Ko slišim v svoji krvi temačne krike ilirskih druidov

Ko slišim v svoji krvi temačne krike ilirskih druidov

Društvo Slovenski staroverci, 1. oktober 2018 ― Da nekaj prispevam k izravnavi historične karme Začel sem zelo abstraktno Predstavno nejasno Ampak od kod naj pride Sijoči izraz podob v slovenskem jeziku Ko slišim v svoji krvi Temačne krike ilirskih druidov Ubitih med Sočo in Kolpo Jure Detela Ob Beletrinini izdaji zapuščine Jureta Detele (1951-1992) na obsežnih več kot tisoč straneh objavljamo besedilo […]

5. mednarodni kritiški simpozij Umetnost kritike

Društvo slovenskih literarnih kritikov , 1. oktober 2018 ― Za nami je že peti kritiški simpozij, ki ga tradicionalno organiziramo z LUD Literatura, prijazno pa nas je 21. septembra gostila Trubarjeva hiša literature. In na katero temo smo se osredotočili letos? Delo kritičarke oziroma kritika je v zadnjih letih doživelo kar nekaj sprememb, a stalnica nemara ostaja predvsem ena – naloga kritike je refleksija umetnosti v družbi.Kritiški prostor se je v revijalnih, časopisnih in televizijskih medijih skrčil, zato pa je vidno narasel na spletu, kjer ostaja vloga kritike v poplavi kulturne in umetniške produkcije toliko bolj relevantna. Če sklepamo po nastanku številnih novih spletnih revij, blogov, video kritik in esejev, mnenjskih notic in komentarjev, se zdi, da potreba po refleksiji še nikoli ni bila večja. Prav zato je odsotnost kritika v javnem diskurzu, ko gre za kulturo in umetnosti, precej presenetljiv. So se vloge, naloge in vidnost kritike spremenile zaradi predrugačenega položaja umetnosti in kulture v družbi?

Utrip domoznanstva: Po sledeh zaprašenih žalskih pisem

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 1. oktober 2018 ― Stara pisma s poštnim žigom Žalca, še bolj pa dopisnice ali razglednice, nam lahko na svoj način odkrijejo del pretekle zgodovine, ko so Žalčani komunicirali s svetom predvsem s pomočjo poštnih pošiljk. Nekaj takšnih zanimivih primerkov nam je v ponedeljek, 1. oktobra 2018, v Medobčinski splošni knjižnici Žalec predstavil Veni Ferant, predsednik Filatelističnega društva Žalec. Izvedeli smo, komu izmed Žalčanov so bile izročene pošiljke in kam so pisali zanimivi Žalčani nekoč. Skozi pisma nam je predstavil dva vidnejša Spodnjesavinjčana, in sicer Polzelana Gregorja Čremošnika, slovenskega zgodovinarja, ki je bil redni ...
Ravno zato se zbujam zgodaj

Ravno zato se zbujam zgodaj

Vrabec Anarhist, 1. oktober 2018 ― Poezija Mary Oliver je prek podobe narave, ki jo avtorica razvija in opisuje v drobnih detajlih, simbol samega življenja, stkanega iz lepote in temine. The post Ravno zato se zbujam zgodaj appeared first on Vrabec Anarhist.
Kiber estetika v romanu Čelada groze Viktora Pelevina

Kiber estetika v romanu Čelada groze Viktora Pelevina

KUD Logos, 1. oktober 2018 ― Izraz virtualna (v nadaljevanju “kiber”)[1] resničnost zveni kot oksimoron, saj to, kar imenujemo resničnost, ne pušča prostora za kompromis pri določanju lastnih meja. Hkrati pa se zdi, da je kiber resničnost zasedla položaj med fikcijo in stvarnostjo, kar je omogočilo, če si drznemo ugibati, največjo spremembo dojemanja stvarnosti v zgodovini. Vpliv kiber resničnosti na vsakdanjost […]

Fotografske umetnine

TV Kočevje, 1. oktober 2018 ― Člani Fotografskega društva Grča so enajstič zapored pripravili mednarodni salon fotografije, na katerem so predstavili 444 fotografov in 4142 fotografij z vsega sveta.
Florjanu Lipušu izročili najvišje avstrijsko kulturno priznanje

