Slovenci – vojaki – junaki

Kamnik.info, 16. oktober 2019 ― Danes se je v Maistrovi rojstni hiši ponovno odvil eden izmed Maistrovih večerov in sicer na temo Slovencev v avstrijski armadi in odlikovanj, ki so jih prejeli za junaštvo in požrtvovalnost. Predavatelj Pavel Car, ki se s preučevanjem zgodovine, odlikovanji in uniformami vojakov ukvarja že vse od srednje šole, je dobri dve leti nazaj izdal ...

Nadaljujemo s tujimi gostovanji

Borštnikovo srečanje, 16. oktober 2019 ― Drugi festivalski dan nam je ponudil predstavo Projekt Handke (Ali pravica za Petrovo neumnost) v produkciji Qendra Multimedia iz Kosova, ki boleče in neizprosno preseka krog laži, ki jih je Peter Handke javno izražal in prikazal v svojih knjigah, s tem pa globoko zarezal v srž resnice o vojni v nekdanji Jugoslaviji. V dodatnem programu pa smo lahko v atmosferi Sodnega stolpa prisluhnili zanimivemu pogovoru Vesne Milek z gledališkim producentom in organizatorjem Dušanom Pernatom, ki je več kot štiri desetletja deloval kot menedžer za mednarodna gostovanja v Slovenskem mladinskem gledališču. Foto utrinki -->

Uroš Zupan: S prsti premikamo topel zrak

Koridor, 16. oktober 2019 ― »čas, oblaki, premikanje vetra – ujeto v nekakšno idealno razmerje milosti in teže« ali kako postati »Vernik počasnosti«. The post Uroš Zupan: S prsti premikamo topel zrak appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Tudi jaz

Tudi jaz

LUD Literatura, 16. oktober 2019 ― Sedim na malem kartonastem kovčku, v katerega mi je Mamika spakirala zvezek, navadni svinčnik, nalivno pero, jopo, spodnje perilo, hlebec kruha, štiri pare klobas in Meda brez enega očesa. Oblečena sem v bluzo, ki mi jo je Mamika kupila za v šolo, v pulover, ki mi ga je spletla teta Lizika, v plašček in v lepe žametne hlače.
Ocena zbirke »Točka preloma«

Ocena zbirke »Točka preloma«

Vrabec Anarhist, 16. oktober 2019 ― Še najbolje zaživijo krajše pesmi, ki so kot miselni utrinki lirskega subjekta, zgodi pa se, da v določenih pesmih lahko začutimo preveč moraliziranja ali površinskega opažanja. The post Ocena zbirke »Točka preloma« appeared first on Vrabec Anarhist.

Lela B. Njatin: Mentalni ambienti urbanega spominjanja

OUTSIDER, 16. oktober 2019 ― Zakaj se zanimamo za stavbe, ki niso povezane neposredno z našo preteklostjo? In zakaj prezremo stavbe, ki so povezane z našo sedanjostjo? Zakaj je generiranje osebnega spomina bolj pomembno od identificiranja osebnega modusa vivendi? Ta vprašanja sem si zastavila v mestu, kjer sem odraščala in v katerem imam od 2010 atelje: Kočevju. V Kočevju je… The post Lela B. Njatin: Mentalni ambienti urbanega spominjanja appeared first on OUTSIDER.
The Boys (2019) – 1. sezona

The Boys (2019) – 1. sezona

Deseta umetnost, 16. oktober 2019 ― Se vam zdi, da je filmski program komercialnih kinodvoran prenatrpan s heroji v oprijetih kostumih, ki rešujejo svet? Ste se naveličali vizualno utrujajočih akcijskih prizorov? Si želite, da bi se obdobje prevlade superherojskih filmov končalo? Vas boli glava ob preprosti misli na nov sklop nadaljevanj, remakeov in rebootov, ki sta jih oznanila Marvel in DC? […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Raziskovalka Dora  [Pozor, hud prizor] - Inside Llewyn Davis (2013)  Death Wish (2018)  Spider-Man: Far From Home (2019)  Antichrist (2009) Copyright © Deseta umetnost [The Boys (2019) - 1. sezona], All Right Reserved. 2019.

