek h katalogu za svoj del razstave, poimenovan "Zvok v muzeju".

Ptujski grajski kompleks, izzivi danes in jutri

Kamra.si, 7. oktober 2019 ― Ptujski grajski kompleks, ki ga upravlja Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož, je edinstven v več pogledih, ptujska veduta z gradom pa je zagotovo ena najlepših v Sloveniji in širše. V gradu, ki je osrednji in največji magnet Ptuja za številne domače ter tuje obiskovalce, najdemo originalno historično opremo in prepoznavne zbirke. Ptujski muzej z zbirkami in številnimi oddelki ter službami, ki je praznoval že 125-letnico obstoja, se kot eden najstarejših, največjih in najbolje obiskanih muzejev v Sloveniji lahko pohvali s štirimi zbirkami nacionalnega pomena, a se sooča tudi s številnimi infrastrukturnimi in upraviteljskimi izzivi. O njih, dejavnostih in načrtih za prihodnost bo govora na tiskovni konferenci z vabljeno zainteresirano javnostjo 16. oktobra 2019 ob 12. uri v Slavnostni dvorani Ptujskega gradu. Svoja videnja bodo podali predstavniki Mestne občine Ptuj, Zavoda za varstvo kulturne dediščine in ptujskega muzeja.
Nagrada mira za Nedo Rusjan Bric

Nagrada mira za Nedo Rusjan Bric

Misli, 7. oktober 2019 ― V sklopu večera slovenskih samospevov, posvečenega pisateljici Luizi Pesjakovi, so v Cankarjevem domu nagrado mira za leto 2019 izročili avtorici dramskih predlog, režiserki in igralki Nedi Rusjan Bric. Nagrado mira za izjemne dosežke na področju literarnega ustvarjanja podeljuje ženski odbor Slovenskega centra Pen.
Veronika Simoniti: Ivana pred morjem

Veronika Simoniti: Ivana pred morjem

ARS Izšlo je, 7. oktober 2019 ― Roman z zelo berljivo, večplastno in nepredvidljivo zgodbo Ivana pred morjem je četrta izvirna leposlovna knjiga Veronike Simoniti; sledi dvema avtoričinima knjigama kratke proze, knjigama Zasukane štorije ter Hudičev jezik, in romanu Kameno seme. Roman Ivana pred morjem – nominiran je bil tudi za nagrado modra ptica – s kompleksno, brezhibno zgradbo v branje ponuja zelo berljivo, večplastno in nepredvidljivo zgodbo. O njej bo več povedala Veronika Simoniti, pa tudi o zgradbi romana in o svojem odnosu do pisanja in jezika.

Na Zlati paličici slavili predstavi Nekje drugje in Seansa Bulgakov

Misli, 7. oktober 2019 ― Ob sklepu 18. festivala uprizoritvenih umetnosti za otroke in mlade Zlata paličica 2019 je otroška žirija za najboljšo predstavo razglasila Nekje drugje v režiji Tina Grabnarja, mladinska žirija pa predstavo Seansa Bulgakov režiserja Matije Solceta. Na festivalu je bilo odigranih 15 predstav, ki jih je izbrala selektorica Nika Arhar.

Sto slovenskih ponarodelih pesmi

Kamra.si, 7. oktober 2019 ― Javni sklad Republike Slovenije, Območna izpostava Ptuj vabi na predstavitev notne zbirke Sto slovenskih ponarodelih pesmi, ki bo v sredo, 9. oktobra 2019, ob 17. uri v Hotelu Mitra na Ptuju. Avtor pesmarice je Ptujčan Mitja Gobec. V pesmarici so objavljene eno ali dvoglasne pesmi, ki so videti ljudske, a je avtor pesmim našel enega ali oba avtorja - torej pesnika ali (in) skladatelja. Notni zapisi so opremljeni s številčnimi oznakami akordov, ki jih je prispeval skladatelj Tomaž Habe. Posebno poglavje v pesmarici je priročniškega tipa saj je objavljen seznam in nahajališča 953 uglasbitev pesmi za vse zborovske zasedbe. Posebni poglavji sta tudi seznam pesnikov in skladateljev s podatki rojstev in smrti. Pesmarica je namenjena učiteljem glasbene vzgoje na osnovnih in glasbenih šolah, organizatorjem območnih revij pevskih zborov in staršem, ki lahko svojim otrokom odkrivajo slovensko glasbeno dediščino in tako obudijo družinsko petje. Pesmarico bosta poleg avtorja predstavili predstavnici JSKD ter urednici notne zbirke Mihela Jagodic in Joži Vovk. S prepevanjem pesmi iz pesmarice bodo sodelovali pevci iz OŠ Ljudski vrt. Po predstavitvi bo prijetno druženje! (Mihael Roškar, v. d. vodje OI JSKD Ptuj)
Spoznavanje Logatca med rimami in prozo

