Miloš Kosec: Kdo se boji lastne sobe?

OUTSIDER, 22. oktober 2018 ― Stephenovi so bili po viktorijanskih merilih napredno gospodinjstvo. Oba starša, Julia in sir Leslie Stephen, sta bila premožna in izobražena mecena umetnosti, pri katerih so si kljuko podajali najbolj znani slikarji in literati konca 19. stoletja. Svojim otrokom sta vcepila liberalna in strpne nazore ter intimen vpogled v bogat intelektualni svet. Kljub temu sta imela…
Popjazziada 2018 v novem formatu

Popjazziada 2018 v novem formatu

Odzven, 22. oktober 2018 ― Štirje večeri, štiri lokacije, izjemen program – vse to so presežki letošnje Popjazziade, ki se je v dvanajstih letih iz enega koncertnega večera v Antonovem domu prelevila v večdnevno a cappella dogajanje.

Slavko Grum – od Novega mesta do Dunaja

Kamra.si, 22. oktober 2018 ― Projekt, ki poteka v sodelovanju Društva knjižničarjev Dolenjske, Slovenske iniciative Dunaj in Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto že tretje leto zapored, tudi tokrat sklepamo s predstavitvijo novomeške kulture, kulturne dediščine in ustvarjalcev na Dunaju. Namen projekta je prepoznavnost slovenske kulture in kulturnih ustanov v tujini, ohranjanje slovenskega jezika pri Slovencih, ki živijo zunaj naših meja, ter promocija novomeške ustvarjalnosti in kulturne dediščine v tujini.

Objavljen je natečaj za Grossmannovo nagrado za najboljši študentski scenarij!

Društvo slovenskih režiserjev, 22. oktober 2018 ― AGRFT je objavil razpis za scenaristični natečaj za GROSSMANNOVO NAGRADO 2018, ki ga razpisuje v sodelovanju z DSR Scenaristi in na katerem lahko sodelujejo študentje slovenskih univerz z izvirnimi scenariji za kratki igrani film ali kratko televizijsko dramo. Rok za prijave: 5. 12. 2018. Odkupna nagrada prvonagrajenega scenarija znaša 1.000,00 EUR, drugonagrajenega pa 600,00 EUR. […]

Konec tedna tri nagrade za slovenske filme

Misli, 22. oktober 2018 ― Kratki igrani film Nevidna roka Adama Smitha režiserja Slobodana Maksimovića je prejel grand prix zagrebškega One Take festivala, Rudar Hanne Slak na festivalu v Tuzli nagrado za najboljši celovečerec, manjšinska koprodukcija Zimske muhe Olma Omerzuja pa je na festivalu centralne in vzhodne Evrope v Luksemburgu prejela posebno nagrado žirije.

Dr. Juan Antonio Belmonte Aviles: Kakor v nebesih, tako na zemlji

OUTSIDER, 22. oktober 2018 ― Dr. Juan Antonio Belmonte Aviles je človek, ki je v svojem življenju uspešno združil dve zanimanji: astronomijo in arheologijo. Po kamnitih pustinjah Bližnjega vzhoda, na travnatih pobočjih Velikonočnega otoka in v zelenih oazah Egipta je z ekipo raziskoval ruševine stavb starih civilizacij in preučeval njihov odnos do neba. Pri svojem delu ugotavlja, da je orientacija…

Priložnost za študente VK – Demar d.o.o.

