Nad oblaki

TV Kočevje, 7. januar 2019 ― Pri raziskovanju preteklosti si Mihael Petrovič pomaga z vsemi viri, tudi z osmrtnicami. Nič drugače ni bilo z zgodbo o kočevskem pilotu Hansu Ramorju.
Alien (1979)

Alien (1979)

Deseta umetnost, 7. januar 2019 ― Nadaljevanje je odlično, ampak nič ne prekaša originala, ki je v praznino vesolja postavil prodirajočega, sluzastega sejalca smrti v obliki klasičnega xenomorpha in z njegovim idejnim očetom H. R. Gigerjem ustvaril zares izjemno delo fikcije. Režiser Ridley Scott je uporabil vse njegove falične podobe in jih zamaskiral v neslišne krike znotraj gromozanskih vesoljskih ladij, ki so tako […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Koliko je potrebno odšteti za oglaševanje v filmih o Jamesu Bondu?  Fantastična ženska  Adrift (2018)  Oldboy (2003)  Predator (1987) Copyright © Deseta umetnost [Alien (1979)], All Right Reserved. 2019.

7. januarja 1957 je v Ljubljani umrl Jože Plečnik, slovenski arhitekt

Kamra.si, 7. januar 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...7. januarja 1957 je v Ljubljani umrl Jože Plečnik, slovenski arhitekt. Rodil se je 23. januarja 1872 v Ljubljani.   Rodil se je 23. januarja leta 1872 v Gradišču v jedru Ljubljane kot eden od štirih otrok (trije sinovi, najstarejši Andrej in najmlajši Janez ter hči Marija) v družini mizarja Andreja, ki je bil po rodu iz Hotedršice pri Logatcu. Mati Helena je bila iz družine Molka. Po prvem neuspešnem letniku na nižji gimnaziji je šolanje začasno opustil. Oče ga je vzel kot vajenca k sebi v mizarsko delavnico. Pozneje je marljivi risar z deželno štipendijo nadaljeval šolanje na Državni obrtni šoli v Gradcu. Izučil se je za umetnostnega mizarja in načrtovalca pohištva. Po končani graški šoli, kjer je bil učenec Leopolda Theyerja, je odšel na Dunaj. Tam je bil po uvajalnem obdobju študent slavnega arhitekta Otta Wagnerja. Nad njegovo arhitekturo se je baje navdušil, ko je na razstavi videl načrte Otta Wagnerja za berlinsko katedralo. Kot nagrado za izvrstno izdelano diplomsko delo o nizozemskem letovišču Scheveningen je prejel Rimsko štipendijo. Ta mu je omogočila nekajmesečno študijsko potovanje po Italiji, od Benetk do Rima in krajši obisk v Franciji. Leta 1901 je odprl samostojen arhitekturni atelje na Dunaju. Tam je v naslednjih desetih letih ustvaril nekaj ključnih vil, ki so pokazale prestop iz secesijskega stila v modernizem z inovativnimi tlorisi. Različne odmeve je doživela njegova betonska cerkev Sv. Duha v delavski četrti. Neuspešno je kandidiral za Wagnerjevega naslednika na Dunaju, verjetno zaradi svojih povezav z Meštrovićem in drugimi Slovani, morda zaradi pomanjkljive srednješolske izobrazbe ali zaradi tedanje, preveč modernistične cerkvene arhitekture. Od leta 1911 je bil profesor na Umetniško-obrtni šoli v Pragi. V češki prestolnici je tudi živel med prvo svetovno vojno. V tem obdobju je ustvaril manj arhitektur, ukvarjal se je z oblikovanjem, zlasti sakralnih predmetov. Od 1921. naprej pa je predaval na Tehnišk

7. januarja 1868 se je v Šentpavlu (Preboldu) rodil Anton Schwab, zdravnik in skladatelj

