Twin Peaks: The Return (2017)

Twin Peaks: The Return (2017)

Deseta umetnost, 3. september 2018 ― “Se vidimo čez 25 let,” je šepnila Laura Palmer, težavna srednješolka iz idiličnega podeželskega mesta Twin Peaks, katere brutalna smrt je “rodila” istoimensko kultno nadaljevanko Twin Peaks. Ta je v začetku 90. letih dobesedno čez noč spremenila pravila igre televizijske zabave in navkljub kratki življenjski dobi (serija je bila po koncu 2. sezone ukinjena) pustila […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Avengers: Age of Ultron (2015)  Akademija izpostavlja boj proti rasizmu in spolni neenakopravnosti, kdaj pa bo na vrsti revščina?  Killer Joe (2011)  Resnica ali izziv  Macbeth (2015) Copyright © Deseta umetnost [Twin Peaks: The Return (2017)], All Right Reserved. 2018.
Kinematografi vabijo s prazno vsebino; kdaj je zmanjkalo dobrih zgodb?

Kinematografi vabijo s prazno vsebino; kdaj je zmanjkalo dobrih zgodb?

Deseta umetnost, 3. september 2018 ― Kdaj smo postali tako nezahtevni? Bolj je plehko, več zasedenih sedežev je v kinodvoranah. Samo, da ne razmišljamo preveč. Letos se je na seznamu takšnih filmov nabralo že kar nekaj, med njimi tudi veliko slabši kot ta, ki sem si ga izbral za primer. Mogoče pa je ravno poletni hollywoodski muzikal zaradi svoje forme in embalaže popolna izbira za […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  2 comments on this item You might be interested in this:    Lucy (2014)  Z ljubeznijo, Simon  Dredd (2012)  [Pozor, hud prizor] – Rocky III (1982)  God Bless America (2011) Copyright © Deseta umetnost [Kinematografi vabijo s prazno vsebino; kdaj je zmanjkalo dobrih zgodb?], All Right Reserved. 2018.

Skladba Baca Nine Šenk zazvenela na festivalu BBC Proms

Misli, 3. september 2018 ― Na festivalu klasične glasbe BBC Proms v Londonu je danes zazvenela skladba Baca slovenske skladateljice in lanske nagrajenke Prešernovega sklada Nine Šenk. Skladateljica je pred koncertom v polni dvorani na kratko spregovorila o skladbi. Dejala je, da je navdih zanjo iskala v steklu, naslov pa v prevodu iz latinščine sicer pomeni stekleni biser.
Posebni zvoki

Posebni zvoki

ARS Svet kulture, 3. september 2018 ― Končuje se dvomesečni program dogodkov Ljubljana festivala Letošnji dvomesečni program dogodkov Ljubljana festivala se nocoj končuje s koncertom Kraljevega orkestra Concertgebouw iz Amsterdama, ki v bogati zgodovini nastopov navdušuje s posebnim, prepoznavnim zvokom. V Ljubljani ga bomo slišali tretjič. Tudi v filmske Benetke vas bomo povabili.
Celjsko podzemlje

Celjsko podzemlje

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), 3. september 2018 ― Zgodovinski arhiv Celje, Pokrajinski muzej Celje in Vodovod-kanalizacija Celje vabijo na odprtje razstave CELJSKO PODZEMLJE: kanalizacija v Celju od antike do danes, ki bo v prostorih Zgodovinskega arhiva Celje v četrtek, 6. septembra 2018, ob 18. uri. Mesto Celje je svojo prvo kanalizacijsko napeljavo dobilo že v času rimske Celeje. Zgrajena je bila istočasno z […]
Neverjetni 2 (Incredibles 2)

Neverjetni 2 (Incredibles 2)

Koridor, 3. september 2018 ― Zakaj je med izredno uspešnim animiranim filmom Neverjetni (The Incredibles, 2004) in njegovim nadaljevanjem minilo 14 let, ni povsem jasno. Studiu Pixar se s poglabljanjem enega svojih najboljših konceptov ni mudilo: očitno ga je za dalj časa postavil na stranski tir ali ga v nedogled prelagal. Zgodba o prepovedi in postopni asimilaciji superjunakov, s katerima […] The post Neverjetni 2 (Incredibles 2) appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Dopolnilno izobraževanje (samoupravne lokalne skupnosti)