Spoznavanje Logatca med rimami in prozo

Notranjsko primorske novice » Kultura, 7. oktober 2019 ― Logatec – Literarno društvo Zeleni oblaki je na topel poznopoletni dan 12. septembra pripravilo domiseln dogodek, Literarni potep po Logatcu, ki je literaturo prepletel z znamenitostmi Logatca. Člani društva so ob posameznih obeležjih brali svoja dela, ki so se simbolno naslanjala nanje, pred tem pa je članica društva Branka Novak naredila literarni uvod, turistična vodnica Saša Musec Čuk pa je podala kulturno-zgodovinski oris posamezne točke. Dogodek so namreč pripravili v sodelovanju s Turističnim društvom Logatec, pobudo zanj pa je že v začetku leta dala njihova dolgoletna članica Bojana Levinger. Literarni potep po Logatcu, Literarno društvo Zeleni oblaki, Turistično društvo Logatec, 12. september 2019 Foto: Vladimir Kržišnik Literati in obiskovalci so s potepom začeli na Čevici pri cerkvi sv. Jožefa in Tollazzijevi štirni, se podali do bližnjega Žepnega parka z litoželeznim vodnjakom s konca 19. stoletja, ki se je nekoč imenoval Cesarja Franca Jožefa trg, prečkali Tržaško cesto in se ustavili pri spomeniku žrtvam NOB-ja Stojana Batiča, dogodek pa zaključili pri spominski kapeli padlim in pogrešanim Dolnjelogatčanom v 1. svetovni vojni. Člani društva Ana Balantič, Bojana Levinger, Branka Novak, Vladimir Kržišnik in Mateja Hajdinjak so pri teh točkah brali avtorska dela, ki so nastala ob razmišljanju na teme dom, minevanje, narava, svoboda in spomin. Prisluhnili smo lahko tudi osnovnošolcema Pii Mariji Strle iz osnovne šole Tabor in Urbanu Trčku iz osnovne šole 8 talcev, ki sta s svojimi deli navdušila in ostalim nastopajočim vdahnila nekaj upanja za pomladitev logaških literarnih vrst. Na dogodku so brali tudi dela odsotnega, a sicer aktivnega člana društva Jožeta Omerzuja. Prisotni so imeli priložnost izvedeli še marsikatero zanimivost iz zgodovine življenja Logatčanov in njihovega kraja, o katerih je slikovito in hudomušno spregovorila Saša Musec Čuk. Dogodek je sofinancirala Občina Logatec. Bi se pridružili Zelenim oblakom? Kot nam je po

EDO 2: filmski festival o mestih, urbanosti in arhitekturi

OUTSIDER, 7. oktober 2019 ― Filmski festival EDO v Ljubljano oktobra prinaša štiri tuje dokumentarne filme o mestih. Projekcije so brezplačne in se vsak dan dogajajo na različnih lokacijah, med katerimi sta letos tudi ladjica pod Prulskim mostom in pritličje blagovnice Metalka. Vsaki projekciji sledi debata z domačimi strokovnjaki, ki bodo globalne urbane izzive postavili v lokalni kontekst. Projekcije so… The post EDO 2: filmski festival o mestih, urbanosti in arhitekturi appeared first on OUTSIDER.

Zaključila se je sezona LJUBLJANSKIH ZGODB!

Ana Monro, 7. oktober 2019 ― Prvi petek v oktobru (4.10.) se je zaključila sezona Ljubljanskih zgodb, ki smo jih po daljšem premoru uspešno (p)oživili aprila letos. Hvala vsem, ki ste se nam v teh mesecih pridružili na dogodivščini na Gornjem trgu. Se vidimo spet spomladi 2020!           The post Zaključila se je sezona LJUBLJANSKIH ZGODB! appeared first on Ana Monro.

Strašila

Deseta umetnost, 7. oktober 2019 ― Na noč čarovnic skupina prijateljev naleti na hišo, v kateri izjemno straši in kjer iz obiskovalcev izvabijo najhujše strahove. Noč postane smrtonosna, saj prijatelji kmalu pridejo do zastrašujočega spoznanja, da so nekatere nočne more resnične. Naslov v izvirniku: Haunt V kinu od: 24.10.2019 Dolžina filma: 92 minut Država / Letnik: USA/2019 Filmski žanr: Grozljivka Igralci: […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    The Shawshank Redemption (1994)  Excision (2012)  Berlinale 2019: Ob pomankanju velikih hollywodskih zvezd Bollywood zavzel Berlin  Idila (2015)  The House That Jack Built (2018) Copyright © Deseta umetnost [Strašila], All Right Reserved. 2019.