Kamra.si, 7. januar 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...7. januarja 1868 se je v Šentpavlu (Preboldu) rodil Anton Schwab, zdravnik in skladatelj. Umrl je 29. junija 1938 v Ljubljani.  Rodil se je v stari usnjarski družini. Ljudsko šolo je obiskoval v rodnem Preboldu, gimnazijo pa v Celju. Po maturi je odšel v Gradec študirat medicino. Po diplomi leta 1894 je opravljal zdravniško prakso v Ljubljani in Gradcu, nato pa je dobil službo na Vranskem. Bil je prvi zdravnik v Savinjski dolini, ki je uvedel uspešno zdravljenje davice s serumom. Že med službovanjem na Vranskem je skomponiral pesem Zdrava Marija na besedilo Frana Ksaverja Meška ter Srce človeško sveta stvar (pod to se je podpisal s psevdonimom Anton Vranski).

7. januarja 1844 se je v Hrovači pri Ribnici rodil Stanislav Škrabec (pravo ime Anton Škrabec), slovenski frančiškanski pater, jezikoslovec in nabožni pisatelj

Kamra.si, 7. januar 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...7. januarja 1844 se je v Hrovači pri Ribnici rodil Stanislav Škrabec (pravo ime Anton Škrabec), slovenski frančiškanski pater, jezikoslovec in nabožni pisatelj. Umrl je 6. oktobra 1918 v Ljubljani.   P. Stanislav Škrabec se je rodil v Hrovači pri Ribnici s krstnim imenom Anton očetu Antonu in materi Mariji. Bil je najstarejši od sedmih otrok. Šolal se je najprej v domači Ribnici, potem na gimnaziji v Ljubljani. Enoletni noviciat je opravil v Trsatu,  bogoslovje pa študiral na Kostanjevici pri Gorici in v Ljubljani. Leta 1867 je bil posvečen za duhovnika.
Green Book (2018)

Green Book (2018)

Deseta umetnost, 7. januar 2019 ― Režiser Peter Farrelly je znan kot polovica dueta bratov Farrelly, ki sta 90. leta zaznamovala s svojimi odštekanimi in nagravžnimi komedijami tipa Dumb and Dumber in There’s Something About Mary. Četudi bi se o kvaliteti omenjenih filmov dalo razpravljati, je šlo hkrati za neškodljivo in predvsem politično nekorektno zabavo, ki ni poznala zavor in je […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Peter Zajec  The Usual Suspects (1995)  Inside Llewyn Davis (2013)  First Man (2018)  Rakka (2017) Copyright © Deseta umetnost [Green Book (2018)], All Right Reserved. 2019.

Poletne umetniške delavnice v Benetkah

Fakulteta za dizajn, 7. januar 2019 ― Dragi študenti, The European Cultural Academy (ECA), v času Beneškega Bienala, organizira kratke poletne delavnice na temo umetnosti, arhitekture in urbanega oblikovanje. Več si lahko ogledate TUKAJ. V letu 2019 ECA ponuja sledeče umetniške delavnice: VENICE BIENNALE REVEALED – BEHIND THE SCENE EXPERIENCE DATES: May 7-12 or November 18-23, 2019 https://europeanculturalacademy.com/venicebiennale2019 CONTEMPORARY ART – STRATEGIES TO DEVELOP AND […]

Lidar in uporaba v arheologiji

Arheoportal, 7. januar 2019 ― Vabljeni na gostujoče predavanje Jošta Hobiča (Ministrstvo za kulturo RS) z naslovom Lidar in uporaba v arheologiji v četrtek, 10.1.2019 ob 14:10 v predavalnici Burja 3 na UP FHŠ. Predavanje bo potekalo v organizaciji...
ŠUM#10.1 / Domen Ograjenšek: Fever Theory