Dopolnilno izobraževanje (samoupravne lokalne skupnosti)

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), 3. september 2018 ― Na podlagi 39. člena Zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (Uradni list RS, št. 30/2006, 51/2014) in v skladu z 10. členom Pravilnika o strokovni usposobljenosti za delo z dokumentarnim gradivom (Uradni list RS, št, 66/2016) bomo v  Zgodovinskem arhivu Celje 27. septembra 2018 izvedli izobraževanje za strokovno usposabljanje uslužbencev javnopravnih oseb, […]

Head in a Hole – Call for Images

Membrana, 3. september 2018 ― Membrana would love to publish your Head in Hole (or if you prefer: Face in the Hole) images in the autumn edition of the magazine. If you have any DO send them to us for publication. […] The post Head in a Hole – Call for Images appeared first on Membrana.
Birżebbuġa 2014

Birżebbuġa 2014

Vrabec Anarhist, 3. september 2018 ― In zlomljeni val se razbije … koliko dihov nosi? Koliko vzklikov mami-mami-reši-me! reši me!? Koliko solz, sloves, koliko smrti? The post Birżebbuġa 2014 appeared first on Vrabec Anarhist.

Predstavitev knjige Gorica je naša

Kamra.si, 3. september 2018 ― V četrtek, 6. septembra 2018, ob 18. uri vabljeni v Goriško knjižnico Franceta Bevka Nova Gorica na predstavitev knjige Primoža Sturmana Gorica je naša. Z avtorjem se bo o knjigi pogovarjal Nejc Rožman Ivančič, zbrane bo v imenu Založbe Litera, Maribor, pozdravil njen urednik Orlando Uršič.
Samuel Blues – Alpska Psihadelija

Samuel Blues – Alpska Psihadelija

RockOnNet, 3. september 2018 ― Blues lahko dobro in kleno domuje tudi na tej strani Alp, pa ne izpade zaradi svoje generične forme postan, preživet in brezvezen. Samuel Blues si zasluži ob slišanem iskreno pohvalo, saj je četrti plošček kakovostni korak naprej k samoraslosti.
Jabolko navdiha za ustvarjalke in ustvarjalce Cankarja v stripu

Jabolko navdiha za ustvarjalke in ustvarjalce Cankarja v stripu

Misli, 3. september 2018 ― Predsednik republike Borut Pahor je danes, na prvi šolski dan podelil jabolko navdiha ustvarjalcem in ustvarjalkam literarnega projekta Cankar v stripu, s katerim je, kot piše v utemeljitvi, Ivan Cankar sto let po svoji smrti "postal del današnje popularne kulture". Ob pričetku novega šolskega leta je Pahor šolarjem namenil tudi poslanico.
Orgelske suite

Orgelske suite

ARS Obiski kraljice, 3. september 2018 ― Tokrat vas vabimo k poslušanju suit, ki so jih skladatelji namenili orglam Tokrat vas vabimo k poslušanju suit, ki so jih skladatelji namenili orglam. Ta, med glasbenimi ustvarjalci različnih glasbenih obdobij zelo priljubljena ciklična glasbena oblika, prvotno sestavljena iz stiliziranih plesov 16. in 17. stoletja, je največkrat pisana za klavir, klavikord in čembalo, včasih tudi za orkester in – kljub plesni zasnovi, pogosto tudi za orgle. Ustvarjalcem in poustvarjalcem namreč ponuja široko paleto izraznih možnosti, tako v oblikovanju zvočnih barv, kot razpoloženj, ki se spreminjajo znotraj posameznih delov oz. plesov.
Izvor kletvic in psovk

Izvor kletvic in psovk

ARS Jezikovni pogovori, 3. september 2018 ― Kletvice in psovke so univerzalne, zelo redke kulture jih ne poznajo Kletvice in psovke so univerzalne, zelo redke kulture jih ne poznajo. Domnevamo lahko, da je človek svoje razburjenje in vznemirjenje od nekdaj izrekal z njimi, in ne le z medmeti. Njihova raba pa se razlikuje. Nekoč so bile kletvice povezane z izrekanjem prekletstev, danes pa se skuša z njimi predvsem sprostiti razburjenje in sprožiti užaljenost. Kakšen je izvor kletvic in psovk? Koliko je izvornih slovenskih kletvic? Ali smo jih res veliko prevzeli od narodov nekdanje Jugoslavije? Gost je bil Bernard Nežmah, ki je doktoriral iz kletvic in psovk. (Ponovitev oddaje.)
Znak česa je “begunska kriza” EU

