BREZ VOZOVNICE V SVET

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 10. oktober 2019 ― BREZ VOZOVNICE V SVET  je naslov nove sezone študijsko bralnih druženj v sodelovanju Medobčinske splošne knjižnice Žalec in UPI Ljudske univerze Žalec Dvanajsta sezona študijsko bralnih druženj, ki jih mesečno skupno pripravljata Medobčinska splošna knjižnica Žalec in UPI Ljudska univerza Žalec, se je začela prvi četrtek v oktobru. Moderatorki pogovorov sta Irena Štusej iz žalske knjižnice in Biserka Neuholt Hlastec iz žalske univerze. Z branjem bomo brez vozovnic potovali po svetu in vase. NOVOST druženje je skrita knjiga z namigi o vsebini. Tokrat je bila Belo se pere na devetdeset Bronje Žakelj, ...

Prijave za ZGNUD sprejemamo do 14.10.!

Ana Monro, 10. oktober 2019 ― Časa za prijavo je še dovolj, toda prostih mest je vse manj, zato ne odlašajte in se čimprej prijavite na prvo delavnico Z gledališčem nad učence in dijake v novi sezoni, na kateri boste spoznali in (pre)izkusili uporabnost gledaliških tehnik in iger za oblikovanje inovativnih pedagoških metod! Potekala bo 15. oktobra od 15.00 do 19.00 v dvorani Dijaškega doma Tabor ... The post Prijave za ZGNUD sprejemamo do 14.10.! appeared first on Ana Monro.

T'k so včasih jәdli na Koroškem

Kamra.si, 10. oktober 2019 ― T'k so včasih jәdli – Delavnico iz cikla Raziskujmo skupaj: O domačem kraju smo pripravili v Pionirski knjižnici Leopolda Suhodolčana ob krajevnem prazniku Raven na Koroškem. Udeležili so se je učenci 8. in 9. razredov OŠ Prežihovega Voranca, ki obiskujejo zgodovinski krožek pod mentorstvom učiteljice Marjete Petrovič. Bili so uspešni, zelo ustvarjalni in delovni, hkrati pa smo se vsi skupaj še krasno imeli. Končni izdelki – plakati – so na ogled v Pionirski knjižnici Leopolda Suhodolčana, do sobote, 30. 11. 2019.

Kako si izmisliti heterotopijo. Družabna igra

Razpotja, 10. oktober 2019 ― Foto: David Verlič Olga Tokarczuk Že nekaj let me preganja zamisel, da bi napisala roman, v katerem bi svet funkcioniral drugače. V njem ne bi veljale nekatere očitne predpostavke. Verjamem, da priznavanje česa za očitno sploh ni povezano z dejstvi, temveč prej z družbenim dogovorom in navadami našega uma, zaradi česar spada bolj na področje psihologije kot fizike. Privlači me opazovanje trenutkov zgodovine, ki so spreminjali mišljenje ljudi, in sprememb v resničnosti, ki so jim sledile. Dokler so verjeli, da je svet raven, je tudi bil raven: ljudje niso potovali čez morja, niso prestopali skrajnih meja. Za geocentrični sistem so izdelali povsem prepričljive matematične izračune, ki so bili pragmatično uporabni – mogoče je bilo napovedovati mrke in sestavljati natančne koledarje. The post Kako si izmisliti heterotopijo. Družabna igra appeared first on Razpotja.
Nobelova nagrada za literaturo 2019 Petru Handkeju

Nobelova nagrada za literaturo 2019 Petru Handkeju

Misli, 10. oktober 2019 ― Nobelov nagrajenec za literaturo za leto 2019 je avstrijski pisatelj Peter Handke. Švedska akademija mu jo je namenila za njegovo "vplivno delo, ki z jezikovno iznajdljivostjo raziskuje obrobje in specifičnost človekove izkušnje", je zapisala v utemeljitvi.
Nobelova nagrada za literaturo 2018 za Olgo Tokarczuk

Nobelova nagrada za literaturo 2018 za Olgo Tokarczuk

Misli, 10. oktober 2019 ― Nobelovo nagrado za literaturo za leto 2018 je prejela poljska pisateljica Olga Tokarczuk. Nagrado ji je Švedska akademija dodelila za "narativno imaginacijo, ki z enciklopedično strastjo predstavlja prestopanje meja kot obliko življenja". Olga Tokarczuk je bila leta 2013 nagrajena z vilenico, lani pa je prejela mednarodnega bookerja za Begune.