ŠUM#10.1 / Domen Ograjenšek: Fever Theory

ŠUM, 7. januar 2019 ― Ob nastopu novega tisočletja so glasbene založbe prodajale rekordne količine albumov[1] z vse nižjimi stroški produkcije, osvajale globalni trg in s tem vse bolj gnale čustvene in pozornostne investicije njenih konzumentov s peščico natančno formuliranih strategij sonične konstrukcije. Izzivi interneta in nastop digitalno kompresiranih avdio datotek (MP3) skupaj z novimi spletnimi tehnologijami diseminacije tovrstnih datotek […]
Small but dangers (Mateja Rojc, Simon Hudolin) - Celavi_2.ppsx (2013) Animacija/ Hibridna umetnost

Small but dangers (Mateja Rojc, Simon Hudolin) - Celavi_2.ppsx (2013) Animacija/ Hibridna umetnost

DIVA nove pridobitve, 7. januar 2019 ― Delo je narejeno kot PowerPoint prezentacija, kot je razvidno tudi iz naslova. V neskončni zanki se v tišini in v sekundnem intervalu izmenjujeta dva kadra; najdeni fotografiji, ki predstavljata dva jogijska položaja. Njuno neprestano izmenjevanje ustvarja iluzijo gibanja po principu stop-motion animacije. K humorni noti dela poleg poigravanja z medijem in vizualno vsebino, prispeva tudi naslov, ki bi ga lahko poslovenili kot Pleško_2.ppsx.
Small but dangers (Mateja Rojc, Simon Hudolin) - Celavi_3.ppsx (2013) Animacija/ Hibridna umetnost

Small but dangers (Mateja Rojc, Simon Hudolin) - Celavi_3.ppsx (2013) Animacija/ Hibridna umetnost

DIVA nove pridobitve, 7. januar 2019 ― Delo je narejeno kot PowerPoint prezentacija, kot je razvidno tudi iz naslova. V neskončni zanki se v tišini in v sekundnih intervalih izmenjujejo kadri z najdenimi fotografiji, ki predstavljajo različne jogijske položaje. Neprestano izmenjevanje fotografij in spreminjanje njihove pozicije v kadru ustvarja iluzijo gibanja po principu stop-motion animacije. K humorni noti dela poleg poigravanja z medijem in vizualno vsebino, prispeva tudi naslov, ki bi ga lahko poslovenili kot Pleško_3.ppsx.

EPK 2019: Plovdiv in Matera

CED, 7. januar 2019 ― Letošnji evropski prestolnici kulture (EPK) gostita Bolgarija in Italija, ki že v januarju vabita k obisku številnih kulturnih dogodkov v letošnjem letu. Plovdiv odpira vrata med 11. in 13. jan., Matera pa 19. in 20. jan. Slovenija bo EPK ponovno gostila leta 2025.

Zbirka priporočil za bodoče EPK

CED, 7. januar 2019 ― Izvajalska agencija EACEA je za bodoče kandidatke EPK pripravila številna priporočila. Za pripravo uspešne vloge je pomembno zgodnje načrtovanje, npr. tudi tega, da se partnerjem in lokalnim deležnikom zagotovi podroben časovni okvir in omogoči enotno razumevanje ambicij EPK. Poleg tega pa so ključna še kontinuiteta, vključevanje, zavedanje in sodelovanje.
Podelili so zlate globuse

Podelili so zlate globuse

ARS Svet kulture, 7. januar 2019 ― Slavila sta filma Bohemian Rapsody v kategoriji drame in Zelena knjiga v kategoriji glasbenih filmov ali komedij Rami Malek je osvojil zlati globus za film režiserja Bryana Singerja o pevcu skupine Queen. Igralec se je ob prejemu kipca zahvalil Freddyju Mercuryju, da mu je s svojim življenjem omogočil vlogo njegovega življenja. V oddaji bomo govorili tudi o aktualnih otroških in mladinskih knjižnih novostih ter vas povabili na umetniški večer v spomin na izraelskega pisatelja Amosa Oza.
(Ne)Zmožnost svobodne izbire