Znak česa je “begunska kriza” EU

ARS Arsov forum, 3. september 2018 ― Gostje: Jože Mencinger, Igor Žagar in Marina Lukšič - Hacin O naslovni temi se v javnem prostoru izoblikujejo na različnih miselnih in praktičnih temeljih utemeljena dokazovanja, utemeljitve in izvedbe. Poznavanje preteklosti evropskega civilizacijskega kroga preteklega stoletja nam pomaga pri prepoznavanju osnovnih obrisov, sodobne in predvsem aktualne razloge pa bodo v pogovoru odkrivali gostje, prof. dr. Igor Žagar, direktor Pedagoškega inštituta v Ljubljani, izr. prof. dr. Marina Lukšič – Hacin, predstojnica Inštituta za slovensko izseljenstvo ZRC SAZU, in prof. dr. Jože Mencinger. Pri založbi Cambridge Scholars Publishing so pred kratkim izdali zbornik z naslovom “The Disaster of European Refugee Policy”, v katerem slednji razmišlja tudi o tem, komu v sodobni Evropi so begunci potrebni kot delovna sila, prva dva pa sta poleg dr. Neže Kogovšek Šalamon tudi urednika zbornika. Povezuje Goran Tenze.

NIPPLEPEOPLE + BOJANA VUNTURIŠEVIĆ, 25. 10. 2018

Kino Šiška, 3. september 2018 ― Konec oktobra nas čaka dvojni paket regionalnih glasbenih senzacij, ki nezadržno nabijata milijone predvajanj na YouTubeu in sta s hudimi uspešnicami vsaka v svoji državi zaznamovali lansko glasbeno leto. Ne zamudite nastopa hrvaškega elektro pop dvojca Nipplepeople in najbolj svežega glasu srbskega popa, Bojane Vunturišević, ki nas je očarala že kot pevka Svi na pod!
Tugo Štiglic, ponov.

Tugo Štiglic, ponov.

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 3. september 2018 ― Tugo Štiglic sodi med najbolj prepoznavna imena slovenskega mladinskega filma V ponedeljek, na dan slavnostnega odprtja 21. Festivala slovenskega filma, bodo v Portorožu podelili nagrado Metoda Badjure za življenjsko delo na področju filmske ustvarjalnosti.  Letos jo bo prejel režiser in scenarist Tugo Štiglic, ki  sodi med najbolj prepoznavna imena slovenskega mladinskega filma. Že v otroštvu je odigral eno glavnih vlog v Dolini miru (1956), enem najpomembnejših in mednarodno najuspešnejših slovenskih filmov. Režiral ga je Tugov oče France Štiglic, pri katerem je Tugo, sicer diplomirani umetnostni zgodovinar, pozneje delal kot asistent režije. Zaslovel je s celovečernim prvencem Poletje v školjki (1986), ki mu je dve leti pozneje sledilo prav tako uspešno nadaljevanje. Po osamosvojitvi je posnel dva igrana TV filma po literarnih predlogah: Nasmeh pod pajčolanom (1993) po noveli Milana Puglja in Tantadruj (1994) po noveli Cirila Kosmača. Leta 1998 je posnel film Patriot po scenariju Igorja Karlovška in ustvaril enega redkih slovenskih akcijskih filmov, ki v slogu in vizualni govorici spominja na  popularne ameriške trilerje iz 80-ih in 90-ih let. Pozneje je posnel še tri mladinske filme: TV film Dvojne počitnice (2001) po istoimenski predlogi Braneta Dolinarja, Pozabljeni zaklad (2002) po romanu Ivana Sivca in TV film Črni bratje (2010) po povesti Franceta Bevka, s katerim se je vrnil k temi upora proti fašizmu pred 2. svetovno vojno. V desetletjih delovanja na RTV Slovenija je režiral vrsto dokumentarnih, reportažnih, propagandnih in etnografskih filmov ter radijskih iger. S Tugom Štiglicem se je leta 2006 pogovarjala Ingrid Kovač Brus.
Jasmin B. Frelih: Bleda svoboda / Michael Kruger: Notranja skrivnost / Antoine Cassar: Potni list / Jurij Andruhovič: Moskoviada