Fakulteta za dizajn na Mesecu oblikovanja

Fakulteta za dizajn, 10. oktober 2019 ― Razstava: Študentje smeri Notranja oprema/VARIACIJE ŠOLSKE AVLE Mentor: Benjamin Hafner u.d.i.a. Razstava: Študentje: Karin Čerin, Petra Slokan, Nina Auberšek, Viktorija Hafner, Maja Cvelbar, Lucija Draginić, Matija Kunstelj, Anže Lopatič/ČEBELARSTVO IN IZZIV V OBLIKOVANJU Mentor: izr. prof. dr. Damjana Celcar, Gorazd Trušnovec u.d.i.a   Podelitev nagrad: ARHITEKTURA Nataša Avsenik/VARIACIJE PRENOVE ŠOLSKE AVLE Mentor: Benjamin Hafner u.d.i.a. ARHITEKTURA […] The post Fakulteta za dizajn na Mesecu oblikovanja appeared first on Fakulteta za dizajn.

Fakulteta za dizajn na Mesecu oblikovanja

Fakulteta za dizajn, 10. oktober 2019 ― Razstava: Študentje smeri Notranja oprema/VARIACIJE ŠOLSKE AVLE Mentor: Benjamin Hafner u.d.i.a. Razstava: Študentje: Karin Čerin, Petra Slokan, Nina Auberšek, Viktorija Hafner, Maja Cvelbar, Lucija Draginić, Matija Kunstelj, Anže Lopatič/ČEBELARSTVO IN IZZIV V OBLIKOVANJU Mentor: izr. prof. dr. Damjana Celcar, Gorazd Trušnovec u.d.i.a   Podelitev nagrad: ARHITEKTURA Nataša Avsenik/VARIACIJE PRENOVE ŠOLSKE AVLE Mentor: Benjamin Hafner u.d.i.a. ARHITEKTURA […] The post Fakulteta za dizajn na Mesecu oblikovanja appeared first on Fakulteta za dizajn.
Letošnja dobitnica Borštnikovega prstana je Marinka Štern

Letošnja dobitnica Borštnikovega prstana je Marinka Štern

Misli, 10. oktober 2019 ― Letošnja dobitnica Borštnikovega prstana za življenjsko delo je igralka Marinka Štern, so danes sporočili organizatorji 54. Festivala Borštnikovo srečanje. To osrednjo nagrado za igralsko ustvarjalnost v slovenskem prostoru bo prejela ob zaključku festivala, ki ga bo Maribor gostil od 14. do 27. oktobra.
Da so mladi pasivni? Totalni bulšit!

Da so mladi pasivni? Totalni bulšit!

Kinodvor, 10. oktober 2019 ― Na skoraj povsem razprodani projekciji filma Ne bom več luzerka smo gostili režiserko Uršo Menart in Teo Jarc, predstavnico Sindikata Mladi plus, ter se iskreno in brez dlake na jeziku pogovarjali o današnji situaciji mladih v svetu dela.

Koncert v poklon Mirku Slosarju

Naši zbori, 10. oktober 2019 ― Mešani pevski zbor Obala Koper bo svoj letni koncert posvetil februarja preminulemu ustanovitelju in dolgoletnemu zborovodji Mirku Slosarju. S tem… The post Koncert v poklon Mirku Slosarju appeared first on Naši zbori.

Prvošolci v Občinski knjižnici Polzela

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 10. oktober 2019 ― V četrtek, 10. oktobra 2019, je Občinska knjižnica Polzela namenila prav posebno dobrodošlico radovednim prvošolcem. 58 vedoželjnih glavic je v spremstvu knjižničarke Alje Bratuša ter učiteljic Mojce Rodič, Dragice Vidmar, Barbare Hudoklin, Mateje Aubreht, Majde Pur in Kristine Jeraj zakorakalo v grad Komenda ter obiskalo kulturno ustanovo, v kateri domujejo knjige – občinsko knjižnico. Knjižničarka Renata Novak je malim nadobudnežem predstavila mladinski oddelek, razložila, kako se včlanijo v občinsko knjižnico, kdaj potekajo pravljične ure in kaj vse lahko v knjižnici počnejo. Razveselili so se tudi zgodbice o novem učencu, kužku ...
Greta ni prva. In tudi ne bo zadnja.

Greta ni prva. In tudi ne bo zadnja.