(Ne)Zmožnost svobodne izbire

Airbeletrina, 7. januar 2019 ― Ko sem med Netflixovimi Recently Addedprvič izbral Bandersnatch, sem bil iskreno predvsem skeptičen. Projekt se mi je zdel naiven in problematičen. »Interaktivnost«, sprejemanje odločitev za like in razvejane zgodbe z različnimi konci so že trideset let stalnica računalniških iger in še dlje različnih internetnih literarnih projektov ter tako nič novega v pripovedništvu, hkrati pa me je bilo neprijetno ob misli, da si bo Netflix vse moje odločitve zapomnil in jih analiziral. Kljub zadržkom pa sem s prijateljem sedel na kavč v njegovi dnevi sobi, vzel debeli daljinec smart TV-ja (ki ima mimogrede tipko za odpiranje Netflixa) in čakal, kaj bo. Pred tem sem večji del popoldneva prebiral članke o filmu, ki jih je bilo, glede na to, da je novi del serije Black Mirror izšel istega dne, zavidljivo veliko, tako da sem vseeno nekako vedel, k
Praznujte z nami

Praznujte z nami

Goriška knjižnica Franceta Bevka, 7. januar 2019 ― Vabljeni na slavnostno prireditev ob 70-letnici Goriške knjižnice Franceta Bevka, ki bo v petek, 18. januarja 2019, ob 17. uri v Goriški knjižnici. Slavnostni govornik bo predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.   OBVESTILO Na dan prireditve bo knjižnica zaradi organizacijskih priprav zaprta do 17. ure. Vrata bo odprla ob 17. uri, da bomo lahko skupaj praznovali. Izposoja in vračanje gradiva ta dan ne bosta mogoča.  

V Mini teatru umetniški večer v spomin na Amosa Oza

SiGledal, 7. januar 2019 ― V Mini teatru bo drevi umetniški večer v spomin na nedavno preminulega izraelskega pisatelja Amosa Oza. V slovensko bralsko zavest je stopil leta 1995 z romanom Črna skrinjica, nazadnje je letos pri založbi Mladinska knjiga izšel njegov roman Juda. Odlomke iz njegovih del bodo brali gledališki igralci, študentje AGRFT in njegovi oboževalci.
Alessandro in Domenico Scarlatti /1/

Alessandro in Domenico Scarlatti /1/

ARS Skladatelj tedna, 7. januar 2019 ― Oče Alessandro je bil v ustvarjanju zelo širok – v njegovem opusu najdemo 125 oper, koncertov, vrsto duhovnih, komornih in orkestralnih del Oče Alessandro je bil v ustvarjanju zelo širok – v njegovem opusu najdemo 125 oper, koncertov, vrsto duhovnih, komornih in orkestralnih del. Domenico pa, kot da bi s svojo glasbo oporekal očetu: večino svojih skladb je namenil inštrumentom s tipkami. Je bil mar brez idej?

Vinko Möderndorfer: Predanost

Koridor, 7. januar 2019 ― Ime Vinka Möderndorferja je v slovenski umetnosti in kulturi postalo nepogrešljivo. Kot pesnik, dramatik, avtor, ponuja pomemben uvid v to, kaj pomeni biti moški, ženska, ljubimec – biti človek, in pri tem je jasno razvidno, da raziskovanje teh posameznikovih življenjskih vlog postaja osnova kritičnega obstoja v sodobnem svetu, kjer se vsakdo išče, ker je vse […] The post Vinko Möderndorfer: Predanost appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
V spomin Primožu Ramovšu