Jasmin B. Frelih: Bleda svoboda / Michael Kruger: Notranja skrivnost / Antoine Cassar: Potni list / Jurij Andruhovič: Moskoviada

ARS S knjižnega trga, 3. september 2018 ― V oddaji S knjižnega trga bomo najprej ocenili esejistično zbirko Jasmina B. Freliha Bleda svoboda, nato pa se bomo posvetili še izboru poezije Michaela Krugerja Notranja skrivnost, […] V oddaji S knjižnega trga bomo najprej ocenili esejistično zbirko Jasmina B. Freliha Bleda svoboda, nato pa se bomo posvetili še izboru poezije Michaela Krugerja Notranja skrivnost, pesnitvi Antoina Cassarja /izg. Antwána Kasárja/ Potni list in romanu Jurija Andruhôviča Moskoviada. Recenzije so napisali Gabriela Babnik, Robert Kralj, Veronika Šoster in Zarja Vršič.
Anton Bruckner /5/

Anton Bruckner /5/

ARS Skladatelj tedna, 3. september 2018 ― Osredotočili se bomo na pozno obdobje njegovega življenja in ustvarjanja V zadnji oddaji o tem vélikem romantičnem skladatelju se bomo osredotočili na pozno obdobje njegovega življenja in ustvarjanja. Šele takrat je namreč doživel nekaj uspeha pri izvedbah svojih del in s tem določeno priznanje v glasbenih krogih. Te Deum in Simfonijo št. 9, svoje zadnjo in nedokončano delo, je posvetil, kot je sam zapisal »ljubemu Bogu« ; obe kompoziciji danes spadata med najodličnejša dela romantične dobe.
Dare Gozdnikar: Prostorni časi

Dare Gozdnikar: Prostorni časi

ARS Izšlo je, 3. september 2018 ― Zavest časnosti opredeljuje domala vsako pesem v knjigi, nadgrajuje pa jo celosten pogled na življenje Pesniški prvenec Dareta Gozdnikarja že z naslovom opozarja na tisto, kar najizraziteje tematizira: čas. Zavest časnosti opredeljuje domala vsako pesem v knjigi, nadgrajuje pa jo celosten pogled na življenje, pogled, ki z »zrenjem v smrt diha življenje«, pogled, ki vključuje nasprotja in se zaveda vzajemne pogojenosti nasprotnosti. Dare Gozdnikar bo v oddaji predstavil knjigo, razmišljal o poeziji in vesolju, pa tudi o razliki med pisanjem besedil za rokenrol komade in pisanjem poezije.

Strast a l’anglaise

Festival Maribor, 3. september 2018 ― Na pripadnike katere nacionalnosti pomislite ob opisu »strastni«? Na Italijane, gotovo (strastni uživači dobre hrane in vina), na Francoze, brez dvoma (strastni so do, no, strasti … saj veste, »amour fou«), morda Špance, katerih zastavo vihti nihče drug kot Don Juan; toda na Angleže? Pri Festivalu Maribor smo se povečini strinjali, da niso prav očitni […]
Anton Bruckner /4/

Anton Bruckner /4/

ARS Skladatelj tedna, 3. september 2018 ― Ponižnemu geniju, katerega glasbe dolgo ni nihče razumel, so očitali marsikaj, najbolj  brezobličnost skladb in premajhen talent Ponižnemu geniju, katerega glasbe dolgo ni nihče razumel, so očitali marsikaj, najbolj  brezobličnost skladb in premajhen talent. V resnici se niso znali približati vsebini njegove glasbe. In še danes je večkrat tako. Poslušalce menda najbolj prestrašijo monumentalne razsežnosti njegovih simfonij, saj vse po vrsti trajajo vsaj eno uro. Nič presenetljivega ni zato, če so že kmalu začeli njegove simfonije krajšati in prirejati, to so počeli tudi nekateri »dobronamerni« prijatelji, kot so bili Franz In Joseph Schalka ter Ferdinand Löwe – ti so s svojimi popravki približali Brucknerjevo glasbo Wagnerjevemu čutnemu zvoku. V tokratni oddaji boste zato lahko prisluhnili nekaterim stavkom njegovih simfonij, tako v prvotni kot v prirejeni obliki; oddajo pa bomo sklenili z glasbo Godalnega kvinteta v F-duru.
Čas prihodnosti: Brezdomec XIV.