ARS Arsov forum, 10. oktober 2019 ― Različni vidiki fenomena švedske okoljevarstvenice Grete Thunberg, ki je vzdramila ves planet Svetovni mediji so švedsko 16-letnico Greto Thunberg postavili pod žaromete in ji omogočili, da se je zavihtela na čelo svetovnega okoljskega gibanja mladih, ki opozarja na podnebne spremembe in njihove posledice. Greti prisluhnejo vsi, tudi voditelji velesil. Avgusta leta 2018 je pri petnajstih letih namesto v šolski klopi sedela pred švedskim parlamentom in s transparentom Šolska stavka za podnebje politike pozivala k ukrepanju. Drugo je zgodovina. Gretina mama je znana švedska operna pevka, ki hčerki pomaga pri spopadanju s pozornostjo medijev. Oče je igralec. Oba sta se odpovedala mednarodni karieri, ker bi zaradi tega letela in onesnaževala okolje. Gretina družina ne je mesa. Okoljska aktivistka, ki jo je na naslovnico uvrstila tudi revija Time, je v letu dni dosegla svetovno slavo, zaradi česar je postala voditeljica in hkrati tarča srditega besa. Fridays for future. The school strike continues! #climatestrike #klimatstrejk #FridaysForFuture pic.twitter.com/5jej011Qtp — Greta Thunberg (@GretaThunberg) 16 September 2018 V tokratni oddaji se sprašujemo, kakšen kulturni fenomen je Greta Thunberg, zakaj je uspelo ravno njej in kaj za svet pomeni dejstvo, da je generacija mladih izbrala podnebne spremembe kot ključni izziv človeštva. O Greti v Arsovem forumu razmišljajo docentka in raziskovalka doktorica Barbara Rajgelj, ki na ljubljanski Fakulteti za družbene vede poučuje temelje prava ter delovno, socialno in gospodarsko pravo, doktor Milan Hosta, ki deluje na področju filozofije in pedagogike športa, sodeluje tudi v programih Združenih narodov in Evropske unije na področju vzgoje otrok, profesorica doktorica Tanja Oblak Črnič s Katedre za medijske in komunikacijske študije na Fakulteti za družbene vede, in okoljski filozof in asistent na ljubljanski Filozofski fakulteti doktor Luka Omladič.

Igralska predanost, vrhunskost in unikatnost

Borštnikovo srečanje, 10. oktober 2019 ― Kot prvo med enakimi je v tej sijajni zasedbi treba izdvojiti véliko evropsko igralko Marinko Štern v vlogi Arkadine. Prvo, kar moramo poudariti, je to, da v tej igri težnja, da bi dosegla vseobsežnost, ni ogrozila dramske izostrenosti lika: nasprotno – igralka je ustvarila neverjetno širok dramski in slogovno-žanrski diapazon, tako da je bila njena provincialna igralka Arkadina hkrati žalostna in smešna, ljubosumna in skrbna, negotova in odločna, prisrčna in afektirana, škrta in darežljiva. (Ivan Medenica, Vreme. Beograd, 2003.) Težko si predstavljamo, s kakšnimi občutki je neposredno izpisana in kirurško natančna, a obenem občudovanja polna kritika leta 2003 vodilnega srbskega kritika v tedniku Vreme, danes pa umetniškega direktorja festivala Bitef Ivana Medenice, po gostovanju Utve in njene neponovljive ter nepozabne kreacije Arkadine navdala Marinko Štern, véliko igralko Slovenskega mladinskega in evropskega gledališča. Nedvomno s posebnim občutkom zadostitve in smiselnosti izjemnega igralskega angažmaja in predanosti, značilnih za gospo in damo, ki je svojo mladost preživela pod vršaci na Jezerskem, med študijem na akademiji za gledališče pa postala Ljubljančanka, četudi še danes rada poudarja: "Ne glede na to, da že desetletja živim v Ljubljani, Jezersko še vedno štejem za svoj dom. Le tam si lahko popolnoma oddahnem po vsem, kar mi prinaša življenje."   Samo sklepamo lahko, da je nekaj podobnega začutila tudi, ko je izvedela, da je prejemnica Borštnikovega prstana, prestižnega priznanja izvrstnosti in predanosti igralskemu poklicu. Lahko da je tam nekje na samem robu zavesti vzkliknila "Juhu!" in "Končno!" In tako bodo po vsej verjetnosti vzkliknili tudi njeni občudovalke in občudovalci, ko bo ta nagrada ‒ še posebej smiselna, kadar gre v roke vrhunskim ustvarjalcem, ki so nekoliko manj izpostavljeni, ob tem pa svojski nosilci unikatnih kvalitet ‒ letos okrasila prav Marinkino roko. Marinka Štern, vrhunska igralka izjemnega spektra, je bila pred

