Borštnik že poleti? Zakaj pa ne!

Borštnikovo srečanje, 20. avgust 2018 ― V soboto, 25. avgusta, se bo odvil zaključni dogodek Letnega kina Minoriti, ki hkrati predstavlja uvodno dejanje v 53. edicijo Festivala Borštnikovo srečanje. Združili smo moči z Društvom za razvoj filmske kulture in Zavodom EN-KNAP in v Maribor pripeljali glasbeno-filmski performans "Potujoči kino Bridka Bebiča predstavlja: Od kovača do knapa". Bratko Bibič je s sodelavcema Eduardom Raonom in Vidom Drašlerjem zasnoval petdesetminutni audiovizualni kolaž izbranih segmentov iz sodobno plesnih zvočnih filmov, nastalih po zamislih mednarodno priznanega koreografa in plesalca Iztoka Kovača v produkciji Zavoda EN-KNAP od leta 1995 do 2014. Po otvoritvi z refleksijo o umetnosti glasbene improvizacije se potovanje gledalca/poslušalca nadaljuje skozi različne situacije in akcije plesalk in plesalcev: hoje, čakanja, ustvarjanja zvokov in glasbe, srečevanja in seveda plesa na navpičnih skalnih pečinah, po opuščenih tovarniških dvoranah in na brezpotjih rudniških predorov in podzemlja, kjer se srečujejo in soočajo s preteklim in sodobnim rudarskim delom in kulturo. Bibič obenem s to pripovedno in vizualno razsežnostjo razvija svoj izvirni koncept raziskovanja historičnih in aktualnih razmerij med filmom, zvokom in (koncertno) instrumentalno glasbo; performans bodo ustvarjalci namreč opremili in pospremili z živo glasbo. Vstopnice po ceni 5 eur so naprodaj na spletu in pri blagajni Mariboxa, eno uro pred dogodkom pa tudi v avditoriju Minoritov. Dogodek bo v vsakem vremenu, v primeru neugodnih vremenskih razmer se preselimo v Veliko dvorano Lutkovnega gledališča.

Skrivnostno življenje mačk

Deseta umetnost, 20. avgust 2018 ― Maček po imenu Dekca živi s sinom Puhkom v stanovanju njune prijazne lastnice. Nič jima ne manjka, imata lepo in mirno mačje življenje. Oče je popolnoma zadovoljen, saj je sit in mu je zelo udobno na njegovi mehki blazini. A vedoželjnega sina močno daje radovednost, kaj se skriva na drugi strani okna. Ko oče sinu […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Oskarji: Največ kipcev lovi Povratnik, nominiran tudi Sylvester Stallone  Gaston Zgaga  On the Milky Road (2016)  Podelitev filmskih nagrad bafta v znamenju Povratnika  The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013) Copyright © Deseta umetnost [Skrivnostno življenje mačk], All Right Reserved. 2018.

Pravičnik 2

Deseta umetnost, 20. avgust 2018 ― Dobitnik dveh oskarjev Denzel Washington in režiser Antoine Fuqua sta ponovno združila moči in nam prinašata nadaljevanje, na katero smo čakali štiri leta. V filmu Pravičnik 2 (The Equalizer 2) se Washington ponovno spusti v vlogo Roberta McCalla, akcijskega junaka in borca za pravico. Akcijski triler Pravičnik je bil najbolje ocenjeni film s cenzorsko oznako […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    "Horror-comedy" - tanka črta med terorjem in humorjem  Love, Simon (2018)  [Pozor, hud prizor] - Spartacus (1960)  Svet prihodnosti  Si Del Torova Oblika vode res zasluži 13 nominacij za oskarja? Copyright © Deseta umetnost [Pravičnik 2], All Right Reserved. 2018.