Florjanu Lipušu izročili najvišje avstrijsko kulturno priznanje

Misli, 1. oktober 2018 ― Pisatelju z avstrijske Koroške Florjanu Lipušu so na Dunaju izročili avstrijsko državno nagrado, najvišje avstrijsko priznanje za dosežke s področja umetnosti in kulture. Zamejski pisatelj je postal prvi Slovenec, ki je prejel to nagrado. Dobil jo je za literaturo v slovenskem jeziku. Lipuš v maternem jeziku piše o tematikah vojne in nacizma.
Mama ni »nekdo, ki ve«

Mama ni »nekdo, ki ve«

LUD Literatura, 1. oktober 2018 ― Ko sem se pripravljala na materinjenje, po vseh predpisih zgledno registrirana in polikana, skoraj staromodno ugnezdena lezbijka (na srečo pa niti malo bogaboječa in precej ponosna na svoje partnerstvo), so po državi divjale priprave na drugi referendum o naši pravici do poroke in izenačitve pravic s heteroseksualnimi pari.
Mama ni »nekdo, ki ve«

Mama ni »nekdo, ki ve«

LUD Literatura, 1. oktober 2018 ― Ko sem se pripravljala na materinjenje, po vseh predpisih zgledno registrirana in polikana, skoraj staromodno ugnezdena lezbijka (na srečo pa niti malo bogaboječa in precej ponosna na svoje partnerstvo), so po državi divjale priprave na drugi referendum o naši pravici do poroke in izenačitve pravic s heteroseksualnimi pari.

1. oktobra 1814 se je v Cerknem rodil vitez Franc pl. Močnik, slovenski matematik, pedagog in pisec matematičnih učbenikov.

Kamra.si, 1. oktober 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...1. oktobra 1814 se je v Cerknem rodil vitez Franc pl. Močnik, slovenski matematik, pedagog in pisec matematičnih učbenikov. Umrl je 30. novembra 1892 v Gradcu. odil se je v Cerknem, ampak je tu preživel le kratko obdobje svojega življenja do svojega odhoda na šolanje. Ljudsko šolo je obiskoval v Idriji, gimnazijo in licej v Ljubljani. Študij je nadaljeval na bogoslovju v Gorici. Zaposlil se je kot učitelj na goriški normalki (zgledni osnovni šoli). Deset let je poučeval v Gorici in ob tem študiral matematiko na univerzi v Olomoucu. Od tam so ga poklicali v Ljubljano, kjer je postal vodja deželnega urada za šolstvo. Iz Ljubljane je bil premeščen v Gradec na mesto šolskega nadzornika za Štajersko. Leta 1871 se je na lastno željo upokojil. Bil je izvrsten metodik in specialni didaktik matematike. Že leta 1840 je izdal svojo prvo metodiko matematike kot pomoč učiteljem in učencem, kmalu pa so sledili tudi učbeniki za matematiko. Napisal je več kot 70 različnih šolskih knjig. Pisal je v nemščini, 25 del je prevedenih v slovenščino.

1. oktober - mednarodni dan starejših

Kamra.si, 1. oktober 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...1. oktober - mednarodni dan starejših1. oktober je za mednarodni dan starejših (http://www.un.org/en/events/olderpersonsday/) razglasila Generalna skupščina Združenih narodov leta 1990 na svojem 68. plenarnem zasedanju (http://www.un.org/en/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/45/106) Vir: https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/6217

1. oktober - svetovni dan glasbe

Kamra.si, 1. oktober 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...1. oktober - svetovni dan glasbePobudo za praznovanje svetovnega dneva glasbe je prvič dal leta 1975 Mednarodni glasbeni svet (International Music Council,IMC). Violinist Yehudi Menuhin je takrat zapisal, da je namen praznovanja tega dne spodbujanje promocije glasbene umetnosti v celotni družbi, poudarjanje Unescovih idealov o miru in prijateljstvu ter kulturnem razvoju in predstavljanje aktivnosti Mednarodnega glasbenega sveta. Za dan praznovanja je bil izbran 1. oktober.