Fakulteta za dizajn, 22. oktober 2018 ― S strani podjetja Demar d.o.o. smo prejeli ponudbo za sodelovanje študentov VK: DEMAR d.o.o. je hitro rastoče podjetje z 7 zaposlenimi,  ki z inovativnimi “out-of-the-box” pristopi, pomaga podjetjem pri dvigovanju prepoznavnosti.  V zelo kratkem obdobju se je podjetje DEMAR razvilo v prepoznavno in na trgu cenjeno blagovno znamko, kateri zaupajo tudi najuglednejša domača in tuja […]

Pomembno obvestilo za obiskovalce

Borštnikovo srečanje, 22. oktober 2018 ― Spoštovani, V pripravi programskega materiala letošnjega festivala - natančneje: programske brošure - je prišlo do neljube napake pri zapisu ure predstave Naš razred v koprodukciji Prešernovega gledališča Kranj, Mestnega gledališča Ptuj in Mini teatra Ljubljana. Predstava bo danes, 22. 10. 2018, ob 21.00 uri v Stari dvorani. in ne ob 21.30. Hkrati vas obveščamo tudi, da bo predstava Popparty, ki je na sporedu v petek, 26. 10. 2018, na Velikem odru Lutkovnega gledališča Maribor in ne v prostorih SNG Maribor.

Podjetje Mavi d.o.o. išče nove sodelavce

Fakulteta za dizajn, 22. oktober 2018 ― Podjetje Mavi d.o.o. Maribor išče nove sodelavce. Na njihovo prošnjo posredujemo oglas za zaposlitev: Potrebujemo sodelavca za zaposlitev za polni delavni čas (40ur/tedensko) za določen čas z možnostjo podaljšanja, ki bo na delovnem mestu opravljal sledeče delovne naloge: Prepoznavanje in iskanje najboljših rešitev za kupce, ki zadevajo funkcijo in kakovost   ter izdelavo potrebnih risb; Načrtovanje […]

11. oblikovalski natečaj z družbeno-odgovorno temo – Plaktivat

Fakulteta za dizajn, 22. oktober 2018 ― Prejeli smo: Enajsti Plaktivat vabi k ustvarjanju na temo »NI OPRAVIČILA« Enajsti mednarodni natečaj Plaktivat se dotika ene najbolj razširjenih in skritih oblik kršitev človekovih pravic, nasilja nad ženskami. Natečaj z naslovom »NI OPRAVIČILA« je v sodelovanju z Društvom SOS telefon pripravil TAM-TAM INŠTITUT. Prijave so odprte do 2. novembra 2018. Sodelovanje je brezplačno, zmagovalni […]
Exodos: C2 v Helsinkih / Finska

Exodos: C2 v Helsinkih / Finska

Cirkulacija 2, 22. oktober 2018 ― Med 13. in 21. oktobrom 2018 je potekalo gostovanje Cirkulacije 2 na letošnjem decentraliziranem festivalu Pixelache v Helsinkih / Finska. Na skupnem kampiranju (t.i. “post-maker camp-u”) s skupino Koelse v nekdanjem domu za ostarele na finskem podeželju smo utelesili post-mejkersko realnost tega trenutka. Člani Cirkulacije 2 (Borut Savski, Stefan Doepner, Boštjan Leskovšek) so predstavili svoj nabor naprav in objektov. S svojo pojavnostjo (v nekdanjem domu za ostarele občane?) so se simb...
Politike umetniškega vodenja v slovenskih gledališčih

Politike umetniškega vodenja v slovenskih gledališčih

ARS Arsov forum, 22. oktober 2018 ― Neposredni prenos okrogle mize na Borštnikovem srečanju v organizaciji Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije Že nekaj let Društvo gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije prireja simpozije na festivalu Borštnikovo srečanje. Sestavni del celodnevnega srečanja je tudi okrogla miza. Letošnji simpozij bo osvetlil in preizpraševal politike umetniškega vodenja v slovenskih gledališčih, okrogla miza v neposrednem prenosu pa bo ta vprašanja še zgostila. Umetniški vodja vedno deluje v določenem družbenem, ekonomskem, kulturnem in političnem prostoru in je zato od njega v mnogočem odvisen, hkrati pa je njegovo delovanje v gledališkem svetu tudi odraz tega, kar se dogaja zunaj njegovih meja. Institucija umetniškega vodja je na udaru; od tega, da je znotraj gledališča potisnjena domala v zaodrje, ko se mora vsakodnevno prilagajati ekonomski logiki kulturnega managementa in potrošniški kulturi poznega kapitalizma, do tega, da je obsojena na delovanje v odsotnosti kakršnekoli skrbno premišljene kulturne strategije s strani političnega esteblišmenta. Ali je mogoče, da vloga umetniškega vodenja počasi in nezadržno drsi proti izgubi lastne identitete in pogubi? Morda. Toda, čeprav je lahko trenutni zgodovinski prostor izpraznjen, pa ne more pa biti hkrati tudi prazen. Kakor tudi ne morejo biti prazne nove oblike delovanj, strategije in taktik umetniškega vodenja gledališč, če želi institucija umetniškega vodje preživeti v napetosti med estetskim, ekonomskim in političnim. Urednica prenosa Vilma Štritof Voditeljica Petra Tanko Gostje Jure Novak, Tina Kosi, Katarina Klančnik Kocutar, Aleš Novak, Igor Samobor
Simfonija za orgle in orkester v g-molu Charlesa M. Widorja