V spomin Primožu Ramovšu

ARS Obiski kraljice, 7. januar 2019 ― V teh dneh mineva 20 let od njegove smrti; spomnili se ga bomo z nekaterimi skladbami, ki jih je namenil orglam »Skladateljska ideja je tisto, kar pride čisto spontano, sam ne veš kdaj,« je dejal Primož Ramovš v pogovoru z Borutom Loparnikom na začetku osemdesetih let. »Včasih bi najraje rekel, pojdi se solit, za danes bom pustil. Toda čez kakšno uro se le odpre in potem ne morem nehati. Delam, delam, mislim si, samo še tole končam pa bo dovolj za zdaj, medtem pa se pojavi nova ideja in še tisto izpeljem, in za njo naslednja in ura je že dve ali tri zjutraj, morda tudi več, in moram se prav prisiliti, da neham.« V teh dneh mineva 20 let od njegove smrti; spomnili se ga bomo z nekaterimi skladbami, ki jih je namenil orglam – inštrumentu, na katerega je igral in improviziral po ljubljanskih cerkvah.
Alessandro in Domenico Scarlatti /5/

Alessandro in Domenico Scarlatti /5/

ARS Skladatelj tedna, 7. januar 2019 ― V zadnji oddaji o obeh glasbenih ustvarjalcih boste lahko poslušali nekatera njuna najbolj priljubljena dela V zadnji oddaji o obeh glasbenih ustvarjalcih boste lahko poslušali nekatera njuna najbolj priljubljena dela. Kot sta si bila različna v pogledih na glasbo in življenje, so med seboj različne tudi njune kompozicije, to pa ne zmanjšuje umetniške vrednosti enih in drugih.
Irena Avsenik Nabergoj: Podoba Judov v evropski literaturi, gledališču, glasbi in filmu

Irena Avsenik Nabergoj: Podoba Judov v evropski literaturi, gledališču, glasbi in filmu

ARS Izšlo je, 7. januar 2019 ― Literarna zgodovinarka in religiologinja ddr. Irena Avsenik Nabergoj je že leta 2016 objavila znanstveno monografijo Zgodovina protijudovstva in antisemitizma v Evropi Literarna zgodovinarka in religiologinja ddr. Irena Avsenik Nabergoj je leta 2016 objavila znanstveno monografijo Zgodovina protijudovstva in antisemitizma v Evropi, pred časom pa še drugo  znanstveno monografijo (od predvidenih treh) o  judovski tematiki. Njen naslov je Podoba Judov v evropski literaturi, gledališču, glasbi in filmu, več o njej pa bo avtorica povedala v oddaji Izšlo je v pogovoru z Markom Goljo. Nikar ne zamudite.
Alessandro in Domenico Scarlatti /4/

Alessandro in Domenico Scarlatti /4/

ARS Skladatelj tedna, 7. januar 2019 ― V tokratni oddaji bomo z besedo in glasbo osvetlili oratorij San Filippo Neri, Alessandra Scarlattija V tokratni oddaji bomo z besedo in glasbo osvetlili oratorij San Filippo Neri, Alessandra Scarlattija.  Glasbena oblika oratorija predstavlja vrh njegovega ustvarjanja – v njej je združil vse izkušnje, ki si jih je pridobil pri komponiranju številnih oper in kantat.
Alessandro in Domenico Scarlatti /3/

Alessandro in Domenico Scarlatti /3/

ARS Skladatelj tedna, 7. januar 2019 ― Oba glasbenika je med drugim povezovala opera, ki je bila ljuba obema, le da je bil oče Alessandro pri ustvarjanju te glasbene zvrsti precej bolj plodovit Oba glasbenika je med drugim povezovala opera, ki je bila ljuba obema, le da je bil oče Alessandro pri ustvarjanju te glasbene zvrsti precej bolj plodovit. Zdi se nepredstavljivo, kako je lahko izpod njegovega peresa nastalo več kot 100 oper. To pa je bilo mogoče samo ob določeni kompozicijski praksi, ki jo je odločilno razvil prav on sam – njegove partiture so namreč podobne skicam, v katerih je izvedba s pomočjo oštevilčenega basa le nakazana in prepuščena izvajalcu.
Alessandro in Domenico Scarlatti /2/