Prvi epilog programskega razpisa

Asociacija, 1. oktober 2018 ― Na Novi pošti se je 24. septembra 2018 odvila novinarska konferenca organizacij, ki so tožile ministrstvo za kulturo glede rezultatov programskega razpisa. Organizacije so predstavile trenutno stanje in potek tožb in hkrati osvetlile nekatera nova problematična dejstva. Asociacija se je prav tako udeležila novinarske konference, kjer smo ponovili potek dogajanja glede programskega razpisa in izrazili … Preberi več o Prvi epilog programskega razpisa
V Kinodvoru bodo deset let delovanja obeležili z jubilejnim tednom

V Kinodvoru bodo deset let delovanja obeležili z jubilejnim tednom

Misli, 1. oktober 2018 ― V Kinodvoru bodo desetletnico delovanja obeležili z jubilejnim tednom, s katerim želijo predstaviti pestro programsko paleto, ki jo ponujajo za svoja raznolika občinstva. Drevi ga bo odprla projekcija filma Hladna vojna Pawla Pawlikowskega, ki so jo opisali kot "globoko osebno, z glasbo prežeto zgodbo o nemogoči ljubezni v nemogočih časih".

Franc Skaza - 180 let

Kamra.si, 1. oktober 2018 ― Vabimo vas na otvoritev razstave ob 180. obletnici rojstva Franca Skaze, šmarskega domoljuba, narodnega buditelja in mecena, ustanovitelja prve slovenske tiskarne v Mariboru, v četrtek, 4. oktobra 2018, ob 18.00 uri v spodnji dvorani Kulturnega doma Šmarje pri Jelšah. Na otvoritvi bo o Francu Skazi spregovoril njegov potomec gospod Milan Pugelj, v glasbenem programu bosta nastopali Eva in Vita Novak. Avtorica razstave: Mateja Žagar, Domoznanski oddelek Knjižnice Šmarje pri Jelšah.
Poslovil se je francoski šansonjer Charles Aznavour

Poslovil se je francoski šansonjer Charles Aznavour

Misli, 1. oktober 2018 ― V 95. letu starosti je danes ponoči umrl francoski šansonjer in igralec Charles Aznavour, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V svoji karieri je prodal več kot 100 milijonov plošč, podpisuje se tudi pod več kot 1000 skladb. Med njegove največje uspešnice sodita skladbi She in Le temps. Prijel se ga je vzdevek francoski Frank Sinatra.
Visoka nagrada zamejskemu pisatelju Florjanu Lipušu

Visoka nagrada zamejskemu pisatelju Florjanu Lipušu

ARS Svet kulture, 1. oktober 2018 ― Na Dunaju je vse pripravljeno za izročitev avstrijske državne nagrade, najvišjega avstrijskega priznanja s področja umetnosti in kulture Na Dunaju je vse pripravljeno za izročitev avstrijske državne nagrade, najvišjega avstrijskega priznanja s področja umetnosti in kulture, ki jo tokrat namenjajo zamejskemu pisatelju Florjanu Lipušu. V oddaji se bomo sicer posvetili še literaturi in pred kratkim izdanim obsežnim delom, Zbranim pesmim Jureta Detele in šestim neobjavljenim zbirkam Tomaža Šalamuna s skupnim naslovom Jutro. Zbrali pa bomo tudi vtise z umetniškega sejma viennacontemporary.

Vesna Hauschild: Jeannie

OUTSIDER, 1. oktober 2018 ― »Spomnim se dela z zdravilcem v Londonu – povsem običajno stanovanje, toda energija v sobi je bila … nepopisna! Začutila sem jo že na vhodu. Energija posameznika vsekakor vpliva na energijo prostora. Vsi jo spreminjamo. To se zelo opazi med bivanjem v hotelih. Rada potujem, po drugi strani pa so sobe dostikrat umazane. Vedno imam…

1949 – Ustanovitev Ljudske republike Kitajske

Zgodovina na dlani, 1. oktober 2018 1.oktobra leta 1949 je bila po dolgoletni kitajski državljanski vojni ustanovljena Ljudska republika Kitajska. Na ta dan na Kitajskem vsako leto praznujejo državni praznik »Nacionalni dan«. Kitajska državljanska vojna se je med silami komunistov, ki jih je vodil Mao Ce Tung in silami nacionalistov Čang Kaj Šeka začela že leta… Preberi The post 1949 – Ustanovitev Ljudske republike Kitajske appeared first on Zgodovina na dlani.
Mamma Mia! Spet začenja se (Mamma Mia! Here We Go Again)

Mamma Mia! Spet začenja se (Mamma Mia! Here We Go Again)