Simfonija za orgle in orkester v g-molu Charlesa M. Widorja

ARS Obiski kraljice, 22. oktober 2018 ― Charles–Marie Widor je vsekakor najbolj poznan po svoji Toccati iz Simfonije za orgle št. 5, ki jo slišimo ob raznovrstnih priložnostih Charles–Marie Widor je vsekakor najbolj poznan po svoji Toccati iz Simfonije za orgle št. 5, ki jo slišimo ob raznovrstnih priložnostih, velja pa za eno najbolj reprezentativnih orgelskih del nasploh. Ta francoski romantični skladatelj, organist in pedagog pa se ni proslavil le s svojimi desetimi orgelskimi simfonijami, s katerimi je skušal orgelski zvok čim bolj približati orkestrskemu. Je tudi avtor treh simfonij za orgle in orkester, med njimi Simfonije za orgle in orkester v g-molu – tó  bomo tokrat slišali v izvedbi organista Franza Hauka ter Filharmoničnega orkestra Ingolstadt, pod vodstvom Alfreda Ibarre.
Predstava Predmetenje v PTL

Predstava Predmetenje v PTL

ARS Svet kulture, 22. oktober 2018 ― V svojem novem performansu se koreograf in performer Jan Rozman sooči s predmeti, ki ga obkrožajo in z občutki, ki jih ti predmeti sprožajo Poleg predstavitve omenjene predstave, boste v oddaji slišali še nekaj vtisov s 53. Borštnikovega srečanja, ki te dni poteka v Mariboru, izvedeli pa boste tudi, kdo so letošnji nominiranci za Jenkovo nagrado, ki jo Društvo slovenskih pisateljev podeljuje za najboljšo pesniško zbirko preteklih dveh let.

Neforma 66 (22.10.2018 20:00)

Španski borci, 22. oktober 2018 ― Na 66. Neformi bodo nastopili Tina Valentan, Polona Maher, Jaka Šimenc, Gal Škrjanec Skaberne, Barbara Novakovič Kolenc in Valerie Wolf- Gang; sodelavci projekta Točka osi (ki je del širše zastavljene Triologije Dinamike prostorov 2016-2018 v produkciji zavoda Muzeum). Dogodek bo del procesa, ki ga razvijajo skozi projekt ter nekakšen work in progress- priložnost za gledalce, da so priča nečemu še nastajajočemu in možnost za ustvarjalce, da le to preverijo pred publiko.