Čas prihodnosti: Brezdomec XIV.

ARS Čas, prostor in glasba, 3. september 2018 ― Zgodba o brezdomcu, ki je imel svoje življenje, a ga je splet različnih izkušenj odpeljal na ulico Okvir današnje štirinajste oddaje iz cikla ‘Čas prihodnosti’ je zgodba o brezdomcu, ki je imel svoje življenje, a ga je splet različnih izkušenj odpeljal na ulico. Postal je brezdomec. Njegovo novo življenje je sestavljalo niz variacij. V oddaji bomo predvajali: Témo (Andante grazioso) iz Sonate za klavir v A-duru, Köchel 331 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Igrala bo pianistka Mitsuko Uchida. Variacije in fugo na Mozartovo témo, op. 132 Maxa Regerja. Bamberške simfonike bo vodil dirigent Horst Stein. Za oddajo smo izbrali še stavek Jupiter – glasnik veselja iz sedemstavčne suite Planeti Gustava Holsta. Igral bo Simfonični orkester RTV Slovenija, dirigiral bo Marko Munih. Oddajo »Brezdomec« je posnel Stane Košmerlj, bral je Ivan Lotrič, pripravil in uredil jo je profesor Pavel Mihelčič.
Anton Bruckner /3/

Anton Bruckner /3/

ARS Skladatelj tedna, 3. september 2018 ― Razmere in družina, v kateri se je rodil Bruckner, so v veliki meri določale tudi njegovo življenje Razmere in družina, v kateri se je rodil Bruckner, so v veliki meri določale tudi njegovo življenje – mnogo bolj kot marsikateri od njegovih sodobnikov se je tako moral boriti za svoje mesto v takratnem glasbenem svetu, pa tudi za vsakdanje preživetje. Njegovi predniki so bili kmetje in obrtniki in tudi on vse življenje ni mogel povsem zatajiti svojega podeželskega porekla; niti kot profesor v velemestnem Dunaju – po ulicah je hodil v mahedravi obleki iz grobega sukna, z gladko obrito glavo kot arhaičen lik iz davno preteklih dni. Tako v simfoničnih kot drugih delih je zato tu in tam čutiti vpliv ljudske glasbe; ob obsežnih simfonijah morda še toliko bolj zablestijo krajša zborovska in orgelska dela.
Lutkovni umetnik Brane Solce

Lutkovni umetnik Brane Solce

ARS Oder, 3. september 2018 ― Njegova ustvarjalna obsesija je papir V oddaji Oder se bomo pogovarjali z lutkovnim umetnikom Branetom Solcetom. Njegova  ustvarjalna obsesija je papir. Že v zgodnjih 80-ih je ustanovil gledališče Papilu (pozneje preimenovan v Papelito) in s predstavami prepotoval Evropo, Japonsko, ZDA, Izrael in širše. Je avtor vseh elementov: režije, scenografije, glasbe, likovne podobe, animacije, njegove predstave pa pripovedujejo brez besed. Poleg lutkovnih miniaturk ga poznamo tudi po velikih lutkah, s katerimi je sodeloval na Protestivalu, med protesti v Ljubljani pozimi 2012 in drugod, naše zadnje srečanje pa je bilo na festivalu Plavajoči grad, zadnji julijski konec tedna na gradu Snežnik. Vabimo vas k poslušanju!
Bela Krajina, Adlešiči

Bela Krajina, Adlešiči

ARS Za en bokal muzike, 3. september 2018 ― V oddaji Za en bokal muzike poslušamo posnetke ljudske glasbe iz starejših oddaj Slovenska zemlja v pesmi in besedi in iz arhivov naše radijske postaje […] V oddaji Za en bokal muzike poslušamo posnetke ljudske glasbe iz starejših oddaj Slovenska zemlja v pesmi in besedi in iz arhivov naše radijske postaje ter Glasbeno narodopisnega instituta. Tokrat bomo slišali posnetke iz Adlešičev v Beli Krajini, kot jih je 1978 posnel in predstavil Silvester Mihelčič.
Anton Bruckner /2/