Koridor, 1. oktober 2018 ― Mamma Mia! Spet začenja se. Pomenljiv naslov, ki kaže na občutke ob filmski izkušnji, ki jih ponuja drugi del muzikalne inštalacije ob zvokih slavne švedske glasbene skupine ABBA. Film v začetku predstavi predzgodbo, a zaplava v vse preveč znane vode ter se zapleta v plevel, ki ostaja na površini. Ta plevel predstavlja šibak scenarij, ki […] The post Mamma Mia! Spet začenja se (Mamma Mia! Here We Go Again) appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Ob izidu knjige Orgle Slovenije

Ob izidu knjige Orgle Slovenije

ARS Obiski kraljice, 1. oktober 2018 ― Besedila je prispeval priznani muzikolog dr. Edo Škulj, fotografije je posnel Jurij Dobravec Kot je slikovita slovenska pokrajina, so slikovite tudi orgle, ki stoje po slovenskih cerkvah, v koncertnih dvoranah, šolah in muzejih. Predstavljajo pomemben del slovenske in evropske kulturne dediščine; vseh 1094 inštrumentov, ki jih premoremo, pa je sedaj z besedo in fotografijo ujetih oz. dokumentiranih v knjigi Orgle Slovenije, ki jo je izdalo društvo Jarina iz Bohinja. Besedila zanjo je prispeval priznani muzikolog dr. Edo Škulj, fotografije je posnel Jurij Dobravec, skrbnik podatkovne baze Ars organi Sloveniae.
Nacionalni program za film in financiranje slovenskih filmov

Nacionalni program za film in financiranje slovenskih filmov

ARS Arsov forum, 1. oktober 2018 ― Gosti oddaje bodo Vojko Stopar, Metod Pevec in Nataša Bučar. Ker se slovenski filmi se na trgu ne morejo poplačati sami [da bi povrnil stroške produkcije, bi povprečen slovenski film moralo videti milijon gledalcev, torej petkrat več od najbolj gledanih filmov zadnjih let], so bistveno odvisni od višine javnih sredstev. Slovenija je na ravni Evrope v zadnjih letih dosegla enega od najvišjih padcev javne podpore filmskemu sektorju. Kako je mogoče podcenjeno sofinanciranje domačih filmov v prihodnje postaviti na primerljivo evropsko raven, bodo v Arsovem forumu razmišljali državni sekretar na ministrstvu za kulturo Vojko Stopar, režiser in soavtor Nacionalnega programa za film 2018-23 Metod Pevec ter direktorica Slovenskega filmskega centra Nataša Bučar.
Skladatelj Ivo Petrić (1931-2018)

Skladatelj Ivo Petrić (1931-2018)

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 1. oktober 2018 ― Njegov obsežni skladateljski opus je namenjen predvsem instrumentalni glasbi. Oddajo Naši umetniki pred mikrofonom namenjamo spominu na nedavno preminulega skladatelja Iva Petrića. Njegov obsežni skladateljski opus je namenjen predvsem instrumentalni glasbi. Poklicno glasbeno pot je začel kot oboist Orkestra Radia Ljubljana, bil je med ustanovitelji Kluba komponistov in skladateljske skupine Pro musica viva, ki je prirejala koncerte nove slovenske glasbe, več kot dvajset let je bil umetniški vodja in dirigent vodilne slovenske zasedbe 20. stoletja za sodobno glasbo ansambla “Slavko Osterc”. Nato je bil šestnajst let umetniški vodja Slovenske filharmonije ter dolgoletni vodja in urednik Edicij Društva slovenskih skladateljev. Vsestransko je pomembno vplival na nastanek in izvajanje novih del in na razvoj sodobne slovenske umetnostne glasbe. Za življenjsko delo je leta 2016 dobil Prešernovo nagrado. Takrat se je z njim pogovarjala Tjaša Krajnc.
Podgorje, Tolsti vrh