Razstava Maksimilijan Skalar

Kamra.si, 22. oktober 2018 ― Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož vabi na odprtje razstave Maksimilijan Skalar - človek mnogoterih talentov in vrlin / Ob 110. obletnici rojstva Maksimilijana Skalarja (1908 - 1997), ki bo v Salonu umetnosti, 25. oktobra 2018, ob 18. uri. Letos praznujemo stodeseto obletnico rojstva violinista, pedagoga in goslarja Maksimilijana Skalarja, ki je deloval v mnogih slovenskih krajih, v šestdesetih letih 20. stoletja tudi na Ptuju, kjer je med sedemletnim službovanjem zapustil vidno sled v glasbeni zgodovini tega mesta. Po Maksimilijanovi smrti je leta 1998 družina Skalar ptujskemu muzeju darovala znatno število predmetov iz njegove zapuščine. Razstava bo na ogled do 2. decembra 2018.
Baletna plesalka Lidija Sotlar

Baletna plesalka Lidija Sotlar

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 22. oktober 2018 ― Bila je prva slovenska profesionalna plesalka, ki se je izšolala v slovenski baletni šoli Baletna plesalka Lidija Sotlar se je rodila leta 1929 v Kruševcu, v Ljubljano je prišla v času druge svetovne vojne. Bila je prva slovenska profesionalna plesalka, ki se je izšolala v slovenski baletni šoli. Kot balerina je v ljubljanski operni hiši ustvarila več kot šestdeset likov širokega baletnega repertoarja tako temperamentnih kot nežnih, liričnih. Bila je odlična pedagoginja številnih generacij slovenskih baletnikov. Leta 2006 je objavila knjigo Spomini balerine. Za svoje delo je leta 1997 prejela Nagrado Lydie Wisiak in leta 2009 Župančičevo nagrado za življenjsko delo. V oddaji Naši umetniki pred mikrofonom iz  leta 1981 pripoveduje o svoji profesionalni in življenjski poti.
Radijska približevanja – Skrb za prihodnost

Radijska približevanja – Skrb za prihodnost

ARS Čas, prostor in glasba, 22. oktober 2018 ― Predvajali bomo kratko skladbo Glasbena skrinjica, op. 32  Anatolija Ljadova, v nadaljevanju pa bomo poslušali Divertissement za klavir in godala Matije Bravničarja V oddaji Radijska približevanja – Skrb za prihodnost, ki smo jo posvetili 90. obletnici slovenskega radia, bomo uvodoma predvajali kratko skladbo Glasbena skrinjica, op. 32  Anatolija Ljadova, v nadaljevanju pa bomo poslušali Divertissement za klavir in godala Matije Bravničarja – našemu orkestru bo dirigiral Uroš Prevoršek, solist bo Pavel Šivic. Microsongs za sopran in trinajst inštrumentov Alojza Srebotnjaka bodo izvajali: sopranistka Zlata Ognjanović. ansambel Komorna scena in dirigent Ciril Cvetko. Za sklep smo izbrali Simfonietto Uroša Kreka. Simfoničnemu orkestru RTV Slovenija bo dirigiral Samo Hubad. Oddajo »Skrb za prihodnost« – praznično oddajo ob 90. obletnici slovenskega radia, ki ima stalni naslov »Čas, prostor in glasba«, je posnel Stane Košmerlj, bral je Ivan Lotrič, pripravil in uredil jo je profesor Pavel Mihelčič.
Jaka Bombač: Večno iskanje končnosti (v neskončnosti)

Jaka Bombač: Večno iskanje končnosti (v neskončnosti)

ARS Esej na radiu, 22. oktober 2018 ― Esej je bil objavljen v Sodobnosti leta 2015, bereta ga pa Mateja Perpar in Renato Horvat Jaka Bombač je študiral na Inštitutu in akademiji za multimedije. Je fotograf in režiser, med drugim je prevedel delo Luigija Cornara Kako živeti sto let – razprave o treznem življenju in napisal več esejev. V oddaji boste slišali esej Jaka Bombača Večno iskanje končnosti (v neskončnosti). Esej je bil objavljen v Sodobnosti leta 2015, bereta ga pa Mateja Perpar in Renato Horvat. Glasbena tema v oddaji so odlomki iz Štirih kratkih skladb za violončelo in klavir slovenskega skladatelja Vitje Avsca v izvedbi Hermine in Milana Hudnik. Oblikovalec zvoka je bil Jernej Boc, urednika oddaje pa Mihael Kozjek in Andrej Rot.
Tina Vrščaj: Plašč / Varja Balžalorsky Antić: Klobuk Vere Revjakine B. / Noëmi Lerch: Kmetica / Ivan Esenko: Svet čebel