Alessandro in Domenico Scarlatti /2/

ARS Skladatelj tedna, 7. januar 2019 ― Jabolko ne pade daleč od drevesa, pravijo in Domenico, če je to želel ali ne, se je kljub kljubovanju nedvomno veliko naučil od očeta Jabolko ne pade daleč od drevesa, pravijo in Domenico, če je to želel ali ne, se je kljub kljubovanju nedvomno veliko naučil od očeta. Tá je bil do Domenica zelo zahteven in je na njegovo kariero vplival najmanj dvajset let. In kdo je v mladosti vplival na kariero in glasbeno ustvarjanje očeta Alessandra? Več jih je bilo, seveda prav tako oče in drugi sorodniki. Neapelj pa je bilo mesto, ki je pomembno vplivalo tako na očeta kot na sina.
Narodna sprava: Krajine svobode

Narodna sprava: Krajine svobode

ARS Ars humana, 7. januar 2019 ― Kako nove dramaturgije v uprizoritveni umetnosti odzvanjajo kontekst, ki nas obdaja Tako danes kakor tudi v različnih zgodovinskih obdobjih obstajajo umetniške prakse, ki jih del javnosti označi za hermetične, nekomunikativne oziroma zaprte v nekakšen slonokoščeni stolp, ograjen od stvarnosti, ki nas obdaja. Bodisi da govorimo o eksperimentalnih pristopih, zgodovinskih avantgardah ali sodobnih uprizoritvenih postopkih, pa so pogosto te prakse tiste, ki nam lahko veliko povedo o svetu, v katerem živimo; seveda le pod pogojem, da jih ne beremo skozi očala s tradicijo vzpostavljenih estetskih norm in posledično svojih pričakovanj, temveč se vprašamo, kakšna razmišljanja pogojujejo te odklone od pričakovanih in prevladujočih načinov uprizarjanja. V tokratni oddaji Ars humana bomo tako razmišljali o tem, kako nove dramaturgije v uprizoritveni umetnosti odzvanjajo kontekst, ki nas obdaja. Naša iztočnica za pogovor bo predstava Narodna sprava: Krajine svobode, ki je bila nedavno premierno uprizorjena v Slovenskem mladinskem gledališču. Naša gostja bo soavtorica predstave, teoretičarka, dramaturginja in režiserka Ana Vujanović.
Ob koncu leta je izšla nova številka Etnologa

Ob koncu leta je izšla nova številka Etnologa

SEM, 7. januar 2019 ― Ob koncu leta je izšel nova številka Etnologa (28/2018), katerega nosilna tema je dediščinjenje med politiko, stroko in nosilci dediščine. V letu 2018, ko v Sloveniji obeležujemo 10. obletnico podpisa Unescove Konvencije o  varovanju nesnovne kulturne dediščine, nas v sklopu znanstvenih člankov z naslovom Dediščinjenje med politiko, stroko in nosilci dediščin zanimajo etnološko-antropološki pogledi na odnos mednarodnih organizacij ter državnih in lokalnih oblasti do kulturne dediščine in njenih nosilcev. Rajko Muršič povzema zgodovino uveljavljanja terminov kulturna dediščina in nesnovna kulturna dediščina. Obravnava politične in upravne razsežnosti kulturne dediščine, pri čemer ga še posebej zanima nesnovna kulturna dediščina. Sprašuje se, ali Unescova konvencija (2003) res prispeva k varovanju nesnovne kulturne dediščine ali gre za njeno prilaščanje. Nena Židov na primeru implementacije Unescove Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine v Sloveniji pokaže, kakšne težave lahko povzroča implementacija mednarodne konvencije državi podpisnici. Opozarja na zakonodajne, terminološke, kadrovske in finančne težave, povezane z varovanjem nesnovne dediščine, in na odgovornost strokovnjakov, vpetih v »prevajanje« globalne politike na nacionalno raven. Da ima lahko implementacija mednarodne konvencije na nacionalni ravni tudi pozitivne učinke, dokazuje Martina Piko-Rustia na primeru vpisa slovenskih ledinskih in hišnih imen na Koroškem v seznam nesnovne kulturne dediščine Avstrije. Vpis,  ki je občutljivo manjšinsko-politično temo razširil tudi na področje kulture, je zelo odmeven na lokalni, državni in mednarodni ravni. Da so pri varovanju nesnovne dediščine, med katero sodi tudi prehrana, pomembni tudi raziskovalci, dokazuje članek Maje Godina Golija in Špele Ledinek Lozej, v katerem so predstavljeni pomeni in cilji projektov, pri katerih je v zadnjem desetletju sodeloval Inštitut za slovensko narodopisje ZRC SAZU. Med drugim kritično obravnavata vlogo raziskov
Lenart Zajc: Američanka / Katarina Tominec Neizrečenke / Khaled Hosseini: Morska molitev / Drago Jančar: Postaje