Podgorje, Tolsti vrh

ARS Za en bokal muzike, 1. oktober 2018 ― V oddaji Za en bokal muzike poslušamo posnetke ljudske glasbe iz starejših oddaj Slovenska zemlja v pesmi in besedi in iz arhivov naše radijske postaje […] V oddaji Za en bokal muzike poslušamo posnetke ljudske glasbe iz starejših oddaj Slovenska zemlja v pesmi in besedi in iz arhivov naše radijske postaje ter Glasbeno narodopisnega instituta. Tako nam ponuja vpogled v izvedbene prakse in interpretacije pevcev in godcev, obenem pa tudi v spremembe v načinih izvajanja in odnosu do izročila, kot jih prinaša čas in spreminjanje načina življenja. Tokrat bomo slišali posnetke s Tolstega vrha pod Gorjanci, kot so nastali ob druženju pevcev in godcev v zidanici leta 1976.
Kristina Kočan: ŠIVJE

Kristina Kočan: ŠIVJE

ARS Izšlo je, 1. oktober 2018 ― Tretjo knjigo poezije Kristine Kočan, ŠIVJE, pišejo zamolki, tišine in praznine Tretjo knjigo poezije Kristine Kočan, ŠIVJE, pišejo zamolki, tišine in praznine; zdi se tudi, da pesnica ves čas ubeseduje tisto, kar v samih pesmih pravzaprav ni neposredno navzoče. V tako razprtih prostorih – v besedilih je odsotna tudi interpunkcija – se razprejo številne priložnosti za besede, raznovrstna povezovanja in večplastne pomene, Kristina Kočan pa jih spretno izkorišča.
Rojstvo iz tišine, naš vsakdanji hrup: Zvočni zid in onstran

Rojstvo iz tišine, naš vsakdanji hrup: Zvočni zid in onstran

ARS Čas, prostor in glasba, 1. oktober 2018 ― Kaj se zgodi, če prebijemo zvočni zid, in kaj je potem onstran? Je tam – tišina? Kaj se zgodi, če prebijemo zvočni zid, in kaj je potem onstran? Je tam – tišina? Se bo onstran znova rodila glasba? O tem razmišljamo tudi v aktualnem ciklu oddaj »Čas prihodnosti«. Današnja oddaja je vmesna, ponovljena, njen naslov je: »Zvočni zid in onstran«.  Poslušali boste glasbo, ki so jo napisali: Federico Martinez, Uroš Krek, Primož Ramovš in Pavel Mihelčič. Gosta oddaje bosta profesorja Igor Ozim in Matija Gogala. Izvajalci glasbe so: violinist Igor Ozim, dirigent Samo Hubad, orglar Primož Ramovš, dirigenta Uroš Lajovic in Marko Letonja, Orkester Slovenske filharmonije in tolkalec Franci Krevh. Oddajo je posnel Stane Košmerlj, brala sta Sonja Polanc in Ivan Lotrič, avtor oddaje je profesor Pavel Mihelčič.
Kabaret Tiffany

Kabaret Tiffany

ARS Oder, 1. oktober 2018 ― O goloti in politični nekorektnosti O vsebini, estetiki in produkcijskem modelu kraljev in kraljic preobleke, ustvarjalk in ustvarjalcev skupnosti LGBT, ki delujejo pod pokroviteljstvom kluba Tiffany, se bomo pogovarjali s producentom in performarjem Jernejem Škofom.
Mirt Komel: Medsočje / Agi Mishol: Čipka na železu / Fernando Vallejo: Vzporedna ulica / Peter Mlakar: Nad

Mirt Komel: Medsočje / Agi Mishol: Čipka na železu / Fernando Vallejo: Vzporedna ulica / Peter Mlakar: Nad

ARS S knjižnega trga, 1. oktober 2018 ― V oddaji S knjižnega trga bomo najprej ocenili roman Mirta Komela Medsočje, nato pa se bomo posvetili še poeziji Agi Mishol /mišól/ v knjigi Čipka […] V oddaji S knjižnega trga bomo najprej ocenili roman Mirta Komela Medsočje, nato pa se bomo posvetili še poeziji Agi Mishol /mišól/ v knjigi Čipka na železu, romanu Fernanda Valleja /valjeha/ Vzporedna ulica in filozofskim esejem Petra Mlakarja Nad. Recenzije so napisali Katarina Mahnič, Žiga Bratoš, Klemen Kordež in Urban Tarman.
Estetika drag in kvir v performansu