V novogoriškem gledališču premiera Mlakarjeve Tutošomato

SiGledal, 10. oktober 2019 ― V Slovenskem narodnem gledališču SNG Nova Gorica bo danes ob 20. uri premiera komedije Iztoka Mlakarja Tutošomato. Predstava je nastala v režiji Vita Tauferja in koprodukciji z Gledališčem Koper. Komedija prinaša burkaško dogajanje, napisano v značilnem in sočnem humornem dialektu, dopolnjujejo jo songi in instrumentalni trio z glasbo v živo.

V kranjskem gledališču premiera Ibsenovih Strahov

SiGledal, 10. oktober 2019 ― V Prešernovem gledališču Kranj bo drevi ob 19.30 premiera drame Henrika Ibsena Strahovi v režiji Igorja Vuka Torbice. Ustvarjalci predstave so poskrbeli za poglobljeno in sodobno priredbo besedila, ki je nastalo leta 1881, a je z družbeno kritiko hipokrizije tudi danes še vedno aktualno. Premieri bo sledila podelitev nagrade julija.

EDO festivalske beležke: Bloki

OUTSIDER, 10. oktober 2019 ― Dear sweet mother of god, we’re in Eastern Europe, ugotovijo junaki kultnega najstniškega filma Eurotrip, ko se pred njimi odpre pogled na vrsto sivih blokov, med katerimi se razteza umazan hibrid med ulico in trgom. Blokovska naselja so bila odgovor na stanovanjsko problematiko povojne Evrope. Večino takšnih naselij v Zahodni Evropi so do danes že… The post EDO festivalske beležke: Bloki appeared first on OUTSIDER.

Znana bo letošnja dobitnica Borštnikovega prstana

SiGledal, 10. oktober 2019 ― Organizatorji 54. Festivala Borštnikovo srečanje bodo danes razkrili ime letošnjega dobitnika Borštnikovega prstana. To najuglednejšo slovensko nagrado za igralsko ustvarjalnost vsako leto izmenično podeljujejo igralcu ali igralki za življenjsko delo. Potem ko si ga je lani nadel igralec Janez Škof, je zdaj na vrsti igralka.

Veseli beatbox / Happy beatbox

Naši zbori, 10. oktober 2019 ― Delavnica vokalnega bobnanja za osnovnošolce s Tadejem Pasarjem in Zonto (v okviru Ljubljana Vocal Festival: Gradniki glasbe) Mentorja: Tadej Pasar in… The post Veseli beatbox / Happy beatbox appeared first on Naši zbori.
V MGL premiera še vedno aktualne črne komedije Volpone

V MGL premiera še vedno aktualne črne komedije Volpone

Misli, 10. oktober 2019 ― V Mestnem gledališču ljubljanskem bodo drevi premierno uprizorili črno komedijo Volpone, pod katero se kot avtor priredbe in režiser podpisuje Diego de Brea. V ospredju igre je zgodba o beneškem plemiču Volponeju (lisjaku), ki z lažnimi obljubami, da jim bo zapustil imetje, privablja lovce na dediščino. Vlogo Volponeja je prevzel Primož Pirnat.