Lenart Zajc: Američanka / Katarina Tominec Neizrečenke / Khaled Hosseini: Morska molitev / Drago Jančar: Postaje

ARS S knjižnega trga, 7. januar 2019 ― Novo leto v oddaji S knjižnega trga začenjamo z romanom Lenarta Zajca Američanka, pesniško zbirko Katarine Tominec Neizrečenke, knjižico Khaleda Hosseinija Morska molitev in zbirko […] Novo leto v oddaji S knjižnega trga začenjamo z romanom Lenarta Zajca Američanka, pesniško zbirko Katarine Tominec Neizrečenke, knjižico Khaleda Hosseinija Morska molitev in zbirko popotnih zapiskov, premislekov in zgodb Draga Jančarja Postaje. Recenzije so napisali Gabriela Babnik, Martina Potisk, Jasna Lasja in Matej Bogataj.

Režiser in pedagog Zvone Šedlbauer slavi 75 let

SiGledal, 7. januar 2019 ― Režiser in pedagog Zvone Šedlbauer danes praznuje 75. rojstni dan. Leta 1970 je bil med ustanovitelji gledališča Glej ter pozneje njegov umetniški vodja. Delal je kot radijski, dramski, operni, lutkovni in televizijski režiser ter med drugim kot umetniški vodja Mestnega gledališča ljubljanskega in bil redni profesor za gledališko režijo na AGRFT.
Zlata globusa za najboljša filma za Bohemian Rhapsody in Green Book

Zlata globusa za najboljša filma za Bohemian Rhapsody in Green Book

Misli, 7. januar 2019 ― Združenje tujih dopisnikov Hollywooda je v nedeljo na 76. podelitvi filmskih in televizijskih nagrad zlati globus za najboljša filma leta razglasilo Bohemian Rhapsody v kategoriji drame in Green Book v kategoriji glasbenih filmov ali komedij. Odmeva tudi zmaga Glenn Close oziroma poraz Lady Gaga v tekmi za najboljšo dramsko igralko.

7. januarja 2016 je v Novi Cerkvi umrl Drago Medved, pisatelj, novinar, urednik, slikar in publicist

Kamra.si, 7. januar 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...7. januarja 2016 je v Novi Cerkvi umrl Drago Medved, pisatelj, novinar, urednik, slikar in publicist. Rodil se je 9. januarja 1947 na  Ponikvi.  III. osnovno šolo je obiskoval v Celju, Šolski center tiska in papirja v Ljubljani in nato zaključil Višjo upravno šolo v Ljubljani.Delati je začel leta 1966 kot stavec v Celjskem tisku (kasneje Cetisu) in po treh letih postal tehnolog grafične priprave v podjetju. Leta 1971 je postal tehnični urednik pri celjskem časopisu Novi tednik, to delo opravljal do leta 1978, potem pa delal do leta 1982 kot odgovorni urednik časopisa. V letih 1982 in 1988 je bil predsednik Občinske konference Socialistične zveze delovnega ljudstva (SZDL) v Celju, od 1988 do 1992 novinar in komentator kulturne redakcije dnevnika Delo, krajši čas delal pri podjetju Fit-media v Celju, postal samostojni novinar in leta 2000 samostojni podjetnik, ki se ukvarja z založništvom in svetovanjem.