Vohun, ki me je nategnil

Deseta umetnost, 20. avgust 2018 ― Zgodba o dveh prijateljicah Audrey (Kunis) in Morgan (McKinnon), ki nevede postaneta vpleteni v mednarodno prevaro po tem, ko ena izmed njiju ugotovi, da je bil njen bivši fant, ki jo je zapustil, dejansko vohun pod krinko. Audrey (Mila Kunis) in Morgan (Kate McKinnon), tridesetletni prijateljici iz Los Angelesa, se nepričakovano zapleteta v mednarodno zaroto, ko […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Shaun Of The Dead (2004)  Rampage: Veliko razdejanje  Kingsman: The Golden Circle (2017)  Stand By Me (1986)  Room (2015) Copyright © Deseta umetnost [Vohun, ki me je nategnil], All Right Reserved. 2018.

Slender Man

Deseta umetnost, 20. avgust 2018 ― Najbolj znano izmišljeno nadnaravno bitje, ki je že svojevrstna horor ikona, prihaja na velika platna v najsrhljivejši grozljivki Slender Man. Slender Man je vse prej kot klasična grozljivka, saj je pravzaprav svojevrsten horor fenomen, ki je obnorel mladino po vsem svetu. Pojavil se je leta 2009 kot strašen mem, ki se je hitro razširil po internetu […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Warrior (2011)  Oldboy (2003)  Tag (2018)  The Master (2012)  Dokumentarca o genocidu, za katerega svetu ni bilo mar Copyright © Deseta umetnost [Slender Man], All Right Reserved. 2018.
Memento (2000)

Memento (2000)

Deseta umetnost, 20. avgust 2018 ― Christopher Nolan si je podredil celoten filmski svet, ko je občinstvo pripravil, da so skupaj z glavnimi liki poskušali razvozlati dogajanje v maščevalnem kriminalnem trilerju, ki nas je izzival, če smo zmožni osredotočeni spremljati vsako najmanjšo podrobnost na zaslonu. Vsak prizor traja ravno toliko kot misli protagonista Leonarda Shelbyja, ki trpi za izgubo kratkoročnega spomina. […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    The Avengers (2012)  Insidious: The Last Key (2018)  [Pozor, hud prizor] – Any Given Sunday (1999)  Gravity (2013)  Nevesta Copyright © Deseta umetnost [Memento (2000)], All Right Reserved. 2018.
4. FeKK – Festival kratkega filma Ljubljana

4. FeKK – Festival kratkega filma Ljubljana

ARS Svet kulture, 20. avgust 2018 ― FeKK, ki se začenja danes, bo v prestolnici nizal dogodke vse do sobote Leto 2018 je deseta obletnica smrti Janeza Lenassija, kiparja primorske, katerega ustvarjalnost je segla tudi daleč čez meje. V zgodovino se je zapisal kot inovativen umetnik tako glede rabe materialov kot oblikovanja. Poznan je med drugim po javnih in spomeniških plastikah ter scenografijah. Spregovorili bomo o razstavi Hommage Janezu Lenassiju, ki jo drevi odprejo v atriju vhoda v prostore Festivala Ljubljana. V oddaji tudi o Festivalu kratkega filma Ljubljana – FeKK, ki se začenja danes, v prestolnici pa bo nizal dogodke vse do sobote.
Projekt Lazarus prinaša baročno osvežitev s Hvara

Projekt Lazarus prinaša baročno osvežitev s Hvara

Seviqc Brežice, 20. avgust 2018 ― Vabljeni na zadnji letošnji koncert festivala Seviqc Brežice, ki bo v soboto, 25. avgusta 2018 v Bistriškem gradu. Hrvaški ansambel Projekt Lazarus bo nastopil s koncertnim programom Brevis et facilis pslamorum, baročna osvežitev s Hvara, s katerim bodo predstavili tudi zbirko psalmov hrvaškega skladatelja Damjana Nembrija, rojenega na Hvaru leta 1584. Zbirka Brevis et facilis psalmorum je eden najpomembnejših spomenikov hrvaške baročne glasbe.