Festival Ignor v tretji izdaji brez pridevnikov

Misli, 16. oktober 2019 ― Festival Ignor, ki ga pripravlja istoimenska umetniška skupina, bo v tretji izdaji potekal pod motom Brez pridevnikov. Od 23. do 25. oktobra bo z literarnim in glasbenim programom zasedel klub Gromka na Metelkovi. Ob mlajših slovenskih pesnicah in pesnikih bo predstavil tudi nekaj uveljavljenih tujih avtorjev.

V zagrebškem HNK 19. oktobra premiera Žižkove Antigone

SiGledal, 16. oktober 2019 ― Hrvaško narodno gledališče v Zagrebu bo 19. oktobra praizvedlo dramo Antigona, ki jo je za gledališče po naročilu napisal slovenski filozof Slavoj Žižek. Nemška režiserka Angela Richter si jo je zamislila kot filozofski in politični eksperiment, ki odpira sodobna vprašanja, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
KUL abonma 2019/2020

KUL abonma 2019/2020

Kinodvor, 16. oktober 2019 ― Do 24. oktobra se lahko vpišeš v najbolj KUL abonma v mestu in se potopiš v svet živopisanih produkcij, ki nastajajo pod streho 10 javnih kulturnih zavodov. Cena je 25 evrov.
Odprta razstava “Z vlakom po Sloveniji” v Železniškem muzeju

Odprta razstava “Z vlakom po Sloveniji” v Železniškem muzeju

Slovenci.si, 16. oktober 2019 ― Razstava “Z vlakom po Sloveniji” avtorjev Blaža Kavčiča in Josipa Vebra, ki jo je organiziralo Združenje Slovencev “Logarska dolina” iz Pančeva, je bila odprta 9. oktobra v Galeriji Železniškega muzeja v Beogradu. Ceremoniji otvoritve razstave so prisostvovali predstavniki Veleposlaništva Republike Slovenije v Beogradu, diplomatskega zbora, srbskega Ministrstva za zunanje zadeve, Nacionalnega sveta slovenske narodne manjšine […] The post Odprta razstava “Z vlakom po Sloveniji” v Železniškem muzeju appeared first on Slovenci.
Tradicionalna slovenska gastronomska manifestacija v Pančevu

Tradicionalna slovenska gastronomska manifestacija v Pančevu

Slovenci.si, 16. oktober 2019 ― Jubilarnemu “Gastronomskemu dogodku” prisostvovalo veliko število udeležencev. V Pančevu se je 12. oktobra odvijal peti po vrsti mednarodni gastronomski dogodek “Naše slovenske specialitete”. Dogodku, ki je bil tudi letos organiziran v Mađarskem kulturnem umetniškem društvu “Petofi Šandor”, je prisostvovalo 120 udeležencev in gostov iz Pančeva, Beograda, Kovina, Vršca, Smedereva, Sremske Mitrovice kot tudi že tradicionalni […] The post Tradicionalna slovenska gastronomska manifestacija v Pančevu appeared first on Slovenci.

Oktobrski Muzejski vikend

Kamra.si, 16. oktober 2019 ― Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož vabi na oktobrski Muzejski vikend POTRTETI IN IGRAČE. Srečali se bomo v soboto, 19. oktobra 2019, od 10. do 13. ure v Miheličevi galeriji, kjer si bomo ogledali razstavo ptujske slikarke Tjaše Tie Čuš PORTRETI IN IGRAČE, nato pa bomo po vzoru umetnice tudi sami ustvarjali. Muzejski vikend je namenjen družinam z otroki, starimi več kot 5 let, in je brezplačen.