Vrnitev v deželo zombijev

Deseta umetnost, 7. oktober 2019 ― Deset let potem, ko je film Dobrodošli v deželi zombijev postal pravi hit in kultna klasika, se je stara ekipa ponovno zbrala, da se spopade s povsem novimi izzivi in težavami v svetu, ki mu vladajo zombiji. Družbi se bo letos pridružilo nekaj novih članov, s katerimi bodo naši junaki nadaljevali boj v prav tako […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Roparsko gnezdo  The Raid 2: Berandal (2014)  Instant družina  [Pozor, hud prizor] – Fight Club (1999)  [Pozor, hud prizor] - Venom (2018) Copyright © Deseta umetnost [Vrnitev v deželo zombijev], All Right Reserved. 2019.

Kam si izginila, Bernadette?

Deseta umetnost, 7. oktober 2019 ― Nagrajeni režiser Richard Linklater prinaša adaptacijo knjige ameriške pisateljice Marie Sample, Where’d You Go Bernadette, v kateri bo glavno vlogo odigrala dvokratna dobitnica oskarja Cate Blanchette. Naslov v izvirniku: Where’d You Go, Bernadette V kinu od: 24.10.2019 Dolžina filma: 109 minut Država / Letnik: USA/2018 Filmski žanr: Komedija, Drama Igralci: Cate Blanchett, Kristen Wiig, Billy […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Venom (2018)  Escape Room (2019)  Hot Fuzz (2007)  Carrie (2013)  Mary Queen of Scots (2018) Copyright © Deseta umetnost [Kam si izginila, Bernadette?], All Right Reserved. 2019.

ZAČETEK BRALNEGA PROJEKTA MALI SAVINJČANI BEREMO 2019/20

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 7. oktober 2019 ― V Medobčinski splošni knjižnici Žalec so v sredo, 2. oktobra 2019, v avlo Doma II. slovenskega tabora v Žalcu za uvod v novo bralno sezono projekta Mali Savinjčani beremo povabili knjižničarko, pisateljico in pravljičarko Vesno Radovanovič. Žalskim predšolskim otrokom in vzgojiteljicam iz vrtcev v Spodnji Savinjski dolini je pripovedovala pravljice o petelinčku in jim predstavila svoj ustvarjalni opus. Njene slikanice so otroci v preteklih bralnih sezonah že spoznali, saj jih knjižničarji pogosto uvrstijo v seznam priporočenega branja in so med mladimi bralci dobro sprejete. Srečanje je finančno podprlo Društvo slovenskih ...
MALI SAVINJČANI BEREMO 2019/20

MALI SAVINJČANI BEREMO 2019/20

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 7. oktober 2019 ― Spoštovani starši, otroci, bratje, sestre, babice, dedki … Že šesto leto začenjamo projekt branja predšolskih otrok (v starosti od 4 do 6 let) Mali Savinjčani beremo. To je le še ena izmed spodbud iz vašega okolja, ki vam z branjem ponuja bližino z otroško dušo: Otroku je pomembno, da smo blizu. Uči se knjižnega jezika, ki je drugačen od tega, s katerim se pogovarja družina. Zbira besede. Opazuje črke. Čudi se. Razmišlja, da je z njimi zapisano to, kar govorimo. Gleda, kako prst drsi od leve proti desni. Šteje vrstice. Tudi odrasli potrebujemo otrokovo bližino. ...

Pilonove risbe in grafike, razstava

Kamra.si, 7. oktober 2019 ― V Goriški knjižnici Franceta Bevka Nova Gorica gostimo razstavo Veno Pilon: risbe in grafike. Likovna dela so iz obdobja zgodnjih dvajsetih let 20. stoletja; iz svoje zbirke jih razstavlja Franjo Pavšič. Razstava je na ogled v osrednjem razstavnem prostoru od 1. do 30. oktobra 2019.

Pogovor z doc. dr. Zoranom Božičem

Kamra.si, 7. oktober 2019 ― V četrtek, 10. oktobra 2019, ob 17. uri vabljeni v Goriško knjižnico Franceta Bevka Nova Gorica na pogovor z doc. dr. Zoranom Božičem, dolgoletnim učiteljem slovenščine na Srednji ekonomski in trgovski šoli Nova Gorica, profesorjem na Fakulteti za humanistiko Univerze v Novi Gorici, prešernoslovcem, avtorjem številnih učbenikov, literarnim zgodovinarjem in nekdanjim državnim svetnikom. Pogovor z njim bo vodila Anika Velišček.
Begunje 1969/70 – 3. b razred