Volja do paternalizma

Razpotja, 20. avgust 2018 ― Mojca Pišek Iz letošnje predvolilne kampanje mi je v spominu najbolj ostala kampanja kulturnikov. Kar je zanimivo, če za trenutek pomislimo. Kulturniki niso politična stranka ali druga oblika politično aktivne civilne skupnosti, a kljub temu so za predvolilno obdobje oblikovali čisto pravo kampanjo in jo tako tudi poimenovali. Kot da bi bili kulturniki ena od strank, ki so se potegovale za mesto v parlamentu. Zadeva je še bolj bizarna, ko se zavemo, da kulturniki ne le, da niso in nimajo svoje politične stranke, pač pa niso niti organizirana, kaj šele koherentna skupnost ali interesna skupina. Kulturniki so v najboljšem primeru močno razdrobljena, nepovezana, nasprotij in konfliktov polna družbena skupina, kar se pokaže vsakič, ko se zberejo na kupu, da bi se poenotili glede … pravzaprav glede česarkoli.
Britten, Kozina, Debussy: Morje

Britten, Kozina, Debussy: Morje

ARS Čas, prostor in glasba, 20. avgust 2018 ― Štirje morski preludiji iz opere »Peter Grimes« Benjamina Brittna. Naslovi  -  Svitanje, Nedeljsko jutro, Mesečina, Vihar Za ponovljeno oddajo »Čas, prostor in glasba« z naslovom »Morje« smo izbrali: Štiri morske preludije iz opere »Peter Grimes« Benjamina Brittna. Naslovi  –  Svitanje, Nedeljsko jutro, Mesečina, Vihar. Orkestru iz Ulstra bo dirigiral Vernon Handley. Tri odlomke iz opere »Ekvinokcij« Marjana Kozine – Predigra, Buči, ljubljeno morje, Glejte kapitana. Nastopali so: Miro Brajnik, Ljubo Kobal, Manja Mlejnik, Milica Polajnar in Božena Glavak. Zboru in orkestru Slovenskega narodnega gledališča Opera in balet iz Ljubljane bo dirigiral Demetrij Žebre, zbor je pripravil Jože Hanc. Tri skice za orkester »Morje« – Od zore do poldneva na morju, Igra valov, Dvogovor vetra in morja Clauda Debussyja. Bostonskemu simfoničnemu orkestru bo dirigiral Sir Colin Davis. Oddajo »Čas, prostor in glasba« z naslovom »Morje« so oblikovali: Pavel Mihelčič, Stane Košmerlj in Ivan Lotrič.

DAAD štipendije 2019/20

Fakulteta za dizajn, 20. avgust 2018 ― Nemška akademska služba za izmenjavo (DAAD) tudi v letošnjem študijskem letu ponuja različne štipendije za diplomante, raziskovalne štipendije za doktorande, postdoktorande in mlade znanstvenike, štipendije za delovna bivanja za visokošolske učitelje ter visokošolske poletne tečaje za tuje študente in diplomante v Nemčiji. Podrobne informacije o posameznih štipendijah DAAD so na voljo na spletni strani www.funding-guide.de  ter v […]
Simfonija za orgle in orkester Aarona Coplanda

Simfonija za orgle in orkester Aarona Coplanda

ARS Obiski kraljice, 20. avgust 2018 ― V skladateljevem opusu pomeni  prvo, v celoti orkestrirano kompozicijo, hkrati tudi prvo orgelsko delo V tokratni, krajši oddaji Obiski kraljice vas vabimo k poslušanju enega samega, obsežnejšega dela za orgle in orkester, katerega avtor je Aaron Copland, ameriški skladatelj, glasbeni pedagog in dirigent. To bo Simfonija za orgle in orkester, ustvarjena leta 1924, ki v skladateljevem opusu pomeni  prvo, v celoti orkestrirano kompozicijo, hkrati tudi prvo orgelsko delo -pozneje ji je sicer orgelski del odvzel oz. ga je namenil trobilom, ji dodal saksofon in jo preimenoval v Simfonijo št. 1.