Letošnje festivalske publikacije

Borštnikovo srečanje, 10. oktober 2019 ― Janez Škof, edicija Borštnikov prstan Predstavljamo novo knjigo v zbirki Borštnikov prstan, posvečeno prejemnikom najvišje nagrade za igralsko ustvarjalnost. Letošnja izdaja je posvečena igralcu Janezu Škofu, lanskoletnemu prejemniku Borštnikovega prstana. V knjigi so objavljena besedila, ki osvetljujejo življenje in delo Janeza Škofa, prispevali so jih: Aleš Novak (uvodnik), Tea Rogelj, Vito Taufer, Blaž Lulan, Aljaž Jovanović in Melita Forstnerič Hajnšek, bibliografija njegovih predstav in dosežkov na drugih področjih ustvarjanja dopolnjujejo številne fotografije. Še vedno je na voljo tudi prva knjiga nove edicije, ki je posvečena igralki Saši Pavček, prejemnici Borštnikovega prstana v letu 2017.  Poklòn / A Tribute Veseli nas, da nam je v letošnjem letu uspelo izdati tudi knjigo portretov prejemnikov in prejemnic Borštnikovega prstana z naslovom Poklòn / A Tribute. Portrete je ustvaril fotograf Primož Korošec.  "S fotografskimi projekti, ki bi v povezanih estetskih in vsebinskih okvirih predstavljali gledališke ustvarjalce izven odrov, se ne srečujemo pogosto. Projekt fotografa Primoža Korošca je emancipirano umetniško delo, ki ga navdihuje razmerje med prepoznavno, uveljavljeno pojavnostjo prejemnic in prejemnikov najuglednejše nagrade za igralski opus ter njihovo zasebnostjo in človeškostjo, skorajda intimo. Seveda je tudi poklon igralski umetnosti in velikanom gledaliških odrov, vendar se Korošec iz tega gledališko dokumentarističnega okvirja z izrazito avtonomno ustvarjalno gesto pomika v osvobojeno polje kontekstualno neobremenjene portretne fotografije živečih prejemnic in prejemnikov Borštnikovega prstana. Fotografski del projekta se je pričel leta 2017, trije portretirani prejemniki Borštnikovega prstana so nas od takrat žal zapustili, v tej publikaciji pa ohranjamo celoto, kot si jo je zamislil fotograf. Portretirani prejemnice in prejemniki Borštnikovega prstana so vtisnili globok in neizbrisljiv pečat slovenskem gledališču in so t
V Moderni galeriji odprtje 9. trienala sodobne umetnosti U3

V Moderni galeriji odprtje 9. trienala sodobne umetnosti U3

Misli, 10. oktober 2019 ― V Moderni galeriji bodo drevi odprli 9. trienale sodobne umetnosti U3. Pod naslovom Živo in mrtvo je češki kustos Vit Havranek razstavo zasnoval okoli treh protislovnih stanj sedanjosti - živega in mrtvega stanja konceptualizma, analogne in tekoče materialnosti ter podzavesti kot bojnega polja kognitivnega kapitalizma.

Predstavitev knjige Cirila Vnuka Pocvetaje

Kamra.si, 10. oktober 2019 ― Knjižnica Franca Ksavra Meška Ormož vas v četrtek, 17. oktobra 2019, ob 17. uri vabi na predstavitev knjige Cirila Vnuka Pocvétaje. Pocvétaje je zbirka pesmi, napisanih v domačem narečju. Zbrane pesmi so navdihnili ljudje in narava. Pogovor z avtorjem bo vodil Leon Lah. Dogodek soorganizira Kulturno turistično društvo Miklavž pri Ormožu. Vabljeni!
Razglašena bosta Nobelova nagrajenca ali nagrajenki za literaturo

Razglašena bosta Nobelova nagrajenca ali nagrajenki za literaturo

Misli, 10. oktober 2019 ― V Stockholmu bodo danes okoli 13. ure naznanili kar dva Nobelova nagrajenca ali pa nagrajenki za literaturo, in sicer za leti 2018 in 2019. Na spletnih stavnicah zelo visoko kotirajo pisateljice, ob tem pa mnogi navijajo za vsaj eno Nobelovko med dvema nagrajencema. Drugi vidik, ki naj bi ga odbor za nagrado upošteval, je neevropocentričnost.
Razglašena bosta Nobelova nagrajenca za literaturo

Razglašena bosta Nobelova nagrajenca za literaturo

Misli, 10. oktober 2019 ― V Stockholmu bodo danes okoli 13. ure naznanili kar dva Nobelova nagrajenca za literaturo, in sicer za leti 2018 in 2019. Na spletnih stavnicah zelo visoko kotirajo pisateljice, ob tem pa mnogi navijajo za vsaj eno Nobelovko med dvema nagrajencema. Drugi vidik, ki naj bi ga odbor za nagrado upošteval, je neevropocentričnost.
Čas, prostor in glasba

Čas, prostor in glasba

ARS Čas, prostor in glasba, 10. oktober 2019 ― Glasba je umetnost, ki deluje v določenem času. Da jo prav razumemo, potrebuje svoj prostor. Prostor je za poslušanje glasbe pomemben, čas je ne obhoden. Glasba je umetnost, ki deluje v določenem času. Da jo prav razumemo, potrebuje svoj prostor. Prostor je za poslušanje glasbe pomemben, čas je ne obhoden.
še novic