Begunje 1969/70 – 3. b razred

Stare slike (Cerknica), 7. oktober 2019 ― Dvanajst deklic in dvanajst dečkov je sestavljalo 3.b razred. Ob svojem razredniku Francu Petriču so prav ponosno pozirali fotografu. V b. razredu so bili otroci iz bolj oddaljenih vasi (Osredek, Štrukljeva vas ..), ki so morali pešačiti do glavne ceste, kjer je ustavljal avtobus. Prav tako so vedno dobili b-jevci starejše učence, ki so razred […]
Ko kulturna dediščina postane ovira hedonističnemu použivanju sedanjosti

Ko kulturna dediščina postane ovira hedonističnemu použivanju sedanjosti

Časnik, 7. oktober 2019 ― Propadanje meščanske, podeželske in industrijske dediščine pa ni le izraz splošnega malodušja in otopelosti, pač pa tudi izraz zavestne odločitve sodobnega potrošniškega, hedonističnega sveta, da izbriše vse, kar človeštvo ovira v njegovi neskončni lahkosti bivanja. The post Ko kulturna dediščina postane ovira hedonističnemu použivanju sedanjosti appeared first on Časnik.
Mednarodna premiera Košarkar naj bo 2 na nemškem festivalu Schlingel

Mednarodna premiera Košarkar naj bo 2 na nemškem festivalu Schlingel

Misli, 7. oktober 2019 ― Film Košarkar naj bo 2 režiserja Borisa Bezića bo gostoval na 24. mednarodnem festivalu otroškega in mladinskega filma Schlingel v nemškem Chemnitzu, kjer bo po septembrski slovenski doživel še mednarodno premiero. Družinsko komedijo bodo na festivalu s predstavitvijo najnovejših filmov, namenjenih mlademu občinstvu, prikazali v sekcije Panorama.

Umetnost kritike 2019 (poročilo z dogodka)

Trubarjeva hiša literature, 7. oktober 2019 ― V petek, 4. oktobra, je v Trubarjevi hiši literature potekal že 6. simpozij Umetnost kritike s podnaslovom Kritiške transformacije (v 21. stoletju). Organizirata ga LUD Literatura in Društvo slovenskih literarnih kritikov (DSLK), predstavlja pa edinstveno priložnost za širšo refleksijo kritike in umetnosti na splošno, s čimer stremi k izboljšanju pogojev kritiškega udejstvovanja in zagotavljanju bolj kulturnega javnega diskurza o umetnosti, z mednarodno udeležbo pa gradi medkulturne mostove. Močna je predvsem povezava z nemškim kulturnim prostorom in 15. novembra se bo v Berlinu zgodil še en dogodek, ko bodo štirje nemški kritiki razpravljali o slovenski literaturi in napisali kritike, ki bodo objavljene na spletnem mediju www.ludliteratura.si. Ker si prizadevajo za nenehno širjenje diskurza, sta letos sodelovali tudi kritičarki s področja teatra in vizualnih umetnosti. Glavna vprašanja simpozija so se vrtela okrog prihodnosti kritike, podpredsednik DSLK Tadej Meserko pa je izpostavil, da gre za aktualno temo, pri kateri najprej pomislimo na zunanje transformacije, vendar pa se je treba tudi vprašati, katere so notranje transformacije, ki si jih želijo kritiki kot taki. Simpozij je bil sestavljen iz dveh delov; prvi del, predstavitve referatov, je povezovala Maja Šučur, drugi del, pogovor z udeleženci in udeleženkami simpozija ter publiko pa je povezoval Aljaž Koprivnikar.
Bachovi Schüblerjevi korali v izvedbi Tona Koopmana

Bachovi Schüblerjevi korali v izvedbi Tona Koopmana

ARS Obiski kraljice, 7. oktober 2019 ― Tudi tokratna oddaja bo v znamenju glasbe Johanna Sebastijana Bacha in hkrati imenitnih izvajalcev njegovih koralov – to bodo organist Ton Koopman in Baročni zbor iz Amsterdama. Tudi tokratna oddaja bo v znamenju glasbe Johanna Sebastijana Bacha in hkrati imenitnih izvajalcev njegovih koralov – to bodo organist Ton Koopman in Baročni zbor iz Amsterdama. Najprej boste slišali Šest tako imenovanih Schüblerjevih koralov. Ime so dobili po založniku in kot je zapisal njihov avtor, gre za »šest koralov v različnih obdelavah za izvajanje na orglah z dvema manualoma in pedalom, ki jih je zložil Johann Sebastian Bach, dvorni skladatelj poljskega kralja in saškega volilnega kneza, kapelnik in glasbeni vodja v Leipzigu. Izdal jih je Johann Georg Schübler, v Zelli pri Turinškem gozdu.« V isti izvedbi bo v drugem delu oddaje zazvenelo še nekaj Leipziških koralov, prav tako Johanna Sebastijana Bacha.
še novic