Tatovi podob tokrat o življenju in smrti HPD-ja

SiGledal, 16. oktober 2019 ― V klubu Gromka na Metelkovi bo drevi ob 21. uri premiera burlesknega performansa Življenja in smrti HPD-ja. Performans sodi v serijo Tatovi podob predstavljajo, izvedel pa ga bo član skupine The Feminalz Loup Abramovici, ki nastopa pod umetniškim imenom HPD (Hormonal Pertubator in Decay oziroma Hormonski motilec v razkroju).

Podobe rimskih bogov

Kamra.si, 16. oktober 2019 ― Pokrajinski muzej Ptuj - Ormož vabi na odprtje razstave Podobe rimskih bogov na kamnitih spomenikih Spodnjega Podravja. Otvoritev bo v petek, 25. oktobra 2019, ob 11. uri  v avli Občine Ormož. Na ogled bo do 1. decembra 2019.
Tatovi podob tokrat o življenju in smrti HPD-ja

Tatovi podob tokrat o življenju in smrti HPD-ja

Misli, 16. oktober 2019 ― V klubu Gromka na Metelkovi bo drevi ob 21. uri premiera burlesknega performansa Življenja in smrti HPD-ja. Performans sodi v serijo Tatovi podob predstavljajo, izvedel pa ga bo član skupine The Feminalz Loup Abramovici, ki nastopa pod umetniškim imenom HPD (Hormonal Pertubator in Decay oziroma Hormonski motilec v razkroju).
Ennio Morricone opaža upad kakovosti filmske glasbe

Ennio Morricone opaža upad kakovosti filmske glasbe

Misli, 16. oktober 2019 ― Italijanski skladatelj Ennio Morricone opaža padec kakovosti filmske glasbe v zadnjih letih. Nekdaj je bil za filmsko glasbo denar, zdaj pa se po njegovem mnenju z njim varčuje s pomočjo sintetizatorjev, zato je filmska glasba "pogosto slaba ali manj zanimiva", je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA povedal v Rimu rojeni Morricone.

Literarni večer s Ferijem Lainščkom

Kamra.si, 16. oktober 2019 ― Knjižnica Franca Ksavra Meška Ormož vas v sredo, 23. oktobra 2019, ob 18. uri vabi na literarni večer s Ferijem Lainščkom. Avtor številnih romanov in pesniških zbirk tako za odrasle kot za otroke, bo v pogovoru spregovoril o svojih dosedanjih literarnih delih. Pozornost bo namenil tudi svojemu novemu romanu Zadoščenje. Pogovor bo vodil Orlando Uršič, urednik in direktor založbe Litera. Vabljeni!
V Frankfurtu začetek največjega knjižnega sejma na svetu

V Frankfurtu začetek največjega knjižnega sejma na svetu

Misli, 16. oktober 2019 ― V Frankfurtu bo danes za stroko vrata odprl 71. mednarodni knjižni sejem. Na njem se predstavlja okoli 7500 razstavljavcev iz 150 držav. Častna gostja Norveška se v Frankfurtu predstavlja pod motom Sanje v nas. Za slovensko predstavitev je poskrbela Javna agencija za knjigo (Jak). Sejem bo za širšo javnost odprt konec tedna.
Prekmurščina med evangeličani

Prekmurščina med evangeličani

ARS Jezikovni pogovori, 16. oktober 2019 ― Pred praznikom dneva reformacije in ob 100-letnici priključitve Prekmurja matičnemu narodu. Evangeličansko bogoslužje v Prekmurju ni nikoli v celoti potekalo v slovenskem knjižnem jeziku, ampak tudi v prekmurščini. Zakaj evangeličani v Prekmurju uporabljajo dva različna jezikovna zapisa, kako to vpliva na njihovo dojemanje duhovnega in kateri so zgodovinski razlogi za takšno jezikovno rabo, v oddaji pred praznikom dneva reformacije in ob 100-letnici priključitve Prekmurja matičnemu narodu. Gosta oddaje: mag. Geza Erniša, škof Evangeličanske cerkve augsburške veroizpovedi na Slovenskem, in jezikoslovec prof. dr. Marko Jesenšek. V oddaji smo najprej osvetlili današnjo rabo prekmurščine v evangeličanskem bogoslužju in molitvah, v nadaljevanju pa smo se ozrli v zgodovino, tudi v čas, ko so imeli protestanti zadržke do jezikovnega poenotenja slovenskega prostora, ker so ga povezovali z rekatolizacijo prostora med Muro in Rabo.
Mara Kralj – o njenem opusu in lutkah