Estetika drag in kvir v performansu

ARS Ars humana, 1. oktober 2018 ― V dialogu s Sindikatom odklonskih entitet in Mestom žensk Tatovi podob, Kabaret Tiffany, Lady Anous in tandem Kitch so le nekateri izmed ustvarjalk in ustvarjalcev, ki v našem prostoru v performansu oživljajo dragovsko in kvirovsko estetiko. Njihovo delo smo lahko nedavno videli na platformi robnih urbanih žanrov Sindikat odklonskih entitet v produkciji Emanata. Z dragovsko in kvirovsko estetiko pa se poigravajo tudi nekateri izmed ustvarjalk in ustvarjalcev, ki se bodo predstavili v okviru letošnjega 24. Mednarodnega festivala sodobnih umetnosti – Mesta žensk. Začne se to sredo, 3. oktobra. V Ars humani bomo odprli vprašanje umetniške in politične razsežnosti dragovske in kvirovske estetike v performansu. Z nami v studiu bodo filozofinja in umetnica Lana Zdravković iz tandema Kitch, umetnica in umetniški vodja Mesta žensk Teja Reba ter umetnik in producent Urban  Belina, sokurator platforme Sindikata odklonskih entitet.
Rodin

Rodin

ARS Filmska glasba, 1. oktober 2018 ― V zadnjih dveh desetletjih 19. stoletja je bil Auguste Rodin na vrhuncu svojih ustvarjalnih moči. Kot uveljavljen in priznan kipar je začel dobivati velika državna […] V zadnjih dveh desetletjih 19. stoletja je bil Auguste Rodin na vrhuncu svojih ustvarjalnih moči. Kot uveljavljen in priznan kipar je začel dobivati velika državna naročila in izdelal nekatere izmed svojih največjih mojstrovin. V poetiki ga je še posebno navdihnilo sveže razmerje z mlado in nadarjeno vajenko, pomočnico in ljubico Camille Claudel, v katerem je raziskoval meje čutno sprejemljivega za občinstvo in iskal možnosti izraza v abstraktnejših oblikah. Za portret umetnika, ki je utiral pot v modernizem, je igrani film z lakoničnim naslovom Rodin presenetljivo klasičen, v tem smislu, da na trenutke pravzaprav prikliče obdobje prvih nemih filmov, ki so se rojevali približno hkrati. Na vizualni ravni sicer filmu ne moremo očitati ničesar; gre za natančno poustvaritev Rodinovega ateljeja ter prefinjeno uporabo svetlobe in skoraj monokromatske barvne lestvice, s katero sijajno poudarja umetnikovo obvladovanje izraznega medija. Pri tem bi skoraj lahko uporabili pojem haptičnost, ki je še toliko zanimivejši, ker režiser Jacques Doillon v dveh urah tako rekoč ni zapustil tega prostora. Seveda lahko razumemo izhodiščno motivacijo, da gre za »vpogled v umetnikov atelje« v pomenu raziskovanja ustvarjalnega procesa, toda rezultat je nenavadno statičen in moreč v razpetosti med snovnim in duhovnim. Še posebno glede na to, da je bil Rodin kot umetnik in premišljevalec zelo strasten, tako zasebno kot ustvarjalno pa svobodnih pogledov na telesnost. Doillon je seveda v okviru pripovedi odkljukal obvezne točke Rodinove biografije, vendar se zdi, da te zgoščene, splošno znane točke malodane prezira: v filmu se dobesedno sprehodijo mimo Hugo, Monet, Rilke, Cézanne in drugi sodobniki, k umetnostnozgodovinskemu okviru pa doprinesejo komaj kaj. Tisto, kar ostane po ogledu, je predvsem Doillonova konceptualna pro
Cankar