MEDNARODNI NATEČAJ: LOCK IT & RELAX!

Fakulteta za dizajn, 20. avgust 2018 ― Avstrijske zvezne železnice (ÖBB) iščejo inovativne rešitve za zadrževanje prtljage. Sodelujte pri mednarodnem razpisu in pomagajte narediti potovanje z vlaki še bolj sproščeno in brezskrbno. V prihodnje bo z inovativnim sistemom (strojno in programsko opremo) opremljenih okoli 60 premium vlakov za daljše razdalje in več kot 900 shramb za prtljago. Prijavite se zdaj s svojo rešitvijo! Več […]
Miran Herzog

Miran Herzog

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 20. avgust 2018 ― Šestnajstega avgusta je minilo 90 let od rojstva gledališkega režiserja Mirana Herzoga Šestnajstega avgusta je minilo 90 let od rojstva gledališkega režiserja Mirana Herzoga. Rodil se je v Ljubljani, študiral je filmsko režijo, vendar se je pozneje povsem posvetil gledališču – ne samo kot režiser, temveč tudi kot gledališki pedagog. Režiral je v vseh slovenskih gledališčih pa tudi drugod po nekdanji Jugoslaviji. Čeprav gledališka umetnost morda najhitreje utone v pozabo, se je Miran Herzog z mnogimi svojimi režijami vendarle vtisnil v slovenski gledališki spomin; za svoje ustvarjanje pa je leta 1969 tudi prejel nagrado Prešernovega sklada. Vabimo vas, da prisluhnete oddaji Naši umetniki pred mikrofonom in v njej arhivskemu posnetku razmišljanja režiserja Mirana Herzoga iz  leta 1985. Miran Herzog je umrl leta 2001.
Med Ameriko in Evropo: Miles Davis

Med Ameriko in Evropo: Miles Davis

ARS Čas, prostor in glasba, 20. avgust 2018 ― Ko se je na jugu Amerike rodil jazz, je osrednja Evropa začutila, da prihaja nov naboj Ko se je na jugu Amerike rodil jazz, je osrednja Evropa začutila, da prihaja nov naboj. Dvajseto stoletje je pogled na glasbeno umetnost spremenilo. V Evropi so se rojevali festivali, v Ameriki je glasba prebudila revno prebivalstvo črne polti. V Evropi so novo glasbo poosebljali Glasbeni dnevi v Donaueschingenu, v Salzburgu so svojo svetovljansko pot zarisali Svetovni glasbeni dnevi, v Ameriki se je v New Orleansu prebudil jazz. Evropa ni bila ravnodušna, nasprotno: jazz je postal nova spodbuda za prepoznavno umetnost. Če je bil Igor Stravinski na vse konce odprta osebnost, in če so bili ob njem številni glasbeniki, ki so dali Evropi nov ton, so v Združenih državah Amerike ameriški glasbi mnogi izjemni glasbeniki odprli nove horizonte. Bili so posamezniki, ki so izstopali, in bil je Miles Davis, ki je  svojim značilnim mehko zaznamovanim tonom vplival na nove smeri ameriškega jazza. V ponovljeni oddaji »Čas, prostor in glasba« bomo spregovorili o velikanu jazza Milesu Davisu. Izbrali smo nekaj značilnih posnetkov, ki osvetljujejo osebnost odličnega glasbenika, ki je svojim izvirnim načinom igranja vplival na generacije in (ne nazadnje) na razvoj umetnosti. Oddajo »Med Ameriko in Evropo – Miles Davis« je pripravil Pavel Mihelčič, bral je Ivan Lotrič, posnel jo je Stane Košmerlj.
Participatorno gledališče – moda ali nuja?

Participatorno gledališče – moda ali nuja?