Mara Kralj – o njenem opusu in lutkah

ARS Oder, 16. oktober 2019 ― 110 let od rojstva vestranske umetnice, ki se je našla v lutkovnem gledališču Likovna dela Mare Kralj, za katera velja, da so nastala »pod patronatom« njenega moža Toneta Kralja, čeprav se je hotela izviti njegovemu ekspresionističnemu vplivu, poznamo zelo slabo, saj so izgubljena, v zasebni lasti, redka pa počivajo v galerijskih depojih. Po bivanju v Parizu se je njen slog nekoliko osamosvojil, saj je postajal barvit, realističen, bolj mehek in topel, kot je bil pred tem. Zvedava umetnica, ki je prehajala od keramike in kiparstva do slikarstva, je moževi senci uhajala tudi s slikanjem na belo svilo z belgijskimi barvnimi svinčniki, najbolj pa je živela za lutkovno gledališče, saj je po letu 1952 likovno zasnovala več kot 230 lutk, številne med njimi je izdelala sama. Zato v oddaji Oder predvsem o njenih marionetah in mimičnih lutkah iz pene in ljubezni do ustvarjenih lutk. Matjaž Loboda je denimo v starih zapisih našel besedilo, ki ga je zapisala Mara o sebi: “Danes se mi zdi, kot da so spomini na začetek dela z lutkami kot prelepe sanje, sanje o neki dobi iskanja najlepšega. Zelo rada slikam, vendar sem po duši in srcu predvsem lutkarica.” Poleg dramaturga in lutkovnega režiserja Matjaža Lobode bodo v oddaji z Univerzo za tretje življenjsko obdobje sodelovale raziskovalke študijskega umetnostnozgodovinskega krožka »Spoznajmo svoje mesto in domovino«, ki deluje v okviru Univerze za tretje življenjsko obdobje: umetnostna zgodovinarka in zgodovinarka mag. Olga Paulič, dr. Vesna Koželj Oblak in Mojca Slana.    
Protestantski napevi kot vez z evropsko glasbeno kulturo/2.oddaja

Protestantski napevi kot vez z evropsko glasbeno kulturo/2.oddaja

ARS Skladatelj tedna, 16. oktober 2019 ― Le predstavljamo si lahko, kako pomembni so bili zato napevi, v katere sta bila strnjena krščanska veroizpoved in Očenaš. Približno polovico vseh knjig v času slovenske reformacije je ustvaril Primož Trubar – poleg Katekizma in Abecednika sta pomembna tudi prevod Svetega pisma Jurija Dalmatina in prvi slovenski pravopis Zimske urice Adama Bohoriča. A kaj bi brez petja, saj glasba še kako vpliva na človeška čustva, tudi religiozna. Martin Luther je bil mnenja, da se mora bogoslužje približati človeku in zato opravljati v domačem jeziku. Sestavni del liturgije pa je tudi glasba. »Kajti kedar mi pojemo ali pridigujemo od božje pravice , od ojstrih kazni« je zapisal Trubar v uvodu k Protestantski pesmarici iz leta 1584,  »s tejm se opominjamo, de v pokori, v božjem strahu, v božji pokorščini vedno prebivamo, de ne bomo tim hudim, od katerih mi pojemo, enaki, de na životu inu na duši na tim svejtu inu vekomaj v pekli ne bomo ž njimi vred štrafani. Zatu je tu pejtje, ti psalmi, molitve inu pridige od Buga postavlenu.« Le predstavljamo si lahko, kako pomemben so bili zato napevi, v katere sta bila strnjena krščanska veroizpoved in Očenaš.
še novic