Tina Vrščaj: Plašč / Varja Balžalorsky Antić: Klobuk Vere Revjakine B. / Noëmi Lerch: Kmetica / Ivan Esenko: Svet čebel

ARS S knjižnega trga, 22. oktober 2018 ― V oddaji S knjižnega trga nas čakajo zbirka kratke proze Tine Vrščaj Plašč, pesniška zbirka Varje Balžalorsky Antić Klobuk Vere Revjakine B., roman Noëmi Lerch […] V oddaji S knjižnega trga nas čakajo zbirka kratke proze Tine Vrščaj Plašč, pesniška zbirka Varje Balžalorsky Antić Klobuk Vere Revjakine B., roman Noëmi Lerch Kmetica in knjiga Ivana Esenka Svet čebel. Recenzije so napisali Veronika Šoster, Tonja Jelen, Marica Škorjanec in Iztok Ilich.
Pogovor z Zalo Dobovšek, selektorico 53. Borštnikovega srečanja

Pogovor z Zalo Dobovšek, selektorico 53. Borštnikovega srečanja

ARS Oder, 22. oktober 2018 ― 53. Borštnikovo srečanje je v polnem teku že od začetka prejšnjega tedna 53. Borštnikovo srečanje je v polnem teku že od začetka prejšnjega tedna. Tekmovalni program se je začel v soboto, deset predstav, ki se potegujejo za Boršnikove nagrade, je izbrala Zala Dobovšek. Z njo bomo spregovorili o poslanstvu in nalogah selektorice, selektorja in podrobneje razčlenili njen izbor, ki naj predstavlja trenutni vpogled v mišljenje in delovanje slovenskega gledališča. Vabimo vas k poslušanju!
Mesta mestom #9: Mobilna občinska enota

Mesta mestom #9: Mobilna občinska enota

Inštitut za politike prostora, 22. oktober 2018 ― Potujoči kombi, opremljen z informacijsko in komunikacijsko tehnologijo, obiskuje geografsko oddaljene vasi Palmela, Portugalska 62.831 prebivalcev javne storitve, dostopnost, ruralna območja Digitalizacija delu prebivalstva omogoča lažji dostop do večine storitev... The post Mesta mestom #9: Mobilna občinska enota appeared first on Inštitut za politike prostora.

Krajinska politika za varstvo in razvoj slovenske krajine

Inštitut za politike prostora, 22. oktober 2018 ― DKAS – Društvo krajinskih arhitektov Slovenije, IPoP – Inštitut za politike prostora in Društvo za varstvo Alp CIPRA Slovenija so poleti 2018 na javnem razpisu Ministrstva za okolje in prostor za sofinanciranje projektov nevladnih organizacij pridobili sredstva za izvedbo projekta Varstvo in razvoj slovenske krajine: izhodišča za oblikovanje Krajinske politike. Krajinska politika naj bi zagotovila […]
On Chesil Beach (2017)

On Chesil Beach (2017)

Deseta umetnost, 22. oktober 2018 ― Kot je v istoimenskem romanu, ki je bil med nominiranci za Bookerjevo nagrado, zapisal že britanski avtor Ian McEwan, se Na obali Chesil dogaja tik pred velikimi družbenimi spremembami – kulturno preobrazbo – v katere sta vpeta Florence in Edward. Na njunih medenih tednih ju najdemo na robu seksualne revolucije. »Chuck Berry je precej vesel in […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Safe Haven (2013)  Ti loviš!  Captain America: Civil War (2016)  [Pozor, hud prizor] - Finding Nemo (2003)  Prvo očiščenje Copyright © Deseta umetnost [On Chesil Beach (2017)], All Right Reserved. 2018.
Znan je ožji izbor za Jenkovo nagrado