Anton Bruckner /2/

ARS Skladatelj tedna, 3. september 2018 ― Kdo je bil umetnik, ki je »prešteval gumbe na oblekah, bisere v ogrlicah, liste na drevju in zvezde na nebu?« Z besedo in glasbo se bomo tokrat dotaknili njegove osebnosti in življenja – oboje je neločljivo povezano z njegovimi glasbenimi umetninami. Kdo je bil umetnik, ki je »prešteval gumbe na oblekah, bisere v ogrlicah, liste na drevju in zvezde na nebu?« Zveni zelo poetično, v resnici pa ni bilo tako – Antonu Brucknerju se je za časa življenja v Linzu namreč pripetila manija štetja in začasno se mu je omračil um. In kaj je bil vzrok? Nesrečna ljubezen, seveda, tako pogosta spremljevalka tistih, ki so se zapisali glasbi.
Brane Senegačnik: Zakaj potrebujemo pesnike?

Brane Senegačnik: Zakaj potrebujemo pesnike?

ARS Esej na radiu, 3. september 2018 ― Esej je bil objavljen v prvi številki Zvona iz leta 2015 Filolog in pesnik Brane Senegačnik je objavil tudi več esejev. V oddaji boste slišali enega izmed njih: Zakaj potrebujemo pesnike?, ki je bil objavljen v prvi številki Zvona iz leta 2015; bereta ga Jasna Rodošek in Ivan Lotrič. Glasbena tema v oddaji so odlomki iz Tantadruja Alda Kumarja v izvedbi Cvetka Kobala na flavti. Oblikovalka zvoka je bila Mirta Berlan, urednika oddaje pa Mihael Kozjek in Andrej Rot.
Milan Grošelj, profesor, ki je študij klasične filologije v Sloveniji dvignil na novo akademsko raven

Milan Grošelj, profesor, ki je študij klasične filologije v Sloveniji dvignil na novo akademsko raven

ARS Ars humana, 3. september 2018 ― Ob izidu monografije Izbrani spisi Milana Grošlja Eden izmed dogodkov, s katerimi je Univerza v Ljubljani zaznamovala stoto obletnico ustanovitve, je tudi izid monografije Izbrani spisi Milana Grošlja. Knjiga – uredila jo je dr. Nada Grošelj – obsega izbor Grošljevih najbolj inventivnih prispevkov, ki so bili doslej objavljeni le razpršeno. Klasični filolog Milan Grošelj, živel je v letih od 1902 do 1979, redni profesor in akademik, velja za tistega, ki je študij klasične filologije pri nas dvignil na novo akademsko raven. O njem so spregovorili klasični filologi: dr. Nada Grošelj, redni prof. dr. Marko Marinčič in docent dr. David Movrin.
Užaljeni Evropejci

Užaljeni Evropejci

Airbeletrina, 3. september 2018 ― Novinar osrednjega slovenskega časnika Peter Rak je na ptujskem festivalu Dnevi poezije in vina dolge ure v zasedi prežal na švedsko pesnico Atheno Farrokhzad, da bi lahko iz temačne stranske ulice skočil pred njo in jo prosil, naj njemu in slovenski javnosti pojasni, kaj je hotela povedati v svojem Odprtem pismu Evropi, ki ga je pesnica napisala kot častna gostja festivala in je bilo zato objavljeno v več slovenskih časopisih. Pismo je pesnica napisala v verzih in z dobršno mero pesniške ironije, kar je očitno zmedlo novinarja Petra, ki nikakor ni mogel razumeti, zakaj je v pismu čutiti osebno prizadetost, jezo in grenkobo, celo sovraštvo, zakaj so včasih njene besed
Anton Bruckner /1/

Anton Bruckner /1/

ARS Skladatelj tedna, 3. september 2018 ― Glasbeni ustvarjalec, ob katerem se krešejo mnenja Anton Bruckner je tokratni skladatelj tedna, glasbeni ustvarjalec, ob katerem se krešejo mnenja – nekateri ga povzdigujejo v nebo, drugi ga imajo za navadnega sleparja. Resnice pa verjetno ni v skrajnostih; ne v velikih hvalnicah, ne v brezobzirnih grajah – na koncu vse zbistri čas, ki navadno ohrani tisto, kar je vredno in dobro. Njegov opus obsega nekaj sijajnih zborovskih in komornih del, najbolj poznan pa je nedvomno po svojih simfonijah.
Cankarjada bo že 23. povezala različne predstave in koncerte

Cankarjada bo že 23. povezala različne predstave in koncerte

Misli, 3. september 2018 ― Z umetniškim performansom z Bojanom Mavsarjem se bo drevi na Vrhniki začel 23. umetniško-gledališki festival Cankarjada, ki ga pripravlja Klub vrhniških študentov Zakon. Do 8. septembra bo povezal različne brezplačne kulturne vsebine za vse generacije. Na sporedu bodo gledališke predstave in koncerti.