Cankar

ARS Filmska glasba, 1. oktober 2018 ― Glede na to, da Ivan Cankar nasploh velja za največjega slovenskega pisatelja vseh časov, je prav nenavadno, kako malo filmov so doslej posneli o njegovem […] Glede na to, da Ivan Cankar nasploh velja za največjega slovenskega pisatelja vseh časov, je prav nenavadno, kako malo filmov so doslej posneli o njegovem življenju – pa tudi po njegovih delih. Leta 1971 je Vojko Duletič posnel film po romanu Na klancu, pet let pozneje pa Igor Pretnar film po romanu Idealist. Vse druge priredbe njegovih del so bili TV filmi ali TV igre. Takšno stanje se delno popravlja letos, ko mineva stota obletnica Cankarjeve smrti – in Slovenija ga je tako razglasila za Cankarjevo leto. V koprodukciji RTV Slovenija z neodvisnimi producenti sta nastala dva dokumentarna filma o Cankarjevi književnosti in njegovem življenju, ki smo ju lahko videli tudi na Festivalu slovenskega filma. Prvi film, Tisoč ur bridkosti za eno uro veselja – Ivan Cankar je posnel Dušan Moravec, drugega, s preprostim naslovom Cankar, ki je sicer dolgo časa nosil delovni naslov To delo je v javni lasti, pa Amir Muratović. Njegov film je pravzaprav igrano-dokumentarni, vsebuje pa tudi animirane vložke. Hibridna zasnova filma, za katerega je Muratović napisal tudi scenarij, ustreza njegovi vsebini, ki namesto gole biografske zgodbe o pisatelju ali preproste ekranizacije kakšnega njegovega dela poskuša priti do dna njegovemu mitu otožnega, ekscentričnega pisatelja, alkoholika z belo krizantemo, in tako združuje igrane prizore iz njegovega zasebnega življenja, predvsem ljubezenskih razmerij z ženskami na Dunaju, v Ljubljani in na Bledu, animirane vizualizacije njegovih črtic in dokumentarna pričevanja književnih kritikov in zgodovinarjev. Amir Muratović je v intervjuju za Delo povedal, da je književna kritika v stoletju, ki je minilo od njegove smrti, pisatelja pogosto prikazovala bodisi kot čustveno nezrelega, a hkrati globoko religioznega človeka, bodisi kot nedotakljivega, težko razumljivega književnika, in tako o
Codelli

Codelli

ARS Filmska glasba, 1. oktober 2018 ― Kaj danes sploh vemo o baronu Antonu Codelliju, po katerem je poimenovan celo predel Ljubljane, Kodeljevo? Da je bil prvi ljubljanski lastnik avtomobila je že […] Kaj danes sploh vemo o baronu Antonu Codelliju, po katerem je poimenovan celo predel Ljubljane, Kodeljevo? Da je bil prvi ljubljanski lastnik avtomobila je že dolgo znano. Da je eksperimentiral z nečim, čemur bi danes rekli televizija, torej prenosom slike na daljavo, prav tako. Tudi to, da je v Afriki, natančneje v Togu sodeloval pri postavitvi prvega afriškega radijskega oddajnika, in da se je tam spotoma zapletel še v produkcijo prvega »afriškega« igranega filma. Vse to je nenazadnje zapisano že v različnih enciklopedijah in celo na spletu. Zato gledalca pred odhodom v kinodvorano, v kateri si lahko ogleda celovečerni film Mihe Čelarja z naslovom Codelli, seveda najprej zanima tisto ključno: kaj mi bo film o njem razkril novega? A pojdimo po vrsti. Najprej bi se verjetno veljalo ustaviti že pri zvrstni opredelitvi filma. Tega predstavljajo kot igrano-dokumentarni film, kar pa ni najbolj natančna oznaka. Čelarjev Codelli je namreč bolj ali manj klasičen biografski dokumentarni film, ki premore igrane sekvence in te so v pretežni meri omejene le na ilustracijo tistega, kar pripoveduje biografsko zastavljena zgodba. Te so resda domiselno zasnovane in izpeljane, saj poskušajo tako ustvariti približek filmski formi tistega časa, torej nememu filmu, kot hkrati tudi oživiti bogato Codellijevo zbirko fotografij. Tako je po svoje prav zabavno gledati, kako se prične avto, ujet v fotografiji na eni značilnih ljubljanskih »mestnih« vedut, nenadoma po tej fotografiji premikati. Malce bolj nelagodno pa se gledalec počuti ob oživljanju Codellijevih fotografij iz njegovega afriškega obdobja. Pri oživitvi teh namreč na dan plane tudi zlovešči duh kolonializma, ki je tako kot liki na fotografiji, tudi sam »ujet v trenutku«, ko je fotografija nastala. Zdi se, da so se tega vsaj delno zavedali tudi ustvarjalci, saj se

Okrogli svet v malem: Vrtec Pedenjped

OUTSIDER, 1. oktober 2018 ― Le lučaj od prestolnice, v Kašlju, je letos poleti zaživel prekrasen nov vrtec s prostorom za 176 otrok. Vrtec se od drugih loči v marsičem, najbolj značilna pa je njegova oblika, ki ga od okoliških stavb ločuje že na prvi pogled. Krožne zasnove izobraževalnih in vzgojnih institucij v zadnjem desetletju pridobivajo na priljubljenosti, čeprav ideja…