Koncert orkestra Slovenske filharmonije

SNG Maribor, 7. januar 2019 ― V soboto, 12. januarja 2019, bo ob 19.30 v Veliki dvorani SNG Maribor nastopil orkester Slovenske filharmonije pod taktirko Michaela Wendeberga s sopranistko Rinnat Moriah, s pianistom Jean-Fredericom Neuburgerjem in s solisti Slovenske filharmonije. Na koncertu, ki poteka v Orkestrskem ciklu Narodnega doma Maribor, bodo izvedli Alavó Vita Žuraja in Junakovo življenje, op. 40 Richarda Straussa.
Seznam nagrajencev nagrad zlati globus (2019)

Seznam nagrajencev nagrad zlati globus (2019)

Deseta umetnost, 7. januar 2019 ― 76. podelitev zlatih globusov je potekala v Beverly Hilton Hotelu 6. januarja 2019. Kipec za najboljši film – dramo si je prislužil Bohemian Rhapsody, za najboljšega igralca pa je bil nagrajen Rami Malek. Pri ženskah je slavila Glenn Close, medtem ko sta se veselila tudi Olivia Colman in Christian Bale za vlogi v komediji ali muzikalu. Za […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Ready Player One (2018)  The Hurt Locker (2008  Prisoners (2013)  47 Ronin (2013)  [Pozor, hud prizor] – The Thing (1982) Copyright © Deseta umetnost [Seznam nagrajencev nagrad zlati globus (2019)], All Right Reserved. 2019.

1989 – Umre japonski cesar Hirohito

Zgodovina na dlani, 7. januar 2019 7. januarja leta 1989 je v tokijski palači Omiya-Fukiage umrl 124. japonski cesar Hirohito. Star je bil 87 let. Pokopan je na cesarskem pokopališču Mushashi v Tokiju. Na Japonskem je znan tudi kot cesar Shōwa ali Shōwa-tennō. S smrtjo Hirohita je bilo konec obdobja Showa, začelo pa se je obdobje… Preberi The post 1989 – Umre japonski cesar Hirohito appeared first on Zgodovina na dlani.
Cerknica 1974/75 – 3. a razred

Cerknica 1974/75 – 3. a razred

Stare slike (Cerknica), 7. januar 2019 ― Letnik 1965 se ponovno predstavi. Tokrat ob koncu 3. razreda na OŠ Cerknica. Srečali smo jih že na sliki, ko so zaključevali 1.c razred. Sedaj pa 2 leti starejši in z nekaj več znanja. Morda tudi malo bolj pametni. Zgoraj: Peter Petrovčič Stojan Maček Jože Konestabo Sredina: Jože Kebe Matjaž Pavlin Spodaj: Miran Adamič Toni […]
V knjigarni Konzorcij Teden zlatih hrušk

V knjigarni Konzorcij Teden zlatih hrušk

Misli, 7. januar 2019 ― V knjigarni Konzorcij se danes začenja Teden zlatih hrušk, ki ga letos že četrto leto pripravljajo Mladinska knjiga Trgovine, Konzorcij in Mestna knjižnica Ljubljana. Do 11. januarja bo ponudil tri prireditve za otroke. Letošnjo izložbo in promocijo zlatih hrušk je zasnovala ilustratorka Tanja Komadina.
Sparksova Beležnica bo muzikal na Broadwayju

Sparksova Beležnica bo muzikal na Broadwayju

Misli, 7. januar 2019 ― Zgodba iz romana Nicholasa Sparksa Beležnica, po katerem je bil posnet romantični film z Ryanom Goslingom in Rachel McAdams v glavnih vlogah, bo zaživela še na odrskih deskah na Broadwayju. Muzikal bosta producirala Kevin McCollum in Kurt Deutsch v sodelovanju s Sparksom, odrsko adaptacijo romana razvijata Bekah Brunstetter in Ingrid Michaelson.
še novic