Ivan Štraus 1928-2018

OUTSIDER, 3. september 2018 ― Štiriindvajsetega avgusta je v Sarajevu umrl Ivan Štraus, ki se je v tem nacionalno fluidnem in nemirnem okolju identificiral za bosanskega arhitekta slovenskega in hercegovskega porekla (njegov oče je bil Slovenec). Štraus je bil eden izmed zadnjih velikih visoko- in poznomodernističnih arhitektov, katerih kariera se je časovno skoraj povsem ujemala z obstojem socialistične Jugoslavije. V…

1869 – Rojen Friderik (Fritz) Pregl

Zgodovina na dlani, 3. september 2018 3. septembra 1869 se je v Ljubljani pri Križankah na današnji Gosposki ulici 19 rodil zdravnik ter kemik Friderik (Fritz) Pregl. Njegov oče je bil Slovenec, mati pa Nemka. Razvil je metode mikroanalize organskih spojin. Leta 1923 je prejel Nobelovo nagrado za kemijo in je doslej edini nobelovec slovenskega rodu. … Preberi The post 1869 – Rojen Friderik (Fritz) Pregl appeared first on Zgodovina na dlani.
Cerknica 1971/72 – 3. b razred

Cerknica 1971/72 – 3. b razred

Stare slike (Cerknica), 3. september 2018 ― Slika 3. b razreda iz OŠ Cerknica je nastala za staro šolo na “Veliki gasi”, kot domačini rečemo Partizanski ulici. Tukaj je bila pred izgradnjo nove šole stara cerkniška šola učenosti. Danes pa je v njej glasbena šola Frana Gerbiča. Tretji razred so morali obiskovati v stari šoli. V novi šoli so tisto leto prenavljali […]
Han Kang bo prispevala delo v knjižnico prihodnosti

Han Kang bo prispevala delo v knjižnico prihodnosti

Misli, 3. september 2018 ― Južnokorejska pisateljica Han Kang je bila izbrana kot naslednja avtorica, ki bo svoje delo prispevala za projekt Knjižnica prihodnosti. Projekt so na Norveškem zagnali leta 2014, glavna ideja pa je, da avtor delo, katerega vsebino pozna zgolj on, za stoletje zakoplje v gozd, da bi ga leta 2114 nato natisnili, navaja The Guardian.

Lokalne kulturne politike: MO Ptuj

Asociacija, 3. september 2018 ― Ko razmišljamo o nujnosti decentralizacije kulture, se moramo nujno vprašati tudi o tem, kako posamezne lokalne skupnosti podpirajo profesionalizacijo nevladnega sektorja. V Kultursoferi tako že dobro leto raziskujemo stanje lokalnih kulturnih politik na področju kulture in umetnosti po večjih občinah v državi. Tokrat v fokus postavljamo Mestno občino Ptuj. Mestna občina Ptuj Odgovarjajo v kabinetu … Preberi več o Lokalne kulturne politike: MO Ptuj

Iz prve vrste: Petja Grafenauer

Asociacija, 3. september 2018 ― Dolgoletna članica Asociacije Petja Grafenauer je umetnostna zgodovinarka, ki se je v polje tukajšnjega umetnostnega prostora zapisala kot prodorna kritičarka, publicitka in kuratorica, zdaj pa pot nadaljuje na Katedri za teorijo ljubljanske Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. V rubriki Kulturosfere Iz prve vrste, v kateri vsak mesec predstavljamo članice in člane Asociacije, smo jo … Preberi več o Iz prve vrste: Petja Grafenauer
Brda Contemporary Music Festival 2018

Brda Contemporary Music Festival 2018

SIGIC - Novice, 3. september 2018 ― Med 13. in 15. septembrom bo v Šmartnem v Goriških brdih potekala že osma edicija festivala Brda Contemporary Music Festival. Tega programsko snuje domači tolkalec, improvizator in pedagog Zlatko Kaučič v sodelovanju s številnimi kreativci in glasbeniki, tudi z druge strani meje, torej Italije.
še novic