ARS Oder, 20. avgust 2018 ― Začenja se 21. festival Mladi levi Participatorne umetniške prakse so eden izmed načinov približevanja občinstvu, pa tudi poskus doseganja novih občinstev. Razvoj občinstev je prednostna naloga na nadnacionalni ravni, s to prioriteto pa imajo opravka tudi odločevalci v nacionalnem okviru; lahko bi rekli, da gre za prioriteto, ki je – tudi glede na razmah umetniških praks tega žanra – v vzponu. In tudi v modi. Hkrati pa je, kot v kontekstu mednarodnega projekta Create to Connect/Ustvarjati, da bi se povezovali, so zapisali v zavodu Bunker, razvoj občinstev tudi nujnost, ki se poraja iz položaja v družbeno-politični in tudi v kulturno-umetniški realnosti. O participatornih umetniških praksah se bomo pogovarjali z Nevenko Koprivšek in Almo R. Selimović iz zavoda Bunker, naši sogovorniki pa bodo tudi umetniki, ki ustvarjajo z občinstvi: Ana Borralho in Joam Galante ter Darren O’Donnell in Alice Fleming iz kanadskega kolektiva Mammalian Diving Reflex. Njihovo delo bomo lahko videli tudi v okviru letošnjega programa Mladih levov.
Podgraje, Kuteževo

Podgraje, Kuteževo

ARS Za en bokal muzike, 20. avgust 2018 ― V oddaji Za en bokal muzike bomo tokrat slišali posnetke iz Kočanije, to je področje nekaterih vasi v okolici Ilirske Bistrice, med katerimi sta tudi […] V oddaji Za en bokal muzike bomo tokrat slišali posnetke iz Kočanije, to je področje nekaterih vasi v okolici Ilirske Bistrice, med katerimi sta tudi vasi Podgraje in Kuteževo. Od tod so pevci, katerih petje je bilo posneto leta 1975 in takrat tudi predstavljeno v oddaji Slovenska zemlja v pesmi in besedi. Slišali bomo izvirne domače pevce ter nekaj zanimivih načinov petja in pesmi, pa tudi izštevanke.
Lev Detela: Cankarjev umetniški svet

Lev Detela: Cankarjev umetniški svet

ARS Esej na radiu, 20. avgust 2018 ― Na Dunaju živeči slovenski pisatelj Lev Detela je maja 1976 za slovensko oddajo na radiu Deutsche Welle v Kölnu napisal prispevek z naslovom Cankarjev umetniški svet lepote, pravičnosti in ljubezni Na Dunaju živeči slovenski pisatelj Lev Detela je maja 1976 za slovensko oddajo na radiu Deutsche Welle v Kölnu napisal prispevek z naslovom Cankarjev umetniški svet lepote, pravičnosti in ljubezni. Za oddajo Esej na radiu ga bere Jasna Rodošek. Glasbena tema v oddaji so odlomki iz Treh skladb za veliki godalni orkester Emila Adamiča v izvedbi Simfoničnega orkestra RTV Ljubljana pod vodstvom Sama Hubada. Oblikovalec zvoka je bil Blaž Kumše, urednika oddaje pa Mihael Kozjek in Andrej Rot.
Esad Babačić: Odrezani od neba / Smiljan Trobiš: Tančine / Marcel I. Katka Anja ali Nova Julija / Svetlana Slapšak Istomesečniki

Esad Babačić: Odrezani od neba / Smiljan Trobiš: Tančine / Marcel I. Katka Anja ali Nova Julija / Svetlana Slapšak Istomesečniki

ARS S knjižnega trga, 20. avgust 2018 ― V oddaji S knjižnega trga se bomo posvetili pesniškima zbirkama Esada Babačića Odrezani od neba in Smiljana Trobiša Tančine ter romanoma Marcela I. Katke Anja ali Nova Julija in Svetlane Slapšak Istomesečniki. […] V oddaji S knjižnega trga se bomo posvetili pesniškima zbirkama Esada Babačića Odrezani od neba in Smiljana Trobiša Tančine ter romanoma Marcela I. Katke Anja ali Nova Julija in Svetlane Slapšak Istomesečniki. Recenzije so napisali Andrej Lutman, Andrej Arko, Klemen Kordež in Jasna Lasja.
Dva pomežika eksperimentalni radijski igri in tretjega tretjina