Umrl srbski igralec Predrag Ejdus

SiGledal, 1. oktober 2018 ― V Beogradu je v petek, 28. septembra 2018, zvečer po dolgi bolezni v 72. letu preminil priznani srbski gledališki in filmski igralec Predrag Ejdus. Ejdus je v svoji karieri ustvaril več kot 200 dramskih vlog, nastopil v 50 filmih in v okoli 80 televizijskih produkcijah ter posnel okoli 200 radijskih dram za Radio Beograd.
Razvoj kitajskega jezika

Razvoj kitajskega jezika

ARS Jezikovni pogovori, 1. oktober 2018 ― Na Kitajskem je razumevanje jezika in narečij zelo drugačno kot pri nas. Kitajska je, kar zadeva jezik, v marsičem nekaj posebnega. Pri tako veliki državi s tako številnimi prebivalci je razumevanje jezika in narečij zelo drugačno kot pri nas. Kitajsko pisavo so poenotili pred 2.000 leti, njeni začetki pa segajo 3.000 let v preteklost. Za predhodnice pismenk se štejejo znaki, ki so jih vrezovali v živalske kosti in želvje oklepe. Časovno drugačen pa je razvoj govorjenega jezika, ki je bil standardiziran šele v 20. stoletju. O lastnostih in razvoju kitajskega jezika se bomo pogovarjali s Tino Čok, soavtorico knjige Kultura na koncu jezika. Razprave o prepletu kitajskega jezika in kulture.
Florjanu Lipušu bodo izročili najvišje avstrijsko kulturno priznanje

Florjanu Lipušu bodo izročili najvišje avstrijsko kulturno priznanje

Misli, 1. oktober 2018 ― Pisatelju z avstrijske Koroške Florjanu Lipušu bodo danes na Dunaju izročili avstrijsko državno nagrado, najvišje avstrijsko priznanje za dosežke s področja umetnosti in kulture. Zamejski pisatelj je postal prvi Slovenec, ki prejme to nagrado. Dobil jo bo za literaturo v slovenskem jeziku. Lipuš v maternem jeziku piše o tematikah vojne in nacizma.

1. oktober 1889 - ustanovljena Mestna hranilnica Ljubljanska

Kamra.si, 1. oktober 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...1. oktober 1889 - ustanovljena Mestna hranilnica Ljubljanska Mestna hranilnica ljubljanska je bila ustanovljena leta 1889, čeprav je občinski svet Mestne občine Ljubljana sprejel sklep o ustanovitvi slovenske hranilnice in prva hranilniška pravila že 11.9.1883. Z rednim poslovanjem je Mestna hranilnica ljubljanska pričela 1.10.1889 ob 9. uri v prostorih Magistrata. Bila je ena prvih slovenskih denarnih ustanov in prva konkurenca nemški Kranjski hranilnici, ki je bila do tedaj najpomembnejša v mestu, predvsem pa je najstarejša slovenska finančna institucija, ki s strankami posluje neprekinjeno vse od leta 1889.

1. oktobra 1942 je v Ljubljani umrl Hinko Smrekar, slovenski slikar, risar, grafik in ilustrator

Kamra.si, 1. oktober 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...1. oktobra 1942 je v Ljubljani umrl Hinko Smrekar, slovenski slikar, risar, grafik in ilustrator. Rodil se je 13. julija 1883 v Ljubljani. Smrekar je bil član umetnostnega kluba Vesna, ki je deloval na Dunaju. Po njem se imenujejo Osnovna šola Hinka Smrekarja v Zgornji Šiški v Ljubljani, Smrekarjevi ulici v Zgornji Šiški in Novi vasi v Celju, nagrada Hinka Smrekarja, najvišje slovensko priznanje na področju ilustracije (od 1993). V času, ko so ga kot sodelavca Osvobodilne fronte po naglem postopku ustrelili italijanski fašisti v okolici Gramozne jame, je stanoval v »vili Kurnik« na Alešovčevi ulici (št. 38) v Šiški. Pokopan je v Spominskem parku padlih borcev in talcev na Žalah.
še novic