Znan je ožji izbor za Jenkovo nagrado

Misli, 22. oktober 2018 ― V oži izbor za Jenkovo nagrado, ki jo Društvo slovenskih pisateljev podeljuje za najboljšo pesniško zbirko zadnjih dveh let, so se uvrstile zbirke Esada Babačića, Jureta Jakoba, Maje Miloševič, Ane Pepelnik, Toneta Škrjanca in Nataše Velikonja. Nagrajenca oziroma nagrajenko bodo razglasili v petek v Gasilskem domu Mavčiče.
Šola v kulturi za Jakoba Ježa

Šola v kulturi za Jakoba Ježa

Celje.info, 22. oktober 2018 ― Intenzivni pevski vikend projektnega zbora kulturnih šol savinjske regije, ki bo 8. novembra na slavnostnem koncertu zapel v čast slovenskemu The post Šola v kulturi za Jakoba Ježa appeared first on Celje.info.

Thomas Bernhard: Pripovedi

Koridor, 22. oktober 2018 ― Thomas Bernhard spada med najpomembnejše avstrijske pisce po drugi svetovni vojni. V njegovih delih so prisotni metafikcija, medbesedilnost in paranoiden odziv na zunanjo okolico, zato spadajo v tipično postmodernistično literaturo. Bernhard je znan po dolgih filozofskih monologih, v katerih se njegovi prvoosebni pripovedovalci sprašujejo o svojem propadu, zaradi katerega iščejo rešitve v pogovorih samih s […] The post Thomas Bernhard: Pripovedi appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

Mladen delin: S poceni in brezplačnimi vsebinami Ptuja ne moremo oživiti

Štajerski tednik, 22. oktober 2018 ― Tudi letos smo po zaključku glasbenega festivala Arsana slišali v preteklosti že večkrat izgovorjene besede njegovega umetniškega vodje Mladena Delina, da novega, torej po letošnjem, 10., jubilejnem, 11. festivala več ne bo, ker je zaradi nezainteresiranosti mesta za programsko, tehnično in kadrovsko reševanje vseh festivalov na Ptuju, dvignil roke. Je šlo znova za prenagljeno izjavo, ali je v resnici kaj na tem, smo ga te dni ponovno vprašali.

Ptujska premiera uspešnice Naš razred

Štajerski tednik, 22. oktober 2018 ― Tudi gledališče ni imuno za komunikacijske šume. Tako je na tiskovni konferenci pred ptujsko premiero drame Naš razred direktor MG Ptuj Peter Srpčič govoril sam v imenu celotne ekipe. Predstava je nastala v koprodukciji treh gledališč: MG Ptuj, Prešernovega gledališča iz Kranja in Mini teatra iz Ljubljane.

Tožba prežganega feniksa

Vrabec Anarhist, 22. oktober 2018 ― ko bom za vedno izgubil tisto, česar nikoli nisem imel, bom zašel morda samo enkrat za lastno samoljubje in se naselil v tvojo nepristopno samoto The post Tožba prežganega feniksa appeared first on Vrabec Anarhist.

Ljubljana v gibljivih slikah: sprehod po ljubljanskih gostilnah

Kamra.si, 22. oktober 2018 ― Na zadnjem letošnjem večeru iz cikla Ljubljana v gibljivih slikah, ki bo 23. 10. 2018 ob 19.00 v Slovanski knjižnici, bomo v ospredje postavili ljubljansko gostinstvo. Najprej si bomo ogledali kratke dokumentarne posnetke iz TV arhiva in dokumentacije RTV Slovenija, na katerih je ujet utrip življenja Ljubljane in nekaterih njenih gostiščih v 60-ih letih prejšnjega stoletja. Nato se bomo premaknili v obdobje Ljubljane na prehodu iz 19. v 20. stoletje ter prisluhnili predavanju Barbare Pečnik, ki bo spregovorila o ljubljanskih gostilnah, gostilničarjih, pravilih obnašanja, bontonu in vlogi žensk v takratnem času.
Sanjski dialog z antiko