Dva pomežika eksperimentalni radijski igri in tretjega tretjina

ARS Ars humana, 20. avgust 2018 ― Ustvarjalci so kot nemirni duhovi vedno na novo iskali dodatne izrazne možnosti besede in zvoka »Eksperimentalno radijsko ustvarjanje ali z drugim izrazom zvočno ustvarjanje drugačnih estetskih prijemov in sprejemov je sicer znano v vsej radijski zgodovini,« je v knjigi Slišati sliko, videti zvok zapisal Aleš Jan. »Ustvarjalci so kot nemirni duhovi vedno na novo iskali dodatne izrazne možnosti besede in zvoka, spreminjala se je estetska podoba pisanja in zlasti zvočnega ustvarjanja,« nadaljuje. V današnji Oddaji o eksperimentalni radijski igri, ki jo je pripravila Petra Tanko, si ne prizadevamo, da bi zajeli ves obseg eksperimentalnega ustvarjanja našega radia, temveč se bomo Našemu eksperimentalnemu studiu, ki sta ga v začetku 70-ih let prejšnjega stoletja spodbudila in desetletje pozneje negovala predvsem Rapa Šuklje in Dušan Mauser, ter poznejšim radiofonskim iskanjem približali v pogovorih z Zmagom Frecetom – po poklicu tehničnim asistentom v uredništvu igranega programa Radia Slovenija, po duhu pa pesnikom in večnim iskalcem novih razsežnosti bivanja in temu ustreznih radijskih oblik – ter Igorjem Likarjem – režiserjem, pesnikom in radiofonskim piscem, ki je tako v prémosti časa kot v iskanjih neposredni naslednik radiofonskega eksperimentiranja zgoraj omenjenih Mauserja in Šukljetove, režiserke Rosande Sajko, literarnega radiofonskega ustvarjalca Franeta Puntarja ter drugih. Vabimo vas k poslušanju!
V sklopu Ljubljana festivala hommage Janezu Lenassiju

V sklopu Ljubljana festivala hommage Janezu Lenassiju

Misli, 20. avgust 2018 ― V atriju vhoda v prostore Festivala Ljubljana bodo drevi odprli kiparsko razstavo Hommage Janezu Lenassiju. Po besedah likovne kritičarke Nelide Nemec se ob deseti obletnici njegove smrti umetnika spominjajo kot ustvarjalca, ki je pustil globoko sled tako na področju javne kot spomeniške plastike, ter velikega poznavalca kamna.

Kinodvor 10: filmske klasike brezplačno na Kongresnem trgu

Kinodvor, 20. avgust 2018 ― V Letnem kinu na Kongresnem trgu bodo filmsko platno od 27. do 30. avgusta znova razsvetljevali vrhunci filmske umetnosti. Brezplačno prireditev v Kinodvoru pripravljamo v poklon pomembnim obletnicam v zgodovini filma in mesta, v znamenju desetletnice delovanja mestnega kina pa bo letos bogatejša za dodaten, četrti večer.

Ormož: Prva »Zelena knjižnica« v državi

Štajerski tednik, 20. avgust 2018 ― V Knjižnici Franca Ksavra Meška Ormož tudi čez poletje ni zatišja. V zeleni oazi so vsak četrtek na sporedu zeliščarski popoldnevi in zanimiva srečanja z različnimi strokovnjaki, predvsem domačini. V družbo dobrih knjig vabijo tudi s policami s posebnim izborom za poletno branje in s knjigami ob ormoškem poletnem kopališču.
V Ljubljani četrta izdaja mednarodnega festivala kratkega filma

V Ljubljani četrta izdaja mednarodnega festivala kratkega filma

Misli, 20. avgust 2018 ― S projekcijo prvega sklopa slovenskih kratkih filmov v tekmovalnem programu FeKK SLO se bo drevi v Kinodvoru začel 4. mednarodni festival kratkega filma (FeKK). Osrednji del festivala sestavlja še tekmovalni program kratkometražcev iz nekdanjih jugoslovanskih držav (FeKK YU), v sekciji Hommage pa se bodo poklonili Tsaiju Ming-liangu.