Sanjski dialog z antiko

KUD Logos, 22. oktober 2018 ― Artemidor: INTERPRETACIJA SANJ. Prevod in spremna beseda Maja Sunčič. Ljubljana: ISH, 2017 (zbirka Dialog z antiko). »Če kdo sanja, da je postal vedeževalec in se proslavil s prerokovanjem, bo postal strokovnjak za mnoge reči in bo prevzemal nase svoje in tuje skrbi, kajti vedeževalec skrbi tudi za nesreče, ki se ga ne tičejo in ki […]

1811 – Rojen Franz (Ferenc) Liszt

Zgodovina na dlani, 22. oktober 2018 22. oktobra leta 1811 se je v vasici Doborjan (danes Raiding v Avstriji) rodil madžarski skladatelj, dirigent, glasbeni učitelj, organist, filantrop in predvsem pianist Ferencz (Franz) Liszt. Štejemo ga za enega največjih pianistov vseh časov. Na njegovo ustvarjanje so vplivali Niccolò Paganini, Frédéric Chopin, Richard Wagner, Hector Berlioz, Robert Schumann,… Preberi The post 1811 – Rojen Franz (Ferenc) Liszt appeared first on Zgodovina na dlani.

22. oktobra 1911 se je v Podlisecu pri Dobrniču rodil Severin Šali, pesnik in prevajalec

Kamra.si, 22. oktober 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...22. oktobra 1911 se je v Podlisecu pri Dobrniču rodil Severin Šali, pesnik in prevajalec. Umrl 24. oktobra 1992 v Novem mestu. Osnovno šolo je obiskoval v Nemški vasi pri Trebnjem, gimnazijo pa v Varaždinu. Nato je sprva živel in delal na Hrvaškem, odločilno zanj pa je bilo, da je leta 1938 dobil službo v Jugoslovanski tiskarni v Ljubljani, kjer je od prodajalca v knjigarni napredoval v lektorja, knjižnega svetovalca in urednika. Že v času vojne je razvil izredno uredniško dejavnost, s katero se je ukvarjal vse življenje : leta 1943 je izbral in uredil izbor slovenskih ljudskih pesmi Peli so jih mati moja, bil je urednik znane zbirke Slovenčeva knjižnica, knjižne serije Naša knjiga, leta 1959 je prevzel vodstvo Dolenjske založbe v Novem mestu, od leta 1972 do upokojitve leta 1984 pa je bil zaposlen pri Mladinski knjigi v Ljubljani, kjer je bil eden glavnih urednikov (npr. knjižne zbirke Levstikov hram). Izbral in uredil je tudi Liriko slovenskih pesnic (1985).

22. oktobra 1911 se je v Horjulu rodila Kristina Brenk, rojena Vrhovec, pisateljica, pesnica, dramatičarka, prevajalka in urednica

Kamra.si, 22. oktober 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...22. oktobra 1911 se je v Horjulu rodila Kristina Brenk (tudi Kristina Brenkova), rojena Vrhovec, pisateljica, pesnica, dramatičarka, prevajalka in urednica. Umrla je 20. novembra 2009 v Ljubljani. Otroštvo je preživela v Horjulu, kjer je končala štiri razrede osnovne šole. Šolanje nadaljevala v Mariboru, končala je meščansko šolo in učiteljišče. Študirala je psihologijo in pedagogiko na Filozofski fakulteti v Ljubljani. V času študija je hodila v dramsko šolo Mihaele Šaričeve. Zavzemala se je za ustanovitev mladinskega gledališča, zato se je leta 1938 odločila za študij teorije gledališča za mlade v Pragi. Doktorirala je leta 1939 iz pedagogike. Do vojne je bila brez redne zaposlitve in se je preživljala z inštrukcijami in priložnostnim pisanjem. Med drugo svetovno vojno je sodelovala pri narodnoosvobodilnem boju. Bila je kurirka in je spremljala pisatelja Prežihovega Voranca, ki je bil med vojno urednik radia Kričač. Leta 1943 so jo zaprli, kjer je ostala do konca italijanske okupacije. Do osvoboditve, leta 1945 je skrbela za zaščito otrok borcev in zaprtih. Po vojni se je uveljavila kot pisateljica, prevajalka in urednica, ki se je posvetila mladinski književnosti. Bila je soustanoviteljica in prva urednica Mladinske knjige, v letih 1949−1973, ko se je upokojila. Zasnovala je knjižne zbirke za otroke: Najdihojca, Čebelica, Velike slikanice, Cicibanova knjižica, Zlata ptica, Zvezdica, Mladi oder, Lutkovni oder. Bila je med ustanovitelji tekmovanja za Bralno značko. Njen mož je bil filmski zgodovinar in pedagog France Brenk. Njun sin je psiholog Klas Matija Brenk. In njena vnuka Aljaz Matija Brenk in Brina Brenk.
Novogoriška plesno dramska predstava On/a gostuje v Rotterdamu