Safia Elhillo: Besednjak

Poiesis, 20. avgust 2018 ― dejstvo: arabska beseda هواء   /haua/    pomeni veter arabska beseda هوى   /haua/    pomeni ljubezen   test: [obkroži pravilen odgovor] […] The post Safia Elhillo: Besednjak appeared first on POIESIS.
Veliki rock vokalist Robert Plant praznuje 70 let

Veliki rock vokalist Robert Plant praznuje 70 let

Misli, 20. avgust 2018 ― Rocker Robert Plant na današnji dan praznuje 70. rojstni dan. Glasbenik je še vedno prepoznaven kot pevec zasedbe Led Zeppelin, s katero je zaslovel in še danes velja za enega najbolj prepoznavnih vokalistov rock glasbe. Po razpadu Led Zeppelin se je podal na samostojno pot, pri nekaterih projektih pa je sodeloval s kolegom Jimmyjem Pageom.

20. avgusta 1933 so v ljubljanskih Mostah slavnostno odprli za promet prvo civilno letališče na Slovenskem

Kamra.si, 20. avgust 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...20. avgusta 1933 so v ljubljanskih  Mostah slavnostno odprli za promet prvo civilno letališče na SlovenskemO dogodku so obširno in navdušeno poročali vsi tedanji pomembni slovenski dnevni časopisi: Slovenski narod 21. 8. 1933, Slovenec na dan odprtja in dva dni pozneje, ter Jutro in Ponedeljsko jutro.   Zapišimo nekaj osnovnih stvari o letališču. Ogromno informacij je v knjigi Zgodovina letalstva na Slovenskem (2008) objavila Darinka Kladnik. Prvo civilno letališče na Slovenskem so zgradili na nekdanjem vojaškem vadišču v Polju. Ker je tedaj vsako letalo zbujalo velikansko radovednost, se je na letališču vedno trlo obiskovalcev in radovednežev. Razvila se je močna športnoletalska dejavnost, ki je bila sicer navzoča že na prejšnjem, manjšem letališču v Šiški. O tem pripoveduje tudi članek Cilji Aerokluba v reviji Ilustracija (1931). V isti številki je dr. Stane Rape odgovarjal na vprašanje, ali Ljubljana potrebuje letališče.

20. avgusta 1933 so v ljubljanskih Mostah za promet odprli prvo civilno letališče na Slovenskem

Kamra.si, 20. avgust 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...20. avgusta 1933 so v ljubljanskih  Mostah za promet odprli prvo civilno letališče na SlovenskemO dogodku so obširno in navdušeno poročali vsi tedanji pomembni slovenski dnevni časopisi: Slovenski narod 21. 8. 1933, Slovenec na dan odprtja in dva dni pozneje, ter Jutro in Ponedeljsko jutro.   Zapišimo nekaj osnovnih stvari o letališču. Ogromno informacij je v knjigi Zgodovina letalstva na Slovenskem (2008) objavila Darinka Kladnik. Prvo civilno letališče na Slovenskem so zgradili na nekdanjem vojaškem vadišču v Polju. Ker je tedaj vsako letalo zbujalo velikansko radovednost, se je na letališču vedno trlo obiskovalcev in radovednežev. Razvila se je močna športnoletalska dejavnost, ki je bila sicer navzoča že na prejšnjem, manjšem letališču v Šiški. O tem pripoveduje tudi članek Cilji Aerokluba v reviji Ilustracija (1931). V isti številki je dr. Stane Rape odgovarjal na vprašanje, ali Ljubljana potrebuje letališče.
še novic