Novogoriška plesno dramska predstava On/a gostuje v Rotterdamu

Misli, 22. oktober 2018 ― Koprodukcijska plesno-dramska predstava On/a, ki je nastala v sodelovanju med MN Dance Company in Slovenskim narodnim gledališčem (SNG) Nova Gorica, bo v torek gostovala v TR Schouwburg v Rotterdamu na Nizozemskem. V njej se predstavljajo mednarodna zasedba plesalcev, igralca novogoriškega ansambla ter glasbeniki z živo glasbo.
METKA ZUPANIČ : RE - DESTRUKCIJA

METKA ZUPANIČ : RE - DESTRUKCIJA

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 22. oktober 2018 ― Metka Zupanič je v slovenskem prostoru uveljavljena kiparka in intermedijska umetnica, ki jo zanimajo predvsem aktualni problemi sodobne informacijske družbe, razmerja med umetnostjo in družbo ter medčloveški odnosi. V preteklih projektih je denimo obravnavala občutja strahu, ki se porajajo v posamezniku v današnjem času navidezne svobode (Anti – Global?, 2013), zgodbe delovnih migrantov v Sloveniji (Looking for a Better World, 2016) ter problematiko vseprisotnih nadzornih sistemov (On Your Face, 2016). V zadnjih letih pa se intenzivno posveča zlasti tematiziranju obsesivne militantnosti sodobne družbe (In tukaj smo, 2016). Del njenega večletnega projekta, v katerem preizprašuje teme, kot so vsakodnevno nasilje ter generiranje latentne napetosti v medijih, je tudi razstava Re-destrukcija, ki jo lahko označimo za avtoričin osebni pogled na aktualno politično situacijo v svetu. Meni namreč, da so bile vojne na Bližnjem vzhodu pravzaprav povod za povečan vojaški nadzor nad navadnimi državljani tudi v zahodnem svetu. Hkrati pa smo priče novim vojnim strategijam – omenja se celo druga hladna vojna, saj velesile ponovno tekmujejo med seboj, katera bo izdelala večje in močnejše morilsko orožje. Današnje medijske novice prinašajo po umetničinem mnenju zgolj strah in tesnobo. Tudi zrenje v nebo marsikje ni več povezano z občutji miru, pač pa s prikrito grozo pred "ognjem z neba". Razstava, ki vključuje posamezna starejša dela in novo serijo kolažev, predstavlja tudi nekakšen hommage stoti obletnici konca prve svetovne vojne, ki je močno zaznamovala življenje na Goriškem. Umetnica namreč v svojih delih kombinira medijske podobe iz aktualnih vojnih žarišč in arhivske posnetke iz prve in druge svetovne vojne. Izbrano gradivo najprej fotografira, nato pa različne fragmente orožij in vojnih prizorov sopostavlja v presenetljiva, bodisi absurdna bodisi ironična medsebojna razmerja. Tehnika kolažiranja podob, ki se v nekaterih primerih raztezajo tudi v galerijski prostor, se je namr
še novic